Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Yağ Enjeksiyonu
Hakkında Her Şey

Yüzün ve vücudun çeşitli
yerlerine dolgunluk sağlamak mümkün.

Lipofilling (Yağ Enjeksiyonu) Nedir?

Kalıtsal ya da çevresel etkenlere bağlı olarak vücutta yaşanan deformasyonlar yağ dokularıyla tedavi edilebilir. Yüz gençleştirme, bacak estetiği, meme büyütme ve popo dikleştirme bu uygulamanın amaçlarındandır.

Kullanılacak yağ dokusu liposuction yöntemi kullanılarak hastadan alınmaktadır. Birtakım uygulamalar sonucunda yağ, kök hücre bakımından zengin bir forma girer. Güncel çalışmalar bize göstermiştir ki, yağ dokuları bol miktarda kök hücreye ev sahipliği yapmaktadır. Kök hücreler, vücudun tedavi hızını yükseltir, ayrıca ekstra canlılık sağlar.

Eğer bu yöntem cildi gençleştirme amacıyla uygulanıyorsa sonucunda herhangi bir iz oluşmaz. Kırışıklıklar kapatılır, elmacık kemikleri belirginleştirilir ve/veya dudaklar daha kalınlaştırılabilir. Yöntem tüm surata rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Ayrıca bu yöntem meme büyütme operasyonlarında da kullanılabilir. Böylelikle silikon protez kullanımını istemeyen kişiler için bir alternatif yaratılmış olur.

Yöntemin bir diğer kullanım alanı ise bacak bölgesidir. Baldır proteziyle birlikte uygulanması mümkün olan bu uygulamayla eksiklikler ve çarpıklıklar giderilebilir.

Bel ve karından alınan yağ dokuları popoya verildiğinde de popo dikliği sağlanmış olur. Burada popo dikliği hem enjeksiyon sonucunda, hem de bel bölgesinin daha incelmesiyle sağlanır.

Bu tür operasyonlarda gerekenden biraz daha fazla yağ dokusu enjekte edilmelidir, zira bu dokunun bir kısmı zamanla kaybolur. Eğer kaybolan miktar tahmin edilenden daha fazla olursa, bir sene içinde takviye enjeksiyonlar yapılabilir.

Operasyon genel anesteziyle uygulanabilir. Üç etkisi vardır. Bunlar; yağ miktarı azalan bölgelerde oluşan incelme, enjekte edilen bölgedeki dolgunluk ve kök hücrelerin kazandırdığı canlılıktır.

Daha büyük sonuçlar almak istiyorsanız bu operasyonu başka operasyonlarla kombine edebilirsiniz. Yapılan ek operasyonlara göre değişmek üzere bir hafta içinde günlük yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

Yağ Enjeksiyonu Neden Yapılır?

Yağ enjeksiyonu, istenilen bölgeyi istenilen büyüklüğe getirmek yada deformasyonu düzeltmek yada içerisindeki kök hücrelerin iyileştirici gücünden yararlanılarak, uygulanan bölgeyi gençleştirmek için tercih edilebilir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu yönetimi gelişen teknolojilerle değişiklik göstermiştir. Daha önceden alınan yap bölge fark etmeksizin direk transfer edilirdi. Şimdi ise, alınan yağ enjekte edilmeden önce uygulanacak bölgeye göre işlemlerden geçirilir.

Liposuction yöntemi ile ihtiyaç duyulan kadar yağ aspire edilir. İşlemden geçirilerek uygulanacak bölgeye göre greftler hazırlanır. Erime ihtimaline karşın olması gerekenden bir aşama fazla yağ dolgusu yapılır. Dolgu uygulaması kanüllerle ve direk iğne yardımıyla aynı sentetik dolgu uygulamalarındaki gibidir. Ardından enjeksiyon sonrası alan steril edilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Ne Zaman Oturur?

Yüze yağ enjeksiyonu, jawline gibi şekillendirme ya da yüz gençleştirme gibi durumlarda tercih edilebilecek en sağlıklı uygulamadır.

Dolgu uygulamalarında enjekte edilecek miktar 5 ya da 10 cc arasındayken, yağ dolgusu rahatlıkla 30 veya 50 cc’ye kadar uygulanabilir. Kişinin kendi dokusu kullanıldığı için alerjik bir durum yaşanması beklenmez.

Yağ dokusunun içinde kök hücre yer alır. Yüze yağ enjeksiyonu yapıldığında kök hücreler cilt kalitesini arttırır. Bu sayede parlaklık nem sağlarken, kolajen üretiminin artmasıyla yüzün ve cildin yeniden yapılanmasını sağlar. Yağ enjeksiyonu uygulamasının ardından cilt parlak ve canlı bir görünüm elde edilir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüze yağ enjeksiyonu öncesi sonrası ile ilgili detayları bilmek önemlidir. Yağ enjeksiyonu işleminden sonraki iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterir. Uygulamadan sonra ilk hafta, şişlik ve morluklar gözle görülürdür. İkinci hafta itibarıyla, morluklar geçer. Ancak, şişliklerin geçmesi biraz daha zamana ihtiyaç olacaktır.

Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mı?

Yağ enjeksiyonu uygun bir şekilde yapılırsa kalıcı bir yöntemdir. Hastanın yağını aldıktan sonra, saflaştırıp yeniden enjekte ettikten sonra ortalama yüzde 30 ile yüzde 70 arasında bir kalıcılık elde ederiz.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Yağ enjeksiyonu sonrasında uygulama yapılan yerlerde şişlik gözlemlenebilir ancak bu durum birkaç gün sürer. Uygulama sonrasında aynı gün evinize çıkabilir, ertesi gün işinize dönebilirsiniz. Spora ise uygulamadan bir hafta sonra başlamanız önerilir.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

İşlemden sonra yağ verilen bölgelerde ödem oluşabilir. Birkaç gün içinde ödem kendiliğinde geçecektir. Sonrasında yapılan işlem yüzde belirgin hale gelmeye başlayacaktır. İşlemden bir hafta sonra spora başlanabilir.

Hangi Bölgelere Yağ Enjeksiyonu Yapılır?

Yağ enjeksiyonu, genellikle yüz bölgesinde kullanılıyor. Dudakları kalınlaştırmak, yüzdeki derin kırışıklıkları doldurarak/yok etmek, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak hatta alt çeneyi biraz büyütmek için yağ enjeksiyonu bu bölgelerde kullanılır. Yağlar kalçaların şeklini düzeltmek, kalçaya yağ enjeksiyonu ya da meme şeklinin iyileştirmede memeye yağ enjeksiyonu kullanılıyor.

Dudağa Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Yağ enjeksiyonu, dudak ile ilgili iyileştirmeler için kullanılan bir uygulamadır. Dudağa yağ enjeksiyonu, dudak kalınlaştırmak, dudak kenarındaki derin çizgilerin yok edilmesi için tercih edilebilir. Dudağa yağ enjeksiyonu, yüzde yüz kalıcı bir uygulama değildir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Yüze yağ dolgusu kalıcılık konusu en merak edilen sorudur. Yüze yağ dolgusu hem kalıcıdır hem de değildir. Enjeksiyon sırasında enjekte edilen yağın bir kısmı yaşar ancak bir kısmı ölür.

Göz Altı Morluklarına Göz Altı Yağ Enjeksiyonu Çözüm Sağlar Mı?

Çeşitli nedenlerden dolayı göz altlarında morluk oluşabilir. Bazı durumlarda göz altı ışık dolgusu bu morlukların geçmesine çözüm sağlamaz. Göz altı yağ enjeksiyonu, böyle durumlarda çözüm olarak düşünülebilir. Enjekte edilen yağ hücrelerinin içinde kök hücreler de yer alır. Bu yağlar cildi besleyerek; göz altının daha sağlıklı görünmesini sağlar.


Kaynakça

Lipofilling (fat grafting) in the secondary prevention of ischial tuberosity and pelvic pressure ulcers
Breast Lipofilling: A Review of Current Practice
Large Volume Lipofilling with Close System in Aesthetic Plastic Surgery

Yağ enjeksiyonu hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 21.02.2024 15:24
Editöre ulaş