back to top
Ana SayfaBurun EstetiğiSeptum Deviasyonu: Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Septum Deviasyonu: Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

2
(1)

Septum, burun deliklerini ve burun pasajlarını birbirinden ayıran kemik ile kıkırdağın arasındaki duvardır. Bu duvar, bir tarafa doğru yanlış hizalandığında veya yer değiştirdiğinde bir sapma gözlemlenir ve bu durum, septum deviasyonu olarak adlandırılır.

Potansiyel Nedenleri

Vanity

Vanity ile Daha İyi Hissedin

Alanında uzman 10'dan fazla doktorumuza sorularınızı iletebilirsiniz

Doktorlarımız

Bazı olgularda, septum deviasyonu konjenital olabilir. Yani birey, bu durumla birlikte doğmuştur. Çünkü septum sapması, fatal gelişim sırasında meydana gelebilir. Diğer yandan, burunda meydana gelen bir hasar da septum deviasyonuna yol açabilir. Burun travması en yaygın olarak, temas sporları sırasında, bir kargaşa sırasında, bir aktivite veya bir otomobil kazası sırasında görülür.

Normal yaşlanma sürecinde, burunla ilişkili yapılar değişmeye başlar. Dolayısıyla -zaman geçtikçe septum deviasyonu kötüleşeceğinden- septumun sapması, yaşla birlikte daha rahatsız edici bir hal alır. Rinit ve rinosinüzit nedeniyle dokularda meydana gelen şişkinliklerin miktarındaki değişiklikler, septum deviasyonuyla birlikte burun pasajının daralma sürecini hızlandırabilir. Bunun sonucunda burun tıkanıklığı gözlemlenir.

Belirtiler

Septum deviasyonu görülen hastaların çoğunda, yalnızca küçük bir sapmaya rastlanır ve bu gibi durumlarda semptomlar oldukça düşüktür. Bununla birlikte, septum deviasyonunun en sık görülen semptomu burun tıkanıklığıdır; burnun bir tarafı, diğeriyle karşılaştırıldığında daha tıkanıktır ve nefes almak zorlaşır. Sonradan ortaya çıkan veya tekrarlanan sinüs enfeksiyonları da sapmış bir septumun işareti olabilir. Diğer semptomlar arasında, sıklıkla görülen burun kanaması, gürültülü horlama, bir burun deliğinde kuruluk, yüz ağrısı, baş ağrısı ve postnazal damla bulunur.

Septum Deviasyonu Tedavileri

Bazen septum deviasyonu semptomları, yalnızca ilaç tedavisiyle dahi hafifletilebilir. Ancak ilacın yetersiz kaldığı durumlar da vardır. Septum deviasyonu çok şiddetliyse, septoplasti olarak bilinen cerrahi bir prosedürle, septum deviasyonunu onarmak ve nefes alıp vermeyi iyileştirmek gerekebilir.

Dolayısıyla septoplasti, septum deviasyonunu düzeltmek için en etkili yoldur. Problemi bütünüyle ortadan kaldırmayan ancak probleme eşlik eden belirtileri azaltan farklı tedaviler de mevcuttur.

Belirtileri hafifletmek için kullanılan yaygın tedaviler şunlardır:

  • Dekonjestanlar
  • Antihistaminikler
  • Steroid içeren burun spreyleri
  • Nefes açıcı burun bantları

Cerrahi seçeneği tercih edenlerin hazırlıklı olması gereken nokta, cerrahın burnun içini detaylı bir şekilde inceleyecek olmasıdır. Cerrah, septumda küçük inzisyonlar açar ve fazlalık olan kemik veya kıkırdağı çıkartır. Bunun nedeni, burun deliklerinin nefes alanlarını eşitlemektir. İnzisyon yaraları, dikişler aracılığıyla tam olarak kapatılmadan önce, septumu desteklemek için -iki burun deliğine de- silikon tamponlar yerleştirilebilir.

Zaman zaman, burun görünümünün gelişmesi için, rinoplasti ile septoplasti birleştirilebilir. Septoplasti, sinüs cerrahisiyle de kombinlenebilir. Sonuç olarak bu prosedür, birçok hasta için genellikle son derece güvenlidir.

Ne Düşünüyorsunuz

Septum deviasyonu ile ilişkilendirilen belirtiler yaşıyor musunuz? Ameliyat olmayı düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Dr. Tapio Pirilä, M.D. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.2500/105065801781543664

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 2 / 5. Puanlama sayısı: 1

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Kilo Verme

En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir?

0
Fit bir vücuda sahip olmak, kadın erkek herkesin arzuladığı bir durum. Ancak bazen hareketsiz yaşam tarzı, bazen doğuştan gelen bazı hastalıklar ve hormonal bozukluklar,...
Vanity

Vanity ile Daha İyi Hissedin

Alanında uzman 10'dan fazla doktorumuza sorularınızı iletebilirsiniz

Doktorlarımız

Son Yazılar

Yazın Estetik Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

0
Estetik ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?Doktorun talimatlarını takip edin: Ameliyatı gerçekleştiren doktorunuzun verdiği talimatlara tam olarak uyun. Bu talimatlar, yara bakımı, ilaç kullanımı, aktivite...