Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

Tıbbi ilerlemeler ve estetik operasyonların gelişmesi sayesinde kepçe kulak sorunun kolaylıkla tedavi edilebilir.


Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Hakkında Her Şey

Kepçe kulak, dünya genelinde karşılaşılan bir sorundur. İşlevsel bir etkisi olmamakla birlikte, estetik açıdan kişileri rahatsız edebilir. Eğer siz de kepçe kulak ameliyatına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız alanında uzman, deneyimli cerrahlarımızla görüşüp ameliyatınızı planlayabilirsiniz.

Kulak Estetiği

Kulaklarınız aşırı büyükse/küçükse, başınızla orantısızsa, yaralanma sonrasında şekil ve konum bakımından etkilenmişse, kulaklarınızı saklamak istiyor ve sosyal hayatınızın etkilendiğini düşünüyorsanız kepçe kulak ameliyatı fikrini değerlendirmelisiniz.

Kulak küçültme ameliyatı, kulakların şekil ve boyutunu düzeltmeyi amaçlayan bir estetik cerrahi prosedürdür. Tıp literatüründe “otoplasti” olarak bilinen bu ameliyat, kulakların kafaya orantısız bir şekilde büyük veya belirgin olduğu durumlarda tercih edilen bir çözümdür.

Faydaları nelerdir?

Güvenlidir, kusurları giderir, özgüven sağlar, duygusal ve psikolojik koşulları iyileştirir,minimal bir sürede, minimal yara iziyle yapılır.

İyi bir aday mısınız?

Kepçe kulak sorununuz varsa, kulaklarınız kafanızda yana doğru açıksa bu operasyon için uygunsunuz demektir.

Ne zaman iyileşirsiniz?

Bandajlar bir gün sonra çıkartılır. Ameliyattan birkaç gün sonra işe; bir hafta sonra normal aktivitelere dönülebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti, belirli bir vakayı ele alırken değişen prosedür detaylarıyla, birçok kulak problemini tedavi edebilir. Yine de, en yaygın olarak yapılan otoplasti ameliyatı, kepçe kulak estetiğidir. Bu vakada kulakların açıklığı giderilir ve kulaklar başa daha fazla yaklaştırılır. Bunun sağlanması için de, cerrah kulağın arkasında küçük bir kesi açar ve kıkırdağın küçük kısımlarını çıkarır ve/veya dikişler ile kulak kepçesini yeniden şekillendirir. Daha sonra ise kesilerin kapatılması ve yeni şekillendirmenin sabit olması için dikiş atılır. Kulak küçültme ameliyatı, kulakların şekil ve boyutunu düzeltmek isteyen bireyler için etkili ve güvenli bir seçenektir. Doğru bir cerrahi yaklaşım ve uygun bir iyileşme süreci ile hastalar daha estetik ve dengeli kulaklara kavuşabilirler. Bu ameliyat, bireylerin özgüvenini artırabilir ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

Genellikle ameliyatın tamamlanması için, birkaç saat yeterlidir. Diğer yandan, otoplastinin kişinin duyma yeteneği üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını bilmek de önemlidir. Ayırca otoplasti -kepçe kulak tedavisinin yanı sıra- aşağıdaki problemleri tedavi etmek için de kullanılır:

 • Doğuştan gelen kulak kusurları
 • Aşırı büyük kulaklar (makrotia)
 • Kulaklarda, hasara bağlı olarak gözlemlenen şekil bozuklukları

Birçok kişide sorun olabilen kepçe kulaklar, doğru teknikler uygulanarak kolaylıkla düzeltilebilen bir durumdur. Kepçe kulak tedavisinde riski düşük basit bir cerrahi operasyon ile problem giderilir. Alanında uzman hekimler tarafından uygulanması önem taşır.

Kulak estetiği ameliyatında, cerrahın önerisi ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak lokal yada genel anestezi tercih edilir. Kulağın ihtiyaç duyduğu operasyona göre genel olarak 45-90 dakika sürer. Kulağın önünde veya arkasında uygulama yapılabilir. Kulak kıkırdaklarına gerekli müdahaleler yapılarak kulağa uygun bir şekil verilir ve kulak doğru pozisyona konumlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı 12 yaş ve üzeri için uygulanmaktadır. Genç hastalar, daha esnek ve işlem yapılması daha kolay olan kulak kıkırdağının avantajına sahiptir. Ayrıca yeni görünümleriyle, çok daha fazla zaman geçirirler. Duygusal anlamda sıkıntı yaşama olanağını da elimine ederler.

Kepçe kulak ameliyatı olanlar genellikle kulak şekli ile ilgili şikayeti olan kişilerdir. Kişinin rahatsızlık duyduğu kulağın kepçe olması ve normalden fazla büyük olması durumlarında bazı teknikler yardımıyla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat kulak arkasından yapılan kesiler ile gerçekleştirilir. Bandaj ve sargılar, prosedürü takiben genellikle birkaç gün boyunca, belirtilen süre içerisinde kullanılmalıdır. Dikişlerin alınması ise yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Bu süre, prosedür sonrasında, hastaların normal aktivitelerine dönmesi için de yeterli görülen süredir. Kulaklara dair olası zararların önlenmesi için, postoperatif bakım ile ilgili ek talimatlar verilecektir.

Kesilere estetik dikiş uygulaması yapıldığından izler ilk aydan sonra hızla belirginliğini kaybeder. Yapılan her kesiden sonra insan biyolojisi gereği iz kalmaktadır ancak estetik kulak ameliyatlarında bu iz kulağın arkasında katlantıya çok yakın olduğundan normal şartlarda herhangi bir şekilde görülmesi mümkün değildir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında uygulama yapılan bölgede kızarıklık, hassasiyet ve ödem söz konusu olsa da bunlar kısa süre içerisinde geçer. Kulağın arkasında mevcut dikiş izleri ilk ayın sonunda büyük ölçüde azalır. İyileşmeye katkı sağlayan kremler yardımıyla genel olarak 6 ay içerisinde yara izi ince bir çizgi halini alır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ameliyat sonrası ilk 2 gün baş kısmınız kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde yatmanız ödemlerin daha az olmasını sağlayacaktır.
 • Ameliyat sonrası bandajlar açıldıktan sonra banyo yapılmasında problem bulunmamaktadır ancak banyo sonrası kulak arkası ıslak bırakılmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği kremler iz bölgelerine önerilen şekilde kullanılmalıdır. Böylece iz oluşumunun önüne geçilecektir. Bandajlar ilk 3 gün sonunda çıkarılmasına karşın özellikle geceleri kulakların korunması ve uyku sırasında yastığa takılarak açılmaması için ilk 1 hafta geceleri bandajın takılması önemlidir.
 • Ameliyat sırasında yapılan ilk pansuman doktorunuzun öngördüğü zamanda kontrol edilir. Pansuman yeri kontrol edildikten sonra doktorunuzun önerileri doğrultusunda bandaj kullanımına geçilir.
 • Ameliyat sonrası 2 ay boyunca ağır sportif aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu süreç zarfında kulağı zorlayacak bir aktivite olmadıkça yürüyüş ve hafif tempo sportif aktivite yapılabilir.
 • Sigara ve diğer tütün ürünleri kullanımı doku dolaşım bozukluğuna sebep olabilir, yara iyileşmesini bozucu etkileri sebebiyle enfeksiyon, yara ayrılması, kalın yara izi kalması gibi olumsuz durumların olasılığını arttırır.
 • Kulağı darbelerden korumak gerekmektedir.

Hasta Görüşleri

Vanity Klinik’te hastalarımıza en üst düzey kalitede hizmet vermek ve kendilerini değiştirmek için attıkları bu adımda onların her ihtiyaçlarında yanında olarak bu önemli deneyimlerini en memnun olacakları şekilde yaşatmak esas amacımızdır. Vanity deneyimini ve kepçe kulak ameliyatı sonrası yorumları hastalarımızdan dinleyin.

Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Kulak Cerrahisi Prosedürü

Otoplasti, aşırı cilt ve kıkırdağın alınması ve tekrar konturlanması için kulak/kulak memesi küçültme ve karnabahar kulak cerrahisi de içerir. Hastalar, hemen taburcu olur

Süreç nasıl ilerler?

Otoplasti bir hastanede veya poliklinikte yapılabilir. Bazen prosedür sedasyon ve lokal anesteziyle yapılır ve vücudunuzun yalnızca bir bölümünü hissizleştirir. Diğer durumlarda, bilincinizi kapatacak genel anestezi önerilir.

İşlem sırasındaki teknikler

Otoplasti teknikleri, nasıl bir düzeltmenin gerekli olduğuna bağlı olarak değişir. Bu değişkenliğin nedeni, estetik cerrahi uzmanınızın seçtiği spesifik teknikle ilgilidir. Kesilerin yeri ve ortaya çıkacak yaralar bu şekilde belirlenir.

Kesiler nerelerde yapılır?

Kulağın arkasında ve iç kısımlarında yapılır. Fazla kıkırdak ve cilt alınabilir. Kıkırdak, uygun pozisyona katlanıp iç dikişlerle sabitlenir. Kesileri kapatmak için ek dikişler kullanılır. İşlem yaklaşık iki saat sürer.

Ne Beklemeliyim?

Göz altı morlukları için tedavi altında dermal dolgu maddesi göz altı bölgesine enjekte edilir. Çoğu zaman, sadece gözlerin altında yarım mililitreden az veya daha az enjekte edilen yalnızca 1 ml dermal dolgu maddesi gerekir. Bazı hastalar, ilk tedaviden 6-9 ay sonra ikinci bir tedaviden geçer. Arzu edilen etkiyi elde etmek için aylar sonra üçüncü bir göz altı morlukları tedavisi önerilebilir.

Her enjeksiyon oturumu kliniğimizde gerçekleşir ve bir saatten az bir süre alır. Sadece kalifiye ve kapsamlı eğitim almış doktorlar dermal dolgu maddelerini uygulamalıdır. Enjekte edilebilir dolgu maddesi anesteziyle birlikte uygulanır. İğne cildine girdiğinde hastalar genellikle hafif bir çimdik hissederler. Cildi düzgün bir dağıtımla doldurmak için göz altı alanına çok sayıda küçük enjeksiyon yapılır. Enjeksiyonları takiben hemen kliniğimizden ayrılabilirsiniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Sürecinde Yapılması Gerekenler

Hastaların, kulaklarının görünümünün -ameliyat sonrasından- tamamen iyileşene kadar değişeceğini bilmeleri önemlidir. Örneğin, kulaklar genellikle prosedürden hemen sonra şişmiş ya da morarmış gibi görünür; bu, bir süre sonra ortadan kalkar.

Kulaklarınızın görünümü ilk anda beklediğiniz gibi olmayabilir; telaş yapmayın. Kepçe kulak ameliyatı sonrası takip edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Ağır fiziksel aktivitelerden veya kulakları, tamamen iyileşene kadar etkileyebilecek etkinliklerden kaçının.
 • Şişkinliği en aza indirgemek için başınızı yukarıda tutun. Bunun için birkaç rahat yastık kullanın.
 • İyileşme sırasında yan uyumamaya çalışın.
 • Gerçekçi beklentilere sahip olun. Kulakların görünümünün zamanla, aşamalı olarak gelişeceğini anlayın

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

“Tüy bandajı” -ağır dolgulu, pamuklu bandaj- kullanılır. Birkaç gün sonra hafif bandajlara da geçilebilir. İşlemden bir hafta sonra bandajlar çıkarılabilir. Hasta sonrasında doktorun söylediği aralıklarla yumuşak bir baş bandı giymeli; kulaklarını doğru pozisyonda tutmalıdır.

Riskler nelerdir?
Yara izleri kalıcı ancak görünür değildir. Yerleşim sırasında veya sonrasında yaşanan bir değişiklikle asimetri oluşabilir. Cilt, geçici/kalıcı olarak hassaslaşabilir. Dikişler nedeniyle iltihap olabilir; ek ameliyat gerekebilir. İçeri konan dikişler yıllar içinde ciltten dışarı çıkabilir böyle bir durumda alınmaları gerekebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı mı?
Kulakların şeklini veya oranını etkileyen herhangi bir olaydan kaçınıldığı takdirde, ömür boyu kalıcıdır. Ancak yıllar içerisinde konulan dikişlerin esnemesine bağlı olarak kulak kepçesi çok az bir miktar tekrar açılabilir. Ancak belirlenen zamanlarda, bir değişiklik fark ettiğinizde, herhangi bir sorunuz veya endişeniz olduğunda kontrole gitmeniz önemlidir.

Kepçe Kulak Estetiği İçin Neden Vanity Estetik?
Hastalar, Türkiye’de sadece 57 cerrahın sahip olduğu ISAPS güvencesi altındadır. Op. Dr. Güray Yeşiladalı, kepçe kulak estetiği alanında son derece tecrübelidir. Muayene olabilir, kepçe kulak ameliyatı olan hastaların fotoğraflarını, deneyimlerini inceleyebilir, kepçe kulak ameliyatına dair aklınızdaki her şeyi sorabilirsiniz.

Cerrahınıza Sorulacak Sorular

Cerrahınıza geçmişini soracak genel bir liste için plastik cerrahi güvenliği hakkında bilgi edinin ve prosedürünüzü planlamak için bu önerileri takip etmeniz ve soruları sormanız yardımcı olabilir:

Eğitim

Kaç yıllık plastik cerrahi eğitimi aldınız?

Doktora Sor
ÖNEMLİ
Hastane

Bu prosedürü uygulamak için hastane ayrıcalıklarınız var mı? Eğer öyleyse, hangi hastanelerde?

Uygunluk

Bu prosedür için iyi bir aday mıyım?

Beklentiler

En iyi sonuçları almam için benden ne beklenir?

Prosedür

Prosedürümü nerede ve nasıl yapacaksınız?

İyileşme Dönemi

İyileşme süresinin ne kadar bekleyebilirim ve iyileşme sırasında ne tür bir yardıma ihtiyacım olacak?

ÖNEMLİ
Önceki Hastalar

Prosedür için bakabileceğim önce ve sonra fotoğrafları var mı ve benim için makul olan sonuçlar nelerdir?

Riskler ve Komplikasyonlar

Dermal dolgu maddeleri, dudak implantları veya yağ transferi ile ilişkili riskler ve komplikasyonlar nelerdir?

Komplikasyonlar nasıl önlenir?

Komplikasyonlar nasıl ele alınır?

Doktora Sor

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği

Görsel olarak sorunlu kulaklara sahip insanlar küçüklüklerinden itibaren sosyal hayatlarında sıkıntı yaşarlar. Özellikle kadınlar bunun etkilerini gerek diğer insanların tepkileri, gerekse saçlarını istedikleri gibi kullanma özgürlüklerinin olmaması açısından daha çok görürler. Çocukluk döneminde düşünmeden söylenebilen cümleler de psikolojik gelişime ket vuran etmenlerdendir. Tüm bu sebeplerden dolayı bu tedavinin çocuk okula gitmeden önce başlaması önerilir. Kulak gelişiminin çok büyük bir kısmı okul çağından önce tamamlanmaktadır, yani tedavinin bu dönemde başlamasının bu açıdan bir sakıncası yoktur.

Eğer kepçe kulak durumu doğumda fark edilirse, kıkırdak dokusu sertleşmeden müdahale edilmesi halinde operasyon yapılmadan çözülebilir. Fark edilmediği ya da tedavi edilmediği takdirde operasyon tek çözüm olur.

Bu operasyonda kulak ile baş arasındaki açı azaltılır, aynı zamanda kulağın kıvrımları oluşturulur. Kulak arkasında açılan bir kesi yardımıyla kıkırdağın şekillendirilmesi sonucu oluşan yapı dikişlerle sabitlenir. Bu dikişler dışarıdan görülemez. Operasyon bir saatten daha kısa sürede tamamlanır ve 24 saat içinde taburcu olursunuz. Sonrasında yaklaşık iki hafta saç bandı takarak kulağın sabit kalmasını ve herhangi bir şekilde zarar görmemesini sağlarsınız.

Kulaklarınız normalden büyükse, doktorunuz hem kulak kepçesini, hem de kulak memesini çeşitli işlemlerle küçültebilir. Bu işlem sonucunda kulak memesinin iç tarafında göze batmayan izler kalabilir. Birkaç gün zarar görmemeye dikkat ettiğiniz sürece hastanede yatmadan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Kulak estetiği, kulaklardaki şekil bozukluklarını düzeltmek veya estetik kaygıları gidermek amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir. Kulak estetiği sonucunda kişinin kendine olan güveni artabilir ve daha estetik bir görünüm elde edilebilir. Ancak her cerrahi işlem gibi, kulak estetiği de riskler taşır. Bu nedenle işlem öncesi detaylı bir değerlendirme yapılması ve uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir.

Son güncelleme tarihi: 28.05.2024 20:17
Editöre ulaş