Doğum Sonrası Estetiği: Diyet ve Egzersiz Yeterli Olmadığında

0
833
doğum sonrası estetiği

Doğum Sonrası Estetiği

Annelik, hayatın en güzel deneyimlerinden biridir. İyi ve kötü yanları vardır. Dünyaya bir canlı getirmek ve onun büyüyüşünü izlemek harikadır. Öte yandan, ebeveyn olmanın getirdiği yılgınlıkları da yaşarız. Bu hisleri küçük çocuğu olan herhangi bir anne babaya sorabilirsiniz! Kadınların karşılaştığı bir başka zorluk ise anneliğin yarattığı fiziksel etkilerdir. Daha açık olmak gerekirse kadınlar, anneliğin ve doğumun memeler ve vücutta yarattığı kalıcı değişikliklerle baş etmek zorunda kalırlar. Doğum sonrası estetiği, aradığınız çözüm olabilir.

Vücudunuz Annelikle Nasıl Değişir?

Vücudunuz, her hamilelikle kıymetli bebeklerinize hamilelik ve emzirme sırasında daha uygun bir ortam hazırlamak için yağı daha etkili bir şekilde tutar. Bu yağ miktarı birkaç kilo olabilir. Hamilelik sırasında yalnızca vücudunuzun depoladığı yağ miktarı artmaz, aynı zamanda emzirme hazırlığı sırasındaki hormonal değişiklikler memelerin büyüklüğünü ve hacmini büyütür. Emzirmeye ya da emzirmemeye karar vermeniz, memelerinizin değişeceği gerçeğini etkilemez.

Hamilelikten ve emzirmeden sonra memeler eski boyut ve şekline dönebilir ama etkiler her kadın için farklı olur. Bazı kadınlarda memeler eski büyüklüklerinden daha da küçülür, bazılarında ise memeler eski haline döner ya da eski halinden daha büyük olur. Değişim nasıl olursa olsun, hamilelik sonrası esnemiş olan cilt, memelerin görünüşünü de hissini de hamilelik öncesine oranla değiştirir.

En belirgin değişiklikler genelde karında, vücudunuzun bebeği koruduğu ve büyüttüğü bölgede olur. Her hamilelik, karın kaslarından başlayıp üstteki deriye uzanarak dokuyu esnetir, bu esnada bu bölgelerdeki ve bu bölgelerin etrafındaki yağ miktarını arttırır.

Karnınızdaki bu kaslar bir ya da daha fazla hamilelikten sonra genelde ayrı kalır (diastasis recti) ve esner. Anne olduktan sonra karın egzersizleri yapsanız da karnı eski konumuna ve karın kaslarını eski sıkılığına getirmek zor olabilir.

Ne Yapılabilir?

Umutsuzluğa kapılmayın, iyi haberler var! Düzgün beslenme ve egzersizle desteklenen aktif bir hayat tarzı, ilk adımdır. Bu, sağlıklı, enerjik bir hayat tarzı oluşturmak ve hamileliğin getirdiği bazı metabolik değişiklikleri geri almak için uzun vadede etkili olacaktır.

Ancak en iyi beslenme ve egzersiz programı bile vücudunuzda hamilelik sonrasında oluşan kalıcı değişikliklerin bazılarını geri almak için yeterli olmayacaktır. Bu noktada doğum sonrası estetiği etkili olabilir.

Önceki Vücut Şeklinize Dönmenize Yardımcı Olabilir

Doğum sonrası estetiği, hamilelik sonrası memelerinizde ve vücudunuzda oluşan değişikliklere çözüm oluşturmak için uygulanan farklı estetik operasyonların kombinasyonudur. Doğum sonrası estetiği, çoğu durumda liposuction, meme dikleştirme (meme büyütme ile birlikte olabilir) ve karın germe operasyonlarını içerir. Doğum sonrası estetiği, inatçı yağ bölgelerini ortadan kaldırmanıza, memeleri yeniden şekillendirip dikleştirmeye, karnı sıkılaştırmaya ve karındaki fazlalık deriyi ortadan kaldırmaya yardım eder.

Bahsi geçen cerrahi tekniklerin her biri farklı bölgeler için nasıl çözüm sağlıyor? Plastik cerrahınız bel bölgesini şekillendirebilir ve buradaki yağları liposuction ile ortadan kaldırabilir, ancak yalnızca bu işlemler, esnemiş deriye ve kaslara çözüm sağlamaz. Karın germe burada devreye girer. Cerrahınız, mini karın germe ya da tam karın germe ile gevşek, ayrışmış kasları sıkılaştırır ve göbek deliğinizin altındaki çatlakların bulunduğu fazlalık deriyi alır. Memeleriniz için en iyi yaklaşım hakkında plastik cerrahınızla görüşebilirsiniz. Örneğin daha fazla hacim ya da dikleştirme isteyebilirsiniz, ya da hacim değişikliği istemeyip memelerinizin eskiden olduğu konuma tekrar getirilmesini istiyor olabilirsiniz.

Ne Zaman Doğum Sonrası Estetiği Yaptırmak Gerekir?

Bazen ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, o çok iyi hatırladığınız hamilelik öncesi vücudunuza tekrar kavuşamazsınız. Doğum sonrası estetiğini düşünürken en uzun vadeli sonuca ulaşmak için daha sonra çocuk doğurmayı düşünmemeniz ve son çocuğunuzu emzirmeyi birkaç ay önce bırakmış olmanız en iyisidir.

Hayat tarzınızda büyük değişiklikler yapmayı düşünmediğinizde ve perhiz ve egzersiz ile ilgili bir düzeniniz oluştuktan sonra kilonuzun sabit olmasını istersiniz. Kilo verme planınızın en iyi noktasına ulaştığınız zaman, bu operasyonu geçirmeyi değerlendirmek için harika bir dönem olabilir.

Hazır olduğunuzda, doğum sonrası estetiğinizi gerçekleştirmek için kurul onaylı  bir plastik cerrah aradığınızdan emin olun. Yıllardır çocuklarınız için en iyisi neyse onu yaptınız. Şimdi sıra sizin için en iyi olanı yapmakta.

Ne Düşünüyorsunuz?

Doğum sonrası estetiği yaptırmayı düşünüyor musunuz? Hangi operasyonlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz