Meme Büyütme Hakkında Her Şey

Dolgun aynı zamanda doğal görünen memelere sahip olmak mümkün.

Meme büyütme ameliyatlarında hedef, hastanın doğal ölçülerini daha güzel hale getirmek ve daha simetrik, estetik bir görüntü oluşturmaktır. Estetik cerrahinin diğer türlerinde de olduğu gibi, bu ameliyatı neden istediğinizden emin olmanız ve gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekmektedir.

Meme Büyütme Nedir?

Meme estetiği uygulamaları arasında yer alan meme büyütme ameliyatı, dünya çapında kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyondur. Bazı kadınlar için bu operasyon, görünümü iyileştirerek; özgüveni arttırmaya yöneliktir.
Meme büyütme, silikon protezler yerleştirilerek veya yağ enjeksiyonuyla, memenin boyutunun artırıldığı ve şeklinin güzelleştirildiği estetik ameliyattır. Kadınlar farklı sebeplerle meme büyütme operasyonu geçirirler, daha büyük memelere sahip olmak bu sebeplerden yalnızca bir tanesidir. Aynı zamanda fark edilir meme asimetrilerini düzeltmek için de uygulanan prosedürlerden biridir. Operasyonun nihai amacı, hastanın doğal ölçülerini daha güzel hale getirmek ve daha simetrik, estetik bir görüntü oluşturmaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Memelerindeki şekil, boyut veya hatlardan memnun olmayan kişiler göğüs büyütme ameliyatını tercih ederler. Hamilelikten ya da kilo verdikten sonra memelerinde sarkma problemi yaşayan kimi kişiler için meme dikleştirme operasyonu birlikte uygulanabilecek bir operasyondur.
Meme protezleri ayrıca gelişimsel problemler ya da memelerden birine uygulanan meme kanseri ameliyatı dolayısıyla ortaya çıkan asimetrileri düzeltmek için de tercih edilebilir.

Meme Büyütme İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Eğer memelerinizin şekli, boyutu veya hatlarından memnun değilseniz, meme büyütme ameliyatını düşünebilirsiniz. Meme büyütme ameliyatı, hamilelikten ya da kilo verdikten sonra memelerinizin büyüklüğünden veya sarkıklığından memnun değilseniz de uygun bir operasyondur. Meme protezleri ayrıca gelişimsel problemler ya da memelerden birinde uygulanan meme kanseri ameliyatı dolayısıyla ortaya çıkan asimetrileri düzeltmek için de kullanılabilir.

 • Uyumlu Memeler
  Boyutu veya şekli farklı olan memelerinizi daha simetrik hale getirmek istiyorsanız
 • Daha Özgüvenli
  Ergenlik döneminde tam olarak gelişmeyen memelerinize (mikromasti) hacim kazandırmak istiyorsanız
 • Daha Dolgun
  Hamilelikten ya da kilo verdikten sonra memelerinizin büyüklüğünden veya sarkıklığından memnun değilseniz

Hasta Görüşleri

Meme Büyütmede başarı, plastik cerrahın estetik algısına ve el becerisine diğer operasyonlarda olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir operasyon geçirmek ve operasyon sonrası sonuçlardan memnun kalabilmek için cerrah seçerken tecrübesinin ve cerrahi becerilerinin yanı sıra estetik algısının da yüksek olmasına dikkat etmek elzemdir. Aşağıda kliniğimizde Meme Büyütme operasyonu geçiren hastalardan bazılarının operasyon sonrası görüşlerini paylaştık.

Hamilelik ve Emzirme

Bu dönemler sonrasında meme dolgunluğu kaybedilebilir. Meme Büyütme operasyonuyla geri kazanılması mümkündür.

Dolgun Görünüm

Üst kıyafet bedeniniz ile alt kıyafet bedeniniz arasında bariz farklılıklar bulunuyorsa, meme operasyonlarımızı düşünebilirsiniz.

Uyumlu Görünüm

Memenin ameliyatla alınması veya yaralanma sonrasında memenin yeniden oluşturulması mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.
 • Düzenli kullanılan ilaçlar var ise bunlar hekime belirtilerek; doktor önerisi ile ya 24 saat öncesinden bırakılmalı ya da ameliyat öncesi çok az bir su ile normal dozunda alınmalıdır.
 • 40 yaş altı hasta gruplarının ultrason, 40 yaş üstü hastaların ise mamografi çektirmesi mutlaka önerilir.
 • Operasyondan 8 saat öncesinde sıvı ve katı gıda alımı durdurulmalıdır.

Hangi Meme Büyütme Yöntemi Bana Uygun?

Meme büyütme operasyonu, meme protezleriyle ya da yağ transferiyle gerçekleştirilir.

Meme protezini tercih ederseniz, silikon veya salin, yuvarlatılmış veya şekilli, dokulu veya pürüzsüz gibi seçenekler mevcut. Dahası tüm bu protez çeşitleri, farklı boyutlu seçeneklere de sahip. Protezler farklı bölgelerde açılan kesilerden yerleştirilebilir. Kas altına veya üstüne yerleştirilebilirler.

Yağ hücreleri, vücudun bir bölgesinden diğerine nakledilebilir. Bu, liposuction işlemini gerektirir. Bu da meme ameliyatının komplikasyon riskleri üzerine liposuction işleminin taşıdığı riskleri beraberinde getirir. Ancak bu yöntem, özellikle dekolte bölgesinde estetik bir meme görünümüne ulaşırken istenmeyen bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmayı ve güzel, ince bir bel oyuntusuna sahip olmayı sağlayabilir.

Silikon Göğüs Protez Tipleri Nelerdir?

Meme büyütme operasyonu meme protezleriyle veya yağ enjeksiyonuyla gerçekleştirilebilir. Meme protezleri, salin ve silikon protezler olarak ikiye ayrılırlar. Protezler ayrıca birçok farklı boyut, şekil ve dokuda üretilmektedirler.

Silikon jelle doldurulan protezler memeyi büyütmek için genelde göğüs kasının altına yerleştirilir. Silikon protezler güvenli olarak kabul edilir ve genelde doğal hisleri için tercih edilir.

Bu silikon, bir polimer olarak tuzlu suya göre daha katı ve daha az akışkandır. Çoğu kadın bu protez çeşidini tercih eder çünkü bu materyal doğal meme dokusu gibi davranır ve hissedilir.

Silikon sızıntıları çok bariz olmaz çünkü silikon su kadar kolayca sızmaz. Kadınlar, silikon protezlerinde parçalanma olup olmadığını belirlemek için sorunları belirleyen özel bir görüntülemeden (MR) geçmelidir. Protezlerinin işlevini yerine doğru olarak getirdiklerinden emin olmak için protezleri olduğu sürece düzenli olarak check up yaptırmalarını öneririz.

“Sabit şekilli silikon protezler” olarak bilinen silikonun değiştirilmiş bir versiyonu son yıllarda popüler bir meme protez seçeneği haline gelmiştir. Bu materyalde daha da az sıvı bulunur, o yüzden daha çok jelibon gibi yoğun ve çiğnenen şekerlere benzer. “Jelibon protez” adı verilen bu protezlerin parçalanma durumunda formunu kaybetmemesi daha da olasıdır – yine de rutin check up yaptırılması önerilir.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Silikon Memenin Ömrü Ne kadardır?

İlk meme protezi operasyonundan 10 yıl sonra her 5 hastadan biri, revizyon operasyonu olma ihtiyacı duyar.

Bir problemle karşılaşılması durumunda protezlerin değiştirilmesi önerilir. Ancak düzenli gözlem (kendi kontrolleriniz, doktor kontrolleri) ile protezlerin her 10 yılda bir otomatik olarak değiştirilmesi gerekmez.

Aynı zamanda, son yıllarda silikon çeşitlerinin arasında yer alan ve jelibon (form-stable) silikon adlı yeni bir protez türünün yaygınlaşmasıyla bu durum da değişiklik göstermeye başlamıştır. Çünkü bu protezler, salin ve silikon protezlere göre daha sağlamdır. Yani jelibon silikonlar için belki oranından daha az bir oranda revizyon ameliyatı ihtiyacı oluşacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz süreler, kozmetik meme büyütme ameliyatı ile ilgilidir. Meme rekonstrüksiyonu için kullanılan protezler için durum farklıdır. Meme rekonstrüksiyonunda kullanılan meme protezlerinin revizyon oranı diğer prosedürlere göre farklılık gösterebilir. Bunun nedeni, radyasyon ve mastektomi sonrası meme derisinin inceliğidir. Yine de bu konuda son görüşü doktorun vermesi gerekmektedir.

Meme İmplantı Şekilleri Nelerdir?

Bir süre için meme protezleri sadece salin ya da silikon dolguların olduğu yuvarlak biçimlere sahipti. Zamanla bu protezlerin gelişmesiyle hem yuvarlak hem de anatomik şekilli protezler üretildi.

Yuvarlak protezler memenin üst kısmının daha dolgun görüşmesini sağlar ve bu protezler zamanla dönebilir – bu dönüş gözle görülmez. Anatomik protezlerin (memenin doğal damla şekline benzedikleri için bu ad verilmiştir) üst kısımları koniktir, böylece memenin alt kısmının dolgunluğu daha çok vurgulanır ve doğal meme görünümünü daha iyi taklit etmesi amaçlanır. Ancak eğer bu protezler dönerse değişiklik göze daha çok çarpar.

Silikon kabuk da dokulu ya da pürüzsüz olabilir. Pürüzsüz bir protezin hareket etmesi daha kolaydır ve bazı kadınlar bunun doğal meme dokusunu daha iyi taklit ettiğini düşünür. Dokulu protezler yerleştirildikten sonra daha sabit kalır, dönmeleri ve aşağı sarkmaları daha zor olur

Meme Protezi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen kadınlara akıllarında meme protezleri için belirli bir boyut, şekil ve tür olmadan konsültasyona gitmelerini öneririz. İstenen detaylarla ilgili akılda bir fikir olması iyidir ama plastik cerrahın işinin büyük bir kısmı hastaların estetik hedeflerini, daha sonra şimdiki görünüşünden hedeflediği görünüşe nasıl ulaşacağını belirlemektir. Plastik cerrah muayene sonrasında sizin problemlerinizin çözümüne yönelik en uygun implant şekil, yerleştirme planı ve boyutu belirleyecek, farklı alternatifleri size sunacak ve birbirine karşı avantaj ve dezavantajlarını açıklayarak sizi de karar verme sürecine dahil ederek en ideal seçeneği belirleyecektir.

Meme büyütme ameliyatı için en çok konuşulan seçeneklerden birisi de silikon ile salin (içerisi serum ile doldurulan) meme protezleri arasında yapılan seçimdir. Tüm meme protezlerinde, protezin dış kısmında silikon bulunur. Dokulu ya da pürüzsüz, malzemeyi içeride tutan kılıf çok amaçlı bir polimerdir. Hastanın hangi protez seçeneklerinin nasıl sonuçlar doğuracağını anlaması için doktoruyla görüşmeden önce bilgi sahibi olması yararlı olabilir. Günümüzde salin implantlar deride dalgalanma (rippling) yapmaları, sızdırma problemi ve dokunulduğunda hissiyat olarak gerçek meme dokusuna benzememeleri sebebiyle estetik meme ameliyatlarında yerlerini neredeyse tam olarak silikon (koheziv jel) dolgulu meme implantlarına bırakmışlardır. Ancak meme kanseri sonrası yeniden meme oluşturulan rekonstrüktif meme cerrahisinde halen sıkça kullanılmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatında Kesilerin Yeri Nasıl Belirlenir?

Cerrah, protez türü ve protezin yerleştirilme türüne ek olarak hastayla birlikte kesilerin nerede olacağını belirlemelidir. Plastik cerrahların çoğunun bir tercihi vardır ama her kadının kendine özgü durumları ve fizyolojisi, belirleyici faktörler olabilir.

Meme Altından Yapılan Kesi (Inframammary)

Dikleştirme yapılmayan meme büyütme ameliyatlarının büyük bir kısımda bu yöntem kullanılır. Memenin göğüsle birleştiği meme altındaki katlantıdan, genellikle 4 cm uzunluğunda yapılır. Meme dokusunun içine ulaşmak için en doğrudan olan yoldur. Oluşan izler meme altında kaldığından göze çarpmaz. Asimetrilerin çoğu bu yolla düzeltilebilir ve protezlerin alınması ya da yenilenmesi gibi operasyonlar aynı kesi bölgesi kullanılarak yapılabilir.

Koltuk Altından Yapılan Kesi (Transaksiller)

Koltuk altında yapılır. Meme bölgesinde yara izi oluşumunu gizler ama bu izler hala görünür olabilir. İşlemi daha karmaşık hale getirir çünkü kesi meme bölgesinden uzaktadır ve revizyon oranı daha yüksek olabilir. Buna ek olarak, meme ucu alanında his kaybı ve implantın yanlış yerleştirilmesi (malpozisyon) riski artar ve bu iç kol kısmında uyuşukluğa veya memeler arasında asimetriye yol açabilir.

Meme Başı Etrafından Yapılan Kesi (Periareolar)

Areola ve memenin geri kalanı arasında renk/doku değişikliğini gizlemek için meme ucu etrafında yapılır. Meme ucu his kaybı oranı daha yüksektir ve protezde bakteriyel enfeksiyon oluşması riskini arttırabilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Deneyimli bir estetik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde, meme büyütme operasyonunun başarı oranı çok yüksektir. Yine de, her ameliyat gibi, meme büyütme operasyonu da risksiz değildir. Olası yan etkilerden bazıları kalın yara izi, enfeksiyon, kanama, hematom, kapsül kontraktürü, protez yırtılması, protezin dönmesi (rotasyon), yanlış pozisyona yer değiştirmesi (malpozisyon) ve anesteziye kötü reaksiyon gerçekleşmesi ve ek cerrahi operasyonlar gerektiren tatmin edilmeyen sonuçlardır.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

İyileşme süresi hastaya göre değişiklik göstermekle birlikte, birkaç gün sonra ağrıda, birkaç hafta sonra ise şişliklerde azalma fark edilebilir duruma gelir. Muayene sırasında cerrahınız, gerekli tavsiyelerde bulunur. Mevcut durumunuza uygun iyileşme süresi belirtir.

Meme büyütme operasyonundan sonra iyileşme belirli aşamaları takip eder. Başlangıçta memeler, gergin ve şişkin haldedirler. Ayrıca ağrı hissedilebilir. Sonraki 6 haftada önemli ölçüde iyileşme gerçekleşir. 3 aylık sürecin sonunda, şişkinliğin büyük kısmı ortadan kalkar, memeler yumuşak ve daha doğal görünürler. Bu süreç anatominizle doğrudan bağlantılıdır. Genellikle işten 1 hafta, egzersizden ise 6 hafta uzak durmanız gerekmektedir.

Sigara içen biriyseniz, ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakmanız önerilir. Ameliyattan önce tek bir sigara bile bir risk oluşturabilir. Çoğu plastik cerrah, kurala uyulmazsa ameliyatı gerçekleştirmeyi reddedebilir. Nikotin, kan damarlarını daraltabilir ve kan dolaşımı açısından riskli bir sonuç oluşturabilir. Meme başı dolaşımını bozarak meme başının çürümesi (nekroz) sebep olabilir. Karbonmonoksit, iyileşen dokuya giden oksijen miktarını etkiler.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyat sonrası olduğu gibi meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde de az da olsa ağrı olması normaldir. Ağrı ile başa çıkan doğru yöntemler sayesinde bu ağrılar genellikle kontrol edilebilir olur. İlk 2-3 gün, doktorunuz verdiği ilaçları, özellikle operasyon sonrası rahatsızlığı kontrol etmek için olanları almamız gerekir.

Bazı hastalar ise ağrıdan ziyade sadece meme bölgesinde değil, aynı zamanda omuzları, boynu ve sırtı da etkileyen gerginlik ve kramptan dolayı rahatsızlık hisseder. Bu semptomlar ise, genellikle kas gevşeticilerle kontrol altına alınır. Kas gevşeticiler, uyuşukluk ve rehavet etkileri olmaması için ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır ya da en azından bir saat arayla alınmalıdır.

Hastaların çoğu, ameliyattan 5-7 gün sonra çalışmaya devam edebilirler. Hastaların en az 3 hafta boyunca özellikle vücudun üst bölümünü çalıştıran ağır egzersizler yapmamaları iyi olacaktır. Gün içinde kısa yürüyüşler halinde uygulanacak hafif egzersizler iyileşmeyi kolaylaştıracağı için önerilir.

Bunların dışında ameliyat sonrasında dengeli beslenmeye ve su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Rahat kıyafetler tercih edilmeli ve göğüslerinize destek verecek sütyenlerin kullanılması önerilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne Beklemeliyim?

Her ameliyat sonrası olduğu gibi meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde de az da olsa ağrı olabilir. Ameliyattan sonra, ilk zamanlar memeler gergin ve şişkin haldedirler. İlk 2-3 gün, doktorunuz verdiği ilaçları, almanız gerekir. Ameliyattan 5-7 gün sonra çalışmaya devam edilebilir. Hastaların, en az 3 hafta boyunca özellikle vücudun üst bölümünü çalıştıran ağır egzersizler yapmamaları iyi olacaktır. Sonraki 6 haftada önemli ölçüde iyileşme gerçekleşir. 3 aylık sürecin sonunda, şişkinliğin büyük kısmı ortadan kalkar, memeler yumuşak ve daha doğal görünürler.

Meme Büyütme Operasyonundan Sonra Emzirme Mümkün Olur mu?

Meme büyütme operasyonu geçiren kadınların çoğu 20’li ve 30’lu yaşlarındadır. Bu kadınlar operasyondan sonra hamile kama durumları olması halinde bebek için oluşacak potansiyel riskleri düşünmelidir. Çalışmalar, salin ya da silikon meme protezleri olan kadınların emzirdiği bebekler için hiçbir tıbbi risk olmadığını ortaya koymuştur.

Hamilelik, meme dokusunda birçok hormonal etkiye sebep olur ve memelerin boyutunu, şeklini ve protezlere bağlı olarak görünümünü değiştirebilir. Göğüs estetiği operasyonunun ileride olabilecek bir hamilelik veya emzirme üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Meme büyütme operasyonunda meme dokusu kesilip parçalanacağı için meme ucundaki his ve emzirme etkilenebilir. Plastik cerrahlar, protezlerin yerleştirilmesi sırasında meme ucundaki his ve emzirme ile ilgili bir değişiklik olmaması için belli teknikler kullanabilir. Bu teknikler arasında aşağıdakiler sayılabilir.

 • Periareolar kesi (meme ucu etrafında) yerine meme altı kesisi (memenin altındaki kat kısmında) ya da aksiller kesi yapmak
 • Protezi meme altına (subglandular) yerleştirmek yerine kas altına (subpektoral) yerleştirmek
 • Geniş keşiden kaçınmak ve meme ucu hissini yaratan sinirlerin olası parçalanmasını önlemek için daha küçük bir protez seçmek

Meme Büyütme Sonrası En İyi Uyku Pozisyonu Hangisidir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde, günlük rutinde birkaç değişiklik yapılması gerekir. Bunlardan biri de uyku pozisyonudur. Doğru uyku pozisyonu, uygun iyileşmeyi sağlamaya yardımcı olacaktır. Böylece hastalar, normal hayatlarına olabildiğince hızlı dönebilirler.

Meme büyütme sonrası iyileşme döneminde, en iyi uyku pozisyonu sırt üstü uykudur. Sırt üstü uyku, meme büyütme sonrası iyileşmesinin önemli erken aşamasıdır. Bu pozisyon, cerrahi insizyonların düzgün şekilde iyileşmesini sağlar.

Sırt üstü uyumaya ek olarak, ameliyatı takip eden ilk birkaç hafta boyunca eğimli uyku pozisyonunun tercih edilmesi faydalıdır. Üst vücudu hafifçe kaldırmak, kan akışını sağlayıp, iltihabı azaltmaya yardımcı olacağı için önerilir.

