Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Mezoterapi Hakkında
Her Şey

Latince meso ve therapy kelimelerinden oluşan mezoterapi, kelime anlamı olarak orta tedavi anlamına gelir. Mezoterapi bir tür estetik tedavi yöntemidir ve derinin orta tabakasına iğne ile yapılan bir işlemdir. Vitamin, mineral, enzim, hormon ve bitki özlerinin enjeksiyonlarının kullanıldığı mezoterapi, cilt görünümünü gençleştirmek ve sıkılaştırmak, bölgedeki fazla yağı gidermek için kullanılan bir tekniktir. 18 yaşını dolduran hemen herkese uygulanabilen mezoterapi, mikro iğne olarak bilinen çok ince uçlu iğnelerle uygulanır.

Kişinin ihtiyaçları, sağlık durumu ve yaşına bağlı olarak hazırlanan içerik, ciltte ihtiyaç duyulan yerlere enjeksiyon yoluyla uygulanır. Cildin gergin, parlak ve canlı kalmasını sağlayan kolajen ve elastin yapıları uyarır. Mezoterapi içeriği sayesinde ilgili bölgedeki kan dolaşımı hızlanır, bağışıklık tepkisi düzenlenir, cilt altı doku uyarılır ve gevşeyen doku eski sıkılığına kavuşarak gençleşir. Mezoterapi faydaları, mezoterapi zararları, iğnesiz mezoterapi ve PRP mezoterapi hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, amino asitler, enzimler, hormonlar, mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi maddelerin biri ya da kombinasyonu ile hazırlanır. Kişinin ihtiyacına göre şekillenen karışım, yine kişinin ihtiyacı olan bölgeye enjeksiyon yoluyla uygulanır. Vücutta bulunan fazla kilo, selülit, kırışıklık, ciltteki renk değişimi gibi olumsuzluklar, cerrahi olmayan yöntemle giderilir. Mezoterapi işlemi için kişiye özel olarak hazırlanan karışım, derinin katmanlarında bulunan yağ ve doku tabakasına yani mezoderm bölgesine verilir.

Bu işlem, mezoterapi iğnesi olarak da bilinen mikro iğne yardımıyla, enjeksiyon yöntemiyle yapılır. Donuk, yorgun görünen, gerginliği azalmış cildi ve yüzeysel kırışıklıkları, hızlıca eski görünümüne kavuşturabilir. Vücudun toksinleri atmasına yardımcı olabilir. Bunlara ek olarak pigmentasyon problemleri ve akne izlerini tedavi etmek; diğer estetik uygulamaların etkisini artırmak için de kullanılabilir. Mezoterapi yoluyla ağrının azaltılması, kadın ve erkeklerde saç yenilenmesinin teşvik edilmesi gibi uygulama alanları da bulunur.

Mezoterapi Çeşitleri Nelerdir?

Mezoterapi, enjeksiyon tekniğine göre üç farklı türe sahiptir. Nokta mezoterapi, kapsamlı mezoterapi ve üst cilt mezoterapisi olarak sıralanabilen bu işlemlerin yanı sıra yüz mezoterapisgöz altı mezoterapi, cilt mezoterapisi ve saç mezoterapisi gibi uygulandığı alana göre de isimlendirilebilir. Hangi mezoterapi çeşidi olursa olsun, uygulama sonrasında yatış gerekmez. Kişi, hemen eve ve sosyal yaşamına geri dönebilir.

Mezoterapinin Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi uygulamasının en büyük avantajı, minimal invaziv bir kozmetik tedavi yöntemi olmasıdır. Farklı bir deyişle mezoterapi sırasında anestezi, kesi, dikiş gibi cerrahi girişimlere gerek duyulmaz. Çeşitli kozmetik şikayetlere yönelik pratik ve etkili bir çözümdür. Mezoterapinin önemli avantajlarından biri de kişiye özel bir uygulama olmasıdır. Kişinin benzersiz gereksinimlerine göre hazırlanan içeriği sayesinde etkinliği artar. Bu, ayrıca yan etkilerin çok az olmasına ya da hiç olmamasına imkan tanır. Mezoterapi uygulaması tüm cilt tiplerine uygun, güvenilir, pratik bir yöntemdir.

Mezoterapi Kimlere Uygulanabilir?

Mezoterapi 18 yaşından büyük hemen herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Ancak gebe ve emziren anneler, diyabet, kanser, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlara uygulanmaz. Mezoterapi, cilt yaşlanması, leke tedavisi, çatlak, selülit, saç döklmesi, gözaltı torbaları ve/veya morlukları, alerjiler, sporcu yaralanmaları, derideki pigment yetersizliği olarak açıklanabilen vitiligo, ağrı varlığı, fibromiyalji gibi pek çok farklı durumda uygulanabilir. Mezoterapi, çok yönlülüğü, kişiye özel olarak hazırlanması, pratikliği ve etkinliği nedeniyle her geçen gün daha sık tercih edilir hale gelmektedir.

Mezoterapi Benim için Uygun Mu?

Aşağıdaki durumlardan birine ya da birkaçına sahip olan kişiler yüze yağ transferi için iyi adaylar olabilirler. Bazı durumlarda genç hastalar da yağ transferi için uygun adaylardır.

Hasta Görüşleri

Vanity Klinik’te hastalarımıza en üst düzey kalitede hizmet vermek ve kendilerini değiştirmek için attıkları bu adımda onların her ihtiyaçlarında yanında olarak bu önemli deneyimlerini en memnun olacakları şekilde yaşatmak esas amacımızdır. Vanity deneyimini hastalarımızdan dinleyin.

Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Mezoterapi Enjeksiyonu İşlemi Öncesi

Yağ enjeksiyonu prosedüründen önce, hastalar doktorlarından işlem öncesi talimatları almalıdır.

Sigara Kullanımı

Ameliyattan önce en az 2 hafta ve ameliyattan sonra 3 hafta sigara içmemelisiniz. Tütün ürünleri, cerrahi sonucunuzu tehlikeye atar.

Alerji Testi

Kendi yağ hücrelerinize alerjik reaksiyon gösterme riskiniz olmadığı için ameliyattan önce alerji testi yaptırmanıza gerek yoktur.

İlaçlar

Cerrahınızla önceden bu konu hakkında görüşmediyseniz, ameliyattan 2 hafta önce ve 2 hafta sonra aspirin ya da anti-enflamatuar bileşenleri kullanmayın.

Mezoterapi Enjeksiyonunun Etkileri

Yağ enjeksiyonunun sonuçlarının hemen görünür olacağını ya da şişme azaldıktan sonra açıkça görüleceğini bekleyebilirsiniz. Bu tekniğin önemli bir faydası, sonuçlarının genellikle diğer dermal dolgulardan daha uzun süre dayanıklı olmasıdır. Her hasta için yağ enjeksiyonunun sonuçları farklılık gösterir ama doğru olarak gerçekleştirilen bir işlemin sonuçları yıllarca hatta sürekli olarak kalıcı olabilir.

Mezoterapi Enjeksiyonu İşlemi

Tek başına yapılan yağ enjeksiyonu işlemi genellikle sadece lokal anesteziyle gerçekleştirilir, genel anestezi uygulanmaz. Anestezinin türüne ve miktarına, işlemin kapsamına bağlı olmak üzere, cerrahınız karar verir.

Liposuction

Fazlalık yağ karından, popodan, kalçadan, kalçanın yanlarından, basenlerden hatta gıdıktan alınabilir. Küçük bir deri altı iğnesi ya da yağ hücrelerine verilen zararı sınırlandırmak için tasarlanan özel bir kanül kullanılır.

İzolasyon

Toplanan yağ hücrelerini liposuction ile alınan sıvıdan ayırmak için santrifüj yüksek hızda çalıştırılır. Zarar gören yağ hücreleri ayrılır. Yalnızca bütün, zarar görmemiş ve temizlenmiş yağ hücreleri sonraki adımda enjekte edilir.

Yağ Enjeksiyonu

Operasyon, izole edilen yağ hücrelerinin yüzünüzdeki hedef bölgelere enjekte edilmesiyle tamamlanır. Doktorunuz kusurları düzeltmek ya da yeni bir yüz şekli oluşturmak için yağ hücrelerini gereken derinliğe enjekte edecektir.

Mezoterapi İşlemi Sonrası

Çoğu hasta normal günlük aktivitelerine yağ transferi işleminden saatler ya da 1-2 gün sonra dönebilmektedir. Doktorunuzun ameliyat sonrası için verdiği talimatlara uymalısınız.

İlk Hafta

Yüzünüzde ve yağın alındığı bölgede şişme ve morarma olacaktır. Deriye masaj yapılması şişliği azaltabilir. Rahatsızlık ve şişme buz kompresiyle azaltılabilir. Ağrı genellikle hafiftir. Gerektiğinde ağrı kesici kullanılabilir.

İkinci Hafta

Morarma ve şişmedeki azalma 7-10 gün arasında görece hızlı gerçekleşir. Morarma genellikle geçmiş olur ama hala biraz şişme görülür. Çoğu hasta ilk haftadan sonra işe dönmeye hazırdır. Bazıları için biraz daha istirahat gerekebilir.

Liposuction Bölgesinde İyileşme

Cildin altında kan ya da sıvı birikimini engellemek için genellikle kompresyon giysisi ya da bandaj kullanılır. Büyük miktarda yağın alındığında dren kullanılabilir. Şişme ve morarmanın çoğu 2-3 hafta sonra geçer.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Riskleri

Yağ enjeksiyonu işleminde kendi yağınız alındığından dolayı herhangi bir komplikasyon riski bulunmasa da, cerrahınızın beceri seviyesinin düşüklüğü söz konusu ise bir takım riskler oluşabilmektedir. Yağ enjeksiyonu için cerrahınızı iyi araştırıp seçtiğinize emin olun.

Kozmetik Riskler

Bazı durumlarda hasta ameliyatın kozmetik sonuçlarını beğenmeyebilir. Hayal kırıklığı riskini minimuma indirmek için öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakmalı, bu operasyonun risklerini ve olası komplikasyonları iyi anlamalı ve realistik beklentilere sahip olmalısınız.

Ameliyatla İlgili Yaygın Riskler

Her cerrahi işlemin belirli riskleri vardır. Bunlar; anesteziye kötü reaksiyon gösterme, hematoma ya da seroma, enfeksiyon, enjeksiyon bölgelerinde his değişikliği ya da uyuşma, beklenmeyen izler, alerjik reaksiyonlardır.

Kafanızda soru işaretleri mi var?
En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Mezoterapi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mezoterapi hakkında sıklıkla sorulan sorular şöyle sıralanabilir:

Saç Mezoterapisi Nedir?

Hem erkek hem de kadın tipi saç dökülmesine karşı etkili olan saç mezoterapisi, saç uzamasını da tetikler. Kelleşme problemi olan bireylerde saç derisinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, saç derisine enjekte edilir. Böylece hücre metabolizması ve kan dolaşımı hızlanır. Saç foliküllerinin canlanmasına yardımcı olan mezoterapi bu yönüyle, güçlü, hacimli, parlak ve sağlıklı saçların oluşmasına katkı sağlar. Kişinin saç problemine bağlı olarak 4 ila 10 seans uygulanabilir. Saç ekimi sonrası mezoterapi yapılabilir. Böylece olası dökülmeler önlenirken, saç tellerinin güçlendirilmesi hedeflenir. Saç ekimi sonrası mezoterapi genellikle ekim işlemini takip eden 6. ayda uygulanır.

Mezoterapi Ne Demek?

Mezoterapi, kişinin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre şekillendirilebilen bir tedavi şeklidir. Vitamin, mineral, aminoasit ve enzim gibi faydalı maddeler, tek başına ya da karışım halinde şikayetlerin görüldüğü bölgeye enjekte edilir. Ancak bu enjeksiyon, derinin orta tabakasına yapılır. Böylece bölgedeki doku ve hücrelerin uyarılması sağlanır. Kişinin talebi üzerine mezoterapi öncesi sonrası fotoğraflanarak yapılan işlemin etkinliği keskin bir şekilde görülebilir.

Mezoterapi ne işe yarar?

Mezoterapi, cilt ve saç tedavisinde kullanılan bir tıbbi işlem ve tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, deri altına ince iğnelerle bir karışım enjekte edilir. Bu karışım genellikle vitaminler, mineraller, amino asitler, hyaluronik asit gibi cilt ve saç sağlığını destekleyen maddeleri içerir. Mezoterapi, belirli cilt problemlerini ve saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır.

Mezoterapinin başlıca işlevleri şunlardır:

  1. Cilt gençleştirme: Mezoterapide kullanılan maddeler cilde nem ve canlılık sağlayabilir, kollajen üretimini artırabilir ve cilt tonunu ve elastikiyetini iyileştirebilir. Bu sayede cilt daha genç ve parlak bir görünüm kazanabilir.
  2. Saç tedavisi: Mezoterapi, saç dökülmesini azaltmak veya durdurmak için kullanılır. Saçlı deriye enjekte edilen maddeler saç foliküllerini besleyebilir ve saç büyümesini destekleyebilir.
  3. Cilt problemlerinin tedavisi: Akne izleri, lekeler, koyu halkalar gibi cilt problemlerinin tedavisinde de mezoterapi kullanılabilir. Enjekte edilen maddeler cildin onarılmasına ve yeniden yapılanmasına yardımcı olabilir.
  4. Selülit tedavisi: Mezoterapi, selülit görünümünü azaltmak için de uygulanabilir. Cildin altına enjekte edilen maddeler, yağ hücrelerini küçültmeye yardımcı olabilir ve cildin daha düzgün görünmesini sağlayabilir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi uygulaması için kişiye özel olarak hazırlanan karışım, mikro iğne yöntemiyle mezoderm bölgesine enjekte edilir. Ancak bu işlem, aşı ya da ilaç enjeksiyonu gibi tek bir noktaya değil, aksine ilgili cilt bölgesinin pek çok farklı noktasına yapılır. Böylece mümkün olan en geniş yüzeyin uyarılması hedeflenir.

İğnesiz Mezoterapi Nedir?

İğnesiz mezoterapi, adından da anlaşılabileceği gibi mezoterapi uygulamasının iğnesiz olarak yapılmasıdır. İğne yerine elektroporasyon teknolojisi kullanılır. İşlem sırasında küçük bir el aleti, cilt yüzeyinde gezdirilir. Kısa süreli, yüksek güçlü elektriksel alan oluşturularak geçici gözenekler oluşturulur. Böylece klasik mezoterapi yönteminde olduğu gibi önceden hazırlanan içerik, homojen bir şekilde cildin ilgili kısmına iletilir. İğnesiz mezoterapi dilendiğinde klasik yöntemle kombine bir şekilde de uygulanabilir.

Mezolifting Nedir?

Yüz gençleştirme için uygulanan mezoterapi yöntemi olan mezolifting için ilgili karışımın içeriğine A, C ve E vitaminleri de koyulur. Derinin alt tabakasına uygulanan enjeksiyon sayesinde derinin alt ve üst tabakasının yenilenmesi hedeflenir. Cilt kırışıklıkları, sarkmaları önlenir, cilt yenilenir ve doğal bir görünüme kavuşur.

Mezoterapi Saç Çıkarır Mı?

Saç mezoterapisi, içeriğinde bulunan kan dolaşımı hızlandıran maddeler sayesinde cilt derisini uyararak yeni saç oluşumunu destekler. Saç dökülmesini azaltır, saç kalitesini artırır. Bu yönüyle saç mezoterapisinin saç çıkarmaya yardımcı olduğu söylenebilir.

Yüz Mezoterapisi Nedir?

Etkili bir anti-aging uygulaması olan yüz mezoterapisi, mezolifting olarak da bilinir. Cildi kolajen sentezi için uyandırarak etkinliğini gösterir. Yüz mezoterapisi, yüz bölgesindeki cildin gençleşmesine, sıkılaşmasına ve parlaklık kazanmasını sağlar. Böylece cilt, taze, dinlenmiş ve genç bir görünüme kavuşur.

PRP Mezoterapi Nedir?

PRP mezoterapi, PRP (Platelet Rich Plasma) yani trombositten zengin plazma ile mezoterapi işlemlerinin kombine bir şekilde uygulanmasıdır. PRP işlemi için kişinin kendisinden alınan kan, trombosit yönünden zengin bir plazmaya dönüştürülür. Elde edilen plazmaya kişinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller takviye edilir. İlgili karışım mikro iğneler yardımıyla kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye enjekte edilir. Böylece kişinin kolajen üretimi tetiklenirken, cildin ihtiyaç duyduğu maddeler de enjekte edilmiş olur.

Mezoterapi Ne Zaman Etki Eder?

Mezoterapinin uygulandığı alana bağlı olarak etki etme süresi de farklılık gösterir. Ek olarak kişinin yaşı, genel sağlığı, ilgili bölgenin durumu gibi pek çok farklı etken de mezoterapinin etki süresinin farklılaşmasında rol oynar. Ancak genel olarak mezoterapinin etkilerinin görünmesi için 2. veya 3. seansı beklemek önerilir. Mezoterapi içeriğine ve diğer etkenlere bağlı olarak mezoterapi etkisinin görülmesi ortalama 1 ayı bulur.

Diğer Dermal Dolgular Yerine Neden Yağ Enjeksiyonunu Seçmeliyim?

Hastanın kendi yağ dokusunu fazlalık olan bölgeden dolguya ihtiyaç duyulan bölgeye taşıyan yağ enjeksiyonlarının yapay dermal dolgulara kıyasla en az bir tane büyük faydası vardır: alerjik reaksiyona sebep olma riskleri yoktur. Çünkü vücut kendi dokusunu doku başka bir bölgede olsa da tanır.

Yağ Genellikle Vücudun Hangi Bölgelerinden Alınır?

Yağ transferinin olumlu sonuçlarından biri, bu işlemin iki soruna aynı anda karşılık verebilmesidir. Enjeksiyonlarla alınan yağ, vücutta fazlalık yağ dokusunun yoğunlukla bulunduğu herhangi bir noktadan alınabilir. Yağın hangi bölgelerden alınacağına hasta ve doktor birlikte karar verir.

Yağ Transferi İşlemi Ağrılı Mıdır?

Yağ enjeksiyonu işleminden doğan ağrı çoğu durumda az miktarda olur. Rahatsızlık kısa süreli olur ve ağızdan alınan ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir. Ağrı konusunda endişeliyseniz doktorunuzla kullanabileceğiniz ağrı kesiciler hakkında görüşebilirsiniz.

Yağ Enjeksiyonu İşleminden Sonra İyileşme Nasıl Olur?

Yağ naklinden sonra iyileşme, kozmetik cerrahi işlemlere göre hızlı ve kolaydır. Kesilerden genellikle kaçınılır ve rahatsızlık minimum olur. Çoğu hasta, enjeksiyonun yapıldığı gün hareket etmeye ve normal aktivitelerine devam edebilirler.

Transfer Edilen Yağ Ne Kadar Süreyle Dayanıklılığını Korur?

Yağ transferinin faydalarının kalıcı olacağı süre kesin olarak belirlenemez. Birkaç ay ya da bir yıl içinde enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından yeniden absorbe edilecek ve dağılacaktır. Bir kısmı, asıl dolgunluğun belki üçte biri kalıcı olacaktır.

İstenen Sonuçlara Ulaşmak İçin Birden Çok Yağ Enjeksiyonuna İhtiyaç Var Mı?

Hastanın değişimin kapsamına dair isteklerine bağlı olmakla birlikte birden çok yağ transferi enjeksiyonu, operasyonu gerçekleştiren kozmetik cerrahlar tarafından sıklıkla önerilir. Bu yöntem, daha çok dokunun hem donör bölgede hem enjeksiyon bölgelerinde daha az zarar ile nakledilmesini sağlar.

Hangi Yaşta Yağ Enjeksiyonu Gerçekleştirilebilir?

Yağ enjeksiyonu, derin akne izlerini düzeltmek ya da yüz asimetrisini iyileştirmek için her yaşta uygulanabilir. Dudak büyütme ya da çene büyütme gibi yüzünüzdeki çukur bölgeleri dolduran diğer yağ enjeksiyonu uygulamaları genellikle yaşları 20 ve üzeri olan hastalar içindir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Konsültasyonu İçin Gerekenler Nelerdir?

Cerrahınız, bu işlemden gerçekçi olarak nelerin beklenebileceğini size anlatacak, işlemin risklerini sizinle paylaşacak, ihtiyacınız olan miktarı belirleyecek ve ücreti hesaplayacak. Cerrahınızla tıbbi geçmişiniz hakkında da konuşacaksınız. Bu sırada cerrahınızın önceki hastalarının fotoğraflarını görebilirsiniz.

Ameliyattan Sonra Ne Beklemeliyim?

Hem tedavinin uygulandığı bölgede hem de yağın alındığı bölgede şişlik, morarma ve ağrı olmasını bekleyebilirsiniz. Cerrahınız, tedavinin uygulandığı bölgenin bakımını nasıl yapmanız gerektiğini ve iyileşirken güneşten uzak durmanızı size söyleyecektir.

Mezoterapi hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 21.12.2023 18:10
Editöre ulaş