Meme Protezi İle İlgili Popüler Konular

0
2165
meme protezi

Kardashian etkisi diyebiliriz: Günümüzde herkes popo kaldırma, enjekte edilen maddeler, dermal dolgular ve botoks hakkında konuşmak istiyor. Yağı eritmek ya da dondurmak için uygulanan cerrahi olmayan operasyonlar hakkında bir sürü tartışma mevcuttur. Kişisel kozmetik tedaviler hakkında paylaşım yapmanın norm haline geldiği günümüzde neden hiç kimse meme büyütme hakkında açıkça konuşmuyor?

Doktorlar hastaların invazif olmayan estetik operasyonlara olan ilgisinde bir artış görüyor, bunun yanında meme büyütme operasyonu hala en popüler cerrahi operasyonlar arasındadır. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre meme büyütme operasyonu sayısı her geçen yıl artmaktadır. Aynı zamanda kadınların daha küçük boyutlu (DD kup yerine C kup gibi) meme protezi tercih etmeye başladığını görüyoruz. ABD’de orta ya da tam boy B kuplar trend olmaya başlıyor. Daha doğal bir görünüm isteği, tercihlerdeki değişikliğin sebebin oluşturuyor. Yıllar geçtikçe daha çok kadın meme büyüklüğü için bariz olmayan, daha az belirgin olan değişiklikler istiyor. Yeni teknoloji de bu değişikliğe yardımcı oluyor. Günümüzde hastaların tercih edebileceği bir sürü farklı meme protezi türü mevcut. Yeni protez türlerinden biri olan jel protezler aşağıda açıklanmıştır:

Jelibon devrimi

“Jelibon” silikon protezler, silikon protez teknolojisindeki önemli bir ilerlemeyi ortaya koyuyor. Bu teknoloji yaklaşık on yıldır mevcut olmasına rağmen bu meme protezi türü yenidir. Son beş yıldır kullanılan bir protez türüdür. “Jelibon” silikon protezlerle ilgili fikir sahibi olmak için ikiye bölünse bile formunu koruyan, bir arada duran silikon bir jelle dolu bir protezi gözünüzün önüne getirin.

Bu nasıl mümkündür? Basitçe anlatmak gerekirse, protezin içindeki silikonda çapraz bağlama oranı daha yüksektir. Şekli daha iyi korur, diğer meme protezler kadar kırışmaz ya da dalgalanmaz, göğüs dekoltesi bölgesinde hacmi arttırır. Protez parçalanırsa ya da sızıntı yaparsa jel vücuda yayılmaz.

Son kısım önemlidir çünkü parçalanan ya da sızıntı yapan protezler, ek ameliyatların gerekeceği komplikasyonlara sebep olabilir. Bu yüzden doktorlar protezlerinizi 10 yılda bir değiştirmenizi önerir. Yeni, bir arada duran jel protezlerin 9 yılda parçalanma oranı yüzde 2.6’dır, böylece bu silikonlarla yenilemeye olan ihtiyaç çok daha azdır. Jel genelde yumuşaktır ve doğal bir his yaratır ama bazı protez üreticileri protezleri daha sert üretir. Jel protezlerin nasıl olduğunu iyice anlamanız için doktorunuzdan randevu almalı ve protezleri kendiniz incelemelisiniz.

Çabuk iyileşme

Meme büyütme operasyonu büyük bir ameliyat olarak değerlendirilir ancak kas altı meme büyütme oldukça düşük oranda invaziftir, böylece geniş bir iyileşme dönemi gerektirmez. Deneyimli bir plastik cerrah, protez için en uygun yerde bir cep oluşturup ameliyat sonrası morarma, kanama, ağrı ve enflamasyon riskini büyük oranda azaltır. Ayrıca, jel protezler söz konusu olunca kas altı yerleştirmenin sonuçları genelde daha doğal olur.

Çoğu hasta, meme protezleri kas altına yerleştikten sonra opioid ağrı kesici kullanım ihtiyaçlarının daha az olduğunu söylüyor. Aynı zamanda iyileşme tamamlandıktan sonra yara izi oluşumu daha azdır ve revizyon ameliyatı ihtiyacı nadirdir. Bu özellikleri sebebiyle hastalarımızın çoğuna kas altı meme protezi operasyonunu şiddetle öneririz. Tabii bazı istisnalar mevcuttur. Örneğin, meme dokusu yeterli olan kadınlar için kas üstüne yerleştirilen protezler daha iyi sonuç verebilir.

Dikleştirmek ya da dikleştirmemek, tüm mevzu bu

Çoğu hasta için meme protezi ameliyatını planlamak basittir. Ancak yaşınız ileriyse (40 üstü), birden çok hamilelik geçirdiyseniz ya da ciddi miktarda kilo verdiyseniz, meme dikleştirme operasyonu da geçirmeniz gerekebilir.

Hastanın meme sarkıklığı azsa, cilt sarkıklığı azsa ve cilt kalitesi iyiyse, sadece protezler, cerrahi dikleştirme için ihtiyaç olmadan istenen dikleştirmeyi sağlayabilir. Bu, özellikle protezler kas altına yerleştirildiğinde geçerlidir. Hastada sarkma azsa, protezi meme altına yerleştirmek dik, doğal ve sıkı bir meme için yeterli olacaktır.

Hastanın cilt kalitesi kötüyse, çatlakları varsa, cilt sarkıklığı fazlaysa, meme uçları aşağıdaysa ya da cilt, bezler ve göğüs duvarı arasında ayrışma olduğu görülüyorsa, en iyi kozmetik sonuca ulaşmak için dikleştirme operasyonu gereklidir. Bu kategoriye uyan kadınların çoğunun yaşı ileridir, ama bazı genç kadınlar da bu kategoriye girer. Yukarıda belirtildiği gibi birden çok hamilelik geçirdiyseniz, meme dokusunun birkaç kez genişleyip küçülmesi cildin gevşemesine, çatlakların oluşmasına ve özellikle memenin üst kısmında dolgunluk kaybına sebep olur. 40 yaşından genç olan ve büyük miktarda kilo kaybeden kadınlar da çoğu zaman düz, sarkık memelerden mustariptir. Geçmişte obeziteyle mücadele ettiyseniz, kesinlikle protezlerle birlikte meme dikleştirme operasyonu geçirmeniz gerekir.

Mastopeksi kesileri bazı değişkenlere bağlı olarak değişir. Meme büyütme operasyonundan en iyi sonucu alacağınızdan emin olmak için doktorla görüşmeniz sırasında kesilerle ilgili detaylı olarak konuşmanız önemlidir. Cilt, meme bezleri, kaslar, protezler ve göğüs duvarı arasındaki ilişkiyi anlamak çok önemlidir.

Bazı cerrahlar, meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarını bir arada gerçekleştirmeyi bu durumun yarattığı karmaşıklık nedeniyle tercih etmez ancak uzun vadede mastopeksi, daha az stresli ve daha ucuzdur. Meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarının bir seferde gerçekleştirilmesi hasta için daha kolaydır ve bu durumun başarılı bir sonuca ulaşması daha kolaydır.

İki operasyonun bir arada gerçekleştirilmesine karar verildikten sonra bu operasyonun yetenekli ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bir arada gerçekleştirilen dikleştirme ve büyütme operasyonunun hasta için bir sürü olumlu yanı vardır ama plastik cerrah için bu operasyonları gerçekleştirmek daha zordur. Meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonunu doğru gerçekleşmek için geniş çaplı bilgi gerekir, aksi halde iyileşme sırasında komplikasyonlar oluşabilir.

Meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonlarının kombinasyonu, tek bir ameliyat kadar güvenlidir

Her ameliyatın riskleri vardır. Bunun yanında, meme büyütme ile meme dikleştirme operasyonlarını aynı anda gerçekleştirmek, tek bir ameliyat kadar güvenli olabilir.

Ayrıca, meme büyütme-mastopeksi ameliyatlarının yukarıda bahsedilen farklı estetik problemlerine çözüm oluşturabilmenin yanı sıra başka faydaları da vardır. Hem kozmetik, hem rekonstruktif meme operasyonlarını bir arada uygulamak için birçok sebep vardır:

  • Daha az yara izi vardır
  • Daha az deri alınır
  • Bu protezler memeye dolgunluk kazandırmaya yardımcı olur ve memenin genel görünüşünü iyileştirerek dikleştirme için olan ihtiyacı azaltır
  • Ameliyatların bir arada gerçekleştirilmesi iki ameliyatı ayrı zamanlarda olmaktan daha ucuzdur
  • Ameliyatların bir arada gerçekleştirilmesi toplam iyileşme süresini azaltabilir

Araştırmalara göre operasyonların tek başına ya da bir arada gerçekleştirilmesi için olan riskler benzerdir. Aynı zamanda araştırmalar, çoğu hastanın mümkün olduğunda sadece bir operasyon geçirmeyi tercih ettiğini ortaya koyar. Neticede her bir ameliyatın zahmetli tarafları vardır: Hastalar işten izin almalıdır, iyileşmelerinin ilk dönemlerinde kendilerine yardımcı olacak birini ayarlamalıdır ve (çocukları varsa) çocuk bakımı ile ilgili kendilerine yardımcı olacak birini bulmalıdır. Tüm bunları bir kez yapmak yerine iki kez yapmak daha zordur ve ameliyatları ayrı ayrı olmak daha masraflı olur.

Yağ transferi ile meme büyütme

Birisinin bel bölgelerindeki fazlalık yağı alıp memelerine göndermek konusunda şaka yaptığını duyduysanız, iyi haberlerimiz var: Bu, “yağ transferi ile meme büyütme” adı verilen operasyonla mümkündür.

Bu operasyon, liposuction ile vücudun bir bölgesinden (kalça, kol, belin yan kısımları ya da sırt) yağ alınması ve bu yağın memelere enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Bu operasyon, memelerinin boyutunda küçük bir artış olmasını isteyen hastalar için idealdir. Bu operasyonla, kendi doğal yağ hücreleriniz kullanılarak düzensizlikler giderilebilir, meme şekli iyileştirilebilir ve memenizin boyutu büyütülebilir. Bu operasyona ‘hafif bir büyütme’ diyebilirsiniz ama yine de bu da meme büyütmedir. Ancak, cerrah memelere yağ transferi yapması için sadece lokal anestezi kullanabilir ama yine de bu cerrahi bir işlemdir. Yağ grefti sonrası iyileşme genelde üç ila beş gün sürer ve bu süreçte ağrı ve şişlik çok az olur. Yine de güvenli bir iyileşme dönemi için cerrahınızın önerilerini uygulamanız çok önemlidir.

Yağ transferi işlemlerinin popüler olmasının sebebi, bir taşla iki kuş vuruyor olmasıdır. Fazlalık yağın olduğu bölgeden yağ almak vücudu şekillendirir ve hastanın vücudunun biçimini belirlemesini sağlar. Bu sırada, alınan yağ, memelerin tamamen doğal duran ve hissedilen şekilde büyütülmesi için kullanılabilir. Bu fikir çoğu kadını memnun eder. Neticede alerjik reaksiyon, parçalanma ya da protezin reddedilmesi gibi riskler yoktur.

Ancak yağ transferinin bazı dezavantajları vardır. Dezavantajlardan biri, alınan yağın yüzde otuzu ila yüzde ellisi memeye yerleştirilmez, bu da operasyonun sonucunu belirsiz hale getirir. Yağ hücreleri şaşırtıcı derecede narindir ve kolay zarar görür. Bir kez zarar gördüklerinde vücut bu hücreleri dışarı çıkartır.

Az, daha fazladır

Günümüzde kadınlar ya protezlerinin boyutunu küçültüyor ya da protrezlerini tamamen aldırıyor. Tabii bu kadınların birçoğu, kültürlerinin daha büyük memeleri güzel kabul ettiği ve protez teknolojisinin bu kadar iyi olmadığı dönemde meme protezi operasyonu geçirmiştir. Buna ek olarak, çoğu hasta vücutları ya da mevcut meme dokuları protezler için yeterli olmadığında bile estetik cerrahlarının önerilerini dinlemez ve daha büyük protezler tercih eder. Bu cildin esnemesine ve protezlerin doğal görünmemesine yol açar, bu nedenle hastalar sonuçtan memnun olmaz ve protezleri aldırmak isterler. Zaman, enerji ve ücret harcamamanız için cerrahınızın önerilerini dikkate almanızı öneririz. İleride bir gözden geçirme ameliyatıyla aradaki dönemde cildinizi esnetmeden ya da doğal görünmeyen protezlerle vakit geçirmek zorunda kalmadan protezlerinizin boyunu büyütebileceğinizi unutmayın.

Eksplant hastaları protezlerin eskidiğini belirtiyor

Protezlerin çıkarılması ya da değiştirilmesi, en çok 35-50 yaşları arasındaki kadınlara uygulanır. Bu önemli değişim oranına sebep olan faktörlerden biri “eskime”dir. Ne yazık ki daha eski protezler, modern protezlere göre daha çok eskir. Hayat tarzındaki değişikliklerin de etkisi vardır. İleri yaştaki kadınların çoğu artık gece kulüplerine ya da işten sonra happy hour’lara gitmiyor ama çocuklarını futbol antrenmanına götürmeyi tercih ediyor. Çok büyük memeler, kişileri eskiden olduğu kadar memnun etmiyor, aksine bir külfet olarak görünüyor. Bu durum revizyon ameliyatının tercih edilmesine yol açıyor.

Meme protezi üreticileri, on yıllar önce protezlerin her on yılda bir değiştirilmesi gerektiğini öneriyordu. O dönemde daha büyük meme protezi tercih edilmesi ve protezlerin daha düşük kalitede olması sebebiyle bu öneri yapılıyordu. Günümüzde protezler on yıldan uzun süre dayanıklı oluyor. Sonuç olarak, meme protezi aldırmak isteyen genç kadınların çoğu ya görünüşte ya da hissiyatta bir değişiklik istediği için bunu seçiyor.

Doğal görünüm ve aktif yaşam tarzı

Günümüzde, git gide daha çok kadın meme büyütme operasyonu olma konusunu daha detaylı değerlendiriyor. Hala birçok kadın meme büyütme ameliyatı oluyor ama sağlıklı ve aktif olmayı da önemsiyor. Bu nedenle çoğu kadın, egzersiz yapmalarını engellemeyecek olan daha küçük protezleri tercih ediyor. Büyük protezlerle formunuzu korumanız mümkün ama ağır memelerin yoğun egzersizleri daha zorlayıcı bulduğu da bir gerçek.

Meme büyütme operasyonu hep popüler olmuştur. Çoğu plastik cerrah, toplumun değişen tercihlerinden bağımsız olarak bu bölgede çok az değişim olacağını öngörüyor. Kadınlar her zaman özgüvenlerini yükseltmek, vücut ölçülerini oranlarını güzelleştirmek ve beden imgelerini arttırmak isteyecek.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Siz de meme büyütme yaptırmayı düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz