Ana SayfaMeme OperasyonlarıMeme BüyütmeMeme Büyütme vs. Meme Dikleştirme

Meme Büyütme vs. Meme Dikleştirme

0
(0)

Biri “plastik cerrahi” kavramından bahsettiğinde çoğu insan otomatik olarak meme büyütme operasyonunu düşünür. Bu korelasyon şaşırtıcı değildir çünkü meme büyütme operasyonu yıllardır en çok tercih edilen estetik ameliyat olmuştur. Memenizin büyüklüğü, şekli ya da sarkıklığı sebebiyle mutsuzsanız ne yaparsınız? Hangi meme büyütme operasyonu çeşidi sizin için uygundur? Ulaşmak istediğiniz sonuca bağlı olarak bazı cerrahi seçenekler mevcuttur. En popüler seçeneklerin iki tanesi meme büyütme ve meme dikleştirme operasyonlarıdır. Neticede, meme büyütme operasyonu alanında uzmanlaşmış olan kurul onaylı bir plastik cerrahla görüşmeniz, hedeflerinize uygun olan işlemi belirlemeniz için gereklidir. Ancak aşağıda en yaygın olarak uygulanan meme büyütme işlemleri ve her bir işlemin hangi durumlarda kullanıldığı anlatılmıştır.

Meme protezleri: Bilmeniz gerekenler

Daha büyük memeler mi istiyorsunuz? Cevabınız evetse gereken cerrahi işlem meme büyütmedir. Meme büyütme operasyonu hakkında düşünürken, kesi yeri, protez boyutu/şekli, protez türü ve ilişkilendirilen riskler olmak üzere değerlendirmeniz gereken dört ana konu vardır.

Kesi ve protezin yerleştirilmesi: Meme büyütme operasyonu sırasında en sık tercih edilen üç kesi çeşidi meme kat yerinin altında yapılan kesi (inframammary), koltuk altında yapılan kesi (transaxillary) ya da meme ucu etrafında yapılan kesidir (periareolar). Tüm kesi tekniklerinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Neredeyse sadece meme kat yeri üzerinde yapılan kesi tekniğini kullanırım çünkü bu kesi meme dokusuna optimum erişimi sağlar, en az komplikasyon riskini taşır ve ameliyat sebebiyle oluşan yara izini tamamen gizler.

Protez boyutu ve şekli: Konu boyuta ve şekle geldiğinde birçok seçeneğiniz vardır. Göğüs duvarı şekliniz, vücudunuzun biçimi, hayat tarsınız, doğal vücut yapınız ve hedefleriniz gibi konular seçim yaparken dikkate almanız gereken konulardır. Meme büyütme operasyonu üzerine uzmanlaşmış kurul onaylı bir plastik cerrah, hangi boyut ve şeklin en iyi şekilde görüneceği ve sonuçta sizi mutlu edeceği konusunda sizinle görüşecektir. Genelde hastalarımın iki kup bedeninden fazla büyük protezler seçmemelerini öneririm çünkü daha büyük protezler görünüş, çevre ve/veya genişlik gibi faktörlere bağlı olarak göğüs bölgesine fazla gelebilir. Ayrıca memelerinizin tüm görünüşünüzü boğmasını istemezsiniz.

Protez türleri: Silikon protez mi salin protez mi kullanacağınız istediğiniz sonuçlara, tercihinize ve vücut şekli gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Silikon genelde daha pahalı olur, daha büyük bir kesi gerektirir ve daha büyük bir cerrahi işlemdir. Ancak silikon protezler daha doğal ve gerçekçi bir his yaratır ve doğal meme dokuları çok az olan hastalar için harika bir seçimdir. Salin protezler, meme dokusu fazla olan hastalar için uygun bir tercihtir çünkü bu protezler memelerin hissini değiştirmeden memeye hacim ve şekil kazandırabilir. İki protez türünün ömrü de on ila on beş yıldır, ikisi de Amerika Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmıştır ve ikisi de oldukça güvenlidir.

Meme dikleştirme: Bilmeniz gereken şeyler

Meme dolgunluğunun kaybı, memelerin sarkmasına yol açar. Meme sarkması, özellikle kadınlar yaşlanırken, kilolar ile ilgili değişiklikler olduğunda ya da hamilelikle birlikte özellikle ortaya çıkar. Meme dikleştirme operasyonu, meme sarkmasını memeyi hacimsel olarak yeniden şekillendirerek düzeltir. Meme dikleştirme operasyonu için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için yapabileceğiniz basit bir test vardır, kalem testi. Meme kat yerinizde mümkünce yüksek konuma bir kalem yerleştirin. Kalem duruyorsa meme sarkıklığı belirtilerine sahipsiniz. Meme ucunuz kalemin altında duruyorsa pitozisden mustaripsiniz, ve meme dikleştirme operasyonu için çok iyi bir adaysınız.

Meme dikleştirme operasyonunun üç çeşit yaklaşımı vardır: bu yaklaşımlar periareolar kesi, dikey meme küçültme ve ters T kesileridir. Periareolar kesi, hastanın doğal areola şeklini takip eder ve genelde areola bölgesi geniş olan ve düzeltmeye ihtiyacı olan meme sarkıklığı daha az olan insanlar için uygundur. Dikey meme küçültme kesisi, periareolar kesiye benzer bir yol izler, areola etrafında yapılır ama orta şiddette sarkma için daha fazla toparlama sağlamak için areoladan doğrudan aşağı uzanır. Ters T kesi yöntemi, periareolar ve dikey kesi yöntemine benzer ama bu yöntemlere ek olarak memenin katlanma bölgesinde de bir kesi yapılmasını da içerir. Ters T kesi yaklaşımı en yaygın ve en tahmin edilebilir kesi yaklaşımıdır ve maksimum meme dikleştirmeyi sağlar. Sizin için uygun olan tekniğin hangisi olduğunu memenizin hacmine, dokusuna ve pitozis (meme sarkması) miktarına bağlıdır.

Hangisi daha iyi? Meme büyütme mi, meme dikleştirme mi, yoksa ikisi de mi?

Her operasyonun farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Meme büyütme operasyonunun memenin boyutuna ve şekline odaklandığını ve sarkık memeler için bir çözüm getirmeyeceğini anlamalısınız. Meme dikleştirme ameliyatı, meme büyütme operasyonunun aksine öncelikle memelerin konumuna odaklanır ve üst bedeninizin boyutunu arttırmaz. Meme dikleştirme operasyonu, genellikle meme büyütme operasyonuyla birlikte yapılır çünkü böylece memeler daha genç bir hale getirilebilir ve protez ile birlikte hacim artışı sağlanır. Meme büyütme operasyonu ile birlikte meme dikleştirme operasyonu olmak (buna büyütme/peksi adı verilir), sarkan memelerinizi ve meme ucu bölgenizi yeniden konumlandırmanın yanı sıra memenizin üst kısmına dolgunluk verir.

Memelerinizi değiştirme ile ilgili bir karar vermek çok kişiseldir. Güvenliğiniz ve huzurunuz için her zaman meme büyütme operasyonu alanında uzmanlaşan kurul onaylı bir plastik cerrah ile görüşmeniz yapabileceğiniz en önemli şeydir. Böylece en iyi sonuca ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Estetik ameliyat olmayı düşünüyorsanız, size çok iyi sonuçlarının kanıtlarını gösterebilecek olan ve alanında uzman olan, deneyimli bir kurul onaylı cerraha ihtiyacınız vardır.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Meme büyütme mi meme dikleştirme mi tercih edersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Julie Karnes https://link.springer.com/article/10.1007/s002660010024

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

göz kapağı şişmesi

Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

0
Göz kapağının şişmesi çok yaygın bir semptomdur ve genellikle alerji, iltihaplanma, enfeksiyon veya yaralanmaya bağlıdır. Göz kapağının derisi 1 mm'den daha incedir ve aynı...

Son Yazılar

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz Estetiği Fiyatları ve Hangi Durumlarda SGK Karşılar?

0
Yüz estetiği, yüzün görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış geniş bir yelpazeye sahip bir estetik türüdür. Kırışıklık azaltmaktan yüz hatlarını belirginleştirmeye kadar, bu işlemler yüzün doğal...