Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Annelik Estetiği Hakkında Her Şey

Gebelik, her kadın için eşsiz bir deneyimdir. Ancak gebelik sırasında ve sonrasında vücutta meydana gelen pek çok değişim, kişinin estetik açıdan kaygı duymasına dolayısıyla memnuniyetsizliklere neden olabilir.. Doğum sonrasında vücutta meydana gelen değişimler, memelerin sarkması, vajinada meydana gelen deformasyonlar, bacaklarda ve karın bölgesinde oluşan çatlak ve yağlar şeklinde sıralanabilir. Annelik estetiği olarak bilinen yöntem ile tüm bu sorunları geride bırakmak mümkündür. Bütüncül yaklaşımla uygulanan annelik estetiği girişimi sayesinde kişinin vücudu gebelik öncesindeki formuna kavuşturulabilir.

Annelik Estetiği Nedir?

Annelik ameliyatı ya da doğum sonrası estetiği olarak da bilinen cerrahi işlem, gebelik ve doğum sonrasında annenin vücudunda oluşan değişikliklerin, hamilelik öncesine döndürülmesi olarak tanımlanabilir. Annelik ameliyatı, temelde kombine bir cerrahi girişimdir. Böylece kişinin tekrar tekrar anestezi alması gerekmeden tüm prosedür aynı anda tamamlanır. Annelik estetiği meme büyütme, meme dikleştirme, liposuction, karın germe ve vajina estetiği gibi uygulamaları kapsar. Annelik estetiğinde hangi işlemlerin yapılacağı kişinin talepleri ve vücudunda meydana gelen deformiteler doğrultusunda şekillendirilir. Böylece annelik estetiği yaptıranlar gebelik öncesi formlarına kavuşur.

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanır?

Annelik estetiği, hamilelik ve doğum sonrasında vücutta oluşan deformitelerden yakınan hemen her bireye yapılabilir. Ancak annelik ameliyatı için kişinin bebeğinin sütten kesilmesi ve doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması önerilir. Bunun sebebi, vücudun doğum sonrası 6 ay boyunca toparlanmasına imkan vermektir. Doğum sonrası estetiği kapsamında meme büyütme, küçültme ve/veya dikleştirme ameliyatları için emzirme döneminin sona ermesi önemlidir. Bu noktada belirleyici unsurlardan biri de kişinin tekrar gebelik isteyip istememesidir. Tekrar gebe kalmak isteyen kişiler, annelik estetiği yaptırabilir fakat yeni gebelik sırasında deformasyonlar tekrar oluşabilir.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Doğumdan hemen sonra ameliyat olmanız önerilmez. Doğum yaptıktan en az altı ay sonra invazif bir estetik operasyon geçirmek için uygun olabilir. Bu süreç, karın germe ameliyatı olmadan önce karın dokunuzun tamamen iyileşmesi için önemlidir. Elbette, bu süre bazı durumlarda daha da uzun olabilir.

Genel kanının aksine anne estetiği, doğum yapan hastaları doğumdan haftalar ya da aylar önceki hallerine bir anda döndüremez. Bu beklentinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hasta için güvenli olmaz. Hem hamileliğin hem doğumun vücudunuzu yorabilir.

Genel sağlığınızın iyi olması gerekir.

Anne estetiği sırasında birden fazla invazif cerrahi teknik uygulandığı için bu operasyon öncesinde sağlığınızın iyi olması son derece önemlidir. Operasyondan en az üç hafta önce sigara içmeyi bırakmanız ve doktorunuzdan sağlıklı olduğunuza dair bir rapor almalısınız. Tip 2 diyabet gibi, bazen hamilelikten sonra ortaya çıkan yaygın durumlar bile ameliyatı zorlaştırabilir, bu nedenle mevcut sorunlarınızı kontrol altına almak çok önemlidir. Aynı şekilde kullandığınız ilaçların ameliyatınızı nasıl etkileyebileceği ile ilgili olarak doktorunuzla konuşmalısınız.

Sağlıklı bir kiloda olmanız gerekir.

Yukarıda ima edildiği üzere anne estetiği, bir “kilo verme” operasyonu değildir. Doğum sonrası estetiğiniz sırasında bir miktar yağ alınacak olabilir ancak doktorunuzla bir görüşme ayarlamadan önce doğumda aldığınız kiloların çoğunu vermeniz en iyi sonucun alınmasına yardımcı olacaktır. Bu, en iyi cilt rezeksiyonu için gereklidir. Operasyondan önce hedef kilonuzun 11 kilo fazlasından daha fazla bir kiloda olmamanızı öneririz.

