Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Jawline (Çene Dolgusu) Hakkında Her Şey

Keskin bir çene hattı ile hem yüz simetrinizi güzelleştirmek hem de daha genç bir görünüme kavuşmak jawline dolgusu ile artık mümkün…

Çene dolgusunun uygulanma amacı kuvvetli ve belirgin bir çene hattı oluşturarak yüze ‘V’ şekli kazandırmaktır. Yüz bölgesinde altın oran ölçülerini sağlamak için çene formunun uygun olması gerekmektedir. Kişinin genetik yapısına ve yaşlanmaya bağlı olarak; çene hattı belirginliğini kaybeder, çenede sarkma oluşur. Çene ucunun geride kalması, simetrikliğini kaybetmesi, sivri ya da geniş olması kişinin görünümü ile ilgili tatminsizliğine neden olur. Bu şikayetlerin çözümü olarak sunulan jawline estetik uygulaması günümüzde en çok tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamaları arasında yerine almaktadır.

Çene dolgusu uygulaması, özellikle iyi bir profil görünümü elde etmek için uygulanır ve başarılı sonuçlar elde edilir. Oval bir yüz yapısına sahip olmak isteyenler jawline çene dolgusu tercih ederler.

Jawline Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Uygulama süresi oldukça kısa olup, ortalama 15-20 dk süren jawline dolgu işleminden hemen sonra kişi günlük hayatına kolayca geri dönebilir. Çene dolgusunda dolgu maddesi olarak özellikle hyaluronik asit içerikli dolgular tercih edilir. Bu dolguların kalıcılığı yaklaşık 1-2 yıl arasındadır.

Jawline (Çene Dolgusu) Nedir?

Çene dolgusu olarak da bilinen jawline dolgu; çeneye istenilen formun verilmesinde kullanılan bir ameliyatsız estetik işlemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak da gelişen çenedeki hacim kayıplarını gidermek için yaygın olarak uygulanmaktadır.

Yapısal olarak sahip olunan küçük çene görünümü kişileri genel olarak mutsuz eder. Çene ucuna uygulanacak dolgu ile estetik bir görünüm elde edilir.

Jawline dolguları son dönemde tüm dünyada oldukça fazla tercih edilen uygulamalar arasına girmiştir. Ameliyata nazaran kişinin sosyal yaşantısına rahatça geri dönmesi mümkün olmakla birlikte, yaklaşık 15-20 dakikalık kısa bir sürede istenilen görüntüye ulaşmaya imkan sağlamaktadır.

Jawline Nasıl Yapılır?

Doktor muayenesinden sonra en güzel çene görüntüsünün oluşturulması için dolgu enjeksiyonu yapılacak alanlar tespit edilir ve uygulamaya geçilir. Jawline dolgu eğer hyaluronik asit ile uygulanacak ise çene bölgesine anestezik krem sürülür ve yaklaşık yarım saat uyuşma sağlanıncaya kadar beklenir. Yarım saat sonra hastanın çenesi uyuşunca uygulama yapılır.

Eğer jawline operasyonu yağ dolgusu ile yapılacaksa, hastadan öncesinde işlem için yeterli olacak ölçüde yağ alınır. Karın bölgesi ya da basenler yağ alınması için elverişli bölgelerdir. Alınan yağ uygulamaya uygun hale getirilir ve çene bölgesine enjekte edilir.

Çene dolgusu veya jawline dolgusu iğne ve kanülle uygulanabilmektedir. Özellikle damar ve sinirleri koruyan kanül uygulaması daha çok tercih edilmektedir. Jawline dolgusu kemik üzerine uygulanır.

Doğru bir tedavi planı ile belirgin bir çene hattı sağlanarak, yüz ve çene konturları önemli ölçüde geliştirilebilir.

Jawline Uygulamasında Ağrı, Acı vs. Hissedilir mi?

Her dolgu tekniğinde olduğu gibi jawline uygulamasında da hissedilecek acı ya da ağrı enjeksiyon yapılacak bölgenin hassas olup olmaması ile ilgilidir.

Çene dolgusu uygulamasında hasta konforu bozulmadan enjeksiyon yapılır ve hemen hemen ağrısız bir işlem olarak tanımlanabilmektedir.

Jawline (Çene Dolgusu) Kalıcı mıdır?

Çene dolgusu olarak da bilinen jawline uygulaması kalıcı değildir. Ancak yapılan işlemin kalıcılığı kullanılan dolgu malzemesinin kalitesine de bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dolgunun kalıcılığı yaklaşık 12-18 ay devam eder.

Kişinin kendi yağından elde edilen dolgu ile yapılan işlemde kalıcılık yaklaşık 2-3 yıl sürer.

Ayrıca güneş ışığından kaçınmak veya güneş kremiyle cildi korumak, düzenli nemlendirici kullanmak, bol su içmek, dengeli beslenmek de dolgunun ömrünü arttırır.

Yaşam boyunca düzenli aralıklarla bu dolgu uygulamasından faydalanılması da mümkündür. Genel olarak 6 ay sonra 2. uygulama, bir 6 ay sonra 3. uygulamayı yapmak ve daha sonraki uygulamaları 1 yıl aralıklarla yapmak önerilir.

Jawline (Çene Dolgusu) Neden Yapılır?

Jawline dolgu;

  • Kısa, uzun ya da orantısız çenenin boyutunu düzeltmek için,
  • Çene sarkıklığı gidermek için,
  • Çene simetrisini sağlamak için,
  • Kısa çenelerde belirgin gıdı görünümünün giderilmesi için,
  • Herhangi bir kaza ya da genetik bozukluk sonrasında ihtiyaç duyulan tedavi için

tercih edilmektedir.

Jawline (Çene Dolgusu) Kimlere Yapılır?

Çene hattını yüz hatları ile uyumlu hale getirmek isteyen kişiler çene dolgusu işlemini sıklıkla tercih ederler. Bu işlem genel sağlığı iyi olan yetişkinlerin çoğunda kolayca uygulanan bir dolgu tekniğidir.

Çene hattı dolgusu ile çene kontüründe ince ama fark edilir bir değişiklik sağlanabilir.

Jawline dolgusu özellikle erkek hastalar için iyi bir seçenek olmaktadır. Belirgin çene kontürü genel olarak erkeklerde olan bir özelliktir. Çene kontürünün yeterli olduğu kadınlarda ise bu işlem sonrasında kaba bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu konuda dikkatli olmak ve doktorun önerilerine göre hareket etmek önemlidir.

Jawline Ne Kadar Sürede İyileşir?

Jawline dolgu uygulamasında herhangi bir kesi yapılmaz, bu nedenle günlük hayata dönüş kolay olur. Bazı kişilerde, çene dolgusu uygulamasından birkaç gün sonra hafif şişlik veya morarma yaşanabilmektedir. Bununla birlikte, birçok hasta herhangi bir sorun yaşamadan normal aktivitelerine geri dönerler.

Jawline Öncesi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulamadan önce kullanılan ilaçlar ile ilgili doktora bilgi verilmelidir. İşlem yaptırmadan 1-2 gün öncesinde alkol kullanılmaması tavsiye edilir.

İşlem yapıldıktan sonra kişi normal yaşantısına hızlı bir şekilde devam edebilir. Çene dolgusu sonrası 2-3 gün içerisinde hafif kızarıklık, morarma ve şişlik görülebilir. Bu etkiler geçicidir. Bu nedenle bu dönemde sıcak banyo, sauna ve hamamdan uzak durulması tavsiye edilir. İlk saatlerde makyaj yapılmamalıdır. Aynı gün ağır egzersiz yapılmamalı ve uygulama sonrasındaki ilk gün cilde asitli ürünler sürülmemelidir.

Jawline hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 16.05.2024 18:46
Editöre ulaş