back to top
Ana SayfaVücut OperasyonlarıGenital (Vajinal) Bölge Kararması Nasıl Geçer? Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Genital (Vajinal) Bölge Kararması Nasıl Geçer? Beyazlatma Nasıl Yapılır?

4.1
(33)

Genital bölge kararması pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan, fonksiyonel olarak cinsel yaşamı etkilemese de kişinin estetik olarak kendini rahatsız hissetmesine ve dolayısıyla bazen psikolojik sorunlara yol açabilen bir durumdur. Vulva, yani dış genital bölgesinde ortaya çıkan kararma, genital bölge estetiği kapsamında ortadan kaldırılabilir. Genital bölge kararmasına önerilen bitkisel çözümler genellikle kararmayı tam olarak ortadan kaldırmaz. Gelişen teknoloji ile birlikte pek çok farklı yöntem ile genital bölgenin rengi, cilt ile uyumlu hale getirilebilir. Vajina beyazlatma işlemi olarak da bilinen uygulamalar, estetik merkezlerinde uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Böylece kişinin cinsel yaşamının olumsuz etkilenmesi önlenir, özgüveni tazelenir. Bikini bölgesi kararması hakkında ayrıntılı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Vanity Estetik bünyesinde güncel olarak Genital (Vajinal) Beyazlatma işlem hizmeti verilmemektedir.

Vajina Kararması Neden Olur?

Vanity
Trustpilot4.7

Operasyonlar hakkında Vanity Doktorlarından bilgi almak ister misiniz?

Vanity Estetik olarak düşündüğünüz operasyon hakkında sizlere bilgi verebiliriz.

Doktora Sor

Sıklıkla karşılaşılan vajina kararması, pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Bunların başında hormonal değişimler yer alır. Östrojen hormonuna bağlı olarak özel bölge kararması sık görülen nedenlerin başında yer alır. Östrojen hormonunun yoğun bir şekilde salgılanmasının yanı sıra doğum kontrol hapları gibi hormon içerikli ilaçlar da genital bölgede kararmaya yol açabilir. Mayo yada bikini ile kapalı olmasına rağmen güneşin zararlı etkilerinden korunmayan özel bölge, uzun süre güneşlenmeye bağlı olarak da kararabilir. Kilo almak, ileri yaş, yanlış iç çamaşırı seçimi, genetik faktörler ve bazı enfeksiyonlar da vajina kararmasına yol açan unsurlar arasında yer alır.

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Genital Vajinal Bölge Kararması Nasıl Geçer Beyazlatma Nasıl Yapılır

Genital bölge kararması için doğal yöntemler uygulanabilir. Vajina kararma kremi gibi kozmetik ürünler kullanılabilir ya da bikini bölgesi beyazlatma işlemi yapılabilir. Ancak bu yöntemlerle yapılan işlemler sonucunda cilt tonunun eşitlenmesi çok da mümkün değildir. Bazı durumlarda kararma, ilerleyen dönemde tekrarlar. Dolayısıyla sadece özel bölge beyazlatıcı krem kullanmak yerine kişinin bu işlem için özel olarak tasarlanmış yöntemlere başvurulması önerilir. Lazer ile vajina beyazlatma, hızlı ve etkili bir şekilde genital bölgedeki kararmanın kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlar.

Vajina Kararması Nasıl Beyazlar?

Özel bölge beyazlatma işlemi için pek çok farklı yöntem bulunur. Bikini bölgesi beyazlatma doğal çözüm gibi pek çok farklı yöntem tercih edilebilir. Ancak bu yöntemlerin etkinliği hakkında yeterince çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla vajina beyazlatma işlemi için bir uzmandan yardım almak, gerektiğinde farklı yöntemlerin kombinasyonunu uygulamak gerekebilir. Genital bölge beyazlatma işlemi, karbondioksit lazer yöntemi ile yaklaşık 30 dakika içinde gerçekleştirilir. Lazer, bölgedeki melanin yapımını engeller. Böylece vajina bölgesi etkili şekilde beyazlatılır. Lokal anestezi altında yapılan prosedür ile çoğunlukla tek seansta sonuç alınır. Cilt yapısına göre 2-3 seans kadar sürebilen işlemden önce bölge traş edilmemeli ve bölgeye kozmetik ürün sürülmemelidir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına devam edebilir fakat cinsel ilişkiden 5 ila 7 gün boyunca kaçınmak gerekebilir. İşlemin ardından uygulama yapılan alanda koyulaşma meydana gelir. Beklenen ve normal olan bu sürecin ardından ölü cilt dokusu dökülür ve kişinin cildi ile uyumlu renkte yeni cilt dokusu ortaya çıkar.

