Karın Germe Operasyonunun Tıbbi Faydaları

0
1866
karın germe

Karın Germe

Karın germe operasyonu olarak da bilinen abdominoplasti, karındaki kasları sıkılaştıran ve karnın düz ve şekilli görünmesi için fazlalık deriyi ve yağı alan kozmetik operasyondur.

Genelde hamilelikten sonra kadınların vücutlarının şeklini korumasını sağlayan bir işlem olan doğum sonrası estetiği ile birlikte düşünülen abdominoplasti, aynı zamanda kısa bir süre içince büyük miktarda kilo kaybı yaşayan hastalara yardım etmek için de uygulanır.

Uygulanan karın germe operasyonlarının miktarı, yıllar geçtikçe katlanarak artmaktadır. Bu işlemlerin çoğu, kozmetik sebeplerle uygulanır ama bu operasyonun birkaç tıbbi faydası da vardır.

Stres Üriner İnkontinans Azalması

Vajinal doğumdan sonra bazı kadınlar Stres Üriner İnkontinans yaşayabilir. Bu, öksürme, hapşırma, egzersiz ve hatta gülüş ile oluşan kontrol edilemeyen idrar sızıntısı problemidir. Çoğu durumda Stres Üriner İnkontinans durumu ameliyat olmadan tedavi edilir. Daha fazla bakıma ihtiyaç duyan hastalarla ilgili olarak birçok çalışma, özellikle sezaryen operasyonu geçirmeyen hastalarda tedavi konusunda karın germe operasyonunun yardımcı olabileceğini ortaya koyar. Çoğu durumda kası bölgesi yakınındaki yumuşak doku kullanılarak idrar torbasının önü hafifçe tıkanır ve inkontinans azaltılır.

Karın Biçiminin İyileşmesi ve Daha İyi Duruş

Karın kasları, aşırı kilo kaybı ya da birden çok hamilelik sonrasında yayılabilir ve bu durum yalnızca perhiz ve egzersizle düzeltilemez. Karın germe operasyonu gevşek kasları cerrahi olarak sıkılaştırır ve fazlalık deriyi ve yağı bölgeden çıkararak karnı düzleştirir.

Gevşek karın kasları genelde lordoz ya da kamburlukla ilişkilendirilir. Hastalar karın germe operasyonundan sonra beli destekleyen kasların sıkılaşması sayesinde duruşlarının çok daha iyileştiğini fark edebilir. Daha iyi hale getirilen destek ve daha iyi duruş, bazı sırt ağrılarının ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Ventral Fıtık Düzeltilmesi

Ventral fıtık, bağırsak ya da karın dokusu karın duvarının dışına çıkıp bir cep ya da heybe oluşturduğunda oluşur. Bu durumun, fazla kilo kaybı ya da sezaryen ya da apandisit ameliyatı sebebiyle karnın zayıflaması gibi birçok olası sebebi vardır.

Ventral fıtık düzeltilmesini gerektiren semptomlar, abdominoplasti semptomlarına oldukça benzer. İki ameliyat da gevşemiş karın kaslarını ve cilt üzerindeki basıncı düzeltir. Sebep hamilelik ya da kilo gibi ne olursa olsun zayıf bir karın duvarı fıtığın oluşmasına yol açacaktır.

Ventral fıtık bir kez oluştuktan sonra tekrar oluşması çok kolay olur. Genellikle cerrahınız, fıtık onarılmasına ek olarak karın duvarını sıkılaştırmak ve sonraki fıtık oluşumlarını önlemek için abdominoplasti işlemi eklemenin faydalarını değerlendirecektir. İki işlemin bir arada uygulanması hem güvenli hem pratiktir çünkü böylelikle tıbbi masraflar ve iyileşme süresi azalır.

Riskler ve Ödüller

Çoğu kişi, karın germe operasyonunun artan popülaritesi sebebiyle çoğu kişi bu operasyonun kolay olduğunu düşünür. Hastaların bu operasyonunun ciddi bir operasyon olduğunu ve operasyonun bir ila beş saat, genel anestezi uygulanarak yapıldığını anlaması önemlidir.

Genelde abdominoplasti, cildi alttaki dokudan ayırıp, karın dokusunu dikip fazlalık deriyi keserek karındaki yağın 4,5 kilogram kadarını çıkarabilir. Tam bir iyileşme birkaç hafta sürebilir. Her operasyonda olduğu gibi bu operasyonda da enfeksiyon riskleri ve diğer komplikasyon olasılıkları vardır.

Bununla birlikte, karın germe operasyonunun bir sürü tıbbi ve kozmetik faydası sebebiyle bir sürü insan bu operasyonu geçirmek istiyor. Operasyonla ilgilenen hastalar, karar vermeden önce cerrahlarıyla detaylıca konuşup tüm önerileri değerlendirmelidir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Karın germe ameliyatı geçirmeyi düşünüyor musunuz? Verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Merak ettiğiniz başka şeyler var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz