Karın Germe Ameliyatı ve Karın Gerdirme Aşamaları

0
9560
karın germe ameliyatı

Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatında, karnın alt ve orta bölgelerinden fazlalık yağ ve deri dokusu alınır, karın duvarı kasları sıkılaştırılır. Bu operasyon, karındaki çıkıntılı görüntüyü önemli ölçüde azaltabilir. Karın gerdirme, görünüşünüzü daha güzel hale getirirken, özgüveninizi de artırabilir. Karın germe operasyonları (kısmi karın germe ve tam karın germe), zayıflamış karın kasları veya deri fazlalığı olan hastalarda harika sonuçlar yaratmaktadır. Ve çoğu durumda, eğer dengeli beslenir ve düzenli egzersiz yaparsanız, sonuçlar uzun ömürlüdür. Gerçekçi beklentileriniz varsa, kalıcı bir ameliyat izine ve uzun süreli bir iyileşme sürecine hazırlıklıysanız, aradığınız cevap karın germe ameliyatı olabilir.

Karın Germe Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar

En uygun adaylar, nispeten formunda olan, ama diyet ve egzersizle kurtulamadıkları büyük yağ fazlalıklarından veya gevşek karın derisinden şikayetçi olan kadınlar ve erkeklerdir. Bu ameliyat özellikle de, birden fazla kez hamile kalarak karın kaslarını ve derisini kendiliğinden düzelemeyecek ölçüde esnetmiş olan kadınlar için faydalıdır. Yaşlı hastalardaki cildin esnekliğini kaybetmesi problemi (sıklıkla hafif düzeyli obezite ile bir arada görülür) için de etkilidir.

Çok fazla kilo verme niyetindeki hastalar, ameliyatı ertelemelidirler. Hamile kalmayı planlayan kadınlar da, ameliyat sırasında sıkılaştırılan dikey karın kasları hamilelik sırasında yeniden ayrılabileceğinden, karın germe operasyonunu daha sonraya bırakmalıdırlar. Eğer geçmişte yapılan bir karın ameliyatından kalan izleriniz varsa, doktorunuz karın germe uygulamamayı önerebilir veya izlerin fazlasıyla belirgin olacağı konusunda sizi uyarabilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her yıl binlerce karın germe ameliyatı başarılı şekilde gerçekleştirilmektedir. Vücut hatlarını düzenleme konusunda eğitimli nitelikli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, genellikle fazlasıyla başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de ameliyat olmaktan kaynaklanan riskler ve bu prosedürden kaynaklanan spesifik komplikasyonlar bulunmaktadır.

Enfeksiyon ve pıhtı gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir. Enfeksiyon, iltihabın boşaltılması ve antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak hastanede kalış sürenizi uzatır. Ameliyattan sonra mümkün olan en kısa sürede hareket etmeye başlayarak, pıhtı riskini minimuma indirebilirsiniz.

Çok belirgin izlere neden olan yetersiz bir iyileşme süreci, ikinci bir ameliyatı gerekli kılabilir. Sigara içenlerin sigarayı bırakmaları tavsiye edilir. Çünkü sigara içmek komplikasyon riskini artırabilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.

Cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği talimatları (özellikle de fiziksel aktiviteye ne zaman ve nasıl dönüş yapmanız gerektiği hakkındakileri) sıkıca takip ederek, komplikasyon riskinizi düşürebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatına Nasıl Hazırlanırsınız?

Cerrahınız size, ameliyata nasıl hazırlanmanız gerektiği hakkında spesifik talimatlar verecek. Bu talimatlar, yeme-içme, sigara kullanma, vitamin ve ilaç kullanımı hakkında bilgileri de içermektedir.

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç hafta önce sigarayı bırakmalısınız. Sonrasında ise yine belirli bir süre sigara içmemelisiniz. Bu ameliyatı geçirebilecek kadar sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için, bazı testlerin ve muayenelerin de yapılması gerekmektedir. Ameliyattan sonra araba kullanabilecek durumda olmayacaksınız. Bu sebeple, sizi arabayla evinize götürecek bir arkadaşınız veya yakınınız bulunmalı. Ayrıca gece sizinle birlikte kalacak birisine de ihtiyacınız var.

Dinlenmek, iyileşme sürecinde çok önemlidir. İşten en az 1 hafta izin alın. Bu süre, durumdan duruma değişiklik gösterebilir. Çoğu kişi ameliyattan sonraki 1-2 hafta içerisinde masa başı işlere dönebilmektedir. Hazırlanma süreciyle ilgili tüm talimatlara uymak, ameliyatın ideal sonuçlar yaratmasına katkı sağlar.

Her hastaya, kendileri için özel hazırlık talimatları verilir. Böylece ameliyatın ideal şekilde sonuçlanması amaçlanır. Genel olarak ise;

  • Ameliyattan 3 hafta önce sigarayı bırakmanız,
  • İstenen tüm tetkiklerin ameliyattan önce tamamlandığından emin olmanız,
  • Ameliyattan önceki 1 ay boyunca aspirin ve anti-inflamatuar ilaçlar kullanmamanız,
  • Ameliyattan önceki dönemde bolca su tüketmeniz (vücudun yeterli düzeyde suya sahip olması, başarılı bir ameliyat ve iyileşme süreci için çok önemlidir),
  • İşten en az bir hafta izin almanız,
  • Ameliyattan sonra sizi arabayla eve götürecek birisini, gece boyunca sizinle kalacak birisini ve çocuklarınızla ilgilenmeye yardımcı olacak birisini ayarlamanız,
  • İyileşme sürecinde ihtiyacınız olan şeyleri (buz torbaları, gıda, sabun vb.) tezgah seviyesinde bulundurmanız istenebilir.

