background

Liposuction
Hakkında Her Şey

Liposuction operasyonu, vücudun farklı bölgelerindeki fazlalık yağları alarak, vücudunuzun hatlarını ve orantısını iyileştirir. Liposuction sizi inceltir, yeniden şekillendirir ve vücudunuzdan duyduğunuz memnuniyeti artırır.

image
MİNİ LİPOSUCTİON Liposuction kilo vermeye bir alternatif değildir.
Image

Liposuction'da Başarı

Liposuction prosedürü konsept olarak basit görünebilir, ancak diğer tüm ameliyatlar gibi, aslında oldukça ayrıntılı bir prosedürdür. Nitelikli bir cerrah, liposuction prosedürüyle alakalı her konuda iyi düzeyde eğitimlidir ve prosedürü size istediğiniz kadar ayrıntılı olarak anlatabilir.

Öncesi Sonrası Fotoğraflarını Talep Et »

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

background

Liposuction için uygun bir aday mıyım?

Bu operasyon için en uygun olan adaylar, ortalama veya ortalamanın birazcık üstünde kiloda olan, sağlıklı, diyet ve egzersizle kaybolmayan bölgesel yağları bulunan kişilerdir. Liposuction, selüliti ya da gevşek, sarkık cildi olan hastalar için etkili bir tedavi değildir.

Liposuction cerrahi bir operasyondur ve riskleri bulunmaktadır. Bu sebeple liposuction yaptırmak için sağlığınızın yerinde olması gerekir.

Doktorlar, kan akışıyla alakalı problemleri olanların, kalp hastalığı veya diyabeti olanların, bağışıklık sistemi zayıf olanların liposuction yaptırmamalarını önermektedirler.

Operasyon Öncesi

Liposuction öncesi hastaların iyileşmelerini hızlandırmak, operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için yapabilecekleri birkaç adım vardır.

Muayene

Operasyon öncesinde, ameliyatın ayrıntılı bir şekilde planlanması için doktorunuzla bir görüşme yapacaksınız. Görüşmede prosedür, riskler ve yan etkiler ve operasyondan önce yapmanız gerekenler hakkında konuşacaksınız. Doktorunuz kullanılacak anestezi türü, operasyonun ücreti ve önceden almanız gerekecek ilaçlar gibi konularda size bilgi verecek.

Tedavi Planı

Doktorunuz size farklı liposuction prosedürlerini size açıklayacak ve birlikte sizin ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz için en uygun olanı seçeceksiniz. Hedeflediğiniz sonucu doktorunuza mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde açıklayın, böylece doktorunuz sizin için en uygun olan tedavi planını oluşturabilir ve tedaviden maksimum faydayı sağlayabilirsiniz.

Risklerin Belirlenmesi

Doktorunuzla liposuction’ın sizin için risklerini belirlemek için, sağlık geçmişiniz ve yaşam tarzınız hakkında konuşacaksınız. Doktorunuz size kullanmakta olduğunuz ilaçları, sigara içip içmediğinizi ve herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını soracak. Doktorunuza karşı tamamen dürüst olmanız, operasyon için çok önemlidir.

image

Liposuction Operasyonu

Her prosedür, tedavinin uygulandığı bölge ve uygulanan liposuction türüne göre değişiklik gösterir. Ancak her prosedür aynı temeller üzerinden gerçekleştirilir.

Anestezi

Liposuction, lokal veya genel anesteziyle uygulanabilir. Anestezi terimi “ağrısız” anlamına gelmektedir. Çoğu liposuction tekniğinde, operasyon bölgesine anestezi ilacı içeren bir solüsyon uygulanır. Lokal anestezide cerrah yalnızca operasyon bölgesini uyuşturur, operasyon boyunca uyanık olursunuz. Genel anestezide, gaz halinde veya enjeksiyonla uygulanan anestezi ilacı sayesinde operasyon boyunca uykuda olursunuz.

Kesilerin Oluşturulması

Anestezi uygulandıktan (ve bazı durumlarda sıvı enjeksiyonu yapıldıktan) sonra, sıradaki aşama yağın alınacağı bölgede ufak kesiler oluşturmaktır. Bu kesiler genellikle çok küçüktürler.

Yağın Alınması

Daha sonra cerrahınız, derindeki yağ katmanına doğru, kesinin içerisinden, ince bir vakum tüpü (kanül) yerleştirecek. Cerrahınız yağı parçalamak için kanülü ileriye-geriye hareket ettirecek ve kanüle bağlı bir şırınga ya da vakum pompası yardımıyla yağı dışarıya çekecek. Bu sırada önemli miktarda kan ve diğer vücut sıvıları da çekileceği için, operasyon sırasında ve sonrasında damar içinden sıvı takviyesi yapılacak. Tabii prosedürün bu kısmı uygulanan liposuction türüne göre bir miktar değişiklik gösterebilir.

Kesilerin Kapatılması

Cerrahın tercihine göre, kesiler açık bırakılabilir ya da birkaç dikişle kapatılabilir. Bazı doktorlar, liposuction sonrasında görülebilen morarma ve şişliği azaltmak için kesileri kapatmamayı tercih ederler.

Hasta Görüşleri

Vanity Klinik'te hastalarımıza en üst düzey kalitede hizmet vermek ve kendilerini değiştirmek için attıkları bu adımda onların her ihtiyaçlarında yanında olarak bu önemli deneyimlerini en memnun olacakları şekilde yaşatmak esas amacımızdır. Vanity deneyimini hastalarımızdan dinleyin.

image
Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

image
Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

İletişim
image
Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Liposuction fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

background

Liposuction’ın Diğer Prosedürlerle Kombine Edilmesi

Doktorlar genellikle daha kapsamlı ve memnun edici sonuçlar elde etmek için liposuction’ı başka operasyonlarla kombine ederler. Eğer daha ciddi değişiklikler istiyorsanız, görüşmeniz sırasında bunları cerrahınızla konuşun.


En yaygın olarak liposuction uygulanan bölgeler, çene, boyun, popo, karın, iç ve dış uyluk, dizler ve ayak bilekleridir. Liposuction ayrıca jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) tedavisinde de kullanılır.

Vücut Şekillendirme

Birçok cerrah çeşitli vücut şekillendirme prosedürlerinde liposuction kullanmaktadır. Cerrah, kasları sıkılaştırırken ve fazlalık deriyi alırken liposuction kullanarak, daha etkili sonuçlar elde edebilir.

Karın Germe

Vücut şekillendirme prosedürlerinin en popülerlerinden birisi olan karın germe ile, cerrah karın bölgesini sıkılaştırabilir. Tam karın germe operasyonunda cerrah ayrıca göbek deliğini daha yukarıya taşıyabilir. Prosedür sırasında liposuction kullanımıyla daha düz ve şekilli bir karın bölgesi elde edilebilir.

Vücut Germe

Vücut germe ameliyatları, karnı, uylukları ve popoyu aynı anda hedef alan daha kapsamlı tedavilerdir. Vücut germe prosedürü sırasında cerrah, kasık bölgesini, beli ve popoyu çevreleyen kesiler oluşturur. Hasarlı kasları sıkılaştırmanın yanı sıra, cerrah bu bölgelerden yağ almak için liposuction da uygulayabilir.

Uyluk Germe

Doktorlar uyluk germe operasyonunu genellikle, aşırı miktarda kilo verdikten sonra uyluklarda meydana gelen fazlalık deri sorununu çözmek için uygularlar. Bu bölgede diyetle ve egzersizle çözülemeyen inatçı yağ sorunu da bulunuyorsa, liposuction prosedürün önemli bir bileşeni olabilir.

Kol Germe

İlerleyen yaşla birlikte çoğu hasta, özellikle de kadınlar, üst kol bölgesindeki fazlalık deri ve yağdan şikayetçi olurlar. Doku alımı liposuction’la kombine edildiğinde, daha ince ve daha şekilli bir üst kol bölgesi elde edilebilir.

image

Yağ Transferi

Yağ transferi sayesinde, vücuttaki bir bölgenin hacmini azaltırken başka bir bölgenin hacmini artırmak mümkün. Bunun için cerrah, öncelikle karın, uyluklar ya da üst kol bölgesi gibi sorunlu bir bölgeye liposuction uygular. Ardından yağ hücrelerini santrifüjle saflaştırır. Son olarak saflaştırılan yağ hücrelerini, dolgunluk kazandırmak ya da ilerleyen yaşın etkilerini azaltmak için vücuttaki başka bir bölgeye enjekte eder.

Yağ transferi ile;

 • Memelere dolgunluk kazandırılabilir
 • Daha hacimli ve çekici bir popo elde edilebilir
 • Yüzdeki derin kırışıklıklar (özellikle ağız ve burun çevresinde) kapatılabilir
 • Dudakların hacmi artırılabilir
background

Neden Vanity Estetik?

Vanity Estetik’in liposuction operasyonları, Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından yapılmaktadır. Kendisi yıllarca Almanya’da, ABD’de ve Türkiye’de estetik ve plastik cerrahi alanında 2000’den fazla başarılı operasyona imza atmıştır. Liposuction ve yağ transferi operasyonlarında ciddi düzeyde deneyimlidir. Vanity Estetik Kliniği’nin tüm operasyonları, Türkiye’de sadece 57 cerrahın sahip olduğu ISAPS (International Society of Aesthetic and Plastic Surgery) güvencesi altındadır.

Tüm Vanity Estetik operasyonları, JCI sertifkalı ve European Assembly 2016 en iyi hastane ödülü sahibi A+ hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Op. Dr. Güray Yeşiladalı’ya, operasyonlar sırasında profesyonel tıbbi ekip eşlik etmektedir.

Vanity Estetik’te muayene olabilir, önceki hastaların önce-sonra fotoğraflarına bakabilir ve deneyimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Dr. Güray’a bilmek istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Liposuction Uygulanabilecek Bölgeler

Liposuction bir kilo verdirme operasyonu değildir. Vücudun belirli bölgelerindeki yağ fazlalıklarını alarak hastanın genel görünüşünü iyileştirmek için kullanıldığında en etkili sonuçları verir. Karın, popo, uyluklar, kollar ve memelerde çok başarılı sonuçlar sunabilir.

image

Karın Bölgesinde Liposuction

Liposuction hem kadınlarda hem de erkeklerde, karın bölgesini şekillendirmede çok etkilidir. Özellikle karnın alt bölgesi diyet ve egzersize dayanıklı olma eğilimindedir. Bu sebeple en formunda ve aktif insanlar bile görünüşlerinden rahatsızlık duyabilmektedirler. Hamilelik ve sezaryen doğum karnın alt bölgesinde bozulmalara neden olabilir. Bunlar da egzersiz ve diyetle düzeltilemezler. Karındaki yağın büyük kısmı cildin hemen altında bulunduğundan, liposuction ile kolayca alınabilir. Öte yandan karnın derinliklerinde bulunan yağlar (bağırsakların aralarında) liposuction’la alınamazlar çünkü bu ciddi komplikasyon riski doğurur. Karın liposuction’ı, karın germe ameliyatıyla bir arada da gerçekleştirilebilir.

Gövdenin Yan Bölgelerinde Liposuction

Erkeklerde yan bölge yağlanması kemer bölgesinin hemen üstünde gövdenin yanlarında ve sırtta yer alır. Liposuction bu bölgelerin görüntüsünü önemli ölçüde iyileştirebilir ve kemer üstünden taşan yağların miktarını azaltabilir. Kadınlarda ise sutyen hizasının altında, gövdenin yanlarında ve sırtta yer alan yağlar hedef alınır.
Yan bölge liposuction’ı, hastanın ameliyat sırasında dönmesini ve cerrahın sırta ulaşımını mümkün kılması için lokal anestezi ile yapılır. Genel anestezi altındaki bir hastayı döndürmek tehlikelidir, çünkü bu solunum tüpünün pozisyonunu etkileyebilir. Yan bölge liposuction’ı vücut germe ile bir arada yapılabilir.

image
image

Basen Bölgesinde Liposuction

Basen liposuction’ı daha şekilli hatlar yaratmakta genellikle başarılıdır. Bu liposuction prosedürü genellikle kadınlarda uygulanır çünkü erkekler bu bölgede yağ sorunu yaşamaya kadınlar kadar eğilimli değildirler. Basen bölgesinin görünümünü iyileştirmek için liposuction yaptıran hastaların, istenen hatlara kavuşmak için ek prosedürlere ihtiyaçlara olabilir. Basen liposuction’ı genellikle genel anesteziyle yapılır. Genişletilmiş karın germe ameliyatıyla bir arada gerçekleştirilebilir.

Uyluk Bölgesinde Liposuction

Tüm uyluk bölgesinde liposuction uygulanması (çevresel liposuction), şişkinlikte artmaya ve iyileşme süresinde uzamaya yol açtığı için tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine uyluk liposuction’ı birer ay arayla gerçekleştirilen bir operasyonlar serisi olarak uygulanmalıdır. Uyluk liposuction’ı uyluk germe operasyonuyla bir arada gerçekleştirilebilir.

image
image

Popo Bölgesinde Liposuction

Popo bölgesi hedef alındığında, poponun şekillendirilmesi, hacminin azaltılmasından daha önemlidir. Popodan aşırı miktarda yağ alınması, asimetrik, yumrulu ve sarkık bir görüntüye neden olabilir. Popo bölgesi, vücudun genel estetik görünüşü açısından önemlidir. Popo bölgesinde uygulanan liposuction büyük bir hassasiyetle gerçekleştirilmelidir.

Kol Bölgesinde Liposuction

Kol liposuction’ının memnuniyet oranı epey yüksektir. Bu operasyonla elde edilen incelik, vücudun geneline daha şekilli bir görünüm kazandırabilir. Kol liposuction’ı kol germe ameliyatıyla bir arada gerçekleştirilebilir.

image
image

Meme için Liposuction

Çok büyük memeler, kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına, baş ağrısına ve düşük özgüvene yol açabilir. Liposuction, diğer meme cerrahisi operasyonlarına kıyasla, daha az invazif ve daha etkili bir ameliyattır. Fazlalık yağların liposuction ile alınması, memelerde doğal olarak dikleşme etkisi yaratır, çünkü memeleri aşağıya çeken ağırlık bu operasyonla azaltılmaktadır.

Erkeklerde Meme için Liposuction

Liposuction erkeklerde de bir meme küçültme operasyonu olarak uygulanabilir, ancak öncelikle belirli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrah memedeki fazlalık dokunun yağ mı yoksa bez dokusu mu olduğunu tespit etmelidir. Eğer meme ağırlıklı olarak yağ dokusundan oluşuyorsa, liposuction, memelerin boyutunu azaltmak ve göğsün görüntüsünü iyileştirmek için harika bir yöntemdir.
Eğer memedeki büyümenin sebebi bez dokuysa, liposuction bir seçenek değildir, hormonal tedaviler ya da ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Eğer memeler asimetrikse ya da şekil bozukluğu varsa, hasta öncelikle tümör var mı diye kontrol edilmelidir. Meme röntgeni, tümörleri ve meme kanserini tespit etmenin en etkili yöntemidir.

image
image

Yüz, Boyun ve Çene için Liposuction

Yüz liposuction’ı çene, boyun ve gıdı gibi belirli bölgelerdeki yağları almak için uygulanır. Yüz liposuction’ı bu bölgelerdeki fazlalık yağları alarak, hastaya daha genç bir görüntü kazandırır. Etkili ve güvenli bir prosedürdür.
Yüz liposuction’ı genellikle mikro-kanül kullanarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda yüz liposuction’ı, yüz için uygulanan diğer cerrahi tekniklerden daha etkilidir.

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

image

Operasyon Sonrası

Liposuction’dan sonra iyileşme, uygulamanın yapıldığı alanın boyutuna ve uygulanan liposuction türüne bağlı olarak birkaç gün ile birkaç ay arasında sürebilir.

İlk Birkaç Hafta

Doktorlar, iyileşme sürecini hızlandırmak için hastaların en azından ilk haftalarda kompresyon giysisi giymelerini tavsiye etmektedirler. Birkaç hafta sonra çoğu hasta kompresyon giysilerini çıkartacak kadar rahat hissetmeye başlar.

Bazı hastalar liposuction operasyonundan sonraki gün ağrı yaşarlar. Bu rahatsızlık genellikle hafiftir, ağrı kesicilerle ve orta düzeyli yürümeyle hafifletilebilir. Bir haftadan kısa süre önce çoğu hasta normal şekilde hareket edebilir ve yürüyebilir hale gelir, hatta hafif düzeyli rahatsızlıkla işe bile dönebilirler. Hastalar ameliyattan sonraki ilk hafta banyo yapmak yerine duş almalıdırlar. Bu süre içerisinde şişkinlik, morarma ve uyuşukluk kaybolmaya başlar.

Tümesan liposuction’dan sonraki birkaç gün, ameliyat sırasında kullanılan anestetik solüsyon kesi yerlerinden sızar. Bu normal bir durumdur. Ayrıca iyileşmeye yardımcı olur ve iyileşme süresini kısaltır.

İlk Birkaç Ay Süren Şişlik

Şişlik liposuction’dan sonra birkaç ay boyunca inmeye devam eder. Şişlik azaldıkça, tedavinin kesin sonuçları belirginleşmeye başlar. Tedavi uygulanan bölge büyükse, iyileşme daha çok zaman alır. Şişliğin yanı sıra, tedavi uygulanan bölgedeki cilt gevşek görünebilir, ancak zamanla sıkılaşır. Cildin esnekliğine bağlı olarak (bu durum yaşa ve genetiğe bağlıdır) cilt 6 ay içerisinde normale döner.

Hastalar enfeksiyon riskine karşı kesi bölgelerini gözlemlemeye devam etmeliler ve iyileşme sürecinin gözlemlenmesi için cerrahla kontrol muayeneleri ayarlamalılar. Aşırı şişlik bazen başka risklerin ya da yan etkilerin göstergesi olabilir. Bu sebeple, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunuzla temasta olmanız çok önemlidir.

background

Liposuction Sonrası Egzersiz

Egzersize başlamadan önce cerrahınıza danışmalısınız. Çoğu estetik cerrah, hastaları liposuction’dan sonraki 3-4 gün içerisinde hafif bir yürüme rutinine başlamaya teşvik etmektedir. Hafif egzersiz bacaklarda pıhtı oluşumunu ve diğer ameliyat sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Hastalar genellikle liposuction’dan sonraki 2 hafta içerisinde aktivite düzeylerini artırmaya başlayabilirler. Ancak vücuda iyileşmek için yeterli süreyi tanımak amacıyla, en az bir ay boyunca ağır egzersizden uzak durmak gerekmektedir.

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

image

Sonuçlar

Liposuction operasyonunun kesin sonuçları ameliyattan birkaç ay sonra görünür hale gelir. Liposuction vücudu şekillendirmek içindir ve bir kilo verme seçeneği değildir. Diyet ve egzersizle kurtulmanın mümkün olmadığı fazlalık yağlar liposuction ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

İlk Sonuçlar

Liposuction’ın sonucu operasyondan hemen sonra bir miktar belli olur. Başlangıçta sonuçlar yetersiz görünebilir. Bu normaldir, çünkü şişlik ve morarma sonucu gölgeler. Ayrıca tedavi uygulanan bölgedeki cilt gevşek görünebilir, vücudun yeni şekline adapte olması zaman alır. Çoğu cerrah, iyileşme sürecine yardımcı olması için kompresyon giysisi giyilmesini ister. Kompresyon giysisi giymek, liposuction sonrası şişlik, morarma ve izlerin uzun dönemli etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Kesin Sonuçlar

Şişliğin ve morarmanın geçmesi 1-3 ay, yağın alındığı bölgedeki cildin sıkılaşması ise 6 aya kadar sürebilir. Liposuction’ın kesin sonuçları, operasyondan 6 ay sonra görülebilir. İyileşme sürecinden sonra, daha biçimli bir vücut ve daha genç bir görüntüye kavuşursunuz. Sonuçlar herkes için aynı değildir, ancak çoğu hasta liposuction’dan sonra özgüvenlerinde ciddi bir artış yaşar.

Liposuction’ın faydaları yalnızca estetik açıdan değildir. Liposuction daha sağlıklı, daha aktif bir yaşam tarzının ilk adımı olabilir. Birçok hasta liposuction sonuçlarını korumak için beslenmelerine ve egzersizlerine önemli ölçüde dikkat etmeye başlar. Doğru bakımla, operasyonun sonuçları yıllarca kalıcıdır.

Sonuçların Korunması

Liposuction vücudun belirli bölgelerindeki fazlalık yağları uzaklaştırmak için harika bir yol olsa da, yağ hücrelerinin vücuttan alınması gelecekte kilo almayacağınız anlamına gelmiyor. Liposuction ile alınan hücreler yeniden oluşmazlar. Ancak liposuction yaptıran hastalar, egzersiz ve beslenme rutinlerinde değişiklikler yapmazlarsa, vücutlarının daha önce kilo problemi yaşamadıkları bölgelerinde kilo sorunu yaşamaya daha eğilimli olurlar.

Yaşam Tarzı

Her hastanın besin ve yaşam tarzı yönünden ihtiyaçları farklı olduğundan, liposuction’dan sonra uyulması gereken belirli bir beslenme düzeni yoktur. Birçok hasta liposuction’ı daha sağlıklı bir yaşam tarzına bir başlangıç olarak görmektedir.

Beslenme

Hastalar liposuction’dan sonra bolca yağsız protein kaynağı, kalsiyum yönünden zengin süt ürünü, taze meyve ve sebze ve tam tahıl tüketmeliler. Daha kişiye özgü beslenme tavsiyeleri için, bir beslenme uzmanıyla görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Egzersiz

Düzenli egzersiz kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve depresyon riskinizi düşürdüğü için genel iyilik haliniz açısından çok faydalıdır. Liposuction geçiren hastaların aniden yoğun bir egzersiz rutinine başlamaları gerekmez.

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite kilo alımını önlediği ve kasları belirginleştirdiği için önemlidir. Hastaların haftada en az 5 gün fiziksel aktivite gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. Bunlar tempolu koşu, yürüyüş, bisiklete binme, yoga, yüzme, dans kursları ve benzer aktivitelerdir.

background

Ne Beklemelisiniz?

Liposuction sırasında yağ hücreleri kalıcı olarak alınır. Bu sebeple eğer prosedürden sonra kilo alırsanız, bu kilolar genellikle tedavinin uygulandığı bölgede toplanmayacaktır. Ancak liposuction kilo almanızı engellemez. Liposuction sonrasındaki halinizi korumak için doğru beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Ne Beklememelisiniz?

Liposuction bir kilo verdirme ameliyatı değildir. Çoğu hasta ameliyattan sonra yalnızca 1-2 kilo kaybetmektedir.

Prosedürden Önce Neler Yapmalısınız?

Liposuction’ın, yaygın bir prosedür olsa da, cerrahi bir operasyon olduğu unutulmamalıdır. Öte yandan hastalar, prosedür hakkında bilgi edinerek, ameliyattan kaynaklanan kaygıdan önemli ölçüde kurtulabilirler.

Operasyondan 2 Hafta Önce

Liposuction’dan 2 hafta önce, kanın pıhtılaşma becerisini etkileyen aspirin gibi ilaçları ve vitaminleri bırakmalısınız. Eğer sigara içiyorsanız, operasyondan en az 2 hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız.

Operasyondan Bir Gün Önce

Operasyon için hazırlıklarınızı tamamlayın. Rahat kıyafetler hazırlayın, operasyondan önceki gece iyi uyuyun ve operasyondan sonra eve dönüşünüz için araç ayarlamış olun.

Operasyon Günü

Eğer operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilecekse, operasyondan en az 6 saat önce bir şeyler yemeyi ve içmeyi bırakmalısınız. Bu, bulantıyı engellemek içindir. Operasyonun yapılacağı yere ulaştığınızda, operasyonun risklerini, faydalarını ve olası sonuçlarını bildiğinize ve anladığınıza dair bir belge imzalayacaksınız. Prosedür doktordan doktora değişse de, cerrahınız muhtemelen operasyonun uygulanacağı bölgeyi cildinizde işaretleyerek ve sonuçlarınızla karşılaştırmak için bir fotoğraf çekerek başlayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Operasyon ne kadar sürüyor?

Operasyonun kesin süresi, liposuction türüne ve liposuction’ın uygulandığı bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Sırt ve karın gibi daha büyük bölgelerin prosedürleri daha uzun sürmektedir. Ancak genellikle operasyon 1-4 saat arasında sürmektedir.

Obezite liposuction ile tedavi edilebilir mi?

Hayır. Bir liposuction adayı ideal kilosunda veya ideal kilosuna yakın olmalıdır. Liposuction adayının amacı görüntüsünü daha iyi hale getirmek ve daha düzgün hatlara sahip olmak olmalıdır. Liposuction’ın amacı, diyet ve egzersizle kurtulamadığınız bölgesel yağları uzaklaştırmaktır. Operasyon sırasında cerrah 4,5 kilodan veya 5 litreden daha fazla yağ almamalı. Aşırı miktarda yağ alınması sıvı dengesizliğine ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kompresyon giysisi ne süreyle giyilmelidir?

Bu süre, size özel olarak uygulanan prosedüre ve doktorun tercihlerine bağlıdır. Bazı durumlarda kompresyon giysisini 6 haftaya kadar giymek gerekirken, bazı durumlarda, özellikle de açık tümesan liposuction’ı tercih ederseniz, kompresyon giysisini yalnızca birkaç gün giymek yeterlidir.

Liposuction iz bırakır mı?

Evet, liposuction iz bırakır. Ancak bu izler çok küçüktür. Ayrıca doktorunuz tüm kesileri vücudunuzun doğal hatları içerisinde gizli kalacak şekilde oluşturmaya özen gösterir. Çoğu hasta bu zorlukla fark edilebilir izlerden rahatsızlık duymamaktadır.

Ne zaman çalışmaya geri dönebilirim?

İyileşme süresi hastadan hastaya değişir ancak genellikle operasyondan 2-4 gün sonra işe dönmek mümkündür. Gerekli süre, tedavinin uygulandığı bölgeye ve vücudunuzun doğal iyileşme sürecine bağlıdır. Eğer ciddi anlamda fiziksel çaba gerektiren bir işiniz varsa, daha uzun süre izin almanız gerekebilir. Doktorlar aerobik egzersize başlamadan önce en az 3 hafta beklemeyi tavsiye etmektedirler.

Kötü sonuçlanmış önceki bir liposuction’ın sonuçlarını düzeltmek mümkün mü?

Bu durumdan duruma değişmektedir. Önceki operasyonların tüm kötü sonuçlarını düzeltmek bazen mümkün olmamaktadır. Ancak çoğu durumda önemli ölçüde başarı elde edilmektedir. Kötü sonuçlanan bir liposuction operasyonu geçirmemek için, cerrahınızı seçerken çok dikkatli davranmalısınız.

Neden liposuction’dan sonra kompresyon giysisi giyilir?

Liposuction sonrasında çoğu doktor, kompresyon giysisi giyilmesini ya da tedavi uygulanan bölgede bandaj bulunmasını ister. Kompresyon giysisi ameliyat sonrası kanamayı azaltır, rahatsızlığı minimuma indirir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Açık tümesan liposuction’da, cerrah kesileri açık bırakır. Bu liposuction türünde kompresyon giysisi anestetik sıvının vücudu daha hızlı terk etmesini sağlar. Kapalı liposuction’da cerrah, kesileri kapatmak için dikiş atar. Bu durumda kompresyon giysisi vücudunuzun sıvıları daha hızlı absorbe etmesini ve daha hızlı iyileşmenizi sağlar.

Liposuction sonuçları kalıcı mıdır?

Liposuction yağ hücrelerini kalıcı olarak uzaklaştırır, ancak kilo almanızı engellemez. Öte yandan eğer kilo alırsanız, yağlar muhtemelen vücudun başka bölgelerinde toplanacaktır. Bu sebeple, örneğin karın bölgenize liposuction uygulanırsa, kilo alsanız bile bu bölge yıllarca ince kalacaktır, ancak aldığınız kilolar kollarınızda, poponuzda veya diğer bölgelerde toplanacaktır.

Liposuction’dan sonra sigara içebilir miyim?

Sigara içmek vücuttaki oksijen dolaşımını bozar ve iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler. Bazı durumlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Çoğu doktor operasyondan en az 2 hafta sonrasına kadar sigara içmemenizi önerir.

Liposuction mı yoksa karın germe mi?

Eğer karın bölgenizde ciddi miktarda gevşek cilt varsa ya da hamilelik, kilo kaybı ve/veya yaş yüzünden karın kaslarınız zayıflamışsa, karın germeyi düşünebilirsiniz. Ama vücudunuzun doğal hatlarını çevreleyen sağlıklı bir cildiniz varsa, büyük ihtimalle liposuction sizin için daha uygundur. Sizin için uygun prosedürü belirlemenin tek yolu, deneyimli bir estetik cerrahla görüşmektir.

background

Liposuction ve Karın Germe Kombinasyonu

Liposuction ve karın germe birçok hasta için iyi bir kombinasyondur. Amerikan Plastik Cerrahlar Topluluğu’nun 2012 yılında yaptığı bir çalışmaya göre, iki operasyonu kombine halde yaptıran hastaların %98’i şimdi olsa yine böyle yapmayı tercih edeceklerini, %99’u bu kombinasyonu başka insanlara da önerdiklerini belirttiler. Çalışmaya göre bu kombinasyondan memnuniyet oranı %99’un üzerinde ve bu oran iki prosedürün de tek başına memnuniyet oranlarından çok daha yüksek.

Bu iki prosedürün kombine edilmesi aynı zamanda toplam iyileşme süresini kısaltmaktadır.

Bilmeniz Gereken Terimler

Prosedürünüzle ilgili bilinçli ve akıllıca kararlar alın. Prosedürünüz için doğru cerrahınız olduğundan emin olun. Seçeneklerinizi, potansiyel sonuçlarınızı ve risklerinizi anlayın.

Meme Küçültme

Meme boyutunun ameliyatla küçültülmesi.

Kanül

Liposuction sırasında kullanılan ince ve boş tüp.

Yüz Germe

Yüzün orta bölgesindeki, boyundaki ve gıdıdaki sarkmayı azaltmak için uygulanan cerrahi işlem.

Genel Anestezi

Operasyon sırasında hastayı uyutmak için ilaç kullanılması.

Hematoma

Deri altında kan birikmesi.

İntravenöz Sedasyon

Rahatlamanızı sağlamak için damar içine sakinleştirici enjekte edilmesi.

ÖNEMLİ
Liposuction

Deri yüzeyinin altındaki yağların dışarıya çekilmesi.

Lokal Anestezi

Operasyon sırasında rahatlama sağlamak için operasyonun uygulandığı bölgeye ilaç enjekte edilmesi.

Tümesan Liposuction

Yağların alınmasından önce bölgeye adrenalin ve bazen antestezi ilacı içeren tuzlu bir çözeltinin verildiği liposuction türü.

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Image

Riskler

Estetik cerrahi operasyonu geçirme kararı tamamen kişiseldir. Operasyonun faydaları hedeflerinize ulaşmanız için yeterli mi, liposuction’ın riskleri ve potansiyel komplikasyonları kabul edilebilir düzeyde mi, bunlara siz karar vermelisiniz.

 • Anestezi riskleri
 • Morarma
 • Cilt hassasiyetinde değişiklik (kalıcı veya geçici)
 • Sinirler, damarlar, kaslar, akciğerler ve karın bölgesindeki organlar gibi daha derindeki yapıların hasar görmesi
 • Derin toplardamar pıhtılaşması, kalple ve akciğerle ilgili komplikasyonlar
 • Sıvı birikimi
 • Enfeksiyon
 • Düzgün olmayan hatlar ya da asimetri
 • Düzeltme cerrahisinin gerekmesi
 • Yaraların düzgün iyileşmemesi
 • Gevşek cilt, selülitin kötüleşmesi
 • Şişkinlik

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik Kliniği doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Image

Liposuction fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

Altunizade Mahallesi,
Tophanelioğlu Cd.
No:1, 34662 Üsküdar/İstanbul

E: [email protected]
P: +90 (553) 913 00 93
Bizi arayabilir ya da bize yazabilirsiniz. Ne kadar hızlı cevap verdiğimize şaşıracaksınız.
Haftanın 6 günü, sabah 09:00 — akşam 19:00

Liposuction

Bu yöntem, lipoliz ile birlikte uygulanmaktadır. Bazı insanlar gayet normal bir kiloya sahip olmalarına rağmen bölgesel olarak belli sıkıntılar yaşayabilirler. Böyle kişiler, eğer cilt esnekliklerinin seviyesi de yeterliyse, liposuction uygulamasından faydalanabilirler. Tüm vücuda uygulanabilecek olan liposuction bir zayıflama ameliyatı olarak düşünülmemelidir.

Vücutta bazı bölgelerdeki yağlar daha dirençlidir. Basen ve bel bölgesi, dizin iç kısmı bu bölgeler arasındadır. Eğer uyguladığınız diyete rağmen buralardaki fazlalıklarınızdan kurtulamıyorsanız, liposuction uygulaması tam size göredir.

Yağ dokuları lipoliz uygulamasıyla eritilir, liposuction ile de vücuttan dışarı atılır. Eğer çekilen yağlar yağ enjeksiyonu operasyonunda kullanılacaksa, liposuction uygulaması manuel yapılır. Kullanılmayacaksa, vakumlu aletler kullanılarak yağ dokuları atılır.

Uygulamadan sonra üç gün içinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Cildin sıkılaşması için üç hafta boyunca korse takmanız gerekmektedir. Kullanacağınız korse günlük işlerinizi kısıtlamaz, mayoya benzer rahatlıkla kullanabileceğiniz gibidir.