Botoks Tedavisi Yüzdeki Ameliyat İzlerini Hafifletebilir

0
1817
yüzdeki izler için botoks

Kırışıklıkları azaltmak, migren ağrılarını dindirmek, koltuk altı terlemelerinin daha az olmasını sağlamak ve aşırı aktif mesane tedavisinde rol oynamak… Botoksun tedavi edemediği bir şey var mıdır? Son zamanlarda, botoks yönteminin yeni kullanım alanı git gide popülerleşmektedir. Artık tıp uzmanları bu ilacı, estetik cerrahi operasyonlardan sonra şekillenen ameliyat izlerinin önlenmesi için de kullanmaktadır.

Yüzdeki İzlerin Tedavisi için Yeni Çalışmalar

Son zamanlarda, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanına ilişkin yeni bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, A tipi botoksun, yüzdeki ameliyat izleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Herhangi bir yüz ameliyatı geçiren 16 hastaya, ameliyattan sonra gözlenen izlerin her birinin rastgele bir yarısına enjeksiyon yapılmıştır. Bu işlemden 6 ay sonra yaralar, iki estetik cerrahi uzman tarafından bağımsız olarak değerlendirilmiştir.

Çalışma kapsamında değerlendirilen 14 hastada, ameliyat izlerinin A tipi botoks uygulanan yarılarında, izlerin daraldığı ve görüntünün önemli ölçüde iyileştiği gözlemlenmiştir. Sonuç: Ameliyat sonrası botoks enjeksiyonlarıyla, yüzde daha iyi görünen, daha dar ve daha düz ameliyat izleri elde edilebildiğidir.

Uzmanlara göre, yüz bölgesinde -özellikle alın çevresinde- bir yırtılma gözlemlendiğinde, bu alanı dondurmak için botokstan faydalanmak mümkündür. Yüz mimiklerinde etkili olan kasların dondurulmasıyla, izlerin tedavisine yardımcı olabilmektedir. Çünkü hareket ettiğimiz her anda, izler daha fazla yayılabilmekte ancak botoks, bu hareketi engellemektedir. Dolayısıyla, ameliyat izi yayılmalarının önüne geçmekle beraber, operasyon sonrasında çok daha iyi estetik sonuçların gözlemlenmesine de olanak sağlamaktadır.

Botoks Vücuttaki Tüm Ameliyat İzlerinin Tedavisinde Etkili midir?

Botoks, var olan izleri geçirmemektedir. Koşul, tedavinin cerrahi bir müdahale sonrasında, yeni oluşan izlere uygulanmasıdır. Aynı zamanda, vücuttaki her bölge için de uygun değildir. Botoksun tedavi etmeye en yatkın olduğu ameliyat izi tipi -özellikle alın çevresi olmak üzere- yüzdeki izlerdir. Ancak en iyi sonuçları alabilmek için, gündemde olan -yara bakımına ilişkin- diğer tedavilerle sıklıkla kombinlenebilmektedir. Dermatologlar, bu kombinlenen tedavi yönteminin sonuçları karşısında heyecanlanan birçok hastaya rastladıklarını da dile getirmiştir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Yüz cerrahisi sonrasında izler için botoks uygulaması yaptırmayı düşünür müsünüz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz