Meme Protezleri Ne Kadardır Kalıcıdır?

0
1612
meme protezleri

En popüler kozmetik cerrahi işlemin meme büyütme olduğu düşünülürse, git gide daha fazla kadının tarafından memelerinin boyutunu ve şeklini değiştirmek için meme protezleri tercih edildiği söylenebilir. İlginin artmasıyla birlikte operasyonla ilgili sorulan soru sayısı da artıyor ve kadınların çoğu, protezlerinin ömrünün ne kadar olduğunu merak ediyor.

İşin aslı, meme protezleri “ömürlük” olarak değerlendirilmiyor ama meme protezleri, uzun ömürlü ve güvenli olması düşünülerek tasarlanıyor. Hastalar, günümüzde kullanılan, daha güçlü dış kabuklar ve daha sabit dolgular üzerine yapılan ve yıllarca süren araştırmaların sonucu ortaya çıkan protezlerin on yıldan uzun süre kalıcı olmasını bekleyebilir. Parçalanma riski her yıl yüzde bir artar. Bu demektir ki on yılın sonunda protezin hala parçalanmadan yerinde duruyor olma ihtimali yüzde 90’dır. Protezlerle meme büyütme ameliyatı olmayı tercih eden kadınlar, protezlerin tek parça halinde durduğundan emin olmak için düzenli yıllık kontroller yaptırmaya ve aynı zamanda kendi kontrollerini yapmaya hazırlıklı olmalıdır.

Örneğin parçalanmış salin meme protezleri daha hızlı, en fazla birkaç gün içinde sönecektir. Salin sterildir ama meme dokusu üzerinde sıvı kaybı istenen bir durum değildir. Bu durumda kadınlar, protezin ve memenin şeklinin ve boyutunun fark edilir derecede değişmesini bekleyebilir.

Silikon jel dolgulu meme protezleri sızıntı yapıyor mu yapmıyor mu evde belirlemek daha zordur, bu nedenle bu duruma “sessiz parçalanma” adı verilir. Meme şeklinde ya da boyutunda değişiklik olması bu durumda belirgin olabilir, aynı zamanda hastalar bölgedeki histe değişiklik ya da küçük yumruların oluştuğunu fark edebilir.

Gözle görülür değişiklikler olmadığı durumlar da olabilir, bu yüzden jel dolgulu meme protezleri olan kadınların ameliyatlarından üç yıl sonra MR çektirmeleri, daha sonra da iki yılda bir MR çektirmeleri gerekir. Manyetik rezonans görüntülemesi, doktorun fiziksel muayenesi sırasında bile fark etmeyen sızıntıları belirleyebilir.

Bir sürü farklı vücut ve meme biçimi ve sayısız gibi görünen protez boyutu, şekli, kabuğu, dolgusu ve konumu ile ilgili kombinasyonlar olduğu gibi, protezin yıllar içinde hangi biçimlerde olacağı değişkenlik gösterir. Artan cilt gevşekliği, kilo ile ilgili değişiklikler ve hormon değişiklikleri, meme büyütme ameliyatı sonrası memelerin görünümünü etkileyebilir.

Genelde meme protezi yaptıran hastalar için protezleri ömürlük olmaz, bu nedenle tercihen meme büyütme ameliyatını gerçekleştiren plastik cerrah ile iletişimin sürdürülmesi, protezlerin değiştirilmesi ya da alınması durumu için önerilen bir yöntemdir. Meme protezi yaptıran hastaların tümü, ek ameliyatın gerekliliğinin ilerde muhtemel olacağını bilmelidir. Ek ameliyatın sarkık memeleri düzeltmek için yapılan meme dikleştirme operasyonu mu ya da yeni protezlerin yerleştirildiği bir operasyon mu olacağına hasta karar verir.

İnternette bir sürü kaynak vardır ama hastaların sorularını meme büyütme operasyonu sırasında kullanılan protezlerin ömrüne ilişkin tüm sorularını kurul onaylı bir plastik cerrahla olan görüşmeleri sırasında sormaları önerilir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme protezleri ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz