Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Bişektomi – Yanak Estetiği Hakkında Her Şey

Bişektomi ile yüzünüzde daha ince hatlara sahip olmak artık mümkün…

Kalın ve dolgun dudaklar, ince bir yüz, dik bir burun, küçük bir çene güzellik faktöründe etkili olmaktadır. Her organın yüzdesi ve bu yüzdelik değerlerle yüzün estetik açıdan uyumu Altın Oran olarak ifade edilmektedir. Bir kişinin altın oranlı bir yüzü var ise estetik açıdan kusursuzdur denilir.

Bişektomi, yüzümüzün estetik olarak en önemli bölgelerinden birisi olarak bilinen yanaklarda fazla yağ dokusundan kaynaklanan kişinin olduğundan daha kilolu görünmesi durumuna ve yanakta meydana gelebilecek deformasyonlara karşı etkili olan bir operasyon türüdür. Özellikle kadınlarda genç yaşlarda dolgun görünen fazla yağ dokusu içeren yanaklar, yaş ilerledikçe sarkma görüntüsü yaparak çekici olmaktan uzaklaşmaktadır. Bişektomi estetik ameliyatı ile bu görünüm iyileştirilmekte ve tatmin edici sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bişektomi Nedir?

İdeal yüz şekli, hatları belirgin ve ince bir yüz olarak kabul edilir. Bazı zamanlarda kişinin yüz ve yanak yapısı kendisini olduğundan kilolu gösterebilir. Bişektomi estetiği ile yüze şekil verilmesi kişinin yanak bölgesindeki fazla yağ dokusunun çıkarılması ile gerçekleştirilir. Hollywood yanağı olarak da isimlendirilen bişektomi ameliyatı, elmacık kemiklerini ortaya çıkararak yüzde daha ince ve genç bir görünüm sağlar.

Uygulama ağız içinde açılan küçük bir kesi yardımıyla o bölgedeki yağ dokusunun yaklaşık %40’ına yakınının alınması ile gerçekleştirilir. Ortalama yarım saat süren bu işlemde kesik izi yanağın içinde olduğu için estetik açıdan rahatsız edici bir görüntü oluşmamaktadır. İşlem sonrasında küçük şişlikler meydana gelebilmektedir. Operasyon sonrası hastanın ağız içini temiz tutması önemlidir. İşlemin sonucu 3-4 hafta içinde net bir biçimde ortaya çıkar.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi (Yanak Estetiği) acısız bir uygulamadır. İşlem genellikle lokal anesteziyle yapılır. Sadece lokal uygulaması sırasında o bölgeye yapılan ince lokal iğneleri hissedilmektedir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı, acı vs. hissedilmemektedir.

Gerekli kontrol süreçlerinden sonra ağız içinden 1,5 cm’lik bir kesi yapılır. Yağ yastıkçığına ulaşılarak fazla olan kısmı çıkarılır ve kesi emilebilir dikişler ile kapatılır. Bişektomi ameliyatında alınan yağlar yanak içerisinde büyük bir alan kaplasa da miktar olarak fazla değildir. Ancak yüz bölgesinde ufak deformitelerin kapatılması amaçlı kullanılabilmektedir.

Bişektomi Neden Yapılır?

Bişektomi estetiği hem kadınlar hem erkekler için önerilen bir operasyondur. Kadın ve erkekler için farklı yüz yapıları nedeniyle uygun planlama yapılmalıdır.

Bişektomi aşağıdaki estetik açıdan duyulan endişeleri gidermek için rahatlıkla tercih edilebilir.

– Belirgin olmayan ve küçük elmacık kemikleri

– Yanak bölgesindeki fazla yağ dokusundan kaynaklı kare veya yuvarlak yüz görünümü

Bişektomi ameliyatında özellikle genç yaş grubunda çok başarılı sonuçlar elde edilir. Bu bireylerin yanakları genetik nedenlerden ötürü sarkmakta, mevcut yağ tabakası nedeniyle yuvarlak görünebilmektedir. İşlem sonrasında bu orantısızlık ortadan kalkar ve tatmin edici bir görüntü oluşur.

Holloywood Yanağı (Bişektomi) öncesi ve sonrası fotoğrafları için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Bişektomi Operasyonu Kararlaştırma Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak doktor ile hasta arasında görüşme gerçekleştirilir. Hastanın yüz yapısı analiz edilerek ameliyata uygun olup olmadığı kontrolü yapılır. Sonrasında hastanın beklentileri değerlendirilir ve sonuca ulaşmasını istediği görünüm üzerinde konuşulur. Bu konularla ilgili kararlar alındıktan sonra ameliyat hakkında bilgilendirme yapılır.

Ameliyat öncesinde dikkat edilecekler, anestezi, ameliyat süreci, ameliyat sonrası iyileşme süreci, ameliyat sonrasında dikkat edilecekler üzerine konuşulur.

Kişinin hastalık geçmişi değerlendirilir.

Operasyon tarihinin belirlenmesi ile planlama aşaması tamamlanır.

Bişektomi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Bişektomi (Hollywood Yanağı) sonrasında istenilen sonuç, ameliyat sonrası şişlik ve iyileşme süreci tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. Ameliyat sonrası şişlikler genellikle birkaç gün ila birkaç hafta içinde azalır, ancak tamamen inmesi ve sonuçların net bir şekilde görülmesi birkaç hafta ila aylar sürebilir.

Bişektomi Riskli Bir Ameliyat Mı?

Bişektomi ameliyatı kolay ve düşük riskli bir operasyon olarak sınıflandırılır, ancak her operasyonda olduğu gibi bu ameliyatta da bir takım düşük risk faktörleri bulunur.

Ağız hijyeni dikkatsizliğinden kaynaklanan enfeksiyon riski, kanama, şişlik, dilde yara oluşumu, ağrı, uyuşma gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bişektomi operasyonunu yapacak olan doktorun, operasyon konusunda tecrübeli olması gerekir.

Bişektomi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Ağız içindeki kesi yaklaşık 1 hafta içerisinde geride çok zor seçilebilecek bir iz bırakarak iyileşir. Bişektomi operasyonu sonrası iyileşme süresi kişiye göre değişiklik gösterir.

Bişektomi Kimlere Yapılır?

Bişektomi, yüz hatları belirgin olmayan, dolgun ve yuvarlak yüz görünümüne sahip kişilere daha çıkık elmacık kemikleri, iç bükey yanaklar ve oval bir yüz görünümü kazandırmak için uygulanır. Yanaklarındaki yağ miktarı fazla olan kadınlar daha çok tercih etmektedir. Bişektomi kadınların yanında erkek hastalara da uygulanan bir işlemdir. Ancak erkek hastaların yağ miktarı ve yapısı gereği daha az yağ çıkarılmaktadır.

Bişektomi Operasyonunun Avantajları Nelerdir?

Vücudun estetik açıdan en önemli bölgelerinden birisi olan yüz bölgesinde ortalama 45 dakikalık bir işlemle istenilen görüntüye ulaşılabilir. Bu bölgeye yapılan diğer birçok işlemden farklı olarak kalıcıdır. Bişektomi operasyonu ile yanak bölgesinden alınan fazla yağlar elmacık bölgesine eklenerek daha belirgin bir görüntü oluşması sağlanabilir.

Bişektominin Herhangi Bir Riski Var Mı?

Bişektomi operasyonu genel olarak basit bir ameliyat olarak görünse de, her ameliyat küçük de olsa bir risk faktörü taşımaktadır. Bu risklerin oluşum sebebinin büyük bir bölümü işlemi gerçekleştiren cerrahın ameliyat esnasındaki hatalarından kaynaklanabilir. Bu nedenle operasyonu gerçekleştirecek olan doktorun mesleki bilgisi, bu operasyon üzerindeki tecrübesi, daha önceki ameliyat sonuçları üzerinde durulması gereken önemli konulardır. Hastanın ameliyat koşullarına uygun olup olmaması da risk faktörlerini etkileyen bir diğer önemli konudur.

Bişektomi ameliyatının herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Çok fazla olmamakla birlikte yanak bölgesinde ameliyat sonrası bir ağrı oluşabilir.

Bişektomi Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bişektomi operasyonundan önce hastaların aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç ve besinleri tüketmemeleri gerekir. Sigara ve alkol tüketimini 1 hafta önceden kesmek önerilir. Bişektomi iyileşme sürecinin hızlı olması adına sigara ve alkol tüketimine ara verilmesi önem taşımaktadır. Düzenli kullanılan ilaçların olması halinde operasyonu gerçekleştirecek doktora bilgi verilmelidir.

Her kişinin iyileşme süreci farklılık göstermektedir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde ödem oluşması söz konusu olabilir. Ödem oluşması olağan karşılanmakla birlikte bu ödemler ortalama 1 hafta içerisinde kaybolmaktadır. Yapılan operasyonun yanak üzerindeki etkisini net görebilmek için ise 2-4 ay kadar bir süre geçmesi gerekmektedir. Bişektomi ameliyatından sonra beslenme konusu oldukça önem taşımaktadır. Bu konuda doktorun tavsiyelerine dikkat etmek gerekmektedir. Bişektomi ameliyatı sonrasında ilk gün katı gıdalar tüketilmemelidir. Çiğneme hareketi ağız içindeki dikişlere zarar verebilir. Bu nedenle ilk gün sıvı gıdalar ile beslenilmelidir. Sonraki günler yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılabilir. Enfeksiyonu önlemek adına ağız temizliğine çok dikkat edilmeli, işlem sonrası sigara içilmemeli ve verilen gargara ile ağız sık sık çalkalanmalıdır. Birkaç gün içerisinde dikişler erir ve hassasiyet ortadan kalkar.

Bişektomi Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Bişektomi operasyonu sonrası bir miktar ödem oluşabilir. Bu normal bir durumdur. Bişektomi sonrası şişlik giderilmesi için başın yüksekte tutulması, soğuk kompres uygulaması, dinlenme ve sağlıklı ve dengeli beslenme önemli destekleyici adımlardır. Oluşan şişlik bir süre sonra ortadan kalkar.

Riskler ve Yan Etkiler Nelerdir?

Bişektomi ameliyatında komplikasyon riski genellikle çok düşüktür. Plastik cerrahın işlemi gerçekleştireceği bölgenin anatomik yapısına hakim olması önem taşır. Bazı durumlarda kanamalar oluşabilir.


Kaynakça

Complications associated with bichectomy surgery: a literature review
Extended buccal lipectomy (bichectomy) for extreme cheek contouring
Bichectomy: technical systematization applied in 27 consecutive cases

Bişektomi hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 21.12.2023 18:04
Editöre ulaş