Meme İmplantı Revizyonu Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme protezleri, 10 yıldan uzun süreli dayanması beklenmeyen protez araçlardır. Her ameliyatta kullanılan yabancı maddelerin oluşturduğu komplikasyon riskleri olduğu gibi meme protezleri ile de ilişkilendririlen bazı komplikasyonlar da vardır. Protezlerin değiştirilmesi gerekmesinin en yaygın sebepleri arasında parçalanma, sızıntı ve kapsüler kontraktür gelir. Salin protezler sızıntı yaparsa salin vücut tarafından yeniden emilir ancak silikon protezler sızıntı yaparsa dışarı çıkan silikon jelin ameliyatla alınması gerekir. Kapsüler kontraktürü, protez etrafında anormal bir yara oluşması ve memede ağrı ve sertleşme yapması durumudur. Bu durum genelde ilerler, memede deformasyona ve protezin yerinin değişmesine yol açar. Kapsüler kontraktürü, tek memede ya da iki memede, protezden sonra herhangi bir vakitte gerçekleşebilir. Aynı şekilde parçalanma ve sızıntı ameliyattan sonra herhangi bir zaman oluşabilir. Protezlerin yerleştirilmesinden sonra ne kadar çok zaman geçerse sızıntı ya da parçalanma riski o kadar artar ama 10. yılda protezlerin alınması ya da değiştirilmesi için kesin bir gösterge yoktur. Meme protezinin alınması ya da değiştirilmesi, bu komplikasyonlardan biri oluşursa, ancak o zaman düşünülmelidir. Buna ek olarak tüm kadınlar için rutin kontroller yaptırılması önerilir. Bu rutin kontroller arasında, hastanın yaşına ve meme hastalıkları için taşıdığı risk faktörlerine bağlı olarak meme muayeneleri, mamografi, ultrason ve MR bulunur. Rutin kontrol, protezler ve uygun olan iyileştirici müdahaleleri belirlemek için gereklidir.

Meme Protezi Dalgalanmaya Neden Olur mu?

Meme büyütme operasyonu sonrası dalgalanmayı önlemek için ideal seçenek, hangi protez türüne ihtiyacınız olduğuna ve protezin kas altına yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine operasyondan önce karar vermektir. Dalgalanmayı engellemenin ya da en azından mümkün olduğunca azaltmanın en iyi yolu protezi kasın altına yerleştirmek, yeterli meme dokusu olduğundan emin olmak ve salin protezler tercih edildi ise protezi fazla büyütmemek ya da az şişirmemektir. Bazen, özellikle meme dokusu olmayan hastalar için silikon protezlerin kullanımı ve protezlerin pektoralis majör kası altına yerleştirilmesi daha iyi olabilir. Salin protezler kullanıldıysa protezin maksimum miktarda doldurulduğundan, az ya da fazla doldurulmadığından emin olmak gerekmektedir. Ayrıca salin protezler yerine jel silikon protezler kullanılması dalgalanma riskini belirgin ölçüde azaltacaktır.

Yağ Enjeksiyonu İle Meme Büyütme Prosedürü Nasıldır?

Yağ hücreleri, vücudun bir bölgesinden diğerine nakledilebilir (bkz. Yağ Enjeksiyonu). Bu, liposuction işlemini gerektirir. Bu da meme ameliyatının komplikasyon riskleri üzerine liposuction işleminin taşıdığı riskleri beraberinde getirir. Ancak bu yöntem, özellikle dekolte bölgesinde estetik bir meme görünümüne ulaşırken istenmeyen bölgelerdeki inatçı yağlardan kurtulmayı ve güzel, ince bir bel oyuntusuna sahip olmayı sağlayabilir.

Tüm plastik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi her meme büyütme operasyonu türünün bazı avantajları ve bazı sınırlamaları vardır. Salin protezlerin yarattığı his, özellikle meme dokusu aralıklı ise doğal olmayabilir. Ama parçalanma durumunda salin kolaylıkla emilir. Silikon protezlerin yarattığı his çok daha doğaldır ama “sessiz sızıntı” mümkündür. Güvenli olarak kabul edilmelerine rağmen Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, parçalanma olmadığından emin olmak için protezin yerleştirilmesinden üç ay sonra ardından her iki yılda bir MR çektirilmesini önerir. Yağ transferi kullanılarak yapılan büyütmeler, vücut, nakledilen hücrelere yeterli miktarda kan gönderemezse hastanın istediği kadar hacim yaratmayabilir. Çoğu durumda enjekte edilen yağın %40-50’si “kaybedilir” ve çoğu hasta bir bedenden daha fazla büyüme yaşamaz. Bu, ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz ama büyütme işlemi yetersiz olabilir. Ayrıca yağ dokusu sıvı kıvamında olduğundan yapısal destek sağlayamaz ve meme büyütme ameliyatlarında tek başına değil, sıklıkla implantla birlikte kullanılır.

Doğal Meme Büyütme Yöntemi Nedir?

Memelerin büyüklüğünü arttırmak ve şeklini geliştirmek için, doğal meme büyütme işlemi farklı adımları ve prosedürleri birleştirir. İlk olarak -kalça, uyluk veya sırt gibi- istenmeyen yağların bulunduğu bölgelerden, gelişmiş bir liposuction tekniğiyle yağlar alınır. Yağlar, alındıktan sonra saflaştırılır ve memelerin dolgunluğunu arttırmak için, memelere enjekte edilir. Doğal meme büyütme işlemi, yalnızca memnun olunmayan küçük memelere dolgunluk kazandırmak için değil; aynı zamanda meme kanseri nedeniyle oluşan asimetri sorunları veya rekonstrüksiyon için de kullanılır.

Doğal Meme Büyütme Yöntemi ve İmplantlar arasındaki fark nedir?

Meme büyütme işleminin, yağ transferiyle olması veya implantlar kullanılarak sağlanması, birkaç farklılığı da beraberinde getirir. Örneğin doğal meme büyütme işlemi, meme büyüklüğünü belirgin bir şekilde arttırabilir ancak bunu, daha göze çarpmayan ve daha doğal bir şekilde yapar.

Genel olarak bu prosedür, ½ veya 1 cup civarında büyüme sağlar. Dolayısıyla daha büyük geliştirme hedefleri için, farklı implant tiplerinden biriyle yapılan ameliyatlar daha iyi bir seçenek olabilir.

Diğer bir fark, doğal meme büyütme işleminin, vücudun diğer bölgelerini de şekillendirmesidir. Dolayısıyla bu durum, genel anlamda vücut şeklin iyileşmesine katkı sağlarken, implantlar sadece meme büyütme üzerine odaklanır.

Doğal Meme Büyütme İşleminin Yararları Nelerdir?

 • Genel anestezi gerektirmez.
 • Kesiler, minimal boyuttadır.
 • Kesi izi daha azdır.
 • Memeler daha doğal hissedilir ve görünür.
 • Kapsül kontraktürü ve dalgalanma riski yoktur.
 • İmplantların aksine, yerinin değiştirilmesi veya çıkarılması gerekmez.
 • Kısa bir dinlenme süresiyle, daha hızlı ilerleyen bir iyileşme sürecine sahiptir.

Doğal Görünüme Nasıl Ulaşılır?

Doğal bir görünüm yaratmak biraz bilimle, biraz da sanatla mümkündür. Deneyimli cerrahlar, nihai sonuçların mümkün olduğunca doğal görüneceğinden emin olmak için, protez boyutu ve şekli, doğal meme dokusu miktarı, protezin yerleştirilmesi gibi kaç tane değişken olduğunu öngörerek hastaların sahip oldukları vücut yapısını değerlendirirerek vücudun görünümünü değiştirirler. Her kadının bambaşka özellikleri vardır ama daha doğal sonuçlara aşağıdaki yöntemlerle ulaşılır:

 • Protezleri kas altına (sub-muscular) yerleştirmek;
 • Orta profilli protezler seçmek;
 • Memeleri hastanın vücudunun geri kalanına oranlı halde tutmak için meme protezi boyutunu sınırlamak
 • Meme protezinin genişliğini sınırlamaya odaklanmak;
 • Hastaların doğal meme dokularının az olması ya da hiç olmaması durumunda damla şeklindeki protezlerin kullanımından faydalanmak.

Büyütülmüş Görünüme Nasıl Ulaşılır?

Daya büyütülmüş görünen sonuçlar yaratmak için birkaç teknik bardır. Bu tekniklerden bazıları:

 • Protezin göğüs kasının üstüne (sub-glandular) yerleştirilmesi;
 • Yüksek protilli protezler seçmek;
 • Hastanın vücuduna orantılı olmayan büyük boy protez seçmek.

Nihayetinde hasta, istediği sonuç türünün hangisi olduğuna karar vermelidir. Ancak cerrahınız, sizin vücudunuza ve istediğiniz sonuçlara en iyi uyacak protez türü ve cerrahi teknikleri belirlerken karar verme sürecinizde size yardım ve rehberlik edebilir.

Meme Büyütme hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 21.12.2023 17:52
Editöre ulaş