Anne Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
2228
anne estetiği

Günümüzde, doğumdan çok kısa bir süre sonra eski formalarına kavuşan pek çok ünlü isme şahit oluyoruz. Bu durum, anne estetiği ya da doğum sonrası estetiği adı verilen operasyonlar dizisine olan talebin artmasına neden oluyor. Anne estetiği, bu kadar ön göz önünde olan bir konu olmasına rağmen halk arasında pek çok bilgi yayılıyor.

Doğum sonrası estetiği ile neler yapılıyor?

Genel kanının aksine anne estetiği, doğum yapan hastaları doğumdan haftalar ya da aylar önceki hallerine bir anda döndüremez. Bu beklentinin hızlı bir şekilde  gerçekleştirilmesi hasta için güvenli olmaz. Hem hamileliğin hem doğumun vücudunuzu yorabilir. Bu nedenle, doğumdan hemen sonra ameliyat olmanız önerilmez. Doğum yaptıktan en az altı hafta sonra invazif bir estetik operasyon geçirmek için uygun olabilir. Bu süreç, karın germe ameliyatı olmadan önce karın dokunuzun tamamen iyileşmesi için önemlidir. Elbette, bu süre bazı durumlarda daha da uzun olabilir.

Peki, bazı ünlüler doğum sonrası nasıl eski formlarına dönüyor? Ünlülerin eski formlarına kavuşmasını sağlayan birkaç tüyo:

Uzman Yardımı

Hamilelik ile başlayarak düzenli olarak kişisel antrenörler ve beslenme uzmanlarıyla çalışıyorlar. Sağlıklı beslenerek ve güvenli hafif egzersizler yaparak kilo almalarını engelliyorlar

Hamilelik sırasında ne kadar kilo alırsanız, ilerde o kadar kilo vermeniz gerekir. Aynı zamanda cerrahi işlem (karın germe operasyonu) gerektiren gevşek deri miktarınız daha fazla olur. Öte yandan, hamilelik sırasında çok fazla kilo almaktan kaçınabilirseniz, hamilelik sonrası mini karın germe ile eski halinize dönebilmeniz daha olası olur. Mini karın germe operasyonları daha az yara ve daha kısa iyileşme süreci ile daha çok tercih edilen uygulamadır.

Emzirme

İkinci olarak, ünlülerin çoğu emzirmenin bebek için olduğu kadar anne için de önemli olduğununun bilincindedir. Emzirme ile üretilen süt kalori kaybını sağlar. Bu kalori kaybı, bir saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir.

Egzersiz

Ünlüler doğum yaptıktan sonra iyileşme dönemlerinde kişisel antrenörleriyle sıkı bir çalışma içine girer. Vücutlarına zarar vermeden düzenli egzersiz yaparak yavaş yavaş nasıl kilo vereceklerini planlarlar.

Estetik Cerrahi

Ancak beslenme ve egzersizin tek başına yapamayacağı şeyler vardır. Hamilelik hormonlarının çok bilinen kilo verme yöntemlerine cevap vermeyen inatçı yağ depoları oluşturması sık rastlanan bir durumdur. Hamilelikten sonra eski kilosuna başarıyla dönen bir kadın, yanlarında ya da karınlarının alt kısmında yağ oluştuğunu fark edebilir. Anne estetiği bu soruna çözüm olabilir.

Ayrıca, hamilelik genelde karındaki derinin gevşemesine ve kasların hasar görmesine neden olur. Karın, gelişen bebeğe ortam hazırlamak için genişlerken, annenin karın kaslarının yanal bölgelerini birleştiren doku kalıcı olarak yırtılabilir. Oldukça zayıf bir anne adayı olsa bile karnının dışarı çıkmasına sebep olur çünkü kaslar çalışmadığında organları ve dokuları içeride tutacak hiçbir şey olmaz. Bu durum sadece fiziksel rahatsızlık vermez, aynı zamanda  aynı zamanda sırtı fazladan zorlar ve ağrılara neden olur.

Karın germe operasyonu, zarar görmüş karın kasları için çözüm oluşturabilecek tek yoldur. Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, zarar gören karın kaslarınızın normal işlevini sürdürmesini sağlayamazsınız. Hastaların karın kaslarının bölgenin düzgünce iyileşmesi için bölgeler arasındaki yırtılmış dokuya müdahale edilmesi gerekir.

Anne estetiği, memeler ve vajina ile ilgili problemlere de çözüm sağlar. Bazı kadınlar emzirdikten sonra meme hacimini kaybedebilir. Bu durumda meme sarkıklığı da yaygındır. Aynı şekilde labia derisi doğum sırasında esneyip zarar görebilir.

Doğum sonrası estetiği, bu sorunlara çeşitli operasyonlar çare olabiliyor. Gelin, operasyonlar nelermiş birlikte bakalım.

Anne estetiği hangi operasyonları içerir?

Anne estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız cerrahınız ile yapacağınız görüşmede ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda size özel çözümler sunacaktır. Herkesin doğum sonrası estetiği dahilinde gerçekleştirilen tüm operasyonları yaptırmasına gerek yoktur, bazen bu operasyonların yalnızca bir ya da iki tanesi yeterli olabilir. İhtiyacınız olan operasyon sayısını belirlemenin tek yolu, kurul onaylı bir plastik cerrah ile görüşmenizdir. Bu görüşme öncesi fikir vermesi için sizlere operasyonlar hakkında bilgiler hazırladık:

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme

Kadınlar, çoğunlukla doğum yaptıktan sonra meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyar. Bunun sebebi, memelerin süt üretimi sırasında sıklıkla büyüyüp küçülmesidir. Kadınların emzirme sürecinde meme ölçüsünün birkaç cup büyümesi ve bebeklerin emmeyi bitirdikten sonra eski boyuna dönmesi yaygındır. Cilt süt üretmek için esnemelidir. Bu nedenle memeler daha düz ve sarkık bir hal alır ve ameliyatla dikleştirilmesi gerekebilir.

Emzirme dönemleri bittikten sonra memelerin eskiden olduğundan daha küçük olduğu durumlar da yaşanabilir. Bu durumda ise, meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonu tercih edilebilir.

Memeleriniz yukarıya değil aşağıya bakıyorsa, meme dikleştirme operasyonu olmanız gerekebilir. Eğer durum böyle değilse ama memeleriniz eskiden olduğundan daha az dolgun görünüyorsa, yalnızca meme büyütme operasyonu olmanız yeterli olabilir.

Liposuction

Liposuction (yağın oldukça az invazif olan bir tüp yoluyla çıkarılması) bazen inatçı yağ bölgelerinden kurtulmak için karın germe operasyonundan önce uygulanır. Örneğin yanlarınızdaki yağlar genişse liposuction yolu ile onlardan kurtulabilirsiniz. Liposuction, yalnızca karın bölgesindeki yağlardan değil vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için de kullanılabilir. Hamilelik sırasında popunuzda ve kalçanızda fazla yağ depolandı ise, bu yağlar da liposuction ile çıkarılabilir.

Karın Germe

Karın germe operasyonunda bikini çizginiz boyunca uzanan bir kesi yapılır ve bu kesi yoluyla derinizi ve kaslarınızı sıkılaştırılır. Üst karın bölgesinin de sıkılaştırılması gerektiği bazı durumlarda göbek deliğiniz yakınında ikinci bir kesi yapılır. İki durumda da gevşek deriniz alınır ve kaslarınız üzerindeki zararlar onarılır. Buna ek olarak, stres üriner inkontinans durumunuz varsa cerrahınızdan idrar torbanız yakınına küçük bir doku tümseği yerleştirmesini isteyebilirsiniz. Bu idrar akıntınızın düzenlenmesine yardımcı olur

Labioplasti

Bazen kadınların iç vajina dudakları (labia minora, labianın iç kısmındaki hassas, üzerinde kıl bulunmayan deri) doğum sırasında büyük oranda esner. Bu, iç dudakların koruyucu görev üstlenen dış dudaklardan (labia majora) ileri uzanmasına neden olabilir. Bu durum fiziksel rahatsızlık yaratabilir. Labia minora çok hassas olduğu için sürtünmeye meyillidir. Bu durum söz konusu kişinin egzersiz yapmasını ve cinsel aktivitelerde bulunmasını zorlaştırabilir. Neyse ki bu sorun labioplasti ile çözülebilir. Labioplasti sırasında plastik cerrah labia minoradaki fazlalık deriyi dikkatli bir biçimde alır, daha sonra bölgeyi tekrar dikiş ile kapatır. Kadın iyileştikten sonra labia bölgesi yeniden hem işlevli, hem de labia majora tarafından rahat bir şekilde korunacaktır.

Bir Görüşme Randevusu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anne estetiği olmadan önce, doğum yaptıktan sonra altı ay beklemeye ek olarak aşağıdaki kriterlere uyduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Genel sağlığınızın iyi olması gerekir.

Anne estetiği sırasında birden fazla invazif cerrahi teknik uygulandığı için bu operasyon öncesinde sağlığınızın iyi olması son derece önemlidir. Operasyondan en az üç hafta önce sigara içmeyi bırakmanız ve doktorunuzdan sağlıklı olduğunuza dair bir rapor almalısınız. Tip 2 diyabet gibi, bazen hamilelikten sonra ortaya çıkan yaygın durumlar bile ameliyatı zorlaştırabilir, bu nedenle mevcut sorunlarınızı kontrol altına almak çok önemlidir. Aynı şekilde kullandığınız ilaçların ameliyatınızı nasıl etkileyebileceği ile ilgili olarak doktorunuzla konuşmalısınız.

Sağlıklı bir kiloda olmanız gerekir.

Yukarıda ima edildiği üzere anne estetiği, bir “kilo verme” operasyonu değildir. Doğum sonrası estetiğiniz sırasında bir miktar yağ alınacak olabilir ancak doktorunuzla bir görüşme ayarlamadan önce doğumda aldığınız kiloların çoğunu vermeniz gerekir. Bu, en iyi cilt rezeksiyonu için gereklidir. Operasyondan önce hedef kilonuzun 11 kilo fazlasından daha fazla bir kiloda olmamanızı öneririz.

Bütçenizi operasyon için ayarlamanız gerekir.

Doğum sonrası estetiği birden fazla farklı operasyonu içerdiği için diğer operasyonlardan daha yüksek ücretlidir.

İdeal durumda, ilerde çocuk sahibi olmayı düşünmüyor olmanız gerekir.

Bu madde kesinlikle gerekli değildir ama tam bir anne estetiği olmadan önce çocuk sahibi olmayı bitirmiş olmanız iyi bir fikirdir. Bunun sebebi, doğum sonrası estetiğinizden sonraki her hamileliğin karnınızdaki ve memelerinizdeki cildi tekrar esneteceği (ve belki de karın kaslarınızı yırtacağı), böylece operasyonunuzun sonuçlarını ortadan kaldıracaktır. Daha sonra revizyon ameliyatı olabilirsiniz ama bu ameliyatı olmak daha masraflıdır ve daha çok rahatsızlığa sebep olur (çünkü birçok kez iyileşme dönemi geçirmeniz gerekir). Revizyon ameliyatlarının yara oluşturma riski ve diğer komplikasyonlara sebep olma riski de daha fazladır.

Anne Estetiği Sırasında Ne Beklemelisiniz

Tam bir doğum sonrası estetiği geçirdiyseniz iyileşme döneminizin uzun olacağını bilmelisiniz. Özellikle karın germe operasyonunun iyileşme dönemi uzundur. Bu operasyondan sonra iki ila üç ay süren bir iyileşme dönemi geçireceğinizi bekleyebilirsiniz.

Bu dönemin tamamını yatakta geçirmenize gerek yoktur (genelde iki hafta kadar yatak istirahati yeterli olur), 10 kilodan fazlasını kaldıramayacaksınız. Bu nedenle küçük çocuklarınız varsa birkaç ay boyunca çocuk bakımı için size yardımcı olacak biri olmalıdır. Bu yüzden uygun olduğu durumlarda mini karın germe operasyonunu öneririz. Mini karın germe operasyonunun iyileşme süresi genelde iki ila dört haftadır.

Destek

İyileşmenizin ilk birkaç haftası boyunca birinin günlük işlerinize yardım etmesi için yanınızda olmasını isteyeceksiniz. Dinlenirken ağrınızı iyi bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz ama hareket etmek dikişleriniz üzerinde baskıya sebep olabilir ve ani ağrılarınız olabilir. Tuvalete giderken ya da yemek hazırlarken size birinin yarım etmesi çok rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca operasyondan önce kendiniz için özel bir dinlenme alanı hazırlamalısınız. Yiyecek, su şişesi, leğen ve ilaçlarınız gibi ihtiyacınız olan her şeyi yatağınızdan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Son olarak yatağınıza bir vücut yastığı dahil olmak üzere ek yastıklar koyduğunuzdan emin olun, böylece dinlenirken vücudunuz tam anlamıyla desteklenir. Ameliyat sonrasında kafanızı ve ayaklarınızı muhtemelen hafif yukarda tutmanız gerekeceğini hatırlayın.

Son olarak, operasyonunuzun sonuçlarının hemen belirgin olmayacağını bilmelisiniz. İyileme döneminizin ilk dört ila altı haftası boyunca karnınız ve memeleriniz şiş olacaktır. Bu konuda endişelenmeniz gerekmez, bu vücudunuzun doğal tepkisidir ve iyileşmeye yardım eder. Bu nedenle memeleriniz ve karnınız umduğunuzdan daha büyük görünecektir ama bu etki geçicidir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Anne estetiğinin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Siz de anne estetiği yaptırmayı düşünüyor musunuz? Anne olmak vücudunuzda nasıl değişikliklere yol açtı? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz