Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Liposuction Uygulaması
Hakkında Her Şey

Liposuction operasyonu, vücudun farklı bölgelerindeki fazlalık yağları alarak, vücudunuzun hatlarını ve orantısını iyileştirir. Liposuction sizi inceltir, yeniden şekillendirir ve vücudunuzdan duyduğunuz memnuniyeti artırır.

Liposuction ameliyatı konsept olarak basit görünebilir, ancak diğer tüm ameliyatlar gibi, aslında oldukça ayrıntılı bir prosedürdür. Nitelikli bir cerrah, liposakşın olarak da bilinen liposuction prosedürüyle alakalı her konuda iyi düzeyde eğitimlidir ve prosedürü size istediğiniz kadar ayrıntılı olarak anlatabilir.

Liposuction Nedir?

Liposuction (liposakşın) hem kadınlarda hem de erkeklerde, karın yağı aldırma ile bu bölgenin şekillendirilmesinde çok etkilidir. Özellikle karnın alt bölgesi diyet ve egzersize dayanıklı olma eğilimindedir. Bu sebeple en formunda ve aktif insanlar bile görünüşlerinden rahatsızlık duyabilirler.

Hamilelik ve sezaryen doğum gibi süreçler, karnın alt bölgesinde deformasyonlara neden olabilir. Bu deformasyonlar egzersiz ve diyetle düzeltilemeyebilir. Karındaki yağın büyük kısmı cildin hemen altında bulunduğundan, liposuction ile kolayca alınabilir. Ancak, bağırsak araların gibi karnın derinliklerinde bulunan yağlar (bağırsakların aralarında) liposuction’la alınamazlar çünkü bu ciddi komplikasyon riski doğurur. Karın bölgesinde liposuction, karın germe ameliyatıyla bir arada da gerçekleştirilebilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction, ciltte küçük kesilerin yapılarak ve yağ ceplerine kanül adı verilen bir aletin yerleştirilmesi ile uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bu kanül, fazla yağı almak için bir suction aracına ya da şırıngaya bağlıdır. Genel anestezi uygulanarak yapılan bu ameliyat sonrası hastalar çoğunlukla aynı gün eve dönebilirler.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücutta liposuction ameliyatının yaygın olarak uygulandığı bölgelerin bazıları şunlardır:

Yüz, Boyun ve Çene için Liposuction

Çene, boyun ve gıdı liposuction bu bölgelerdeki yağları almak için uygulanan bir yöntemdir. Yüz liposuction’ı bu bölgelerdeki fazlalık yağları alarak, hastaya daha genç bir görüntü kazandırır. Etkili ve güvenli bir prosedürdür. Yüz liposuction’ı genellikle mikro-kanül kullanarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yüz liposuction’ı, yüz için uygulanan diğer cerrahi tekniklerden daha etkilidir.

Kol Bölgesinde Liposuction

Kolda uygulanan liposuction’da memnuniyet oranı yüksektir. Bu operasyonla elde edilen incelik, vücudun geneline daha şekilli bir görünüm kazandırabilir. Kol liposuction’ı kol germe ameliyatıyla bir arada gerçekleştirilebilir.

Kadınlarda Meme İçin Liposuction

Çok büyük memeler, kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına, baş ağrısına ve düşük özgüvene yol açabilir. Liposuction, diğer meme cerrahisi operasyonlarına kıyasla, daha az invazif ve daha etkili bir ameliyattır. Fazlalık yağların liposuction ile alınması, memelerde doğal olarak dikleşme etkisi yaratır, çünkü memeleri aşağıya çeken ağırlık bu operasyonla azaltılmaktadır.

Popo Bölgesinde Liposuction

Popo bölgesi hedef alındığında, poponun şekillendirilmesi, hacminin azaltılmasından daha önemlidir. Popodan aşırı miktarda yağ aldırmak, asimetrik, yumrulu ve sarkık bir görüntüye neden olabilir. Popo bölgesi, vücudun genel estetik görünüşü açısından önemlidir. Popo bölgesinde uygulanan liposuction büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmelidir.