Bütçenizi operasyon için ayarlamanız gerekir.

Doğum sonrası estetiği birden fazla farklı operasyonu içerdiği için diğer operasyonlardan daha yüksek ücretlidir.

İdeal durumda, ilerde çocuk sahibi olmayı düşünmüyor olmanız gerekir.

Bu madde mutlak şart olmamakla birlikte tam bir anne estetiği olmadan önce çocuk sahibi olmayı bitirmiş olmanız iyi bir fikirdir. Bunun sebebi, doğum sonrası estetiğinizden sonraki her hamileliğin karnınızdaki ve memelerinizdeki cildi tekrar esneteceği (ve belki de karın kaslarınızı yırtacağı), böylece operasyonunuzun sonuçlarını ortadan kaldıracaktır. Daha sonra revizyon ameliyatı olabilirsiniz ama bu ameliyatı olmak daha masraflıdır ve daha çok rahatsızlığa sebep olur (çünkü birçok kez iyileşme dönemi geçirmeniz gerekir). Revizyon ameliyatlarının yara oluşturma riski ve diğer komplikasyonlara sebep olma riski de daha fazladır.

Annelik Estetiği Neleri Kapsar?

Doğum sonrası estetiği, kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilen işlemlerden oluşur. Kişinin taleplerine bağlı olarak gebelik sürecinde ve doğum sonrasında vücutta oluşan estetik değişimler bütüncül olarak ele alınır. Bu noktada kişinin talepleri büyük oranda belirleyicidir. Söz gelimi doğumdan sonra vajina estetiği ve meme küçültme işlemine ihtiyaç duyan kişilere annelik estetiği paketi kapsamında liposuction işlemi yapılmayabilir. Annelik estetiği kapsamında yapılabilen estetik operasyonların bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:

 • Meme Dikleştirme, Büyütme veya Küçültme Ameliyatları: Memeler, gebelik sürecinin doğal bir parçası olarak bu dönemde büyür. Doğumun ve emzirme sürecinin ardından memeler, küçülme, dolgunluğunu kaybetme ve sarkma eğilimindedir. Farklı tekniklerle meme dokusu gebelik öncesi haline ya da hayal edilen şekle ve boyuta getirilebilir. Meme operasyonu sonrasında kozmetik açıdan daha düzgün ve sağlıklı görünüm elde edilir.
 • Vajina Daraltma Ameliyatı: Doğum sonrasında genişleyen, gevşeyen vajina, vajinoplasti olarak da bilinen işlem ile daraltılabilir. Doğumdan sonra vajina daraltma ameliyatı ile vajina, daha dar ve toparlanmış bir görünüme sahip olur.
 • Vajina Estetiği: Tıpta labioplasti olarak tanımlanan bu işlem ile doğum sonrası süreçte gevşeyen ve uzayan vajinanın iç dudakları (labia minora) ve dış dudakları (labia majora), eski formuna kavuşturulur. Bu noktada etkilenen doku, çoğunlukla vajinanın iç dudaklarıdır. İç dudaklar uzayarak dış dudakların dışına çıkabilir. Bu bağlamda yapılan uygulama sayesinde vajina dudakları estetik bir görünüme kavuşturulur.
 • Liposuction: Doğum sonrası estetiğin önemli bir parçası olan liposuction, temelde tüp ve kanüller aracılığıyla ilgili bölgeden yağ alınması işlemidir. Basen, kol, sırt ve karın gibi vücut bölgelerindeki fazla yağlar vücuttan hızla uzaklaştırılır. Karın, liposuction işleminin ardından annelik estetiği kapsamında karın germe işlemi yapılabilir. Liposuction işleminin yapıldığı bölge, estetik açıdan göze hoş gelen bir görünüme kavuşur.
 • Karın Germe: Annelik estetiği kapsamında yapılan karın germe prosedürü, karın bölgesindeki fazla yağ ve cilt dokusunun alınması olarak açıklanabilir. Bikini bölgesine uygulanan kesi ile üst kısımdaki sarkmış fazla deri çıkarılır. Bölgede bulunan kas ve doku gerilerek sıkılaştırılır. Böylece doğum sonrası karın bölgesindeki sarkmalar giderilir; karın düz ve sıkı bir görünüme kavuşur.
 • Çatlak Tedavisi: Doğum sonrası çatlaklar için estetik işlemi, pek çok farklı prosedürü içerebilir. Pulse DYE lazer, eCO2 lazer (fraksiyonel lazer), PRP (Platelet Rich Plazma), dermoterapi, mikro iğneli fraksiyonel radyofrekans bunlardan bazılarıdır.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Tam bir doğum sonrası estetiği geçirdiyseniz iyileşme döneminizin uzun olacağını bilmelisiniz. Özellikle karın germe operasyonunun iyileşme dönemi uzundur. Bu operasyondan sonra iki ila üç ay süren bir iyileşme dönemi geçireceğinizi bekleyebilirsiniz. Bu dönemin tamamını yatakta geçirmenize gerek yoktur. (genelde iki hafta kadar yatak istirahati yeterli olur), 10 kilodan fazlasını kaldırmamalısınız.

İyileşme döneminizin ilk dört ila altı haftası boyunca karnınız ve memeleriniz şiş olacaktır. Bu konuda endişelenmeniz gerekmez, bu vücudunuzun doğal tepkisidir ve iyileşmeye yardım eder. Bu nedenle memeleriniz ve karnınız umduğunuzdan daha büyük görünecektir ama bu etki geçicidir. İyileşme döneminin ilk döneminde biraz şişlik, morarma ve gerginlik hissedeceğinizin farkında olun. Bu semptomlar iyileşme süreniz ilerledikçe git gide azalacak.

Çoğu kadın, doğum sonrası estetiğinin ardından iyileşme için işten 1 ila 3 hafta arasında izin alır. İyileşme süresinin uzunluğu, dahil etmeyi düşündüğünüz işlemlerin sayısı ve çeşidine bağlı olarak değişecektir.

İyileşme döneminin ilk birkaç haftası boyunca dinlenmeli ve küçük çocukları kucaklamak da dahil olmak üzere ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Küçük çocuklarınız varsa birkaç ay boyunca çocuk bakımı için size yardımcı olacak biri olmalıdır. Bu yüzden uygun olduğu durumlarda mini karın germe operasyonunu öneririz. Mini karın germe operasyonunun iyileşme süresi genelde iki ila dört haftadır.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyileşmenizin ilk birkaç haftası boyunca birinin günlük işlerinize yardım etmesi için yanınızda olmasını isteyeceksiniz. Dinlenirken ağrınızı iyi bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz ama hareket etmek dikişleriniz üzerinde baskıya sebep olabilir ve ani ağrılarınız olabilir. Tuvalete giderken ya da yemek hazırlarken size birinin yardim etmesi çok rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca operasyondan önce kendiniz için özel bir dinlenme alanı hazırlamalısınız.

Yiyecek, su şişesi, leğen ve ilaçlarınız gibi ihtiyacınız olan her şeyi yatağınızdan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Son olarak yatağınıza bir vücut yastığı dahil olmak üzere ek yastıklar koyduğunuzdan emin olun, böylece dinlenirken vücudunuz tam anlamıyla desteklenir. Ameliyat sonrasında kafanızı ve ayaklarınızı muhtemelen hafif yukarda tutmanız gerekeceğini hatırlayın. Son olarak, operasyonunuzun sonuçlarının hemen belirgin olmayacağını bilmelisiniz.

Annelik Estetiği Sonrası Yaraların İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Deneyimli bir plastik cerrah, yara izlerini kolaylıkla saklanabilecek ya da bikini ile gizlenebilecek yerlerde oluşturmaya dikkat edecektir. Yaranızın tamamen iyileşmesinin 18 aya kadar sürebileceğini unutmayın, yani doğum sonrası estetiğinizden sonraki yıl boyunca yara izlerinizin görünümünün iyileşeceğini bilin.

Doğum sonrası estetiğinin en önemli yönü, bu operasyonlar ile ilgili deneyim sahibi olan kurul onaylı bir plastik cerrah tarafından güvenle uygulanabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda bu operasyonun akreditasyonu olan bir operasyon merkezinde, operasyon sırasında ve sonrasında hastanın yanında olacak bir anestezi uzmanı ile gerçekleştirilmesi de önemlidir. Operasyondan sonra en az 24 saat boyunca sizi izleyecek bir bakım merkezinin yakın bulunması gerekir. Toplam ameliyat süresi beş saatten fazla olmamalıdır. Bazı durumlarda iki aşama olması gerekir. Bu aşamalar, maksimum yara iyileşmesinin sağlanması için 3-6 ay arayla gerçekleştirilmelidir.

Annelik Estetiği Avantajları Nelerdir?

Annelik estetiği kapsamında pek çok müdahale kombine bir şekilde yapılabilir. Doğum sonrası dönemde karın, meme, cilt ve vajina bölgelerinde meydana gelen deformiteler ele alınır. Memelerin dikleştirilmesi, meme boyutunun değiştirilmesi, düz bir karın ve estetik açıdan daha iyi görünüme sahip vajina elde edilebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılması planlanan tüm işlemler, tek bir cerrahi operasyon paketi ile yerine getirilir. Böylece kişinin her operasyon için ayrıca anestezi alması gerekmez. Ek olarak iyileşme süreci kısalarak annenin yaşam kalitesi artırılır.

Doğum Sonrası Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Annelik estetiği kapsamında pek çok müdahale kombine bir şekilde yapılabilir. Doğum sonrası dönemde karın, meme, cilt ve vajina bölgelerinde meydana gelen deformiteler ele alınır. Memelerin dikleştirilmesi, meme boyutunun değiştirilmesi, düz bir karın ve estetik açıdan daha iyi görünüme sahip vajina elde edilebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılması planlanan tüm işlemler, tek bir cerrahi operasyon paketi ile yerine getirilir. Böylece kişinin her operasyon için ayrıca anestezi alması gerekmez. Ek olarak iyileşme süreci kısalarak annenin yaşam kalitesi artırılır.

 • Doğum sonrası estetiği sonrasında hastanede kalmanız gerekmez – Bu sayede evde iyileşebilirsiniz. İlk 24 saat boyunca daha fazla yardım almanız için cerrahınız bir gece hastanede kalmanızı önerebilir.
 • Tedaviniz bir ila iki hafta sürebilir – Bu doğum sonrası estetiğinize dahil edilen belli operasyonlara bağlı olacaktır. Yine de iyileşme sürenizi iki hafta olacak şekilde planlayın. İyileşme süreniz boyunca ağrınız, morluklarınız ve şişlikleriniz olacak.
 • Evde yardıma ihtiyacınız olacak – Doğum sonrası estetiğinizden sonra birkaç gün yorgun ve hassas olacaksınız. Bu, rutin işleri yapmanızı imkansız hale getirecek. Ailenizden birinden ya da bir arkadaşınızdan ev işleri için yardım isteyin.
 • Bazı ağrı kesicileri kullanımınız bitene kadar araba kullanamayacaksınız – Cerrahınız, rahat bir iyileşme geçirmeniz için gerekli olan ağrı kesicileri kullanmanızı söyleyecek. Ancak bu ilaçları alırken araba kullanmamalısınız.
 • Şişkinlik, altı ay ya da daha uzun sürebilir – Doğum sonrası estetiğinin bazı sonuçları hemen görülürken tam sonuçlar tüm şişkinlik inene kadar görülemez. Bütün şişkinliklerin inmesi altı ay ila bir yıl sürer.
 • Bebekler de dahil olmak üzere ağır kaldırmayın – Yoğun egzersiz yapmak ve ağır kaldırmak, doğum sonrası estetiğinizden sonra en az altı hafta boyunca kaçınmanız gereken şeylerdir. Ağır kaldırmaya 4 buçuk kilonun üstündeki bebekleri taşımak da dahildir.
 • Doğum sonrası estetiği, sigara içmeyen hastalar içindir – Sigara içmek kan dolaşımını azaltır, yaraların iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların oluşması ihtimalini arttırır. Doğum sonrası estetiğinden önce ve sonra en az dörder hafta boyunca sigara içmeyin. Daha da iyisi bunu sigarayı bırakmak için bir sebep olarak kullanın.
 • Yine de spor salonuna gitmeniz gerekecek – Doğum sonrası estetiğinizin sonuçlarını garanti altına almak ve daha da iyi hale getirmek için sağlıklı bir hayat tarzı benimseyin, dengeli beslenin ve rutin olarak egzersiz yapın.
 • Doğum sonrası estetiği, birkaç invazif tekniğin bir araya geldiği bir operasyondur, bu yüzden en iyi ve en deneyimli plastik cerrahı seçin. Operasyonun daha ucuz olması için sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atmayın.
 • Özgüveninizin artmasına hazır olun – Doğum sonrası estetiğiniz hayatınızı değiştirecek, dış görünüşünüzle ilgili güveninizi ve gururunuzu yerine getirecek.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Annelik Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Annelik Ameliyatı Nedir?

Annelik ameliyatı, birden çok estetik operasyonun aynı anda yapıldığı prosedürdür. Annelik ameliyatı kapsamında meme dikleştirme, küçültme, büyütme ameliyatının yanı sıra vajinal estetik, vajina daraltma, liposuction, karın germe, çatlak tedavisi gibi işlemler annenin talebi doğrultusunda yapılır. Gebelik öncesi döneme ya da annenin hayalindeki görünüme kavuşmasının amaçlandığı annelik ameliyatı, tüm işlemlerin bir arada yapılması ile gerçekleştirilir.

Normal Doğumda Vajina Estetiği Ameliyatı Yapılır Mı?

Normal doğum sonrasında vajinada birtakım deformasyonlar meydana gelebilir. İç ve dış dudakların irileşmesi, sarkması bunlara örnek olarak verilebilir. Annelik estetiği kapsamında vajinada meydana gelen değişimlerin giderilmesi mümkündür. Böylece kişi, estetik açıdan daha iyi görünen bir vajinaya kavuşabilir.

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği, birden fazla operasyonu kapsar. Talep edilen her işlem, kişinin mevcut durumuna göre farklı tekniklerle yapılabilir. Örneğin vajina dokusunun bollaşması sonucunda annelik estetiği kapsamında yapılan vajina daraltma işlemi, vajina girişinden itibaren yaklaşık 4 cm’lik alanda bulunan fazla dokunun çıkarılması ve ardından kesi bölgesinin dikiş ile kapatılmasıyla gerçekleştirilir. Vajina daraltma işlemi, lokal ya da genel anestezi altında yaklaşık 30-40 dakikada tamamlanabilir. İşlem sonrasında vajina genişliğinden kaynaklı cinsel problemler çözülebilir.

Annelik estetiği kapsamında sıklıkla yapılan bir diğer işlem olan meme dikleştirme ve büyütme işlemi de meme bölgesindeki bazı dokuların çıkarılması ve ardından silikon protez ya da kişinin kendi vücudundan alınan yağın meme dokusuna enjekte edilmesi yöntemi ile yapılabilir. Sarkmaya bağlı oluşan fazla deri bölgeden uzaklaştırılır. Bu noktada işlemin yapılacağı bölgeye ve kullanılacak tekniğe göre en doğru bilgiyi hekim, muayene sonrasında annelik estetiği yaptırmayı planlayan kişiye verir.

Annelik Estetiği Hangi Tür Operasyonları İçerir?

Annelik estetiği kapsamında sıklıkla meme dikleştirme, meme büyütme ve liposuction yapılsa da karın germe, vajina daraltma, çatlak giderme işlemleri gibi pek çok estetik operasyon da yapılabilir. Bu noktada amaç, doğum sonrası dönemde annenin vücudunda oluşan olumsuz değişimlerin gebelik öncesine döndürülmesidir. Bu bağlamda annelik estetiği, kişiselleştirilebilir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda işlemler yapıldığında anne, doğum öncesi formuna ve hatta hayalindeki görünüme sahip olabilir.

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Annelik estetiği işlemi, kişiselleştirilebilir olduğundan iyileşme süresi, yapılan işlemlere göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak doğum sonrası estetik işlemleri sonrasındaki ilk 2 hafta boyunca bir miktar şişlik ve ağrı hissedilebilir. Yapılan operasyonlara bağlı olarak ağır kaldırmak gibi bazı hareketlerin kısıtlanması gerekebilir. Annelik estetiği kapsamında yapılan işlemler sonrasında iyileşme süreci, kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 3 ay kadar sürer.

Annelik Estetiği Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

Annelik estetiği sırasında yapılan işlemlerin niteliği nedeniyle kesin sonuçların alınması farklı zamanlarda gerçekleşebilir. Söz gelimi karın germe işlemi sonrası iyileşme süreci ile vajinal estetiğin iyileşme süreci farklıdır. Annelik estetiği sonrası iyileşme sürecinde olduğu gibi alınan sonucun net olarak görülebilmesi de yaklaşık olarak 3 ayı alabilir. Bu noktada ödem atılması, doku iyileşmesi gibi etkenlerin yanı sıra yaşam tarzı, beslenme, sigara kullanımı gibi pek çok faktör, iyileşme sürecini olumlu ve olumsuz etkileyebilir. Annelik estetiği sonuçlarını mümkün olan en kısa sürede görmek için hekimin reçete ettiği ilaçlar, düzenli olarak belirlenen dozda kullanılmalı ve önerilen diyet programı takip edilmelidir.

PRP Saç Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

PRP saç tedavisinin uygun seans aralıklarıyla uygulanması halinde etkisi, yaklaşık olarak 3 ila 4 hafta sonra görülür.

Eğer siz de gebelik süreci ve doğum sonrası vücudunuzda meydana gelen değişimlerden memnun değilseniz size özel olarak hazırlanan annelik estetiği hakkında bilgi almak için bir estetik merkezine başvurabilirsiniz.


Kaynakça

Strategies for Aesthetic Reshaping of the Postpartum Patient
Stanford Medicine – Mommy Makeover
American Society of Plastic Sureons – Mommy Makeover

Annelik Estetiği hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 17.05.2024 17:02
Editöre ulaş