Genital Bölge Kararmasına Hangi Krem İyi Gelir?

Vajinal kararmaya doğal çözüm kadar araştırılan konulardan biri de vajina beyazlatma kremi olarak bilinen ürünlerdir. Genital bölge kararması krem önerileri genellikle solüsyon bazlı, kimyasal peeling ürünleridir. Kişinin cilt tipine göre tercih etmesi önerilen bu ürünlerin aylarca kullanılması gerekebilir. Cilt tipine uygun olmayan vajina beyazlatma kremleri, ciltte tahrişe neden olabilir. Buna karşılık lazer ile genital bölge beyazlatma, genital bölge estetiği kapsamında uzman kişilerce uygulanır ve hızla sonuç alınır. Lazer ile vajina beyazlatma işlemi, üreme organlarına zarar vermez, adet düzensizliğine yol açmaz. İşlemden etkilenen tek nokta, cilt dokusunda yer alan renk hücreleridir. Vajina beyazlatma öncesi sonrası görseller incelenerek ortaya çıkan fark rahatlıkla görülebilir.

Cinsel Organ Neden Kararır?

Cinsel organ kararması sadece biyolojik etkenlere bağlı olarak gerçekleşmez. Dış etkenler de genital bölge kararmasına yol açabilir. Bunlardan biri de sıcak ağda uygulamasıdır. Bazı durumlarda yanık oluşumuna dahi yol açacak sıcaklıkta olan bu uygulama, bikini bölgesinde kararmama yaşanması olasılığını artırır. Hava almayan türde iç çamaşırı kullanımı sonucunda da cinsel organ kararması görülebilir. Bakteri oluşumuna neden olan bu durum, tüy köklerinde yara olmasını tetikler. Bu da bölgede leke şeklinde kararmaya yol açabilir.

Jilet Vajinada Kararma Yapar mı?

Ağda ve epilatör gibi jilet kullanımı da kararmaya neden olan etkenler arasında yer alır. Tahrişe yol açan bu uygulamalar, ciltte kararma oluşmasına neden olabilir. Özellikle esmer tenli bireylerde bu tip kararmalara daha sık rastlanır.

Vajina Rengi Ne Olmalı?

Farklı vajinaların farklı şekil ve renkleri bulunur. Cilt rengi, bordo, pembe, kırmızı renklerde olabilir. Bu durum bazı dönemlerde oluşan kan akışına göre de değişebilir. Uyarılma sırasında kan akışının artması sonucu vulvanın morumsu renkte görülmesi de normaldir. Vajinanın kendine has bir rengi yoktur. Vajinanın çevredeki cilt rengi ile aynı renkte olması, estetik açıdan normal kabul edilir. Ancak genital bölgenin, normal cilt tonundan daha koyu olması, vajina kararması olarak adlandırılır.

Cinsel organ kararması, özellikle kadınlar arasında yaygın görülen estetik problemlerden biridir. Genital bölge estetiği kapsamında lazerle vajina beyazlatma işlemi yaptırmak için bir estetik merkezine başvurabilirsiniz. Vanity Estetik bünyesinde güncel olarak Genital (Vajinal) Beyazlatma işlem hizmeti verilmemektedir. Genital bölgenizde yaşanan deformasyonları iyileştirmek için ise genital bölge estetiği hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326210#color

https://www.healthline.com/health/vaginal-bleaching

https://www.womenshealthofmd.com/intimate-skin-bleaching-maryland-baltimore

https://cosmeticgynaecology.com/laser-vaginal-lightening/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/vaginal-bleaching

https://premier-clinic.com/our-services/female-genitals-skin-whitening/

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 4.1 / 5. Puanlama sayısı: 33

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Kilo Verme

En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

0
Fit bir vücuda sahip olmak, kadın erkek herkesin arzuladığı bir durum. Ancak bazen hareketsiz yaşam tarzı, bazen doğuştan gelen bazı hastalıklar ve hormonal bozukluklar,...
Vanity
Trustpilot4.7

Operasyonlar hakkında Vanity Doktorlarından bilgi almak ister misiniz?

Vanity Estetik olarak düşündüğünüz operasyon hakkında sizlere bilgi verebiliriz.

Doktora Sor

Son Yazılar

Yazın Estetik Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

0
Estetik ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?Doktorun talimatlarını takip edin: Ameliyatı gerçekleştiren doktorunuzun verdiği talimatlara tam olarak uyun. Bu talimatlar, yara bakımı, ilaç kullanımı, aktivite...