Basen Bölgesinde Liposuction

Basen liposuction’ı daha şekilli hatlar yaratmakta genellikle başarılıdır. Bu liposuction prosedürü genellikle kadınlarda uygulanır çünkü erkekler bu bölgede yağ sorunu yaşamaya kadınlar kadar eğilimli değildirler. Basen bölgesinin görünümünü iyileştirmek için liposuction yaptıran hastaların, istenen hatlara kavuşmak için ek prosedürlere ihtiyaçlara olabilir. Basen liposuction’ı genellikle genel anesteziyle yapılır. Genişletilmiş karın germe ameliyatıyla bir arada gerçekleştirilebilir.

Uyluk Bölgesinde Liposuction

Tüm uyluk bölgesinde liposuction uygulanması (çevresel liposuction), şişkinlikte artmaya ve iyileşme süresinde uzamaya yol açtığı için tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine uyluk liposuction’ı birer ay arayla gerçekleştirilen bir operasyonlar serisi olarak uygulanmalıdır. Uyluk liposuction’ı uyluk germe operasyonuyla bir arada gerçekleştirilebilir.

Karın Bölgesinde Liposuction

Liposuction hem kadınlarda hem de erkeklerde, karın bölgesini şekillendirmede çok etkilidir. Özellikle karnın alt bölgesi diyet ve egzersize dayanıklı olma eğilimindedir. Bu sebeple en formunda ve aktif insanlar bile görünüşlerinden rahatsız olup göbe yağı aldırma işlemine ihtiyaç duyabilirler. Hamilelik ve sezaryen doğum karnın alt bölgesinde bozulmalara neden olabilir. Bunlar da egzersiz ve diyetle düzeltilemezler. Karındaki yağın büyük kısmı cildin hemen altında bulunduğundan, karın yağı aldırma liposuction ile kolayca yapılabilir. Öte yandan karnı yağı aldırma karnın derinliklerinde (bağırsakların aralarında) bulunan yağlar için uygulanmaz. Liposuction bu bölgede uygulanırsa ciddi komplikasyon riski doğurur. Karın (karın yağ aldırma)liposuction’ı, karın germe ameliyatıyla bir arada da gerçekleştirilebilir.

Gövdenin Yan Bölgelerinde Liposuction

Erkeklerde yan bölge yağlanması kemer bölgesinin hemen üstünde gövdenin yanlarında ve sırtta yer alır. Liposuction bu bölgelerin görüntüsünü önemli ölçüde iyileştirebilir ve kemer üstünden taşan yağların miktarını azaltabilir. Kadınlarda ise sutyen hizasının altında, gövdenin yanlarında ve sırtta yer alan yağlar hedef alınır.

Yan bölge liposuction’ı, hastanın ameliyat sırasında dönmesini ve cerrahın sırta ulaşımını mümkün kılması için lokal anestezi ile yapılır. Genel anestezi altındaki bir hastayı döndürmek tehlikelidir, çünkü bu solunum tüpünün pozisyonunu etkileyebilir. Yan bölge liposuction’ı vücut germe ile bir arada yapılabilir.

Erkeklerde Meme İçin Liposuction

Liposuction erkeklerde de bir meme küçültme operasyonu olarak uygulanabilir, ancak öncelikle belirli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrah memedeki fazlalık dokunun yağ mı yoksa bez dokusu mu olduğunu tespit etmelidir. Eğer meme ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluşuyorsa, liposuction, memelerin boyutunu azaltmak ve göğsün görüntüsünü iyileştirmek için harika bir yöntemdir.

Eğer memedeki büyümenin sebebi bez dokuysa, liposuction bir seçenek değildir, hormonal tedaviler ya da ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Eğer memeler asimetrikse ya da şekil bozukluğu varsa, hasta öncelikle tümör var mı diye kontrol edilmelidir. Meme röntgeni, tümörleri ve meme kanserini tespit etmenin en etkili yöntemidir.

Daha az yaygın bölgeler arasında bilekler, kalçaların iç kısımları ve sırtın üst kısmı vardır. Her hasta için en uygun olan bölge farklıdır çünkü herkes diyet ve egzersize farklı cevap verebilir. Alanında uzman plastik cerrahlar, uygulama öncesinde hastalarıyla liposuction işleminin sonuçları ile ilgili bilgi verebilir.

Liposuction’ın Faydaları Nelerdir?

Daha az yaygın bölgeler arasında bilekler, kalçaların iç kısımları ve sırtın üst kısmı vardır. Her hasta için en uygun olan bölge farklıdır çünkü herkes diyet ve egzersize farklı cevap verebilir. Alanında uzman plastik cerrahlar, uygulama öncesinde hastalarıyla liposuction işleminin sonuçları ile ilgili bilgi verebilir.

Liposuction -kilo verme yöntemi olmasa da – vücut şeklinin iyileştirilmesinde ve vücudun genel görünümünün geliştirilmesinde oldukça başarılıdır.Bu bölgeler kalça, uyluk, kol, göğüs, karın, basen, çene, boyun ve beldir.

Liposuction pek çok bölgeye uygulanan etkili bir prosedürdür. Aynı zamanda eğer dikkat edilirse sonuçları, uzun ömürlü olur.

Liposuction ameliyatı hastalarında, operasyon sonrasında kilo alınabileceğine ilişkin endişeye sıklıkla rastlanır. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, sonuçlarınızı korumanız kesinlikle mümkündür.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Bu operasyon için en uygun olan adaylar, ortalama veya ortalamanın birazcık üstünde kiloda olan, sağlıklı, diyet ve egzersizle kaybolmayan bölgesel yağları bulunan kişilerdir. Liposuction, selülitli ya da gevşek, sarkık cildi olan hastalar için etkili bir tedavi değildir.

Liposuction cerrahi bir operasyondur ve her operasyonda olduğu gibi riskleri vardır. Bu sebeple liposuction yaptırmak için sağlığınızın yerinde olması gerekir. Kalp hastalığı, diyabet veya , bağışıklık sistemi problemi olan kişilere liposuction önerilmez.

Prosedürden Önce Neler Yapmalısınız?

Liposuction’ın, yaygın bir prosedür olsa da, cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. Liposuction düşünen kişilerin, prosedür hakkında detaylı bilgi almak, beklentileri doktor ile detaylı değerlendirmek önemlidir.

Liposuction’dan 2 hafta önce, kanın pıhtılaşmasını engeleyen aspirin gibi ilaçları ve vitaminleri bırakılması önerilir. Sigara her operasyonda olduğu gibi en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. Operasyon günü rahat kıyafetler tercih edilmeli ve bir gün önce iyi uyunmalıdır.

Eğer operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilecekse, operasyondan en az 6 saat önce herhangi bir şey tüketilmemelidir.

Liposuction Kaç Saat Sürer?

Operasyonun kesin süresi, liposuction türüne ve liposuction’ın uygulandığı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişse de genellikle operasyon 1-4 saat arasında gerçekleştirilir. Sırt ve göbek yağı aldırma gibi daha büyük bölgelere uygulanan prosedürler diğer bölgelere göre daha uzun sürebilir.

Liposuction Ne Kadar Sürede İyileşir

Liposuction sonrası tam iyileşme 4-6 hafta arasında gerçekleşir. Ancak hafif yürüyüşlere hatta işe 2 ila 4 gün arasında dönülebilir.

Liposuction Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Egzersize başlamadan önce cerrahınıza danışmalısınız. Çoğu estetik cerrah, hastaları liposuction’dan sonraki 2-4 gün içerisinde hafif bir yürüme rutinine başlamaya önerir. Hafif egzersiz bacaklarda pıhtı oluşumunu ve diğer ameliyat sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Hastalar genellikle liposuction’dan sonraki 2 hafta içerisinde aktivite düzeylerini artırmaya başlayabilirler. Ancak iyileşmek için yeterli süreyi tanımak amacıyla, en az bir ay boyunca ağır egzersizden uzak durmak faydalı olacaktır.

Liposuction İz Bırakır Mı?

Liposuction iz bırakır. Ancak bu izler çok küçüktür. Ayrıca doktorunuz tüm kesileri vücudunuzun doğal hatları içerisinde gizli kalacak şekilde oluşturmaya özen gösterir. Çoğu hasta bu zorlukla fark edilen izlerden rahatsızlık duymazlar.

Ne Zaman Çalışmaya Geri Dönebilirim?

İyileşme süresi hastadan hastaya değişir ancak genellikle operasyondan 2-4 gün sonra işe dönmek mümkündür. Gerekli süre, tedavinin uygulandığı bölgeye ve vücudunuzun doğal iyileşme sürecine bağlıdır. Eğer ciddi anlamda fiziksel çaba gerektiren bir işiniz varsa, daha uzun süre izin almanız gerekebilir.

Liposuction Güvenilir Mi?

Vücudundaki yağlardan etkili ve hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayan liposuction oldukça güvenli bir estetik operasyondur. Liposuctionda da her cerrahi operasyonda yaşanabilecek kanama, enfeksiyon durumlarla karşılaşılabilir.

Yağ Aldırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Liposuction vücudun belirli bölgelerindeki fazlalık yağları uzaklaştırmak için etkili bir yöntemdir. Ancak, bu uygulama sonrası yeniden yağlanma ve kilo alımı olabilir. Ancak liposuction (liposakşın) yaptıran hastalar, egzersiz ve beslenme rutinlerin çok dikkat etmelilerdir. Aksi durumda, vücutlarının daha önce kilo problemi yaşamadıkları bölgelerinde de yağlanma sorunu olabilir.

Yaşam Tarzı

Her hastanın besin ve yaşam tarzı yönünden ihtiyaçları farklıdır. Liposuction’dan sonra uyulması gereken düzen de kişiye göre değişiklik gösterebilir. Birçok hasta liposuction’ı daha sağlıklı bir yaşam tarzına bir başlangıç olarak görmektedir.

Beslenme

Hastalar liposuction’dan sonra bolca yağsız protein kaynağı, kalsiyum yönünden zengin süt ürünü, taze meyve ve sebze ve tam tahıl tüketmelilerdir. Daha kişiye özgü beslenme tavsiyeleri için, bir beslenme uzmanıyla görüşülmesi önerilir.

Egzersiz

Düzenli egzersiz kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyon riskinizi düşürdüğü için genel sağlık durumu açısından çok faydalıdır. Liposuction’dan sonra hastaların aniden yoğun bir egzersiz rutinine başlamaları gerekmez.

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite kilo alımını önlediği ve kasları belirginleştirdiği için önemlidir. Hastaların haftada en az 5 gün fiziksel aktivite gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. Tempolu koşu, yürüyüş, bisiklete binme, yoga, yüzme, dans kursları ve benzer aktiviteler tercih edilebilir.

Liposuction Hakkında Yaygın Olarak Bilinen Yanlışlar

Liposuction, yaşlılar içindir.

Liposuctionın, yalnızca yaşlı insanlar için olduğu bir efsanedir. Gerçek şudur ki, her yaştan hastalar için tamamen sağlıklı ve güvenli bir prosedürdür. İşlem -herhangi bir sağlıklı bireyde- güvenli bir şekilde belirli yağ parçalarının çıkarılmasıdır.

Kilo vermenize yardımcı olur.

İnsanların bu prosedürü takip etmelerinin en büyük sebeplerinden biri, önemli miktarda kilo kaybına yardımcı olacağını sanmalarıdır. Ancak prosedür tamamlandıktan sonra çoğu hasta, yalnızca 3 ila 5 kilo arasında bir yağ kaybı yaşar. Dolayısıyla liposuction için adayların çoğu, sağlıklı kilo aralıklarının yüzde 30’u içindedir. Prosedür yalnızca -tüm kilo verme süreci boyunca- eritilemeyen belirli yağ alanlarını ortadan kaldırmaya yöneliktir.

İnatçı göbek yağlarını ortadan kaldırır.

