Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

PRP Hakkında Her Şey

Güzellik ve cilt bakımı endüstrisi sürekli olarak gelişmekte ve birçok yeni teknoloji ortaya çıkmaktadır. Altın iğne tedavisi, son yıllarda popüler hale gelen bir cilt yenileme ve gençleştirme yöntemidir. Bu yöntem, ciltteki sorunları tedavi etmek ve daha aydınlık ve parlak bir görünüm elde etmek için kullanılır.

Bunlara ek olarak altın iğne, yüzdeki kırışıklıkların azaltılması, cilt tonunun düzeltilmesi, akne izleri ve lekelerin tedavisinde de kullanılır..

PRP Nedir?

Kan içeriğinde bulunan plazma, kanın sıvı kısmı; trombosit ise kan pulcukları olarak açıklanabilir. Trombosit genellikle pıhtılaşma ile alakalı olarak bilinir. Fakat kan içeriğinde bulunan hücresel elemanlardan biri olan trombosit, aynı zamanda hücre çoğalmasını, doku yenilenmesini ve iyileşmesini tetikleyebilir. Bu bağlamda PRP, yani trombositten zengin plazma, normalde plazma içinde bulunan trombosit miktarının artırılması olarak açıklanabilir. İyileşmede rol oynayan trombosit sayısının çoğaltılması ve bunun daha sonra vücudun ilgili bölgesine enjekte edilmesi ise PRP ya da PRP yöntemi olarak bilinir.

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP yüze faydaları ya da saça faydaları gibi pek çok farklı yönüyle bilinir. PRP ile cilt gençleştirme gibi pek çok farklı uygulama alanı bulunan PRP, temelde kişinin kendi kanından elde edilir. PRP uygulaması yapılacak olan kişiden alınan kan numunesi, onu hızla döndüren ve diğer bileşenleri trombositlerden ayıran santrifüj cihazına yerleştirilir. Cihaz tarafından ayrıştırılan trombositler, yine kişinin kendi plazmasına aktarılır. Böylece trombositten zengin plazma elde edilir. Yara iyileşmesinde önemli bir role sahip olan ve büyüme faktörleri barındıran trombosit yönünden zengin olan plazma, belirli periyotlarla kişiye enjekte edilebilir.

PRP Ne İşe Yarar?

PRP, pek çok tıp alanında kullanılan bir uygulamadır. Özellikle varise ve diyabete bağlı olarak gelişen bacak yaraları, tendon yaralanmaları, golfçü dirseği gibi rahatsızlıklarda tedaviyi destekler. Bunun yanı sıra anti-aging olarak bilinen işlemlerden biri olan cildi gençleştirici olarak da sıklıkla kullanılır. Saç uzamasının desteklenmesi, saç dökülmesinin önlenmesi, yeni saç oluşumunun teşvik edilmesi de bunlardan bazılarıdır.

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP yüz gençleştirme işlemi, özellikle kolajen üretiminin desteklenmesi için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma, mikro iğneler yardımıyla cilde enjekte edilir. Açılan mikro kanallar sayesinde cildin alt katmanlarına ulaşan PRP, kolajen ve elastin üretim sürecini destekleyerek cilt güzelliğine katkı sunar. PRP öncesi sonrası fotoğraflar ile yapılan işlemin öncesi ve sonrası, kişinin talebi doğrultusunda yine kişinin kendisine sunulabilir.

PRP ile Saç Tedavisi

PRP saça faydaları açısından da son derece geniş bir uygulama alanına sahiptir. Saç dökülmesinin önlenmesi ve saç büyümesinin teşvik edilmesi amacıyla kullanılan PRP, saç köklerine uygulanır. Böylece incelmiş saçların tekrar eski haline kavuşması da amaçlanır. Ancak PRP ile kellik tedavisi yapılmaz. Saç için PRP fiyatları, uygulanacak alanın büyüklüğüne, PRP uygulayan uzmana ve kliniğin diğer ek hizmetlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. PRP cilt yenileme işleminde olduğu gibi saç PRP öncesi sonrası fotoğraflanabilir. Böylece kişi, PRP öncesindeki ve sonrasındaki saçlarının genel durumunu tüm açıklığıyla görebilir.

PRP Mezoterapi Nedir?

PRP, temelde kişinin kendi kanını kullanıldığı yöntem iken mezoterapide kişinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller de kullanılır. PRP ile birlikte enjekte edilmesi durumunda ilgili bölge hem trombositler açısından hem de vitamin ve mineraller açısından zengin bir içeriğe kavuşmuş olur. İşlem yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer. Ancak uygulanacak alanın genişliği, işlem süresinin uzamasına neden olabilir. PRP mezoterapi fiyatı, kullanılan içeriğe göre farklılık gösterir. PRP saç tedavisi fiyat bilgisi için kişinin öncelikle muayene olması önerilir.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını
öğrenebilirsiniz.

Doktora Sor

Sıkça Sorulan Sorular

PRP hakkında sıklıkla karşılaşılan sorular şu şekilde sıralanabilir:

PRP Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi için öncelikle kişiden bir miktar kan alınır ve bu kan, ilgili cihazda trombositten zengin plazma haline getirilir. İşlem sırasında içeriğe katkı yapılmaz. Büyüme ve iyileşme yönünden zengin olan kanın bu kısmı, sorunlu bölgeye uygulanır. Uygulama, minik iğneler olarak da bilinen mikro iğneler yardımıyla yapılır. Ancak bazı vakalarda PRP, serum haline getirildikten sonra da uygulanabilir. Bu işlem için PRP’ye fraksiyonel lazer ve fraksiyonel radyofrekans gibi işlemler uygulanır. Elde edilen PRP serumu, cilde sürülerek uygulanır.

PRP Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

PRP uygulamasının ardından cilt yüzeyinde kızarıklık olması son derece doğal ve beklenen bir durumdur. Ancak PRP işlemi nedeniyle kişinin yatış yapması gerekmez. PRP işleminden sonra kişi eve gidebilir, sosyal yaşamına dönebilir. PRP uygulaması sonrasında dikkat edilmesi önerilen bazı durumlar bulunur. Bunların başında işlem sonrasında direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamak gelir. Sonraki günlerde güneş koruyucu kremlerin kullanılması önerilebilir. Ayrıca 1 gün boyunca makyaj yapılmaması önemlidir. PRP sonrası cilt bakımı yapılmamalıdır. Kişinin aynı gün banyo yapmaması önerilir. PRP işlemi sonrasında 2 gün boyunca buhar banyosu ya da sauna gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. İyileşme sürecinin olumsuz etkilenmemesi için en az 3 gün boyunca sigara ve alkol kullanılmamalıdır. PRP uygulandıktan sonra bir hafta boyunca doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir.

PRP Uygulamasının Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

PRP tedavi işleminde kullanılan içerik, kişinin kendi kanından elde edilen trombositlerdir. Dolayısıyla tedavi sonucunu anında beklemek doğru bir yaklaşım değildir. PRP işlemi sonrası sonucun görülebilmesi için 3. seans beklenmelidir. Cilde yapılan PRP uygulaması sonrasında cilt yüzeyinde sıkılaşma, sarkık bölgelerin toparlanması, kırışıklık seviyesinde azalma, cilt lekelerinde azalma, cilt parlaklığının artması görülebilir. Saç için PRP yapıldığında ise saç teli kalınlığında artış, seyrek bölgelerin kapanması gibi etkiler gözlenebilir.

PRP Kimlere Yapılabilir?

PRP uygulaması, aktif olarak kan sulandırıcı ilaç alanlara, kan hastalıkları olanlara, ailesinde kanser vakası bulunanlara yapılmaz. Gebe ve emziren anneler haricinde hemen herkese PRP uygulaması yapılabilir.

PRP Sonrası Ağrı Olur mu?

PRP uygulaması sonrası bir miktar şişlik ve kızarıklık görülmesi normaldir. Yapılan işleme bağlı olarak hafif şiddette ağrı gözlenebilir. Bu nedenle gerek duyulması halinde soğuk uygulaması ve hekimin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

PRP Etkisi Ne Kadar Sürer?

PRP uygulamasının getirdiği olumlu etkiler, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 3 ila 6 ay kadar sürer. İşlem tekrarlandıkça kalıcılığı artar.

PRP Saç Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

PRP saç tedavisinin uygun seans aralıklarıyla uygulanması halinde etkisi, yaklaşık olarak 3 ila 4 hafta sonra görülür.

PRP Etkisini Ne Zaman Gösterir?

PRP işlemi sonrasında etkinin görülebilmesi için yaklaşık 2 hafta kadar beklenmelidir. Bu süre, PRP uygulanan kişiye ve alana göre farklılık gösterebilir.

PRP Uygulamasının Yan Etkisi Var mı?

PRP uygulamasına bağlı olarak geçici süreyle kızarıklık, şişlik ve morarma görülebilir. Yan etki oluşumunu önlemek için doktorun tavsiyelerini uygulamak önemlidir.

PRP Kaç Seans Yapılmalıdır?

PRP uygulamasının hangi bölgeye yapılacağı ve kişinin ihtiyaçları, seans süresini etkileyen faktörlerin başında gelir. Ancak PRP ortalama olarak 3 ila 8 seans aralığında yapılır.

PRP Ne Kadar Aralıklarla Yapılmalı?

PRP seansları yaklaşık olarak 15 günde bir tekrarlanır. Seansların tamamlanmasından sonra yılda 1 ya da 2 kez PRP işlemi tekrar yapılabilir.

PRP Kullanım Alanları Nelerdir?

PRP, sıklıkla cilt ve saç için uygulansa da yara tedavisi ve ortopedik hastalıklar için de her geçen gün daha fazla başvurulan bir yöntemdir.


Kaynakça
https://www.hss.edu/condition-list_prp-injections.asp
https://www.webmd.com/fitness-exercise/platelet-rich-plasma-injections
https://www.healthline.com/health/prp
https://www.healthline.com/health/prp-for-hair-loss

PRP ile ilgili ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 15.08.2023 17:00
Editöre ulaş