Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Dudak Dolgusu Hakkında Her Şey

Dudak dolgusu, daha dolgun dudaklar sağlayan kozmetik bir işlemdir. Dolgun dudaklar yüzyıllardır estetik bir ideal ve gençliğin simgesi olarak görülmüştür. Yağ enjeksiyonu veya dermal dolgu maddeleri ile dudak büyütme, dudakları dolgunlaştırır ve yüzün görünümünü güzelleştirir.

Dudak dolgunlaştırma, şekillendirme, alın çizgilerinde, burun kenarlarında, ağız kenarı ve kıvrımlarında, dudak ve çene arasında zamanla veya yapısal olarak oluşan çöküntülerin giderilmesi herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan cilt altına enjekte edilen dolguyla mümkün.

Kullanılan dolgu maddesi içerdiği hyalüronik asitle cilde canlılık, parlaklık, nem ve sıkılık kazandırır. Bu madde cildin yapıtaşlarından biri olduğu için yüz ve vücudun istenen her bölgesine güvenle uygulanabilir.

Dudak Dolgusunda Başarı

Doğal olarak ince dudaklı veya dudak hacminde yaşla ilişkili bir azalma olan hastalar tipik olarak prosedürden oldukça iyi sonuçlar elde ederler. Kişi talep ettiği takdirde estetik cerrah, enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri veya yağ transferi ile uyguladığı dudak büyütme sonuçlarını önceki ve sonraki hasta fotoğrafları şeklinde gösterecektir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolguları dudak dolgunlaştırma, şekillendirme veya dudak çevresindeki kırışıklıkları gidermek amacıyla kullanılır. Bu dolgular hyaluronik asit bazlıdır. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. Öncesinde bir anestezik krem uygulanır, bu sayede ağrısız bir uygulama sağlanır. Enjeksiyon ince bir iğne ya da kanül ile gerçekleştirilir. İşlemden sonra kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Sonuç olarak ince dudak yapısı dolgunlaştırılır ve asimetriler düzeltilebilir.

Dudak Dolgusu Ne Zaman Oturur?

Dudak dolgusu uygulaması yapıldıktan sonra sonuçlar hemen fark edilmeye başlar. İşlem sonrasında birkaç gün içerisinde kaybolacak şişlik ve ödem oluşabilir. Yaklaşık 10 gün sonra dudak şekli tamamen oturur. Eğer uygulama ilk kez yapılıyorsa 15 gün sonra bir uygulamaya daha ihtiyaç duyulabilir. Dudak dolgusunun kalıcılığı doku yapısına ve kullanılan dolgu maddesine göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 9-15 aydır.

Dudak Dolgusu İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

İnce dudaklar birçok kadın için endişe kaynağıdır. Dudak görünümünün iyileşmesi ve ince dudaklarının dolgunlaşmasını isteyen hastalar için sonuçları iyi bir yöntemdir. Dudak dolgusu, dudak hacmini artırabilir ve dudak kenarları boyunca yaşa bağlı kırışıklıkları doldurarak görünür çizgiler azaltabilir. Çoğu kadın bu operasyon için iyi bir adaydır, ancak prosedürü düşünen herkes, bir karar vermeden önce dudak dolgusu işleminin riskleri ve faydaları hakkında bilgi edinmelidir. Genel sağlığınız iyiyse, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu prosedür için kliniğimizde iyi bir aday olabilirsiniz.

 • 18 Yaş ve Üzeri
  Büyümesi tamamlanmış bireyler; Genellikle, cerrahi, 18 yaş ve üzerindeki yaştaki bireylerde yapılır
 • Fiziksel Açıdan Sağlıklı
  Fiziksel açıdan sağlıklı ve ameliyat geçirmeyi engelleyici hastalıkları bulunmayan bireyler
 • Gerçekçi Hedefler
  Olumlu bir bakış açısı ve görünüşlerinin iyileştirilmesi için akılda bulunan spesifik, ama gerçekçi hedefleri olan bireyler

Hasta Görüşleri

Dudak dolgusunda başarı, plastik cerrahın estetik algısına ve el becerisine diğer estetik işlemlerde olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir işlem geçirmek ve işlem sonrası sonuçlardan memnun kalabilmek için cerrah seçerken tecrübesinin ve cerrahi becerilerinin yanı sıra estetik algısının da yüksek olmasına dikkat etmek elzemdir. Aşağıda kliniğimizde dudak dolgusu işlemi yaptıran hastalarımızdan bazılarınınişlem sonrası görüşlerini paylaştık.

Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Dudak Dolgusu İşlemi Öncesi

Dudak büyütme ameliyatından önce, hastalar doktorlarından ameliyat öncesi talimatları almalıdır. Yağ transferi ve dudak implantı prosedürleri durumunda, hastalar şunları yapmalıdır:

Operasyon Öncesi

Ameliyattan birkaç hafta önce kan sulandırıcılar gibi bazı ilaçları, bitkileri ve vitaminleri almayı kesmeli, eğer yağ enjeksiyonu gibi ameliyat gerektiren bir işlem yapılacaksa ameliyat günü gece yarısından sonra yemek yemekten kaçınılmalıdır. Dolgu için böyle bir ihtiyaç yoktur.

Operasyon Günü

Cerrahi randevularınızda rahat kıyafetler giyin. Ameliyat gününde makyaj, takı ve kontakt lens kullanmayın. Bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan sizi eve götürmesini isteyin.

Operasyon Sonrası

Dermal dolgu maddeleri ile dudak büyütme prosedürü, liposuction ve dudak implantlarının yerleştirilmesine göre daha az girişimsel bir işlemdir. Sürüş sırasında herhangi bir ağrı kesici kullanmamaları koşuluyla, hastalar arabalarını kendileri kullanarak randevularına ulaşabilirler.

Dudak İmplantı İşlemi

Dudak implantları, dermal dudak dolgu maddelerine göre daha rafine sonuçlarla kalıcı dudak büyütme sağlar ve ince dudaklı bireyler için iyi bir seçenektir. Dudak implant ameliyatı nispeten basittir ve genellikle tamamlanması yaklaşık bir saat sürer. Cerrahınız önce dudaklarda küçük kesiler yapacaktır. Kesiler çoğunlukla ağız köşelerinde yapılır, ancak kullanılan spesifik tekniğe bağlı olarak dudakların başka yerlerinde de uygulanabilir. Cerrah, daha sonra implantı yerleştirmek için ince bir tünel oluşturacaktır. Bu tüneli doğru bir şekilde oluşturmak, dudak implantının doğru bir şekilde yerleştirilmesini ve eşit, doğal görünümlü bir sonuç elde edilmesini sağlamak için hayati önem taşımaktadır. Sonra, cerrah implantı yerleştirecek ve dudağa geçirecektir. Son olarak, dudak implantı doğru uzunlukta tam olarak kesilecek ve kesikler kapalı olacaktır.

Dolgu ile Dudak Büyütme Prosedürü

Doktorlar en sık olarak dudaklara genç, dolgun, şehvetli bir görünüm vermek için enjekte edilebilir dudak dolgu maddelerini kullanırlar. Dudak büyütme için çok çeşitli malzemeler ve enjeksiyon teknikleri nedeniyle, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birçok seçenek vardır. Dudak büyütme alanındaki ilerlemeler, doktorların bunları kalıcı dudak dolgu maddeleri olarak kullandığı bazı yöntemleri çok etkili kılmıştır.

 • Dudak Dolgusu İçin Enjeksiyon Teknikleri
  Enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri ile dudak büyütme, 30 dakika gibi kısa bir sürede hoş sonuçlar verir. Anestezi tipik olarak prosedür için gerekli değildir, çünkü dolgu genellikle lidokain veya başka bir topikal anestezik içerir.
  Dudak Dolgusu Çeşitleri: Kalıcı ve Geçici Dudak Dolguları Enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri ile sonuçlar geçicidir, çünkü dolgular sonunda parçalanır ve vücut dolguyu emer. Sonuçların süresinin uzunluğu her bir bireye göre değişir, ancak ortalama genellikle dört ila altı aydır. Kalıcı dudak dolgusu için dudak silikonlarını düşünen bireylerin, implantların istenen kozmetik yararı sağlayıp sağlamadığını görmek için öncelikle enjekte edilebilir dudak dolgu maddelerini denemeleri önerilir.
 • Kolajen Bazlı Dudak Dolgusu
  Dünya çapında en sık kullanılan enjektabl dolgu maddesi olan kollajen, sığır kaynaklı kollajen ve insan kaynaklı kollajen olmak üzere iki şekilde gelir. Bovinden türetilen kolajen, sürekli izlenen, hastalıksız kapalı sürülerde yetiştirilen ineklerin dokusundan çıkarılır. Sığır kollajenine karşı %3’lük bir alerjik reaksiyon şansı olduğu için, bu dudak dolgu maddesiyle tedaviden önce bir alerji testi gereklidir. İnsandan elde edilen kolajen, kadavralardan veya ameliyatlar sırasında çıkarılmış fazla deriden elde edilir. İnsandan elde edilen kollajenin biyouyumluluğu, bir ön-tedavi alerjisi testine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve bu dudak dolgu maddelerini, sığır kollajenini tolere edemeyenler için mükemmel bir seçenek haline getirir.
 • Hyalüronik Asit Bazlı Dudak Dolgusu
  Hyalüronik asit, vücudun bağ dokularında ve derisinde doğal olarak bulunan temiz, biyolojik olarak parçalanabilir bir maddedir. Hyalüronik asit dudaklara enjekte edilen su molekülleri ile bağlanır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin dudakları yumuşatmanın yanı sıra dudaklardaki kolajeni güçlendirmeye kadar ulaşan faydaları da mevcuttur. Bu dudak dolgu maddeleri için bir ön tedavi alerjisi testi gerekli değildir.

Yağ Transfer ile Dudak Büyütme Prosedürü

Yağ aktarımı ile dudak dolgusu , vücudun bir bölgesinden yağ alıp dudaklara enjekte etmeyi içerir. Yağ transferi sırasında sadece vücudun doğal dokusu kullanılır, bu nedenle red veya alerjik reaksiyon nadiren oluşur. İşlemin etkileri altı ay ile 1 yıldan fazla olacak şekilde kendini gösterir.

Yağ transfer işlemiyle dudak büyütme uygulamasında yağ, ilk olarak hastanın vücudundaki (genellikle karın veya kalça) bir bölgeden liposuction ile alınır. Bu sayede istenmeyen fazla yağlar bulunan bir bölgede bu yağlardan kurtulmak da mümkündür. Yağ daha sonra bir şırınga ve kanül yardımı ile dokulara minimum hasar verilerek dudaklara enjekte edilir. Enjeksiyonlar iğne deliğine benzer şekilde sadece yaklaşık 0.2 santimetre çapında küçük kesi izleri bırakır. Bunlar iyileştiğinde seçilmesi imkansıza yakındır. Yağ transferi ile dudak büyütme, tipik olarak cerrahın ve hastanın tercihlerine bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür, vücudun bir veya iki bölgesinde bulunan yağ miktarını azaltmak isteyen ve dudaklarını dolgunlaştırmak hastalar için idealdir.

Dudak Büyütme İşlemi Sonrası

Dudak dolgularının uygulanması yoluyla dudak büyütme, yağ transfer prosedürleri veya dudak implantlarının yerleştirilmesi genellikle doktorun ofisinde gerçekleştirilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Ne Beklenir?

Dudak dolgularının uygulanması yoluyla dudak büyütme doktorun ofisinde, yağ transfer prosedürleri veya dudak implantlarının yerleştirilmesi ise genellikle ameliyathane içerisinde gerçekleştirilir. Dudak dolgusu sonrası iyileşmenin uzunluğu, uygulanan dudak büyütme prosedürünün spesifik tipine bağlı olarak değişir. Eğer dolgu kullanılıyor ise işten veya eğitimden geri kalmayı gerektirecek herhangi bir iyileşme süreci gerekli değildir. Prosedürü tamamlamak için genel bir sedatif kullanılmadıkça, çoğu hasta günlük rutinlerine bir gün içinde geri dönebilir. Herhangi bir dudak geliştirme işleminden sonra şişlik ve morarma beklenebilir. Büyütme için dolgu maddeleri kullanılırsa bu etkiler bir hafta kadar sürer. Dudak dolgusu işlemleri sırasında rahatsızlık minimaldir ve nadiren reçeteli ağrı kesici ilaçlarla yönetim gerektirir.

Normal Rutininize Dönüş

Enjeksiyonluk dudak dolgu maddeleri ile yağ transferini veya silikonla dudak büyütmeyi takiben iyileşme süreci genellikle hastaların normal aktivitelere dönebilmesi için gün boyu dinlenme gerektirir. Ameliyat sonrası rahatsızlık, reçetesiz ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir.

Dudak silikonu prosedüründen sonra iyileşme genellikle en az bir hafta gerektirir ve birçok hasta için bu süreç iki haftaya kadar sürebilir. Ağız dışına yerleştirilen dikişler ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra alınır. Ağız içerisindeki dikişler aynı zaman zarfında çözülür. İyileşme süreci tamamlanana kadar dudaklar uyuşabilir. Ek olarak, dudaklar işlemden sonra üç aya kadar sert kalabilir.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Cerrahınıza sorulacak sorular

Cerrahınıza plastik cerrahi güvenliği prosedürüne uygun olarak operasyon öncesi ve sonrasına ilişkin sorularınıza sorarak bilgi edinebilirsiniz ve prosedürünüzü planlamak için bu önerileri takip etmeniz ve soruları sormanız yardımcı olabilir:

 • Eğitim: Kaç yıllık plastik cerrahi eğitimi aldınız?
 • Hastane: Bu prosedürü uygulamak için hastane ayrıcalıklarınız var mı? Eğer öyleyse, hangi hastanelerde?
 • Uygunluk: Bu prosedür için iyi bir aday mıyım?
 • Beklentiler: En iyi sonuçları almam için benden ne beklenir?
 • Prosedür: Prosedürümü nerede ve nasıl yapacaksınız?
 • İyileşme Dönemi: İyileşme süresinin ne kadar bekleyebilirim ve iyileşme sırasında ne tür bir yardıma ihtiyacım olacak?
 • Önceki Hastalar: Prosedür için bakabileceğim önce ve sonra fotoğrafları var mı ve benim için makul olan sonuçlar nelerdir?
 • Riskler ve Komplikasyonlar: Dermal dolgu maddeleri, dudak implantları veya yağ transferi ile ilişkili riskler ve komplikasyonlar nelerdir?
 • Önlemler: Komplikasyonlar nasıl ele alınır?

Dudak Büyütme Riskleri

Genellikle dudak dolgu maddeleriyle ilişkili düşük bir komplikasyon riski olsa da, reaksiyonunuz seçtiğiniz dolgu maddesine ve iyileşme kabiliyetinize bağlı olacaktır. Dudak dolgu maddelerine bağlı daha hafif yan etkiler arasında damar içine dolgu maddesinin kaçması sonucu dudak dolaşımının bozulması, kızarıklık, morarma, şişme, hafif rahatsızlık, hassasiyet ve enfeksiyon bulunur. Dikkatli yaklaşımla, bu belirtiler en aza indirgenebilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Daha ciddi bir risk, hayvansal kaynaklı dudak dolgu maddelerine karşı alerjik bir reaksiyonun olmasıdır, ancak bu çok nadirdir.

Yağ Transferi ile Dudak Büyütme Riskleri

Yağ transferi ile dudak büyütme nispeten düşük riskli bir prosedürdür. Bununla birlikte, herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, bazı yan etkilerin ortaya çıkması mümkündür. Bunlar anestezinin olası risklerinin yanı sıra yağın alındığı alan (karın, bacak vb.) ya da enjeksiyon bölgesi (dudaklar) ile ilgili olabilir ve enfeksiyon, kanama, ve şişmeyi içerir. Bu işlemin bir diğer yönü enjekte edilen yağ hacminin bir kısmı kalıcı olurken bir kısmının erimesidir. Maksimum kalıcılığı sağlamak için yağın alınması ve enjeksiyonu sırasında plastik cerrahın dikkat edeceği teknik detaylara ek olarak kişinin sigara içilmemesi gibi bir takım ameliyat sonrası önerilere uyması da elzemdir.

