background
Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım! İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Dolgu ile Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyat Olmadan Güzel Bir Buruna Sahip Olmak

Burun estetiği veya Rinoplasti; 18 yaş ve üzeri, anestezi almasında herhangi bir engeli bulunmayan her hastanının geçirebileceği, popülerliğini hiçbir dönem kaybetmemiş her dönem farklı trendlere sahip olan estetik operasyonlarıdır.

Burun estetiğinden çekinen bazı hastaların küçük değişikliklerle burun şekillerinden memnun olabilecekleri popüler olan başka bir seçenek ise ameliyatsız burun düzeltme ve burun küçültme yöntemi olan burun dolgularıdır. Bu yöntemler ile, ameliyatsız burun küçültme, burun ucu dolgusu ve ameliyatsız burun ucu kaldırma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burun Dolgusu (Ameliyatsız Burun Düzeltme) Nedir?

Küçük çökmeler veya şekil bozuklukları var ise, küçük çıkıntılı bir buruna sahipseniz burun dolguları ameliyatsız burun düzeltme için imdadınıza yetişebilir. Hastanın burnunda istenen görselliği sağlamak için belirlenen özel alanlara botoks veya dolgu yapılır. Örneğin, burun ucu dolgusu bu işlemlerden bir tanesidir. Normalde bu işlemler kırışıklık ve istenmeyen çizgileri tedavi etmek için kullanılır. Bu enjeksiyonlar, burnun istenmeyen çıkıntılarında, tümseklerinde veya burun ucu düşüklüğünde de kullanılabilir. Tedavi 15-20 dakika civarında sürer ve hasta hemen sosyal hayatına geri dönebilir. Burun dolgusu için farklı bileşenleri olan dolgu maddeleri kullanılmaz.

Burun Dolguları İle Hangi Sonuçlar Elde Edilemez?

Burun boyutunu daraltmak veya kısaltmak isteyen hastalar için bu işlem uygun değildir ve denenemez. Burnun gerçek şekil ve büyüklüğü tamamen değiştirilmek isteniyorsa ameliyatsız burun düzeltme işlemi yerine burun estetiği operasyonu en doğru seçenek olacaktır.

Dolgu İle Burun Küçültmek Mümkün Mü?

Burun küçültme işlemi aslında bir illüzyon yaratmak anlamına gelir, her burun ameliyatsız burun küçültme için uygun olmayacaktır. Ameliyatsız burun estetiği öncesinde burun şeklinizin analiz edilmesi için bir ön muayene yapılır. Ardından estetik cerrahınız ameliyatsız burun estetiği işlemi için bir tasarı yapar. Klinik koşullarında, uyuşturucu kremlerle burnunuz uyuşturulur. Ardından dolgu maddesi önceden belirlenen noktalara enjekte edilir. Hiçbir ağrı, sızı, morarma belirtisi görülmez. Ameliyatsız burun küçültme işlemi sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Burun Dolgusunun Kalıcılık Süresi Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği işlemlerinde sağlıklı kabul edilen dolguların kalıcılık süresi 4-18 ay arası değişmektedir. Bu süreler dışında yüz veya burun dolgusu için kalıcı ya da uzun süre erimeyen ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Bu ürünlerin kullanılması ile beklenmeyen sonuçlarla karşılaşmanız olasıdır; erime süresi tahmin edildiği gibi olmayabilir pişman olduğunuzda geri dönüşü olmayabilir . Bu nedenle burun dolgusu için kullanılan ürünün eriyebilen bir ürün olması ve mutlaka bilinen bir dolgu markasının tercih edilmesi son derece önemlidir. Piyasada ne olduğu bilinmeyen ürünlerle ilgili olarak söylenen 5 sene - 10 sene kalıcılık sürelerine itibar edilmemelidir. Bugün ameliyatsız burun düzeltme işlemlerinde dünyanın en çok tercih edilen ve en çok bilinen dolgu markaları 18 ay üzerinde kalıcılığı olan bir dolgu üretmemektedir. Bu tamamen hasta sağlığı ile ilgili bir durumdur.

