Meme Büyütme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
3931
meme büyütme

Meme büyütme operasyonu, en popüler plastik cerrahi operasyonlarından biridir. Meme şekillerini iyileştirmek isteyen kadınların birkaç tane iyi seçeneği mevcuttur. Çoğu insan daha büyük memelerin yalnızca olumlu yanlarını düşünür ama her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da potansiyel riskler vardır.

Boyutlar

Kadınların memelerinin fazla küçük olduğunu düşünmelerinin birçok nedeni vardır. Bazı durumlarda bir zamanlar daha büyük görünen memelerin dokusu hormon dengesizlikleri, yaşlanma, kilo kaybı ve hamilelik ya da emzirmeye bağlı değişiklikler etkilemiş olabilir. Bazı durumlarda ise küçük memelerin sebebi genetiktir.

Meme büyütme, ideal olarak daha doğal bir görünüm için göğsü vücudun geri kalanına daha oranlı hale getirmek için uygulanır. Çoğu kadının iki kup bedeninden daha büyük bir değişikliğe ihtiyacı yoktur. Memeler fazla büyütüldüğünde sonuçlar bariz ve doğallıktan uzak görünebilir, bu durum yara izi ve meme sarkması gibi yan etkileri arttırabilir. Çoğu durumda başlangıçta daha büyük memeler istediğine inanan kadınlar, dolgun ama doğal bir görünümle uzun vadede daha mutlu olurlar.

Meme Büyütme Çeşitleri

Günümüzde meme büyütme operasyonu olmak isteyen kadınların büyütme ve büyütmenin nasıl yapılacağı ile ilgili farklı seçenekleri vardır.

Silikon protezler

Silikon jelle doldurulan protezler memeyi büyütmek için genelde göğüs kasının altına yerleştirilir. Silikon protezler güvenli olarak kabul edilir ve genelde doğal hisleri için tercih edilir.

Salin protezler

Silikona benzer ama salin solüsyonuyla doldurulur. Silikon protezlerin de salin protezlerin de farklı boyları mevcuttur. 18 ila 22 yaş arasındaki hastalarda kozmetik meme büyütme için Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan tek seçenek salin protezlerdir.

Yağ transferi

Yağ hücreleri, vücudun bir bölgesinden diğerine “nakledilebilir”. Bu, liposuction işlemini gerektirir. Bu da cerrahi riskleri arttırır.

Tüm plastik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi her meme büyütme operasyonu türünün bazı avantajları ve bazı sınırlamaları vardır. Salin protezlerin yarattığı his, özellikle meme dokusu aralıklı ise doğal olmayabilir. Ama parçalanma durumunda salin kolaylıkla emilir. Silikon protezlerin yarattığı his çok daha doğaldır ama “sessiz sızıntı” mümkündür. Güvenli olarak kabul edilmelerine rağmen Amerika Gıda ve İlaç Dairesi, parçalanma olmadığından emin olmak için protezin yerleştirilmesinden üç ay sonra ardından her iki yılda bir MR çektirilmesini önerir. Yağ transferi kullanılarak yapılan büyütmeler, vücut, nakledilen hücrelere yeterli miktarda kan gönderemezse hastanın istediği kadar hacim yaratmayabilir. Çoğu durumda enjekte edilen yağın %40-50’si “kaybedilir” ve çoğu hasta bir bedenden daha fazla büyüme yaşamaz. Bu, ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz ama büyütmeniz yetersiz olabilir.

Yerleştirilme

Protezin yerleştirilebileceği iki bölge vardır, meme dokusunun altı ya da göğüs kasının altı. Plastik cerrahların çoğu, meme protezini göğüs kasının altına yerleştirilmeyi tercih eder çünkü bu şekilde daha doğal bir his yaratılır ancak bunun avantajları da vardır. Kas altına yerleştirilen protezler, revizyon ameliyatını gerektiren bir durum olan protezin “sertleşmesi” ihtimalini azaltabilir. Tüm kadınlar, meme protezlerinin ömrünün genellikle 10-15 yıl olduğunu ve yapay protezlerin bu sürenin ardından çıkarılması ya da değiştirilmesi gerektiğini bilmelidir.

Kesiler

Cerrah, protez türü ve protezin yerleştirilme türüne ek olarak hastayla birlikte kesilerin nerede olacağını belirlemelidir. Plastik cerrahların çoğunun bir tercihi vardır ama her kadının kendine özgü durumları ve fizyolojisi, belirleyici faktörler olabilir.

Meme altından yapılan (inframammary) kesi

Memenin göğüsle birleştiği yerde yapılır. Meme dokusunun içine ulaşmak için en doğrudan olan yoldur. Oluşan yaralar göze çarpmaz. Asimetrilerin çoğu bu yolla düzeltilebilir ve protezlerin alınması ya da yenilenmesi gibi operasyonlar aynı kesi bölgesi kullanılarak yapılabilir.

Koltuk altından yapılan kesi (transaksiller)

Koltuk altında yapılır. Meme bölgesinde yara izi oluşumunu gizler ama bu izler hala görünür olabilir. İşlemi daha karmaşık hale getirir çünkü kesi meme bölgesinden uzaktadır ve revizyon oranı daha yüksek olabilir. Buna ek olarak, meme ucu alanında his kaybı olması riski artar ve bu, iç kol kısmında uyuşukluğa yol açabilir.

Meme başı etrafından yapılan kesi (periareolar)

Areola ve memenin geri kalanı arasında renk/doku değişikliğini gizlemek için meme ucu etrafında yapılır. Meme ucu his kaybı oranı daha yüksektir ve protezde bakteriyel enfeksiyon oluşması riskini arttırabilir. Periareolar kesi yapılması, meme büyütme operasyonu ve meme dikleştirme ameliyatının birlikte gerçekleştirildiği durumlarda gerekebilir.

Her ameliyat türünün riskleri olduğu gibi plastik cerrahinin de riskleri vardır. Çoğu kadın nihai olarak iyi bir sonuca ulaşır ama anestezi, ameliyat sonrası iyileşme, yaralanma hatta protezin reddi gibi konularla ilgili komplikasyonlar olabilir. Kadınlar meme büyütme operasyonu için karar vermeden önce olası tüm riskleri plastik cerrahlarıyla konuşmalıdır.

“Mükemmel boyut” diye bir şey yoktur ama bazı kadınlar daha büyük memeleri olsun isterler. Herkes “fazla ileri” giden kadınların örneklerini görmüştür. Meme büyütme operasyonu ciddiye alınmalıdır. Her estetik ameliyat için olduğu gibi meme büyütme ameliyatı, ideal olarak görünüşü dengelemek için yapılırken rahat bir his de yaratmalıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz