Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Meme Küçültme
Hakkında Her Şey

Meme küçültme operasyonu, büyük ve ağır memelerin boyutunu ve ağırlığını azaltan, estetik açıdan daha hoş, hastanın vücuduna daha uygun hatlar yaratan bir estetik ameliyattır.

Meme Küçültmede Başarı

Fazlalık meme dokusunu, yağı ve sarkan gergin deriyi alarak, cerrah yalnızca memeleri daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmekle kalmaz, meme asimetrisini ve sarkıklığı da düzeltir. Birçok hasta meme küçültme ameliyatını, sırt, boyun ve omuz ağrısı gibi fiziksel sorunlardan kurtulmak için yaptırırken, operasyonun estetik faydaları da bir o kadar önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Memelerinizi küçültmek için kullanılabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Prosedür aşağıdakileri içerebilir. Meme küçültme ameliyatında, fazlalık deri, yağ ve bez doku memeler üzerinde oluşturulan kesiler aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Fazlalık yağ ayrıca, farklı eksizyon tekniklerinin yanı sıra liposuction yoluyla da alınabilir.

Dikey veya Kısa İzli Meme Küçültme

Kısa izli prosedürde, meme ucu/meme başı çevresi bölgesinin etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak uzatılan bir kesi kullanılır. Bu yaklaşımla, memenin altında yatay bir kesi oluşturmaktan kaçınarak, ameliyat izinin toplam uzunluğu %50 azaltmış olur, estetik açıdan daha üstün, daha doğal görünen ve daha yuvarlak bir sonuç elde edilir. Kısa izli prosedür için en uygun adaylar, orta düzeyde büyük memeleri olan kadınlardır.

Geleneksel Meme Küçültme Prosedürleri

Bu prosedürlerde, memenin ortasından aşağıya doğru dikey olarak inen ve memenin altında yatay olarak devam eden, ters çevrilmiş T harfi şeklinde bir kesi veya meme başı çevresi etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak inen anahtar deliği şeklinde bir kesi oluşturulur. Bu tür meme küçültme prosedürlerinde, meme ucu daha normal bir pozisyona yükseltilir, memenin hacmi azaltılır, hatlar iyileştirilir ve memedeki his genellikle zarar görmez.Meme Küçültme Hakkında Her Şey Meme küçültme operasyonu, büyük ve ağır memelerin boyutunu ve ağırlığını azaltan, estetik açıdan daha hoş, hastanın vücuduna daha uygun hatlar yaratan bir estetik ameliyattır. Meme Küçültmede Başarı Fazlalık meme dokusunu, yağı ve sarkan gergin deriyi alarak, cerrah yalnızca memeleri daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmekle kalmaz, meme asimetrisini ve sarkıklığı da düzeltir. Birçok hasta meme küçültme ameliyatını, sırt, boyun ve omuz ağrısı gibi fiziksel sorunlardan kurtulmak için yaptırırken, operasyonun estetik faydaları da bir o kadar önemlidir. Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Memelerinizi küçültmek için kullanılabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Prosedür aşağıdakileri içerebilir. Meme küçültme ameliyatında, fazlalık deri, yağ ve bez doku memeler üzerinde oluşturulan kesiler aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Fazlalık yağ ayrıca, farklı eksizyon tekniklerinin yanı sıra liposuction yoluyla da alınabilir. Dikey veya Kısa İzli Meme Küçültme Kısa izli prosedürde, meme ucu/meme başı çevresi bölgesinin etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak uzatılan bir kesi kullanılır. Bu yaklaşımla, memenin altında yatay bir kesi oluşturmaktan kaçınarak, ameliyat izinin toplam uzunluğu %50 azaltmış olur, estetik açıdan daha üstün, daha doğal görünen ve daha yuvarlak bir sonuç elde edilir. Kısa izli prosedür için en uygun adaylar, orta düzeyde büyük memeleri olan kadınlardır. Geleneksel Meme Küçültme Prosedürleri Bu prosedürlerde, memenin ortasından aşağıya doğru dikey olarak inen ve memenin altında yatay olarak devam eden, ters çevrilmiş T harfi şeklinde bir kesi veya meme başı çevresi etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak inen anahtar deliği şeklinde bir kesi oluşturulur. Bu tür meme küçültme prosedürlerinde, meme ucu daha normal bir pozisyona yükseltilir, memenin hacmi azaltılır, hatlar iyileştirilir ve memedeki his genellikle zarar görmez.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Büyük ve ağır memeleri olan kadınlar, göğüs küçültmek için uygun adaydır. Çok büyük memeleri olan kadınlar(genellikle D ve üstü), görüntülerinden memnun olmamanın yanı sıra, fiziksel ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirler. Çok büyük boyutlu memeler, sırt ve omuz ağrısına, cilt tahrişine, sutyen askısı izlerine, duruş problemlerine ve fiziksel egzersizde kısıtlanmalara neden olabilir.Nitelikli ve deneyimli bir estetik cerrahla yapacağınız görüşme, bu prosedür için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için ilk adımdır.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatı hakkında araştırma yapan birçok hasta, ameliyat öncesinde neler olacağını merak etmektedir. Ameliyat gününde ne yapmanız gerektiği, ameliyat sonrası ve kontroller hakkında özel talimatlar alabilirsiniz.

Muayene

Tıbbi tetkik ya da muayene yaptırmanız ve meme dokunuzdaki değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olması için ameliyat öncesinde ve sonrasında birer kez meme röntgeni çektirmeniz gerekmektedir.

İlaçlar

Belirli ilaçları almanız ya da almakta olduğunuz ilaçların dozlarında değişiklik yapmanız ve ayrıca kanamayı artırabilecekleri için, aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Sigara

Oksijen, ensizyon yerlerine çok hızlı ulaşamadığından, sigara içenler daha uzun sürede iyileşme, daha yüksek enfeksiyon riski ve olumsuz yara izi ile karşılaşabilirler. Operasyondan en az 2 hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız

Meme Küçültme Operasyonundan Ne Beklemelisiniz?

Meme küçültme ameliyatınızın sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Yeni meme boyutunuz, özgüveninizi ve vücudunuzun şeklinden duyduğunuz memnuniyeti artırmanın yanı sıra, ameliyattan önce yaşadığınız ağrıları ve fiziksel sınırlamaları hafifletebilir.

Nasıl Sonuçlar Beklemeliyim?

Meme küçültme ameliyatınızın sonucu, önemli ölçüde kilo almadığınız/vermediğiniz ve hamile kalmadığınız sürece kalıcı olacaktır. Kilo alma/verme ya da hamilelik, meme küçültme ameliyatınızın sonucunu tamamen ortadan kaldırmaz ancak memelerinizin görüntüsünü değiştirebilir.

Ameliyatın hemen sonrasında kesi bölgelerinin kırmızı ve/veya pembe olması normaldir. Bu kesiler zamanla iyileşecek ve izler gittikçe hafifleyecek. Ancak izler hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmaz.

Ne yazık ki ameliyatın iz bırakmaması mümkün değil. Bilim henüz böyle bir ameliyat yöntemi keşfetmiş değil. Ancak çoğu hasta, ağır ve sarkık memelerden kaynaklanan ağrıdan kurtulmanın, kıyafetler, mayo ve bikiniler içinde daha iyi görünmenin ve daha güzel memelere kavuşmanın karşılığında hafif ameliyat izlerinin olmasını tercih etmektedirler.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Memelerinize baskı uygulanmaması için sırt üstü yatmanız tavsiye edilebilir. Meme ucunuzda ve meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgede his azalması yaşayabilirsiniz. Bu genellikle geçicidir, ancak hissin tamamen geri dönmesi haftalar, aylar ve hatta bazen yıllar sürebilir.

Ameliyattan sonra çoğu cerrah 1-2 hafta işten ayrı kalmanızı ve ağır egzersizden 4-6 hafta uzak durmanızı tavsiye eder. Ayrıca cinsellikten en az bir hafta uzak durmalısınız (doktorunuz daha fazla uzak durmanızı da isteyebilir). Operasyon sonrasında en az 6 hafta boyunca memelerinize aşırı derecede hassas davranmalısınız. Bu süreçte hafif ve periyodik ağrı yaşamanız normal, ancak şiddetli veya uzun süreli bir ağrı hissederseniz doktorunuza bu durumu bildirin.

Meme Küçültme Ameliyatı İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süresi kişiden kişiye değişir, ancak ameliyattan sonraki birkaç gün ağrınız olacaktır. Çoğu hasta dar bir sutyen giyiyormuş gibi hisseder. Meme küçültme ameliyatı, kemik ya da kas cerrahisi içermediğinden, daha az ağrılı bir operasyondur ve başka bazı meme operasyonlarından daha kısa sürede iyileşme gerçekleşir.

Yakınlarınızın ameliyat gününde ve mümkünse sonraki 1-2 günde sizinle ilgilenmesi iyi olacaktır.

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası birkaç hafta destekleyici sutyen giymeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde şişkinlik ve memelerinizdeki renk değişimi azalacaktır (ancak bunların tamamen ortadan kaybolması 6-8 ay sürebilir).

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan hemen sonra, kesilerin üzerine gazlı bez yerleştirilir ve memeler elastik bir bandajla sarılır ya da özel bir cerrahi sutyenle desteklenirler. Bazı durumlarda, kanı ve biriken sıvıyı uzaklaştırmak için her bir memeye birkaç günlüğüne küçük birer tüp yerleştirilebilir. Dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır.

Çoğu kadın ameliyattan sonraki ilk birkaç gün bir miktar meme ağrısı yaşar. Sonrasındaysa, 1 hafta ya da daha uzun süreyle daha hafif bir rahatsızlık yaşanır. İlaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişme ve morarma birkaç hafta sürebilir. Her gün 24 saat boyunca cerrahi sutyen giymek, şişmeyi azaltabilir ve memeleri iyileşme sürecindeyken destekler.

Normal hayatınıza ve sosyal aktivitelerinize muhtemelen birkaç hafta içerisinde geri dönebilirsiniz (bu aktiviteler ağırlık kaldırma ya da yorucu egzersiz içermediği sürece). Daha ciddi aktivitelerden ve egzersizlerden 3-4 hafta daha uzak kalmanız gerekebilir. Memeleri iyi bir şekilde destekleyen bir sutyen giymek (spor sutyeni gibi) önemlidir.

Meme küçültme ameliyatından sonra memelerinizde görülebilir izler kalacak. Bunlar neredeyse her zaman sutyen, mayo ya da bikiniyle üstü örtülebilir yerlerdedir. İzler zamanla silikleşirler ancak tamamen ortadan kaybolmazlar.

Bu Prosedüre Nasıl Hazırlanmalısınız?

Meme küçültme operasyonundan önce hastaların iyileşmelerini hızlandırmak, operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için yapabilecekleri birkaç adım vardır.

Röntgen

Eğer ailenizde geçmişte meme kanseri yaşayan bireyler varsa, doktorunuz operasyon öncesinde ve sonrasında birer tane meme röntgeni çektirmenizi tavsiye edebilir.

Sigara

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat tarihinden uzun bir zaman önce bırakmalısınız. Ayrıca kanama ihtimalini artırabildikleri için aspirin ve belirli anti-enflamatuar ilaçları kullanmayı bırakmanız tavsiye edilecektir.

Egzersiz

Doktorunuz ameliyattan önce egzersiz yapmanızı ya da beslenme düzeninizi değiştirmenizi tavsiye edebilir. Ameliyattan önce yapmanız gerekenleri ne kadar iyi yaparsanız, ameliyattan sonra o kadar iyi iyileşirsiniz.

Operasyon günü neler olacak?

Meme küçültme ameliyatı genellikle 2-3 saat sürer. Genel anesteziyle gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonu hastanede yatışlı veya yatışsız gerçekleştirilebilir. Eğer geceyi hastanede geçirmeyecekseniz, ameliyattan sonra sizi arabayla eve götürecek ve ilk 1-2 gün gözlemleyecek bir yakınınız size eşlik etmeli.

Göğüs Küçültme Ameliyatın Sonra Emzirme Devam Edebilir Mi?

Normal şartlarda gögüs kucultme ameliyati sonrası emzirmeye devam edilebilir. Ancak operasyonun emzirmeye etkisi hakkında doktorlar farklı fikirler öne sürmektedirler. Bazıları hastalarının ameliyattan sonra sorunsuzca emzirebildiğini söylerken, diğerleri operasyonun emzirme becerisini azalttığını belirtmektedirler. Doktorunuzla bu meseleleri konuşun. Doktorunuz aileniz tamamlanana kadar ameliyatı ertelemenizi tavsiye edebilir.

Gögüs Küçültme Ameliyatı Süt Bezlerine Zarar Verir Mi?

Meme küçültme ameliyatlarında emzirmeye devam edilip edilemeyeceği uygulanan tekniğe bağlıdır. Göğüs küçültme en iyi doktorlar tarafından yapılırsa süt bezleri zarar görmez.

Gögüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs küçültmek, yağ, deri ve dokuyu uzaklaştırarak memeleri kaldıran bir ameliyattır. Ameliyat sonucunda daha çekici ve genç bir görünüm elde edilir.

Gögüs küçültmek için en yaygın olarak uygulanan yöntem, 3 kesi gerektirir: meme ucu etrafındaki koyu renkli bölgeyi çevreleyen bir kesi, bu bölgeden meme altına doğru dikey olarak inen bir kesi ve meme altının doğal kıvrımını takip eden bir kesi. Cerrah fazlalık dokuyu ve yağı uzaklaştırır, ardından meme ucunu ve çevresindeki koyu renkli bölgeyi daha yukarıya taşır. Meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgenin boyutu küçültülebilir, ayrıca hatları düzenlemek için liposuction da uygulanabilir.

Memeleri Küçültme Ameliyatı Zor Mu?

Meme küçültme ameliyatı, uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında, kolay bir ameliyattır. Bunun sebebi ise, bu operasyonun, derin dokuda değil yumuşak dokuda gerçekleştirilmesidir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Göğüs küçültme operasyonu ağrılı bir ameliyat olduğu söylenemez. Göğüs küçültmek için silikon gibi vücuda yabancı bir cisim konmadığı için, bu uygulama daha kolaydır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası, ağırlık hafiflediği için de boyun ve sırt ağrılarında azalma hissederler.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nasıl Yatılmalı?

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası, yatış pozisyonuna dikkat edilmelidir. Operasyon sonrası memeleri küçültme ameliyatı olanların yaklaşık 15 gün boyunca yüz üstüne ve meme üzerine doğru yatmaması önemlidir. Bu operasyon sonrası sırtüstü yatılmalıdır.

Meme Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır. Memenin tamamen iyileşmesi, istenilen şekli alması ortalama 3 ay sürer. Memeleri küçültme ameliyatı olanların nihai sonuç için ise, 1 yıl beklemek gerekebilir.

Meme Ameliyatından Sonra Ödem Ne Zaman İner?

Memeleri küçültme ameliyatından sonra ilk karşılaşılacak durum ödemdir. Memede ödem oluşmasının ardından ödemin vücuttan atılma süresi, kişiden kişiye değişen bir durumdur. Genellikle memeleri küçültme ameliyatı olanlarda ameliyattan sonraki 3. Günde ödem inmeye başlar.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatı memelerde izler bırakır. İzler, kullanılan kesi yöntemine göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başlangıçta kırmızı ve şiş durumda olan izler, zamanla silikleşirler. Ancak izler bazı kadınlarda ameliyattan çok sonra bile fazlasıyla belli haldedirler. Ama izler genellikle memelerin sutyenle kapatılabilen bölgelerinde bulunurlar

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olmalı?

Vücuduna göre büyük ve ağır memeleri olan kadınlar göğüs küçültmek için uygun aday olabilirler. Memelerinin normalden daha büyük olması nedeniyle sırt ve boyun ağrısı yaşayan, meme altlarında mantar, tahriş ya da pişik oluşan, memelerinde büyüklük nedeniyle sarkma olan ve görünümlerinden rahatsızlık duyan kadınlara uygulanabilir.

Gögüs küçültme ameliyatında yaş sınırı yoktur. Önemli olan ameliyat olacak kişinin genel sağlık durumunun doktorun değerlendirmesi sonucu ameliyata uygun olup olmamasıdır. Ancak ameliyat için ergenliğin tamamlanması beklenmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat İzleri:

Meme küçültme ameliyatı memelerde izler bırakır. İzler, kullanılan kesi yöntemine göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başlangıçta kırmızı ve şiş durumda olan izler, zamanla silikleşirler. Ancak izler bazı kadınlarda ameliyattan çok sonra bile fazlasıyla belli haldedirler. Ama izler genellikle memelerin sutyenle kapatılabilen bölgelerinde bulunurlar.

His Kaybı:

Memeleri küçültme ameliyatı sonrası, memelerde ya da meme uçlarında his kaybı yaşanabilir. Bu genellikle geçicidir ve birkaç ay sürer. Ancak bazı kadınlarda çok daha uzun sürebilir, hatta kalıcı olabilir. Bazı çok büyük memeli kadınlar, memelerinde fazla hisse sahip olmayabilir. Bu sebeple his kaybı ciddi bir problem teşkil etmeyebilir.

Emzirememek:

Ameliyattan sonra emzirememek. Bazı kadınlar ameliyattan sonra emzirme becerisini kaybetmezler. Bu durum uygulanan meme küçültme prosedürüne bağlıdır.

Boyut ve Şekil Farkı:

Farklı pozisyonlarda meme uçları ya da memeler arasında boyut veya şekil farkı.

Daha seyrek olarak, memelere kan akışında hasar meydana gelebilir. Bu durum cildin iyileşme sürecini geciktirebilir. Meme ucu ve meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgenin bir kısmı veya tamamı kaybedilebilir, ancak bu yaygın bir durum değildir.

Ameliyatın diğer risklerinden bazıları

  • Operasyon sırasında aşırı kanama
  • Enfeksiyon
  • Anesteziye kötü reaksiyon
  • Kalbe ve akciğerlere giden büyük damarlarda kan pıhtıları (pulmoner emboli). Bu yaygın bir durum değildir.

Meme Dikleştirme ve Meme Küçültme Kombine Operasyon Olarak Uygulanabilir Mi?

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplastisi) fazla olan meme dokusunun çıkarılmasıyla meme boyutunun anında ve etkili bir şekilde küçültülmesidir. Meme küçültme, meme büyüklüğünü azaltmak için fazla deri, yağ ve dokunun çıkarılmasını içeren, büyük memelerin yarattığı olumsuz sorunları ortadan kaldırarak istenilen görünüme kavuşulmasını sağlıyor. Meme küçültme ile meme önemli ölçüde dikleştirilir ve genişlemiş areolalar küçültülür.

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, görünümü gençleştirmeyi amaçlayan bir operasyondur. Meme dikleştirme ameliyatı, fazla cildi çıkararak ve yeni göğüs konturunu yeniden şekillendirmek ve desteklemek için çevredeki dokuyu sıkıştırarak memeyi güçlendirir ve sıkılaştırır. Bazen areola zamanla büyür ve bir meme küçültme operasyonu ile bu sorun çözülebilir.

Bazı kadınlar, hem meme büyüklüğü hem de pozisyonlama ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu gibi durumlarda, meme dikleştirme ve meme küçültme kombine operasyon olarak da uygulanabilir. Sonuçlar ve yaklaşım açısından farklı olsa da, meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatlarının ortak avantajları olduğunu söylemek mümkündür.

  • Her iki meme estetiği ameliyatı ile anında fark edilir bir sonuç alınır.
  • Her iki ameliyatı yaptıran kadınların, sonrasında memnuniyet oranları çok yüksektir. Ameliyat sonrası kadınlar, özgüvenlerinin de oldukça arttığını belirtiyorlar.
  • Her iki ameliyat da duruşun iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Her iki ameliyat emzirmeye engel değildir.
Son güncelleme tarihi: 17.05.2024 16:52
Editöre ulaş