Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Dolgu ile Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyat Olmadan Güzel Bir Buruna Sahip Olmak

Ameliyatsız burun estetiği uygulaması diğer bir adıyla burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty), cerrahi olmadan sadece enjeksiyon yöntemiyle cilt dolgu maddeleri kullanarak burundaki şekil bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir.

Hyalüronik asit gibi cilt dolgu malzemeleri buruna hacim kazandırmak için kullanılabilir. Ameliyatsız burun estetiği ile burundaki kemer görüntüsü, burun ucu düşüklüğü, burundaki kontur eksiklikleri ve asimetriler dolgu uygulaması ile tedavi edilmektedir.

Ameliyatız burun estetiği, burun estetiği ameliyatından çekinen bazı hastaların küçük değişikliklerle burun şekillerinden memnun olabilecekleri popüler olan başka bir seçenektir. Bu yöntemle, ameliyat olamadan burun şekillendirilebilmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Burun Dolgusu) Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği, acısız ve basit yöntemlerle burundaki şekil bozuklarının giderilmesine yardımcı olur. Burunda küçük çökmeler, şekil bozuklukları olduğu veya küçük çıkıntılı bir buruna sahip olunduğu durumlarda tercih edilir.

Hastanın burnunda istenen görselliği sağlamak için belirlenen özel alanlara dolgu yapılır.

Örneğin, burun ucu dolgusu bu işlemlerden bir tanesidir. Normalde bu işlemler kırışıklık ve istenmeyen çizgileri tedavi etmek için kullanılır. Bu enjeksiyonlar, burnun istenmeyen çıkıntılarında, tümseklerinde veya burun ucu düşüklüğünde de kullanılabilir. Tedavi 15-20 dakika civarında sürer ve hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. Burun dolgusu için farklı bileşenleri olan dolgu maddeleri kullanılmaz.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Burun Dolgusu) Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiğinde amaç, dolgu enjeksiyonu ile burnu yeniden şekillendirmektir. Bu işlem acısız ve kesisiz olduğu için hastaya anestezi yapılmamaktadır. Ancak işlem sırasında hedef bölgeye anestezik krem uygulanır. Ardından, uygulama öncesi belirlenen alanlara dolgu maddesi enjekte edilir. Uygulama herhangi bir kesi veya anestezi içermediğinden, işlemden hemen sonra taburcu olunur. Kısa bir süre sonra normal aktivitelere dönülebilir.

Problemli bölgelere dolgu yapılarak mevcut çökme ve yamukluk var ise giderilir. Düzensiz profil ortadan kalkar. Burun ucu uygun ölçüde havaya kaldırılır. Bu işlem, burun ucunu aşağı çeken kaslara enjeksiyon yapılmasıyla gerçekleştirilir.

Hastanede kalma gerektirmeden gerçekleştirilen bu işlemde genel olarak herhangi bir şişlik, morluk oluşmaz. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı ya da sızı hissedilmez. Ortalama 15-20 dakika süren bu uygulamanın, etkisi yaklaşık 18 ay sürer. İşlemden hemen sonra kişi günlük hayatına sorunsuz devam edebilir.

Cerrahi olmayan bu yöntem sayesinde estetik açıdan başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Burun Dolguları İle Hangi Sonuçlar Elde Edilemez?

Burun boyutunu küçültmek veya kısaltmak isteyen hastalar için bu işlem uygun değildir. Burnun gerçek şekil ve büyüklüğü tamamen değiştirilmek isteniyorsa ameliyatsız burun düzeltme işlemi yerine burun estetiği operasyonu (Rinoplasti) en doğru seçenek olacaktır.

“Ben Karadenizliyim. Burnumda ufak bir çıkıntı vardı. Bugün Vanity Estetikte bana ufacık bir operasyon uygulandı. Ben iğneden çok korkuyorum ama şunu söyleyebilirim. İğneyi hiç hissetmedim ve minnacık dokunuşlarla harikalar yaratıldığını gördüm. Şu anda yeni burnumdan çok memnunum.”

Funda G.

Burun Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği işlemlerinde sağlıklı kabul edilen dolguların kalıcılık süresi 4-18 ay arası değişmektedir. Bu süreler dışında yüz veya burun dolgusu için kalıcı ya da uzun süre erimeyen ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Bu ürünlerin kullanılması durumunda, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız olasıdır. Aynı zamanda, erime süresi uzun olan dolgularda geri dönüşü olmayan durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle burun dolgusu için kullanılan ürünün eriyebilen bir ürün olması ve mutlaka bilinen bir dolgu markasının tercih edilmesi son derece önemlidir.

Piyasada ne olduğu bilinmeyen ürünlerle ilgili olarak söylenen 5- 10 sene kalıcılık sürelerine itibar edilmemelidir. Bugün ameliyatsız burun düzeltme işlemlerinde dünyanın en çok tercih edilen ve en çok bilinen dolgu markaları 18 ay üzerinde kalıcılığı olan bir dolgu üretmemektedir. Bu tamamen hasta sağlığı ile ilgili bir durumdur.

Burun Dolgusunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Yüz dolgusu uygulamalarında olduğu gibi, ameliyatsız burun düzeltme işlemlerinde kullanılan burun dolgusu için de farklı markalar ve ürünler mevcuttur. Bunların içerisinde tüm dünyada en yaygın olan ve en güvenilir olanı hyalüronik asit türevleridir. Eridikten sonra cildinize zarar vermez ve eridikten sonra tekrar yaptırılmasında bir sakınca olmaz. Yüz dolgusu uygulamalarının tüm olası yan etkileri burun dolgusu için de geçerlidir. Alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu bu komplikasyonlar içerisinde yer alır. Burada bilinmesi gereken önemli husus, tecrübeli ellerde ve uygun şekilde kullanıldığında, komplikasyon oranının yok denecek kadar düşük oranlarda olduğudur.

Burun Dolgusunu Tercih Ederken Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Burnunda köklü değişiklikler yapmak istemeyenler için burun dolgusu mükemmel bir seçimdir. Ameliyata karar veremeyenler ve değişiklikleri önceden görmek isteyenler için de burun dolgusu tekniğini tercih edilebilir.

Estetik operasyonlar düşünüldüğünde en göz önünde bulundurulan bir konu da fiyattır. Burun dolgusu, burun estetiği operasyonuna göre daha ekonomiktir. Ancak, burun dolgusu birden fazla kez uygulanacağını da göz önünde bulundurmak gerekebilir.

Bazı sorunlar burun dolgusu ile kolayca düzeltilebilmesine rağmen, bazı durumlarda da ameliyat gerekebilir. Örneğin, cilt dolgu malzemeleri ile nefes alma problemlerine neden olan septum deviasyonu gibi iç burun sorunları düzeltilemez.

Tüm bu durumları değerlendirdikten sonra, ameliyatlı veya ameliyatsız burun estetiği arasında karar vermeden önce bir estetik cerrahına danışmak doğru kararı vermek için en iyi çözüm olur.

Dolgu İle Burun Küçültmek Mümkün Mü?

Burun dolgusu işlemi, burna ek hacim vererek yapılan bir bu uygulama olduğu için sonrasında burnun küçültmesi olası değildir. Burun küçültme, ileri boyuttaki eğrilikler ve aşırı belirgin kemer görüntüsü tek başında dolgu uygulamaları ile giderilemez, cerrahi uygulama gerektirmektedir. Burun dolgusu, burun estetiğinde olduğu gibi her türlü kusurun düzeltilmesini sağlayamayabilir.

Burun Dolgusu İşlemini Kim Yapmalıdır?

Burun dolgusu kesinlikle burun anatomisi ve burun estetiği konusunda tecrübeli bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Güvenli Midir?

Ameliyatsız burun estetiğinin, rinoplastinin yerini tam olarak doldurmasa da güvenli ve etkili bir alternatif olduğunu söylemek mümkündür. Burun dolgusu için güvenilirliği kanıtlanmış hyalüronik asit kullanılmaktadır. Bu dolgu maddesi cilt ile uyumludur ve tekrarlanan uygulamalarda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

İşlem sonrasında alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu gibi bazı yan etkiler ortaya çıksa da uygulayan doktorun tecrübesine göre komplikasyon oranları yok denecek kadar az olmaktadır.

Kemerli Burun Ameliyatsız Düzelir Mi?