Kalıcı Dudak Büyütme Riskleri

Diğer kozmetik ameliyatlarla karşılaştırıldığında, dudak implantlarından kaynaklanan komplikasyon riski nispeten düşüktür. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyat geçirmeden önce olası komplikasyonların farkında olmak iyi bir fikirdir. Kalıcı dudak büyütme ile ilişkili risklerin bir kısmı, implant reddi, enfeksiyon, implant migrasyonu, skar oluşumu ve dudakların sertliğidir. Bununla birlikte, bu riskler, dudak implant prosedürünü gerçekleştirmek için deneyimli bir cerrah seçerek büyük ölçüde azaltılabilir.

Dudak Dolgusu Hakkında Sorular ve Cevapları

Dudak dolgusu kimler için uygun değildir?

Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya şiddetli alerjiniz varsa, bu işlem sizin için sakıncalıdır. Belli bağ dokusu rahatsızlıkları olan kişilerde, yan etki riski de daha yüksek olabilir.

Dudak dolgusu kullanmanın herhangi bir yan etkisi var mı?

Yan etkiler nadirdir ancak enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, kaşıntı, çürük ve renk solmasına neden olabilir. Bu etkiler tipik olarak kendiliğinden veya tedaviden 1 ila 2 gün sonra düzelir.

Tedavi günümde ne bekleyebilirim?

Dudak dolgusu enjeksiyonları minimum hazırlık ile gerçekleştirilebilir. Doktor, tedavi edilecek bölgeyi hazırlayacak ve acınızı en aza indirecek önlemler alacaktır. Prosedür 20 dakikadan az sürecektir ve klinikten çıktıktan sonra takip edilecek talimatlar verilecektir.

Dudak dolgusu acıtır mı?

Dudaklardaki enjeksiyonlar rahatsız edici olabilir; Bununla birlikte, dudakları uyuşturan anestezik kremler sayesinde neredeyse hiç ağrısız bir uygulama gerçekleştirilebilir. Özellikle hassas olan hastalarda konforlu bir uygulama için lokal anestezi ile üst dudak ve alt dudak tamamiyle uyuşturulabilir.

Tedaviden sonra dudaklarım şişecek mi?

Dudak büyütme işleminin ardından işleme ve dolgu maddesinin su tutmasına bağlı fazladan bir miktar şişlik olacaktır. Bununla birlikte, şişme normal olarak minimaldir ve zor seçilir. Prosedürden sonraki gün şişlik azalacağından dudaklarınızın enjeksiyondan hemen sonra ortaya çıktıklarından daha küçük göründüğünü fark edebilirsiniz. Hastalar nadiren dudak büyütme işlemi geçirdiklerini ortaya çıkaran bir morarma veya şişlik yaşarlar.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Hyalüronik asit dudak dolgusu maddeleri genellikle yaklaşık 9 – 15 ay kalıcıdır. Dudak dolgusu kalıcılığı için kesin süre, hastalar ile kullanılan dolgu maddesinin türü ve miktarı arasında değişir. Hyaluronik Asit vücut tarafından aylarca tamamen emilip parçalandığı için sonuçları korumak için her 6 ayda bir yeniden uygulama yapılması önerilir.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak büyütme, dudaklarınızın boyutunu ve şeklini geliştiren kozmetik bir işlemdir. Dudaklarınızın boyutunu büyütmek için temelde üç yol vardır. Enjekte edilebilir dolgu maddeleri dudaklarınız için cerrahi olmayan, genellikle geçici bir destek sağlarken, cerrahi olarak yerleştirilen dudak implantları ve yağ transferleri kalıcı bir çözüm sunar.

Dudak büyütme için konsültasyon nasıl geçer?

Bir dudak büyütme konsültasyonu sırasında, cerrah, dudaklarınızı ve estetik hedeflerinizi geliştirmek için sorunlarınızı açıkladığınız gibi dinleyecektir. Ardından, dudak büyütme süreci için uygun olup olmadığınıza, tıbbi geçmişinizi öğrenerek ve dudak şeklinizi inceleyerek belirleyecektir. Cerrah ayrıca aklınızdaki sorularınızı cevaplandıracak ve olası riskler konusunda sizi bilgilendirecektir.

Dudak dolgusu sonrası şişlik ne zaman iner?

Dudaklarınız ilk başlarda oldukça büyük ve şişmiş olacak; işlemden sonraki ilk hafta sonunda şişlik azaldıkça son hali görünür hale gelecektir.

Dudak büyütmenin geri dönüşü olur mu?

İmplant ile dudak büyütme işlemi tersine çevrilebilir; yani, sonraki bir ameliyat sırasında implant çıkarılabilir. Enjeksiyonla yapılan dudak büyütmenin bir çoğu zaten geçicidir, bu yüzden etkiler zamanla kendi kendine kaybolur. Yine de talep halinde bunların özel bir karışım enjekte edilerek eritilmesi mümkündür. Kalıcı dolgu maddelerinin çıkarılması daha zordur, bu yüzden kararınızı verirken bunu göz önünde bulundurun.

Sonuçlar beklentimin altında olduğunda, dermal dolgu işlemi düzeltilebilir mi?

Tüm iyileşme süreci tamamlandıktan sonra elde ettiğiniz sonuçlardan memnun değilseniz veya biraz daha iyi görünmelerini istiyorsanız, iyi bir haber; yetenekli bir estetik cerrahi uzmanının, dermal dolgu maddeleriyle gelen görünümü sıklıkla düzeltebilmesi veya iyileştirebilmesidir. Sorunu ele almak için en iyi yaklaşım, problemin türüne veya şiddetine bağlıdır. Bunun yanında, başta enjekte edilen dolgunun tipi de önemlidir.

Dermal dolgu işleminin yapıldığı alanlarına masaj yapılmalı mıdır?

Orta derecede şişlik veya hafif asimetri gibi şiddetli olmayan semptomlar, genellikle bölgeye masaj yapılarak iyileştirilebilir veya çözülebilir. Bu masajı uzmanınız uygulayabilir veya uygun teknik doğrultusunda size talimatları verebilir.

Juvéderm ve diğer hyalüronik asit dolgu maddeleri eritilebilir mi?

Hiyalüronidaz mükemmel değildir. Bu enzim, arzuladığınızdan daha fazla miktarda dolguyu eritebilir ve bunun sonucunda, arzu ettiğiniz görünüm için farklı bir dolgu tedavisi ihtiyacınız olabilir. Ek olarak ürünler -hayvansal yan ürünlerden yapılma eğiliminde olduğundan- bazı hastalar, alerjik reaksiyon için daha fazla risk altında olabilir ve bu nedenle, tedavi için iyi bir aday değildir. Bununla birlikte, çoğu durumda hiyalüronidaz, kötü uygulanmış dolgu maddesi enjeksiyonlarının sonuçlarıyla aylarını geçirmiş bir hasta için kurtarıcı da olabilir.

Aşırı dudak dolgusundan kaçınmak için neler yapılmalıdır?

 • Beklentilerinizi açık olarak iletin.
  Ne istediğinizi bilin ancak uzmanınızın tavsiyeleri konusunda da açık olun.
  Uzmanınızla arzu ettiğiniz estetik sonuç hakkında konuşmalı ve ihtiyaç duyduğunuz şeyi anladığından emin olmalısınız. Bu aşamada “daha dolgun”, “doğal görünümlü”, “ancak aşırı dolgunlaşmamış” gibi terimlerden faydalanabilirsiniz. Son derece eğitimli ve deneyimli uzmanlar, dudaklarınız için uygun olan dolgu ürününü seçeceklerdir. Böylece bu operasyon, size en uygun olan haliyle özelleşecektir.
  Uzmanlar, hangi dolgu maddesinin enjekte edileceğini bilmenizi ve doğru olanı seçtiğinizden emin olmanızı tavsiye etmektedir. Uygun olan, hiyalüronik asit içermesi ve dudak büyütme için FDA onaylı bir jel olmasıdır. Sonuçta dudaklarınıza enjekte edilen dolgunun, yanak şekillendirme ürünü olmasını istemezsiniz. Ayrıca Volbella gibi, daha az şişlik ve daha az yapay dolgunluk sağlayan yeni nesil hiyaluronik asit jellerini de tercih edebilirsiniz.
 • Bu aşamada, ünlülerin fotoğraflarını getirmekten kaçının.
  Belki de dudaklarını çok sevdiğiniz bir ünlünün fotoğrafını örnek olarak göstermek çekici gelebilir. Ancak o dudaklara sahip olmanız, her zaman mümkün değildir. Açıkçası bir başkasının dudakları -onda ne kadar güzel dursa da- sizin için bir felaket olabilir.
  Beğendiğiniz dudak yapısının, birçok özelliği bulunabilir. Ancak buradaki asıl nokta, Angelina Jolie’nin veya Kylie Jenner’ın dudaklarının bir başka yüzde taklidinin, iyi işlemeyebileceğidir. Çünkü yüz yapısı, cilt kalitesi ve yaş son derece önemli faktörlerdir. Bu faktörler dudak dolgusu yaptırılırken ve doğal, güzel sonuçlara ulaşmak istenirken göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Uzmanınızın, olası komplikasyonları anladığından emin olun.
  Genellikle dolgular, şişlik ve morarmalar dışında, çok az komplikasyona yol açmaktadır. Ancak dudak dolgunuzu yapacak uzman, her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıdır.
  Bu işlemi yaptıracağınız kişinin bir uzman olduğundan ve komplikasyonların üstesinden nasıl gelmesi gerektiğini bildiğinden emin olun. Süreç, beklediğiniz gibi ilerlemediğinde veya bir komplikasyon görüldüğünde, uzmanınız hyaluronidaz bulundurmalı ve dolguyu eritebilmelidir.
 • Dudak dolgusu için kullandığı yöntemi sorun.
  Tüm enjeksiyon yöntemleri, aynı şekilde değildir. Farklı dudak görünümleri elde edebilmek için birçok teknik olsa da -Rihanna’nın dudaklarındaki Eros yayı estetiği gibi- uzmanlar, tercih ettiğiniz görünüm ne olursa olsun, tek bir şeyin aynı kalması gerektiğini söylemiştir.
  Değişmemesi gereken şey, enjeksiyonun, yapılması gereken tüm bölgelere, küçük miktarlarda mutlaka yapılmasıdır. Yalnızca birkaç alana, daha geniş ölçülerde dolgu enjekte etmekten kaçınılmalıdır. Toplamda aynı miktarda dolgu kullanılmasına rağmen -bazı bölgelerde dolguya daha çok ağırlık verildiğinde- fazla dolgun bir dudak görünümü meydana gelebilmektedir.
 • Ayna karşısına geçip kontrol edin.
  Enjeksiyon sırasında aynaya bakmanızı söylemiyoruz. Çünkü bazılarımız, iğne görmeyi tercih etmeyecektir. Ancak oradan ayrılmadan önce, dudaklarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.
  Dolgu işlemlerinin en iyi yanı, sonuca anında ulaşabilmektir. İlerlemeyi ölçmek için işlem sırasında süreci durdurabilir ve bir ön izleme elde edebilirsiniz. Ayrıca işlem sonunda, sonuca ulaşabilmesi bakımından değerlendirmelerinizi de iletebilirsiniz. Bu kontroller, tedavinin önemli bir parçasıdır. Çünkü siz o odadan ayrılmadan önce, simetri ve dolgunluğa ilişkin düzeltmeler orada yapılabilmektedir.

İlgili içerik

Botoks

Dudak dolgusu hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 21.12.2023 18:09
Editöre ulaş