Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım!

İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Botoks Hakkında Her Şey

Alın, göz çevresi, kaş arası, burun yan duvarı, dudak üzerinde ince çizgiler, ağız çevresindeki kırışıklar ve boyun derisindeki kırışıklıklar yüz ve boyundaki kasların kasılması sonucu oluşur. Kaş arasındaki çizgiler kızgın yüz ifadesi, göz çevresi ve alındaki çizgiler yaşlı yüz ifadesi ve ağız çevresindeki çizgiler ise üzgün yüz ifadesine neden olmaktadır.

Botoks enjeksiyonları, alın bölgesi ve iki kaş arasındaki çatıklıktan kaynaklanan çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı adı verilen ince çizgiler ve boyunda ortaya çıkan yaşa bağlı dikey çizgileri hafifletmek üzere kullanılan önemli bir tedavidir.

Bunların dışında, çene bölgesinin yan tarafında bulunan ve en güçlü çiğneme kası olarak bilinen masseter kasının dışarıdan görünecek kadar belirgin hale gelmesi sonucunda bu görünümü ortadan kaldırmak amacıyla da botoks işlemi uygulanmaktadır. Masseter büyümesi adı verilen bu problemin en yaygın sebepleri arasında, diş sıkma ve gıcırdatmanın yanı sıra çok fazla sakız çiğnemek ve sıkça sert et tüketilmesi gelmektedir. Tedavisi için uygulanan masseter botoksu, masseter kasının bulunduğu yüzün alt kısmının inceltildiği estetik işlemdir. Çene botoksu olarak da bilinen bu uygulama sayesinde yüzün alt kısmındaki mevcut şekil bozukluklarının tedavi edilmesi mümkün olmaktadır.

Botoks Nedir?

Botoks (Botulinum toksini), Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek etkisini gösterir.

Yaşla birlikte yüz bölgesinde belirginleşmeye başlayan mimik çizgilerini hafifletmek için en etkili yöntem botokstur. İlaç çok ince iğnelerle kaslara enjekte edilir ve doğru kişiler tarafından uygulanması önemlidir.

Botoks yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 gün içinde son halini alır. Bu sürede ve takip eden dönemde yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Baby Botoks Nedir?

Baby botoks, yüzde mimiklerini yok etmeden ince kırışıklıkları açma yöntemidir. Bu uygulamada mimik hareketlerine engel olunmadan tamamen doğal bir görünüm oluşturmak amaçlanmaktadır.

Botoks Uygulama Alanları Nelerdir?

Estetik amaçlarla, yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, oluşumunu engellemek ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla ve kronik migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks Neden ve Nasıl Yapılır?

Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek sinir ve kas arasındaki bağlantıyı durdurur. Yani sinir emir verdiğinde kasa iletilmesini engeller. Botoks sadece enjekte edildiği alanda etkisini gösterir.

Bu alanda mevcut olan kaslar geçici olarak kasılmaz ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Kozmetik sektörünün botoks ile çok yakından ilişkili olması da işte bu mimik çizgileri ve kırışıklıklar üzerinde yaptığı olumlu etkidir.

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. Enjeksiyondan 20 dakika önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi maddesi içeren krem sürülerek, bölge kısa sürede ciddi ölçüde uyuşturulur. İnce uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda botoks enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoks enjeksiyonu uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlar, tam olarak etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulabilir. Bu süreler tahminidir, kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoks Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Bu bir enjeksiyon işlemi olduğu için estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları bu işlemi yapabilirler.

Ancak işlemi yapan doktorun, mutlaka yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Kesinlikte hastane, klinik ya da muayenehanede steril koşullar altında uygulanmalıdır.

Kaç Yaşında Botoks Yaptırılabilir?

Botoks uygulaması için en ideal yaş, mimik çizgilerinin oluşmaya başladığı 20’li yaşların sonudur. Erken dönemde yapılan uygulamalar sayesinde ileride oluşacak ciddi kırışıklıkların önüne geçilmiş olur.

Botoks Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Yüzünde mimiklere bağlı oluşan kırışıklıklardan şikayeti olan 18 yaşın üzerindeki herkes botoks uygulaması yaptırabilir. Botoks enjeksiyonu çizgiler çok derinleşmeden uygulanırsa çok daha iyi sonuçlar çıkacaktır. Eğer mimik ve çizgiler derinleştikten sonra yapılırsa, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir.

Botoks Kimlere Yapılmaz?

Hamileler botoks uygulaması önerilmemektedir. Ayrıca hamilelik sonrası emziren kadınların da botoks uygulamasını yaptırabilmeleri için emzirme döneminin bitmesini beklemeleri gerekir. Kanama ve pıhtılaşma problemi yaşayan kişilere de botoks uygulaması yapılmaz. Botoks tedavisinin yapılacağı bölgede ciddi deri enfeksiyonu ve hastalığı olan kişilere de uygulama yapılmaz.

Botoks Etkisini Nasıl Gösterir?

Botoks, hareketlerinin kısıtlanması ve mimiklerin tekrarlanması istenmeyen kas grubuna enjekte edildiğinde, kaslarda sinir uçları üzerinde etki eder ve buraya yerleşir. Böylece kasların hareket mekanizmalarını tetikleyen emirler kaslara geçmez. Bu sayede uygulama yapılan bölgede lokal olarak kas hareketleri belirli bir süreliğine kısıtlanmış ve sınırlanmış olur. Kasların altında bulunduğu cilt bölgesindeki kırışıklık ve çizgiler hızlı bir şekilde yok olur

Botoks Ne Kadar Kalıcıdır?

Botox uygulaması yapılan bölge eskisine oranla daha düz bir görünüme sahip olur. Uygulama yapıldıktan yaklaşık 3 ay sonra botoksun kaslar üzerindeki etkisi azalmaya başlar ve yine ortalama 6 ay sonra etkisini kaybederek kaslar eski haline döner. O zaman botoks uygulaması hastaya tekrar yapılabilir ve zaman içerisinde tekrarlanan uygulamalar, botoksun vücuttaki kalıcılık süresinin daha da artmasına neden olur.

Botoks Uygulaması Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Botoks uygulamasından 2 – 3 gün öncesine kadar C ve E vitaminleri bırakılmalıdır. Uygulama öncesinde hastanın kan sulandırıcı ilaçları içmemesi gerekir. İşlem yaptırmadan önce doktorun hastaya mutlaka muayene etmesi ve uygulama yapılacak bölgeyi detaylı incelemesi gerekmektedir.

Botoks Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Botoks uygulaması sonrasında hasta hemen sosyal yaşantısına geri dönebilir. Botoks uygulaması sonrasında hasta 4 – 5 saat geçtikten sonra banyo yapabilir. Ancak aşırı sıcak uygulamalardan kaçınmalıdır. Botoks sonrası oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi adına, Hhastanın botoks uygulaması sonrasında yüzüne masaj yapması, baskı şeklinde krem sürmesi, bölgeye bir süre fiziksel temasta bulunması konusunda uyarılmalıdır. Botoks kaç günde oturur? sorusu merak edilmekte olup, botoks uygulamasının etkileri 3 – 4. günden itibaren ortaya çıkar ve ortalama 20 – 30 gün içerisinde botox etkisi kişide çok net ve belirgin bir şekilde gözlemlenir.

Botoksun Yan Etkileri Var Mıdır?

Botoksun bilinen zararlı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fazlalık 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemlisi maksimum etkisi 6 ay boyunca sürer. Yan etki olarak sadece iğne yerlerinde az miktarda hassasiyet olabilir, bunlar da kısa sürede geçecektir.

Botoks Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Botoks uygulandıktan sonra kişinin hassasiyetine bağlı olarak hafif bir şişme meydana gelebilir. Ancak bu durum yaklaşık 2 gün içerisinde kaybolacaktır.

Botoks Uygulaması Güvenli midir?

Botoks enjeksiyonları 10 yıldan fazla süredir estetik sektöründe güvenle kullanılmaktadır. Ancak ürünlerin kaliteli olması, bir doktor tarafından resmi yerlerden alınması ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış olması gerekir. Botoks Uygulaması Diğer Estetik Uygulamalar ile Birlikte Yapılabilir mi? Botoks işleminin diğer estetik uygulamalar ile birlikte yapılmasına kontrol muayenesi sonrasında doktor karar verir. Gene”llikle dudak dolgusu – yüz dolgusu gibi estetik işlemlerle birlikte yapılabilir. Bu işlemler muayene sırasında yüz anatomisi ve yüzün ihtiyaç duydukları ile birlikte değerlendirilir.

Botoks İğneleri Acıtır mı?

Kişilerin acı ve ağrı eşiğine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çok ince uçlu iğnelerle kasa içerisine yapıldığı için acı ve ağrı genel olarak hissedilmez. Yine de uygulama öncesinde enjeksiyon yapılacak bölgeye anestezi maddesi içeren krem sürülerek bölge uyuşturulur. Kremin etkisi geçtikten sonra da herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Botoks hakkında ayrıntılı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 13.07.2023 12:29
Editöre ulaş