Burun Dolgusunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Yüz dolgusu uygulamalarında olduğu gibi, ameliyatsız burun düzeltme işlemlerinde kullanılan burun dolgusu için de farklı markalar ve ürünler mevcuttur. Bunların içerisinde tüm dünyada en yaygın olan ve en güvenilir olanı hyaluronik asit türevleridir. Eridikten sonra cildinize zarar vermez ve eridikten sonra tekrar yaptırılmasında bir sakınca olmaz. Yüz dolgusu uygulamalarının tüm olası yan etkileri burun dolgusu için de geçerlidir. Alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu bu komplikasyonlar içerisinde yer alır. Burada bilinmesi gereken önemli husus, tecrübeli ellerde ve uygun şekilde kullanıldığında, komplikasyon oranının yok denecek kadar düşük oranlarda olduğudur.

Burun Dolgusu İşlemini Kim Yapmalıdır?

Burun dolgusu kesinlikle burun anatomisi ve burun estetiği konusunda tecrübeli bir estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Cerrahi Olmayan Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiğinde amaç, burnu dolgu uygulamasıyla yeniden şekillendirmektir. Burun küçültme acısız ve kesisiz bir işlem olduğu için hastaya anestezi yapılmamaktadır.

Problemli bölgelere dolgu yapılarak mevcut çökme ve yamukluk var ise giderilir. Düzensiz profil ortadan kalkar. Burun ucu uygun ölçüde havaya kaldırılır. Bu işlem burun ucunu aşağı çeken kaslara enjeksiyon yapılmasıyla gerçekleştirilir.

Ayakta gerçekleştirilen bu işlemde genel olarak herhangi bir şişlik, morluk oluşmaz. İşlem sırasında ve sonrasında ağrı ya da sızı hissedilmez. Ortalama 15-20 dakika süren bu uygulamanın etkisi yaklaşık 18 ay sürer. İşlemden hemen sonra kişi günlük hayatına sorunsuz devam edebilir.

Cerrahi olmayan bu yöntem sayesinde estetik açıdan başarılı sonuçlar ortaya çıkar.

Ameliyatsız Burun Estetiği Güvenli midir?

Kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre kalıcılığı değişiklik gösterir. Bu malzemelerin etki süreleri birbirinden farklı olmaktadır. En yaygın kullanılanı hyaluronik asit türevli malzemelerdir. Cilt ile uyumludur ve tekrarlanan uygulamalarda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İşlem sonrasında alerjik reaksiyon, kanama, enfeksiyon, granülom oluşumu gibi bazı yan etkiler ortaya çıksa da uygulayan doktorun tecrübesine göre komplikasyon oranları yok denecek kadar az olmaktadır.

Burun küçültme işleminde eğer burunda aşırı bir eğiklik söz konusu ise dolgu uygulaması yeterli olmaz. Bu nedenle her durumda uygulanabilir bir yöntem değildir. Ancak yine de ameliyatsız burun küçültme yöntemi cerrahi müdahalenin riskli olabileceği durumdaki hastalar için en iyi alternatiflerden biri olarak bilinmektedir.

Kemerli burun ameliyatsız düzelir mi?

Kişilerin kendini iyi hissetme ve başkaları tarafından beğenilme güdüsü gibi nedenlerden dolayı estetik konusu daha önemli hale gelmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte burun ameliyatları dışında daha hızlı iyileşme imkanı tanıyan uygulamalar sayesinde problemli burunlar estetik açıdan uygun hale getirilmektedir.

Kemerli bir buruna uygulanacak burun küçültme işlemi, cerrahi müdahale ile yapılabildiği gibi ameliyatsız yöntemler kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Kişinin hangi yönteme uygun olacağı cerrahın kararı ile belirlenir.

Bazı kişilerin burun kemeri az iken, bazılarında oldukça belirgin olabilmektedir. Burun dolgusu işlemi burun kemeri daha küçük olan hastalar için önerilir. Eğer daha çıkıntılı bir burun söz konusu ise mutlaka ameliyatla müdahale gerekir.

İlgili içerik

Burun Estetiği