Kendi daha iyi hissetmek, daha genç ve iyi görünüme sahip olmak isteyen kişiler için çeşitli estetik uygulamalardan faydalanabiliyor. Gelişen teknolojiler ve uygulamalar sayesinde cerrahi uygulamaların yanı sıra ameliyatsız burun estetiği gibi ameliyatsız çözümler sağlayan uygulamalar ile arzu edilen görünüme ulaşmak artık mümkün.

Kemerli bir buruna uygulanacak işlem, cerrahi müdahale ile yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Kişinin hangi yönteme uygun olacağı cerrahın kararı ile belirlenir.Bazı kişilerin burun kemeri az iken, bazılarında oldukça belirgin olabilmektedir. Burun dolgusu işlemi burun kemeri daha küçük olan hastalar için önerilir. Eğer daha çıkıntılı bir burun söz konusu ise mutlaka ameliyatla müdahale gerekir.

Burun Dolgusunun Avantajları Nedir?

Burun dolgusu (Liquid Rhinoplasty), hastalara birçok avantaj sunar. Avantajlardan biri, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karar veremeyen birçok hasta için iyi bir seçenek olmasıdır.

Diğer bir avantaj ise, rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolay olmasıdır. Bu sayede, belirli bir bölgeye az miktarda dolgu uygulamak için basit bir enjeksiyon yapılması yeterli olur. Ve son olarak, burun dolgusu, burun estetiği operasyonuna göre daha ekonomiktir.

Ameliyatsız Burun Estetiği ve 5 Faydası

Burun Dolgusu Sonrası Kısa Süren İyileşme Süreci

Ameliyatsız burun estetiğinde, herhangi bir cerrahi müdahale olmadığı için iyileşme süresi çok kısadır. Uygulama sonrası normal günlük aktivitelere hemen dönülebilir. Bu uygulamanın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de budur.

Tamamen Değiştirilebilir Sonuçlar

Ameliyatsız burun estetiğinden sonra hangi nedenle olursa olsun, burun bir süre sonra kolayca orijinal haline geri döner. Ameliyata karar verme zorluğu nedeniyle burun dolgusu gibi enjekte edilebilir uygulamalar son yıllarda giderek daha popüler hale gelmektedir.

Kesik Yok İz Yok

Ameliyatsız burun estetiği kesisiz bir işlemdir. Dolgu malzemesi kullanılarak yapılan bu uygulamada, hiçbir iz bırakmayan çok ince bir iğne kullanılır. Enjeksiyonun yapıldığı bölgede kızarıklar oluşabilir, ancak bunlar da hızla iyileşir.

Kolay ve Yan Etkisiz İyileşme

Burun dolgusu işlemi sonrası, iyileşme süreci rahat, hızlı ve genellikle sorunsuzdur. Yaygın yan etkiler arasında, günler hatta saatler içinde azalan hafif şişme ve kızarıklık söylenebilir.

Güzel ve Doğal Sonuçlar

Burun dolgusu işlemi sonrasında kısa süre içerisinde görünümde iyileşmeler olur. Doğal sonuçların elde edildiği ve günlük hayatı etkilemeyen kısa süreli bu işlem sonrasında hastaları memnun edecek başarılı sonuçlara ulaşılır.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Nedir?

Burun dolgusunun iki ana dezavantajı vardır. En bilinen dezavantaj, sonuçların kalıcı olmamasıdır. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Yapılan uygulamanın sonucu, malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak değişiklik gösterir. İkinci dezavantaj ise, burun dolgusu ile yapılabileceklerin sınırlı olmasıdır. İleri boyutta bir şekil bozukluğu ve aşırı eğiklik gibi durumlarda burun dolgusu tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun değildir.

Revizyon Burun Estetiği İçin De Kullanılabilir Mi?

Burun dolgusu, ameliyat ile burun estetiği olmuş ancak operasyon sonra basit düzeltmelere ihtiyaç duyulduğu zaman da uygulanabilir. Bu uygulamalarda amaç ameliyat sonrası oluşabilen bazı düzensizlikleri, kusurları düzeltmektir. Bu sayede ikincil bir cerrahi müdahalenin önüne geçilmiş olunur.

İlgili içerik

Burun Estetiği

Son güncelleme tarihi: 21.12.2023 18:07
Editöre ulaş