Ana SayfaBurun EstetiğiBurun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5
(1)

Burun Estetiği

Hayatınız boyunca onunla yaşadınız. Her gün aynaya baktığınızda onu görüyorsunuz. Nihayet onunla ilgili bir şey yapmaya karar verdiniz. Peki, burun ile ilgili bilmeniz gerekenler neler? Burun estetiği (rinoplasti) burnunuzu tamamen yenileyebilecek ve genel güzelliğinizi etkileyebilecek birçok estetik operasyondan biridir. Burnunuz, yüzünüzün odak noktasıdır, yüzünüzün orta kısmını belirler ve güzel bir simetri oluşturur. Bazı kişilerin burnu doğuştan mükemmeldir. Bazı insanlarsa mükemmel olmayan burunlarla hayatlarını sürdürür. Bu kişilerden bazıları, görünümlerini ve özgüvenlerini iyileştirmek için yollar arar, bu nedenle yüzlerini istedikleri gibi şekillendirmek için cerrahi operasyonları tercih ederler.

Burnunuzun boyutunu, şeklini ya da simetrisini değiştirmek isteyen tek kişi olmadığınızı hatırlamanız çok önemlidir. Burun estetiği, liposuction ve meme büyütme operasyonundan sonra en çok tercih edilen üçüncü operasyondur. Burnunuz yüzünüzün ortasındaki odak noktasıdır. Bu nedenle burnunuzdaki minik kusurlar genel görüntünüz üzerinde büyük etkilere sahip olabilir. Burun estetiği, milimetrelerin önem taşıdığı bir operasyondur. Pozitif ve negatif sonuç arasındaki ayırt edici faktör deneyimdir.

Burun estetiği sürecine dahil olan birkaç aşama vardır. Öncelikle burnunuzla ilgili tam olarak neyi değiştirmek istediğinize karar vermeniz gerekir. İkinci olarak, hangi burun ameliyatı türlerinin mevcut olduğu ve süreç boyunca neler bekleyeceğiniz konularında bilgilenmeniz gerekir. Son olarak, yetenekli bir plastik cerrahın uzman görüşünü almalısınız.

Ne İstediğinize Karar Verin

Bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen ne istediğiniz hakkında bir süredir düşünüyorsunuz. Şimdi elinize birer kalem ve kağıt alın ve ayna karşısına geçin, burnunuzu inceleyerek değiştirmek istediklerinizin ne olduğunu açıkça yazın. Burnun nasıl değiştirilebileceği ile ilgili bazı örnekler aşağıda sıralanmıştır. Bu örnekler size genel bir fikir verebilir.

  • Burun köprüsünü iyileştirmek ya da yeniden şekillendirmek (tümseği ortadan kaldırmak)
  • Burnun genel genişliğini azaltmak
  • Burnun genel şeklini düzeltmek (genişletmek ya da küçültmek)
  • Burnun ucunu yeniden şekillendirmek
  • Burun deliklerinin boyutunu küçültmek
  • Burun ve dudak arasındaki açıyı düzeltmek

Bazen isteklerinizi kelimelerle ifade etmeniz zor olabilir. Bu nedenle ideal burnunuzun nasıl görüneceği ile ilgili fotoğraflar bulabilmeniz için dergilere bakmanızı ya da internette dolaşmanızı öneririm. Bu, önemli bir adımdır ve bu adım plastik cerrahınıza istediğinizi tam olarak anlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi Eğitin

İnternet dostunuz olabildiği gibi düşmanınız da olabilir. Böylesi önemli bir karar alırken ödevinizi yapmanız ve ne zaman plastik cerrahınızdan uzman görüşü almanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Burun estetiği birkaç şekilde gerçekleştirilebilir ancak bu operasyonun en yaygın olarak gerçekleştirilme biçimleri açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatıdır. Plastik cerrahınız burnunuzu ve isteklerinizi değerlendirecek ve hangi tekniğin hedeflerinize ulaşmanız için daha uygun olduğu konusunda sizinle görüşecektir.

Açık burun ameliyatı sırasında burnunuzun ucunda bulunan ve burun deliklerinizi birbirinden ayıran sütun benzeri yapı olan kolumela ortasında küçük bir kesi yapılır. Bu teknik, burnun iç yapısının görülmesine izin verir. Bu açık yaklaşım sayesinde hastanın dokuları, greftleri ve dikişleri, sorunu çözmek için uzmanlıkla konumlandırılabilir. Böylelikle daha doğal duran ve hasta ile birlikte doğal olarak yaşlanan bir burun oluşturulur. Burundaki tüm dokuları görebilmek, 1 milimetrelik bir farkın etkisinin büyük olacağı bir işlemde sonuçları iyileştirir

Kapalı burun ameliyatında doktorunuzun burnunuzdaki problemi tam olarak görmesi zorlaşır. Bu ameliyatta sorunun giderilmesinden ziyade sorun kamufle edilir. Bu ameliyat görmeden gerçekleştirildiği için bu yaklaşımın revizyon oranı daha yüksektir. Hangi yaklaşımın daha iyi olduğu konusunda dünyanın önde gelen plastik cerrahları arasında tartışmalar sürmektedir. Hangi yaklaşımın sizin için en iyi sonucu vereceğini plastik cerrahınızla birlikte siz belirlersiniz.

Burun ameliyatı sonrası revizyon operasyonu gerçekleştirilmesi yaygındır. Plastik cerrahınızla revizyon operasyonu ve diğer cerrahların gerçekleştirdiği ameliyatlar sonrası yaptığı revizyon operasyonlarının oranlarını konuşun. En iyi plastik cerrah için bile operasyondan 12 ila 18 ay sonra iyileşme sırasında oluşan yara dokusunun şeklinin düzeltilmesi için revizyon operasyonları gereklidir. Her ameliyatın avantajları ve dezavantajları, operasyon öncesi ve sonrası bakım süreçleri vardır. Bir plastik cerrahla görüşmeniz, hangi ameliyat şeklinin istediğiniz sonuçlara ulaşmanız için uygun olan yaklaşım olduğu hakkında bilgilenmenizi sağlar.

Ne Düşünüyorsunuz?

Burun estetiği geçirmeyi düşünüyor musunuz? Burnunuzun hangi özelliğinden memnun değilsiniz? Verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yorum olarak bizimle paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Sara Lenehan https://www.berghahnjournals.com/view/journals/ame/6/1/ame060105.xml

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 5 / 5. Puanlama sayısı: 1

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...