Vücutta iki tip yağ bulunur ve liposuction, bunlardan yalnızca birine yardımcı olur. Subkutan -deri altı olarak da bilinir- yağ, cildin altında ve kasın üstünde bulunan yağdır. Viseral -intraabdominal olarak da bilinir- yağ ise kasların altında bulunur. Çoğu göbek yağı viseraldir ve bu nedenle bu prosedür ile çıkartılamaz. Liposuction sırasında çıkarılan yağ, deri altı yağıdır.

Yağ kaybı için kalıcı bir çözüm değildir.

İşlem sırasında çıkarılan yağ, hiçbir zaman geri gelmez. Bu yağ -hayatınızın geri kalan tüm kısmı boyunca- vücudunuzdan uzaklaşmıştır. Sağlıklı bir beslenme programına bağlı kaldığınız ve egzersiz yaptığınız takdirde, vücudunuzda kalan yağ, biçimsiz ve kat kat olacak şekilde durmayacaktır.

Selüliti yok eder.

Ne yazık ki, selüliti yok etmez. Bunun nedeni, selülitin -derideki konnektif doku ile veya subkutan yağ büyümesinin genişlemesi ile ilgili problemler gibi- birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Liposuction, herhangi bir şekilde bu dokuların görünme şeklini değiştiremez, bundan ziyade yağ hücrelerinin hacmini azaltır. Selüliti daha iyi tedavi edebilecek başka işlemler vardır dolayısıyla selülit nedeniyle liposuctiona yönelmeniz anlamsız olacaktır.

Liposuction Hakkında Sorular ve Cevapları

Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır Mı?

Yağ aldırma ameliyatı ideal görünüme kavuşmayı sağlayan uygulamalardan biridir. Bu gibi ameliyatlar kilo verme yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Prosedür tamamlandıktan sonra belli miktarda yağ kaybı yaşanır ancak; beslenme ve yaşam şekline dikkat edilmez yağların tekrar oluşması ile kilo alımı gerçekleşir.

Liposuction Yağ Kaybı İçin Kalıcı Bir Çözüm Müdür?

Liposuction sonrası eğer beslenme ve yaşam şekline dikkat edilmezse tekrar yağ oluşumu gerçekleşir. Sağlıklı bir beslenme programına bağlı kaldığınız ve egzersiz yaptığınız takdirde, kavuşulan görünüm korunabilir.

Liposuction Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Liposuction ile ilgili en temel yanlış bilgi bir kilo verme yöntemi olarak görülmesidir. Liposuction sonrasında çoğu hasta, yalnızca 3 ila 5 kilo arasında bir yağ kaybı yaşayabilir. Dolayısıyla liposuction için adayların çoğu, sağlıklı kilo aralıklarının yüzde 30’u içinde olduğu düşünülebilir. Bu prosedürle kilo verme sürecinde eritilemeyen yağların alınması mümkündür.

Liposuction Selüliti Yok Eder Mi?

Ne yazık ki, selüliti yok etmez. Bunun nedeni, selülitin birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. Liposuction, herhangi bir şekilde bu dokuların görünme şeklini değiştiremez, daha çok yağ hücrelerinin hacmini azaltır. Selüliti daha iyi tedavi edebilecek başka işlemler vardır dolayısıyla selülit nedeniyle liposuctiona yönelmek anlamsız olacaktır.

Liposuction ve Karın Germe Birlikte Uygulanır Mı?

Liposuction ve karın germe birçok hasta için iyi bir kombinasyondur. Amerikan Plastik Cerrahlar Topluluğu’nun 2012 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, iki operasyonu kombine halde yaptıran hastaların %98’i şimdi olsa yine böyle yapmayı tercih edeceklerini, %99’u bu kombinasyonu başka insanlara da önerdiklerini belirttiler. Çalışmaya göre bu kombinasyondan memnuniyet oranı %99’un üzerinde ve bu oran iki prosedürün de tek başına memnuniyet oranlarından çok daha yüksek. Bu iki prosedürün kombine edilmesi aynı zamanda toplam iyileşme süresini kısaltmaktadır.

Göbekten Yağ Aldırma Mümkün Mü?

Göbek bölgesinde oluşan yağlardan spor, diyet ile kurtulmak diğer bölgelere göre daha zordur. O nedenle bu bölgenin görünümünü iyileştirmek için göbekten yağ aldırmak düşünülebilir. Karın bölgesinde yaşanan sarkmalardan ve oluşan yağlardan kurtulmak için alanından uzman deneyimli bir cerraha danışmak önemlidir.

Lipomatik Yağ Aldırma Nasıl Yapılır?

Bu uygulamada hem genel anestezi hem de lokal anestezi uygulanabilir. Hangisinin kullanacağına yağ aldırma işleminin gerçekleşeceği bölgenin büyüklüğüne göre karar verilir. Lipomatik yağ aldırmada, muayenede uygulama yapılacak bölge belirlenir. Bu belirlenen bölgeye titreşimli kanüller ile ufak delikler açılır. Ardından alınması gereken yağ bu küçük deliklerden alınır.

Vaser Liposuction Nedir?

Bu uygulama yağlanma yaşanan bölgelerden yağların ince kanüller yardımı ile alınması işlemidir. Vaser Liposuction tek başına da uygulanabilir. Ancak ihtiyaca göre, meme estetiği, karın germe operasyonları ile kombine uygulanabilir.

Liposuction Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Liposuction uygulamasından sonra ödem ve morluklar yaşanır. Bu nedenle de alınan yağın etkisi ilk zamanlarda farkedilmez. Ödem, ortalama 15-20 gün içerisinde azalmaya başlar. İyileşme sürecinde vücut hatları yavaş yavaş belirginleşmeye başlar.

Liposuction Kaç Beden İnceltir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, liposuction doğrudan kilo verdirme yöntemi değildir. Ancak bu uygulama ile incelme sağlanır. Kaç beden incelme yaşanacağı ise kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Liposuction ile 1-5 beden arası incelme sağlanabilir.

Yağ Aldırma İz Bırakır Mı?

Uygulama sonra iz kalır ancak bu izler çok küçüktür. Deneyimli ve uzman bir doktor tercih ettiyseniz, tüm kesileri gizli kalacak şekilde oluşturmaya özen gösterir. Bu nedenle de, izlerden rahatsızlık duyulmaz.

Erkekler Liposuction Yaptırabilir Mi?

Liposuction’ı düşündüğümüzde, aklımıza, estetik hedeflerine ulaşmak için basamakları tırmanan kadın profilleri gelebilir. Oysa ki, liposuction erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Sonuç olarak diyet ve egzersize cevap vermeyen inatçı yağların bulunduğu küçük alanlar, her iki cinsiyet için de problem olabilir. Erkekler için de liposuction sonuçları etkileyici olabilir. Liposuction ile alınan sonuçlar, insanların vücut hatlarını iyileştirmek için neden bu yöntemi seçtiklerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Liposuction, kilo kaybı için bir yöntem olarak tasarlanmamıştır. Ancak vücut şeklini düzeltmek ve vücut şeklinin genel görünümünü iyileştirmek için, vücudun belirli bölgelerindeki küçük yağ parçalarını çıkarmada oldukça başarılıdır. Genel olarak bu bölgeler kalça, uyluk, kol, göğüs, karın, basen, boyun/çene hattı ve beldir. Konu erkek hastalara geldiğinde, karın ve bel çevresindeki yağlanma için liposuctionın tercih edildiği sıklıkla gözlemlenir.

Aynı zamanda, erkeklerde meme küçültmenin sağlanması için de kullanılan yaygın bir araçtır. Bu durumda –jinekomastiye bağlı olarak gelişen- fazla doku, daha erkeksi bir fizik elde etmek için çıkarılır. Bir diğer yandan çene hattına uygulanan liposuction da, daha şekilli ve erkeksi bir boyun/çene hattı sağladığı için giderek popüler hale gelmiştir. ”Çift çene” görünümünden kurtulmak için bu işlem, son derece faydalıdır.

Sonuç olarak bu prosedür, kadın ve erkekler için, yüzü ve vücudu şekillendirmede mükemmel bir yaklaşım olabilir. Bu prosedürü düşünüyorsanız, deneyimli bir cerrahla görüşmeniz önemlidir. Çünkü bu görüşme, hedeflerinize ulaşmanız için doğru bir yöntem olduğundan emin olmanızın ilk adımı olacaktır.

Obezite Liposuction İle Tedavi Edilebilir Mi?

Hayır. Bir liposuction adayı ideal kilosunda veya ideal kilosuna yakın olmalıdır. Liposuction adayının amacı görüntüsünü daha iyi hale getirmek ve daha düzgün hatlara sahip olmak olmalıdır. Liposuction’ın amacı, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız bölgesel yağları uzaklaştırmaktır. Operasyon sırasında cerrah 4,5 kilodan veya 5 litreden daha fazla yağ almamalı. Aşırı miktarda yağ alınması sıvı dengesizliğine ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kompresyon Giysisi Ne Süreyle Giyilmelidir?

Bu süre, size özel olarak uygulanan prosedüre ve doktorun tercihlerine bağlıdır. Bazı durumlarda kompresyon giysisini 6 haftaya kadar giymek gerekirken, bazı durumlarda, özellikle de açık tümesan liposuction ameliyatı tercih ederseniz, kompresyon giysisini yalnızca birkaç gün giymek yeterlidir.

Liposuction Zararlı Mıdır/Liposuction Zararları Nelerdir?

Vücudundaki yağları aldırmak için etkili bir yöntem olarak liposuction karşımıza çıkıyor. Ancak her uygulama gibi alanında uzman deneyimli doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Eğer orantısız bir şekilde uygulanırsa zararlı bir uygulamadır. Örneğin gıdı liposuction veya göbekten yağ aldırmak isteniyorsa ve hastanın vücudundan gereğinden az ya da fazla yağ alınması halinde hasar oluşabilir.

Lazer Liposuction Nedir?

Lazer liposuction ile gevşek ve sarkmış deriyi sıkılaştırmak; aynı zamanda yağ depolarını eriterek belli bölgelerdeki hatları iyileştirmek amaçlanır. Bu uygulama, lokal ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir. Ancak lazer liposuction da deneyimli uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Yanaktan Yağ Alıdırma (Bişektomi) Liposuction Yöntemi Midir?

Bişektomi ve liposuction farklı uygulamalardır. Yanaktaki yağ birikiminin çekilerek alınması işlemine yanaktan yağ aldırma (bişektomi) denir.

Liposuction Sonrasında Yağlar Tekrar Oluşabilir Mi?

Ne yazık ki liposuction sonrasında siz koşulları sağlarsanız yağın tekrar oluşması mümkündür. Genelde hasta ameliyattan sonra ne kadar kilo alırsa sonuçları o derece daha az çarpıcı olur.

Hasta, liposuction sonrası kilosunu korursa yağ geri dönmeyecektir (ve ideal sonuçlar aynı şekilde kalacaktır). Örneğin, hasta liposuction öncesinde 59 kiloysa ve liposuction operasyonu ile 3 kilosu alındıysa, hasta 56 kilo ve altında kalırsa yağ geri dönmeyecektir.

Hasta operasyondan sonra az miktarda kilo, örneğin 2 kilo alırsa, vücuttaki yağ hücreleri biraz daha büyür. Bu hafif kilo alımı sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir ana genel olarak liposuction ile iyileştirilen vücut şekli hala görünür olacaktır çünkü tedavi edilen bölgede diğer bölgelere kıyasla daha az yağ hücresi bulunur (ve böylelikle bu bölgede daha az genişleme olur).

Son olarak, ciddi miktarda kilo alımı (örneğin vücut ağırlığının %10’u kadar) durumunda yeni yağ hücreleri tedavi edilen bölgeler de dahil olmak üzere vücudun tüm bölgelerinde oluşur. Ancak yeni yağ hücresi üretimi genelde tüm vücutta eşit oranla gerçekleştiği için yağ, tedavi görmeyen bölgelerde tedavi gören bölgeye oranla daha fazla oluşur. Böylece operasyon sonrasında ciddi miktarda kilo alan hastaların çoğu, liposuction operasyonu geçirmeden önceki hallerine göre yine de daha iyi görünür.

Liposuction hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 17.05.2024 17:28
Editöre ulaş