Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aşırı Terleme Hakkında Her Şey

Tıp literatüründe hiperhidrozi olarak geçen aşırı terleme, çevresel etkenlerin yanı sıra vücudun ısı kontrolünden de bağımsız olarak gelişir. Aşırı terleme için kişinin aktivitede bulunması gerekmez. Birey oturduğu yerde dahi terleyebilir. Vücudun ısı kontrolünün sağlanması için oluşan fizyolojik bir süreç olan terleme, bu bireylerde daha fazladır. Hemen terleme nedenleriellerde aşırı terleme nedenleri, kafadan aşırı terleme sebepleri gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aşırı Terleme Nedir?

Çok aşırı terleme, ter bezlerinin normalden fazla çalışması ile karakterizedir. Çeşitli nedenlerle beyinden salgılanan kimyasalların miktarındaki artışa bağlı olarak gerçekleşebilir. Ancak fazla terlemek, ortada hiçbir sebep yokken de gerçekleşebilir. Eller, ayaklar, koltuk altı ve baş bölgesinde sıklıkla görülen bu durum, kişinin sosyal yaşamdan kendisini izole etmesine yol açacak kadar şiddetli olabilir.

Aşırı Terleme Tedavi Edilebilir Mi?

Koltuk altı terlemelerinde alüminyum klorit ve etil alkol karışımlı kremler, ayak terlemelerinde ise gluteraldehit içeren kremler bulunmakla beraber cildi tahriş edebilen bu ürünler kısıtlı etki gösterirler.

İyontoforez Nedir?

Etkisi yine geçici bir uygulama olan İyontoforez düzenli kullanım gerektirmektedir. El ve ayaklara düşük miktarlarda verilen elektrik akımı ter bezlerinin tıkanmasına sebeb olur. Bu yöntem koltuk altlarında uygulanamaz, el ve ayaklara düşük miktarda elektrik akımı uygulamasıdır, ter bezlerinin tıkanmasına neden olur. Emzirme konusunda kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. Küçülmeyle doğru orantılı olarak emzirmenin sekteye uğrayacağı bir gerçektir, ancak geri kalan süt bezleri iyi çalışıyorsa eksiklik hissetmeyebilirsiniz.

Hiperhidrozis Tedavisinde Cerrahi Seçenek Var Mıdır?

Cerrahi olarak retrodermal küretaj, liposuction, VASER veya lazer tedavisi, ter bezlerinin çıkarılarak veya tahrip edilerek koltuk altı terlemelerini önler. Bu yöntemeler kalıcı olup ve başarı şansları yüksektir.

Perkütan sempatektomi, lumbar sempatektomi, endoskopik torakal sempatektomi (ETS) gibi yöntemlerde diğer bir çözüm olup, sempatik sinir sistemi hücrelerini tahrip ederek ter bezlerinin çalışmasını durdurur. Ancak bu tedavilerin etkisi de geçicidir.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Aşırı Terleme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşırı terleme hakkında sıklıkla sorulan sorular ve yanıtlar şu şekilde listelenebilir:

Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme, primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Primer aşırı terleme, bölgesel olarak aşırı terleme olarak açıklanabilir. Sağlıklı kişilerde altta bir rahatsızlık olmaksızın gerçekleşen fazla terleme, nedensiz olarak da başlayabilir. Primer terleme nedenleri arasında, stres, kaygı, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek sıralanabilir. Sekonder aşırı terleme ise genellikle obezite, menopoz, diyabet, tiroit hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, kalp yetmezliği, akciğer rahatsızlıkları, Parkinson ve kanser gibi hastalıklara bağlı olarak gelişir.

Çok Terleme Neden Olur?

Çok terleme genellikle fiziksel aktivite sonucu vücudun kendini soğutması için gerçekleşen normal bir durumdur. Çevresel faktörler, ortamdaki ısı artışı, çok terleme nedenleri arasındadır. Aşırı terlemeden farklı olarak normal bir durumdur.

Aşırı Terlemeye Ne İyi Gelir?

Aşırı terlemenin neden kaynaklandığının saptanması, tedavi için önemlidir. Aşırı terleme genel olarak altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ile gerçekleşir. Ancak primer aşırı terleme vakalarında tedavi uygulanmayabilir. Bu bireyler için enjeksiyon ve iyontoforez uygulamaları tercih edilebilir. Bu yöntemler, ellerde aşırı terleme tedavisi için son derece uygundur.

Aşırı Terleme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Aşırı terleme pek çok farklı rahatsızlığın belirtisi olabilir. Aşırı terlemeye eşlik eden kilo kaybı, ateş, nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi belirtilerin varlığında genel sağlık kontrolü için hekime başvurulmalıdır.

Gece Aşırı Terleme Neden Olur?

Anlık terleme nedenleri olarak bilinen farklı rahatsızlıklardan farklı olarak gece aşırı terleme sıklıkla enfeksiyon varlığında oluşur. Ancak hormonal problemler, uyku apnesi, şeker hastalığı, reflü ve bazı nörolojik hastalıklara bağlı olarak gece aşırı terleme görülebilir.

Neden Çok Terlenir?

Çok terleme genellikle bir nedene bağlı olarak gelişmese de bazı hastalıklar aşırı terlemeye yol açabilir. Özellikle menopoz döneminde yaygın olarak görülür.

Yüzde Aşırı Terleme Neden Olur?

Yüzde aşırı terleme, primer ya da sekonder hiperhidroziye bağlı olarak görülebilir. Bu durum vücuttaki ısı düzenlenmesinden sorumlu olan reseptörlerin hatalı çalışmasından kaynaklanabilir. İlaç, alkol kullanımı gibi etkenler de yüzde aşırı terlemeye yol açabilir. Ancak pek çok farklı hastalık da bu duruma neden olabileceğinden sağlık kontrolünden geçilmesi önerilir.

Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Aşırı terleme, altta yatan odak hastalığın tedavi edilmesiyle geçer. Ayrıca enejksiyon ve iyontoforez uygulamaları da aşırı terlemenin önlenmesinde etkilidir.

Aşırı El Terlemesi Neden Olur?

Aşırı el terlemesi ya da elin aşırı terlemesi, stres ve kaygı gibi nedenlerle oluşabilir. Ancak, tiroit hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve menopoz gibi farklı durumların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Aşırı Terleme Neyin Belirtisi?

Aşırı terleme duygudurum değişimlerinden kaynaklanabileceği gibi çevresel etkenlerden ve ısı değişimlerinden de kaynaklanabilir. Tüm bunlara ek olarak bazı hastalıkların belirtisi olarak da aşırı terleme gelişebilir.

Çok Terleme Nasıl Önlenir?

Çok terleme, fiziksel aktivitenin son bulması, ortam ısısının düşmesi ile kendiliğinden geçer. Ancak kast edilen aşırı terleme ise terlemenin nedenlerinin araştırılması gerekir.

Aşırı Terlemek Neyin Habercisi?

Aşırı terleme kişinin hayatının bir parçası olabileceği gibi yeni başlamış da olabilir. Yeni başlangıçlı aşırı terleme genellikle enfeksiyon varlığında görülür. Ancak pek çok farklı hastalık türü de aşırı terlemeye yol açabilir. Aşırı terlemeye eşlik eden diğer bulguların varlığında doktora başvurulması önerilir.

Uyurken Aşırı Terleme Neden Olur?

Uyurken aşırı terleme, genellikle ortam ısısının fazla olması, uygun olmayan tekstil ürünlerinin kullanımına bağlı olarak gelişir. Ancak uyku apnesi, stres, reflü, hormonal problemler de gece terlemesi nedenleri arasındadır. Bu durum alkol kullanımına bağlı da oluşabilir.


Kaynakça

Türk Dermatoloji Derneği – Hiperhidrozis (Aşırı Terleme)

Aşırı terleme hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 16.05.2024 18:49
Editöre ulaş