Ana SayfaVücut OperasyonlarıKarın GermeHedefleriniz İçin En Uygun Olan Karın Ameliyatı Hangisi?

Hedefleriniz İçin En Uygun Olan Karın Ameliyatı Hangisi?

5
(2)

Farklı Problemler için Farklı Karın Ameliyatı Türleri

Hem kadınlar hem de erkekler vücutlarının orta bölgesinin görünümünü iyileştirmek için bir sürü farklı sebep nedeniyle estetik operasyon geçirmeyi tercih ediyor. Bu farklı seçenekler, hamilelik sonrası gevşeklikten karın bölgesindeki fazla kilolar gibi farklılık gösteriyor. Bu bölgeyi hedefleyen daha az invazif işlemlerin popülerliğinin artmasına rağmen hastaların abdominoplasti (karın germe) ile ilgilenmelerinde bir azalma olmadığı görülüyor. Hatta istatistiklere göre gerçekleştirilen karın germe operasyonlarının sayısı git gide artıyor.

Daha düz ve pürüzsüz bir karına sahip olmak isteyen hastaların çoğu, sık sık karın germenin mi liposuction operasyonunun mu kendileri için daha iyi bir seçenek olduğunu sorar. Hedeflerinize ulaşmanız için hangi karın ameliyatı daha iyidir? Bunu ancak kurul onaylı plastik cerrahınızla yaptığınız yüz yüze bir görüşme ile öğrenebilirsiniz. Bunun için, kişiselleştirilmiş bir cerrahi plan oluşturmak için değerlendirdiğimiz bazı temel faktörler vardır.

Karnınızla ilgili cerrahınızla görüşürken üzerinde durmanız gereken üç ana faktör şunlardır:

  • Cildin özellikleri
  • Kas sıkılığı ya da bütünlüğü
  • Fazla, çıkıntılık yapan yağların olması

Bu özellikler genetik, yaş, egzersiz ve hamilelik ve çocuk doğurma gibi faktörlere bağlı olarak hastadan hastaya büyük değişiklik gösterebilir.

Fazla, gevşek bir cildiniz ya da karın duvarındaki kaslarınız esnemişse karın germe operasyonu sizin için uygun olabilir. Karın derisinin tedavisi tamamen kozmetiktir ama karın duvarının tamiri bazen fonksiyonel iyileştirme için de uygulanabilir.

Karın Duvarını Sıkılaştırmak

Büyük kilo kaybı ya da hamilelik ve doğumdan sonra önceden sıkı ve ortada konumlanan karın kasları gevşeyip zayıflayabilir, bazen birbirinden ayrılabilir. Doğum sonrası kasların ayrılmasına diastasis recti adı verilir. Karın bölgesine odaklanan en yoğun egzersizler bile kasların konumunu eski haline getiremez. Diastasis recti, özellikle abdominal obezitesi olan orta yaşlı ya da daha ileri yaşlı erkeklerde de görülebilir.

Karın duvarındaki kaslar birbirinden ayrıldığında bölgedeki hayati organları sadece ince bir banttan oluşan bağ dokusu yerinde tutar. Diastasis recti, karındaki çıkıntı görünümünü arttırmanın yanı sıra bel ağrısı, kabızlık, idrar kaçırma ya da idrar tutamama ve hatta nefes alma ve normal bir şekilde hareket etme gibi basit fonksiyonlarda zorluk yaşama gibi günlük problemlere yol açacak şekilde kas desteğini tehlikeye atar.

Standart ya da tam karın germe, karın duvarını güçlendirmek için gereken kas sıkılaştırması için fırsat yaratabilir, aynı zamanda fazlalık deriyi alıp kalan deriyi sıkılaştırabilir. Fazla karın yağını ya da bunun gibi vücuttaki diğer bölgesel yağlara çözüm getirmek isteyenler için uygun bir karın ameliyatı türüdür. Fazlalık deriye ya da gevşek kaslara çözüm oluşturamayacağı için hastaların yeni şekillendirilen hatlarının görünümünü korumak için uygun kas formu ve cilt elastikiyeti olmalıdır.

Karın Germe ile Birlikte Liposuction Uygulamak

Karın bölgelerinde cilt gevşekliği ve/veya kas ayrışması ile birlikte fazlalık yağ sorununa çözüm getirmek isteyen hastalar için hem karın germe hem de liposuction operasyonları gerekli olabilir. Plastik cerrahlar, iki işlemin aynı anda mı ya da farklı aşamalarda mı yapılabileceğini kişiye özel olarak değerlendirmelidir. Daha genç ve sağlıklı hastalarda iki operasyonun aynı anda yapılması mümkün olabilir ve toplam iyileşme süresini minimuma indirir ama çoğu diğer hasta için aşamalı yaklaşım, cerrahi travma ve kanama miktarını azaltmak için daha tedbirli bir yaklaşım olabilir. İşlemlerin gerçekleştirilme sırası – ya da tek bir işlem seçildiyse o – hastanın fiziksel özelliklerine ve elde etmek istediği estetik hedeflere bağlı olarak belirlenir.

Değerlendirmeniz Gereken Üç Şey

Karın ameliyatı olmayı mı düşünüyorsunuz? Vücudunuzun orta bölümünün görünümünü iyileştirmek isteyen bir hasta adayıysanız aklınızda tutmanız gereken üç şey vardır. Öncelikle, iki operasyonla ilgili deneyimi çok olan ve başarılı sonuçlara ulaşan bir cerraha danıştığınızdan emin olun. Daha sonra cerrahınızın değerlendirmenize bağlı olarak aklınızdaki tedaviden farklı bir tedavi yöntemi önermesi ihtimaline açık olun. Son olarak, sonuçlarınızın uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için uzun vadeli sağlıklı beslenme ve egzersiz programı dahil olmak üzere ameliyat sonrası tüm yönergeleri takip etmeye hazır olun.

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 5 / 5. Puanlama sayısı: 2

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...