Meme Büyütme: Plastik Cerrahınızla Konuşmanız Gereken 20 Konu

0
1432
meme büyütme

Meme Büyütme için Önemli Detaylar

Gereken tüm araştırmaları yaptınız ve bir sonraki adımı atma cesaretini topladınız: Meme büyütme ile ilgili ilk görüşmeniz nihayet ayarlandı.

Meme büyütme operasyonunuzu gerçekleştirecek doğru cerrahı seçmek için sormanız gereken 2o sorunun listesini derledik. Bu soruları okuyun ve doktorunuza sorduğunuzdan emin olun. Bu soruların yanıtlarını öğrenmek sizi meme büyütme operasyonuyla ilgili bilgilendirecek ve sizin operasyona karşı hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

1. Uluslararası akreditasyon sertifikası

Vanity Estetik Kliniği, JCI sertifikasına (sağlık kurumlarının uluslararası standartlara uygunluğunu gösteren standart) ve Türkiye’de yalnızca 57 cerrahta bulunan ISAPS (Uluslararası Estetik Cerrahları Derneği) sertifikasına sahiptir.

2. Ameliyatın gerçekleştirileceği yer

Ameliyatınız akreditasyonu bulunan bir ayakta hasta merkezinde ya da bir hastanede yapılmalıdır. Akreditasyonu olan bir ameliyat merkezi, hasta güvenliğini sağlamak için gereklilikleri sağlayan yerlerdir.

3. Operasyonun gerçekleştirileceği yerin imkanları

Cerrahınıza ameliyatın gerçekleştirileceği yerin imkanlarıyla ilgili sorular sorun. Bunları öğrenmek hissettiğiniz güveni arttıracaktır.

4. Operasyonunuz sırasında alacağınız anestezi türü

Meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılan üç çeşit anestezi vardır: Genel (uykuda olursunuz), lokal (ameliyatın gerçekleştirileceği bölge uyuşur) ve IV sedasyon/”alacakaranlık anestezisi (bilinç seviyeniz değiştirilir). Bu üç anestezi türünün her birinin faydaları ve riskleri vardır. Seçeneklerinizle ilgili olarak doktorunuzla konuşun.

5. Anesteziyi kimin uygulayacağı

Anesteziniz her zaman kurul onaylı bir anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu uzman, ameliyatınız sürece ve ameliyattan hemen sonraki iyileşme süreciniz boyunca yanınızda bulunmalıdır.

6. Operasyonla ilişkilendirilen riskler

Her ameliyat için geçerli olduğu gibi meme ameliyatı için de faydalarla risklerin karşılaştırmasını yapmanız gerekir. Ameliyat kararınızı kesinleştirmeden önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

7. Meme büyütme ameliyatı sonrası komplikasyonlarla ne sıklıkla karşılaşıyorsunuz?

Hiçbir plastik cerrah kusursuz değildir, bu demektir ki her doktor bazı komplikasyonlarla karşılaşmıştır. Ortaya çıkan sorunların çoğu plastik cerrahın becerileriyle alakalı olmayan problemlerdir. Bu sorunların sebebi bireyin vücudunun iyileşmeye karar verme şeklidir. Cerrahınızın komplikasyonlarla ne sıklıkla karşılaştığını bilmek, ameliyat olmak isteyip istememenizle ilgili emin olduğunuz kararı vermenize yardımcı olacaktır.

8. Operasyondan sonra bir komplikasyon oluşması durumunda buna yapılacak müdahale

Meme büyütme ameliyatınızı bir ayakta hasta kliniğinde oluyorsanız cerrahınız ciddi komplikasyonlar olması durumunda yerel bir hastaneye kabulünüzün gerçekleşmesini sağlayabiliyor olmalıdır.

9. Yılda uygulanan meme büyütme operasyonu sayısı

Mesleğini 20 yıldır yürütmekte olan bir cerrahı seçmek gerekli değildir ama genel olarak doktorunuz ne kadar deneyimliyse bu sizin için o kadar iyi olacaktır. Deneyim düzeyinden memnun olduğunuz bir doktor seçin.

10. Önceki hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarını görme imkanı

Mümkün olduğunca çok öncesi-sonrası fotoğrafları görmek konusunda ısrarcı olun. Bazı doktorlar video kaydı da alıyor olabilirler. Gövdesi ve meme şekli size benzeyen hastalara bakın, böylelikle cerrahınızın ameliyatı vücut tipinize uygun olarak nasıl şekillendireceği hakkında daha iyi bir fikriniz oluşabilir.

11. Meme büyütme ameliyatı için fiziksel ve duygusal olarak iyi bir aday mıyım?

Bazı alışkanlıklar ve duygusal durumlar sizin meme büyütme ameliyatı için iyi bir aday olmanıza engel olabilir. Sigara içmeyi bırakmaya istekli misiniz? Beden algı bozukluğunuz var mı? Doktorunuza karşı dürüst olun. Dürüst olmamak, ameliyat süresince ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.

12. Mümkün olan en iyi sonuçları aldığımdan emin olmak için ne yapabilirim?

Doktorunuz, en iyi sonuçları almanızı sağlamak için ameliyattan önce ve sonra takip etmeniz gereken adımları size anlatacaktır. Sağlıksız alışkanlıkları bırakabilir misiniz? İyileşmek için gerekli olan süre boyunca işten izin alabilir misiniz? Bu sorulara cevabınız hayır ise ameliyat olma fikrini yeniden düşünmeniz gerekebilir.

13. İyileşmem ne kadar sürecek ve yardıma ihtiyaç duyacak mıyım?

Ameliyattan sonra nelerin sizi bekleyeceğini ve iyileşme sürecinde gerçekleşecek olanların ne kadar süreceğini bilmek önemlidir: Çocuklarınızı kucağınıza ne zaman alabilirsiniz? Tekar araba kullanmaya ne zaman başlayabilirsiniz? İşinize ne zaman dönebilirsiniz? Minimum olarak sizi ameliyata ve ameliyattan sonra eve götürecek, ameliyattan sonraki 48 saat boyunca yanınızda olacak ve sizi ameliyattan sonraki ilk randevunuza götürecek birine ihtiyaç duyacaksınız. Bazı durumlarda birinin ilk hafta boyunca sizinle kalmasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

14. Sizce istediğim görünüş için salin implantlar mı silikon implantlar mı daha iyidir?

Salin implantların da silikon implantların da artıları ve eksileri vardır. Bu implant çeşitlerinden hangilerinin daha uygun olacağı hastanın durumuna göre değişir. Hangi implantın sizin için doğru seçim olduğunu belirlemek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

15. Hangi implant boyu, şekli (yuvarlak ya da damla) ve dokusu benim için uygundur?

Salin ya da silikon implant arasında karar verirken hangi boyun, şeklin ve dokunun da sizin için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Herkesin tercihi ve vücut şekli başka seçimlere yol açacaktır.

16. Kesinin yapılacağı bölge

Meme büyütme ameliyatında uygulanabilecek üç ila dört farklı kesi yöntemi vardır.

Meme büyütme ameliyatında yaygın olarak kullanılan kesi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: meme alt çukurundan (inframammary), meme başının çevresindeki koyu renkli derinin alt sınırından (periareolar), koltuk altından (axillary) ve göbek deliğinden.

Bu yöntemlerden herhangi birinde karar kırmadan önce cerrahınızla seçenekleri konuşmalı ve sizin için en iyi olan yöntemin ne olduğuna odaklanılmalıdır. Kesinin yeri çoğunlukla hastanın verebileceği bir karardır ama çoğu plastik cerrah meme altından yapılan kesileri tercih eder. Bu bölgeden yapılan kesilerden en çok çeşit protez yerleştirilebilir ve bu kesiler daha az göze çarpan iz bırakır.

17. Protezin yerleştirildiği bölge: göğüs kası altına (subpectoral) ya da göğüs kası üstüne (prepectoral)

Göğüs kası altına yerleştirilen protezler iyi sonuç verir ama bazı durumlarda da protezlerin göğüs kası altına yerleştirilmesi tercih edilir.

Genellikle göğüs kası altına yerleştirilen protezler uzun vadede en iyi sonuçları verir. Bu şekilde protezler daha iyi korunur, kapsül kontraktürü (kasılması) riski daha azdır ve salin protezleriniz varsa veya çok zayıfsanız, protezin dalgalanması çok dikkat çekmez. Sporcu hastalar için protezlerin göğüs kasının üstüne yerleştirilmesi tercih edilir.

18. Operasyondan sonra memelerinizin görünüşünden mutlu olmamanız durumu

Her cerrahın meme büyütme operasyonundan sonra revizyon ameliyatı yapmaya dair kendi planları vardır. Yeterli iyileşme olduğunu varsayarsak, çoğu doktor daha düşük bir ameliyat ücreti alacaktır ama protez, anestezi ve işletme ücretleri sabit kalacaktır.

Detaylar, ideal olarak ilk prosedürden önce belirlenmelidir. Revizyon ameliyatı geçirmekten kaçınmanın en iyi yolu, güvendiğiniz bir cerrahla dürüst bir iletişiminizin olması ve ameliyathaneye girmeden her konuda anlaştığınızdan emin olmanızdır. Birinci görüşmenizde revizyon ameliyatıyla ilgili sorularınızı cerrahınıza sorduğunuzdan da emin olun.

19. Meme büyütme operasyonundan sonra emzirme

Protezler, emzirme kabiliyetinizi etkilemez ya da bebeğinizin sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmaz ama görüşmeniz sırasında endişelerinizi doktorunuza kesinlikle sormalı ve bu konuda konuşmalısınız.

“Çoğu durumda, meme büyütme operasyonu geçiren hastalar emzirme konusunda sorun yaşamayacaktır. Ancak, yeterli miktarda emzirmenin meme büyütme operasyonu geçirmeyen hastalar için bile bir sorun olabileceğinin farkında olmak da önemlidir. Meme büyütme operasyonundan sonra emzirme ile ilgili bir yorum yapmak çok gerçekçi değildir.

20. Hamilelik ve emzirmenin yeni memelerinizin şekline olan etkisi

Emzirme durumunda protezleriniz etkilenmeyecek ancak protezleriniz altındaki kaslarda değişiklik meydana gelecektir. Hamilelik ve emzirme sırasındaki esneme ve küçülme, daha gevşek bir görüntüye yol açabilir.

Meme protezlerinizi emzirme kabiliyetinizi etkilememeli ama emzirmenin memelerinize olan etkileri değişkenlik gösterebilir. Memelerin emzirmeden sonra sarkması yaygındır ama sarkma derecesi herkes için farklı olur.

Bu, meme dikleştirme operasyonuyla iyileştirilebilir. Protezler varken muhtemelen boyutta büyük bir değişiklik yaşamayacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz