Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Gamze Estetiği
Hakkında Her Şey

Vücutta yanaklar ve popo ile belin birleşim noktası olmak üzere 2 bölgede gamze bulunabilir. Kısa süren basit bir işlemle yanakta gamze oluşturulması mümkün.

Gamze Esteği Ameliyatında Başarı

Gamze, yanakta belirli mimik hareketlerinde beliren çukurlardır ve evrensel olarak da güzelliğin simgesi olarak kabul edilir. Doğuştan gelen gamzeye, artık sonradan da sahip olmak mümkün. Gamze estetiği yaptırmayı planlıyorsanız, alanında uzman, uluslararası sertifikalı ve deneyimli cerrahlarımızla görüşüp ameliyatınızı planlayabilirsiniz.

Gamze Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gamzelere bazı insanlar doğuştan sahiptirler. Yanak gamzesi kasların kısa olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Ancak estetik açıdan güzel kabul edilmesinin yanı sıra sempatik bir görünüm de sağlar. Özellikle doğuştan gelen gamzeler, zamanla kilo alıp vermeye veya yaş almayla bağlı olarak belirginliğini kaybedebilir.

Önce, muayene sırasında gamzelerin yeri belirlenir. Buna karar verildikten sonra operasyon ile ilgili diğer detaylar belirlenir. Gamze ameliyatı, gamzeleri belli hale getirmek ve daha güzel yüz ve yanak görünümü sağlamak için yapılabilir.

Gamze estetiğinde her iki bölgede (popo ve yanak) gamze tipi de kişiye uygun tekniklerle oluşturulur. Yanakta gamze yapmak için, deri altı dokusunun azaltılması ya da deri altı dokusunun kaslara sabitlenmesi ile oluşturulur. Popo üzerindeki gamzeler (bel gamzeleri) de deri altı dokunun azaltılması ile oluşturulur.

Yüzdeki gamzeler kişinin isteğine göre tek ya da çift taraflı ve kişinin istediği bölgede oluşturulabilir. Popo üstünde konumlandırılan gamzeler (venüs gamzesi) ise anatomik yapıya uygun ve doğal görünümlüdür, çift taraflıdır.

Kalıcı Gamze Nasıl Yapılır?

Doğuştan gelen bir özellik olduğu için, gamze ameliyatının (estetiği) nasıl yapıldığı merak edilen bir konudur.

Gamze estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazı özel durumlarda genel anesteziyle de yapıldığı olabilir.

Venüs gamzesi de denilen popo ile belin birleşim noktasındaki gamzeler sürekli mevcuttur, kas hareketlerinden etkilenmezler. Yanaktaki gamzelerin ise büyük bir kısmı mimik hareketleri ile özellikle gülümseme ile ortaya çıkan çukurluklardır. Bu nedenle iki farklı yöntemle gamze oluşturulması mümkün olmaktadır. Bu yöntemler deri altı dokusunun azaltılması ya da deri altı dokusunun kaslara sabitlenmesidir. Venüs gamzesi için derialtı dokularının azaltılması gerekirken yüzdeki gamze için derinin yüz kaslarına sabitlenmesi gerekir. Gamze ameliyatının bir başka özelliği ise beğenilmemesi veya vazgeçilmesi durumda geriye dönüşün mümkün olmasıdır.

Bu uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmez. Gamze estetiğinde, vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olunabilir ancak hastanın evinde bir süre dinlenmesi gerekir.

Gamze Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat öncesinde beslenme önemlidir. Ameliyatın yapılacağı gün, yumuşak gıda alması önerilir. Ameliyattan sonra, yaklaşık 1 hafta kadar ödem (şişlik) ve hafif morluk yaşanması normaldir.

İlk birkaç gün ağrı hissedilmesi beklenen bir durumdur. Ödem ve morluk zaman içinde azaldıkça, gülümse ile gamzeler ortaya çıkmaya başlar. Bazı durumlarda ameliyatın ardından gamze sürekli görülür ancak bu durum bir süre sonra geçer ve normal halini alır; sadece gülümseme ile görülmeye başlar.

Kalça Bölgesinde Venüs & Bel Gamzesi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Popo ile belin birleşim noktasındaki gamzelere venüs gamzesi denir. Bu gamzeler, sürekli mevcuttur ve kas hareketlerinden etkilenmezler. Venüs gamzesi yani kalça bölgesinde gamze oluşturmak için, deri altı yağ dokularının azaltılır ve burada bir çukur görünümü sağlanır. Bu bölgede uygulanan gamzesi estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 20 dakika sürer. Çift taraflı simetrik bir görünüm sağlayarak; daha önce belirlenen bölgede gamze oluşturulur.

Eğer hamilelik durumu varsa veya emzirme devam ediyorsa bu operasyonu ertelenmesi gerekir. Doğum ve emzirme sonra tekrar değerlendirilmesi önerilir.

Gamze Estetiğini Eski Haline Döndürme Mümkün Müdür?

Estetik ameliyatlar, doğası gereği genellikle kalıcıdır. Gamze estetiğinde ise bu durum diğer estetik operasyonlardan farklıdır. Ağız içinden yapılan ya da bel ile kalça bölgesine yapılan gamze estetiğinde eski dönüş mümkün olabilir.

Genellikle hastalar operasyon konusunda kararlı olsa da bazen gamzeli yeni görünümüne alışılamaması ya da kişinin kendini bu şekilde beğenmemesi gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlar yaşandığında gamze estetiği, geri dönüş imkanı sunar.

Gamze Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi gamze estetiğinde de riskler vardır. Gamze estetiğinde karşılaşılabilecek riskler, çoğunlukla kanama ve enfeksiyondur. Ancak ameliyat için, alanında uzman ve deneyimli bir cerrah tercih edilirse ve ameliyat sonrası cerrahın yönlendirmelerine uyulursa bu risklerde yaşanmaz. Enfeksiyon sorunu ile karşılaşılmaması için antibiyotik kullanılması gerekir. Bu sayede enfeksiyon riski de azaltılmış olur.

İdealden daha fazla bir çukur oluşması da riskler arasında yer alır. Uygulamanın yapıldığı bölgede çukur olarak fazla bir görünüm elde edildiği durumlar yaşanabilir. Bu durum doğal olmayan bir görünüme neden olabilir. İkinci bir müdahale ile bu durum ortadan kolaylıkla kaldırılabilir.

Ameliyat ölçesi cerrahınızla tüm detayları konuşmalı ve riskler hakkında detaylı bilgi almalısınız. Bu sayede herhangi bir durumlar karşılaştığınızda veya bir müdahale yapılması gerektiğinde bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Gamze Estetiği Ne Kadar Kalıcı?

Gamze estetiği uygulaması eğer geriye dönüş istenmezse genellikle kalıcı bir uygulamadır. Buna ek olarak bazı durumlarda örneğin, yanak dolgunluğunun fazla olduğu kişilerde açılmalarla karşılaşılabilir.

Gamze Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Gamze hem çekici hem de sempatik bir görünüm sağlar. Bu nedenle, her yaşta gamze estetiğine ihtiyaç duyulabilir. Bu operasyon için herhangi bir yaş sınırlaması olmasa da 18 yaşını dolduran kişilere uygulanması önemlidir.

Gamze Neden Olur?

Gamze, vücudun neresinde olursa olsun, kas ve bağ dokusunda oluşan deformasyon sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu deformasyonun sebebi genellikle genetik kaynaklıdır. Anne karnında oluşan bu durum, bir yüz kasının düzensiz büyümesi olarak tanımlanabilir.

Son güncelleme tarihi: 16.08.2023 18:15
Editöre ulaş