Prosedür Teknikleri

Karın germe için kullanılan birçok farklı teknik bulunmaktadır. Konsültasyon sırasında gerçekleştirilen muayenede, estetik cerrahınız sizin için en iyi sonuçları sağlayacak tekniğin hangisi olduğunu belirleyecektir.

Karın germe ameliyatları, lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat izinin kot pantolon ve bikiniyle kolayca saklanabilmesini sağlamak için, kesinin mümkün olduğunca aşağıda oluşturulması amaçlanır. Operasyon, kesinin oluşturulacağı yerin cerrah tarafından alt karın bölgesinde işaretlenmesiyle başlar. Uygulanan tekniğe bağlı olarak, bir yandaki kalça kemiğinizden başlayıp, diğer yandaki kalça kemiğinize kadar bir kesi ve göbek deliğiniz etrafında ayrı bir kesi olabilir veya önceki yöntemdekinin genellikle yarısı kadar uzunlukta bir kasık kesisi oluşturulabilir. Daha sonra deri karın duvarından ayrılır ve karın kasları dikişlerle sıkılaştırılır. Sonrasında, eğer gerekliyse, göbek deliğinin yeniden konumlandırılması için cilt üzerinde bir başka kesi oluşturulur. Son olarak kesiler kapatılır ve sıvı birikimini önlemek için genellikle drenler yerleştirilir.

Durumunuza bağlı olarak, tam karın germe, modifiye karın germe veya mini karın germe (kısmi karın germe) ameliyatı gerçekleştirilir.

Tam Karın Germe Ameliyatı (Tam Abdominoplasti)

Tam karın germe ameliyatında, karın kasları sıkılaştırılır, göbek deliğinin altındaki ve üstündeki gevşek deri ve yağ birikintileri alınır. Göbek deliği çevredeki ciltten ayrılır ve deri gerildikten sonra göbek deliği için yeni bir dairesel kesi oluşturulur. Çünkü göbek deliğinin orijinal yeri de fazla deriyle birlikte alınır. Bu durum, daha küçük ve orantılı bir göbek deliği oluşturma fırsatı sunar.

Modifiye Karın Germe Ameliyatı (Modifiye Abdominoplasti)

Modifiye karın germe, yalnızca cilt gevşekliğinden veya karın kası zayıflığından şikayetçi olan hastalar içindir. Vücut hatlarının hafif düzeyde düzenlenmesini sağlar. Ancak sonuçlar tam karın germe kadar belirgin değildir.

Mini Karın Germe Ameliyatı (Mini Abdominoplasti)

Mini karın germe, genellikle göbek deliği altındaki gevşek cilt ve kas zayıflığı problemleri için uygulanır. Ancak göbek deliği üzerinde de uygulanabilir. Alınan fazlalık deri miktarı az olduğundan ve uygulanan kas sıkılaştırma çok kapsamlı olmadığından, göbek deliğinin ayrılması gerekmez. Mini karın gerdirme, epey formda olup da yalnızca çok küçük düzeltmelere ihtiyaç duyan kişiler içindir. Oluşturulan kesi de, tam karın germe ameliyatında oluşturulandan çok daha kısadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

İlk birkaç gün, muhtemelen karnınızda şişlik olacak ve ilaçla kontrol altına alınabilecek düzeyde ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, birkaç saat içinde taburcu edilebilir veya hastanede 2-3 gün kalabilirsiniz.

Doktorunuz, duş almayla ve kıyafetlerinizi değiştirmeyle ilgili talimatlar verecek. Başlangıçta ayakta durmakta zorluk çekebilirsiniz. Ama yine de yürümeye mümkün olduğunca çabuk başlamalısınız.

Yüzeydeki dikişler ameliyattan sonraki 5-7 gün içerisinde alınır. Uçları deriden dışarıya çıkan derindeki dikişler ise 2-3 hafta içerisinde alınır. Kesi yerinizin üzerindeki sargılar, kompresyon giysisiyle değiştirilebilir.

Eskisi gibi hissetmeniz için haftalar ya da aylar geçmesi gerekebilir. Eğer kuvvetli karın kaslarınız varsa, fiziksel açıdan formdaysanız, iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Bazı hastalar 1-2 hafta sonra işe geri dönebilmektedir. Bazı kişilerin ise 3-4 hafta dinlenmeye ve toparlanmaya ihtiyacı olmaktadır.

Egzersiz, iyileşme sürecini destekler. Daha önce hiç egzersiz yapmamış kişilerin bile, şişlikleri azaltmak, pıhtı riskini düşürmek ve kasları güçlendirmek için bir egzersiz programına başlamaları gerekir. Öte yandan, rahatça yapabileceğiniz zamana kadar, yoğun egzersizden kaçınmalısınız.

İyileşme sürecinin ilk 3-6 ayında, ameliyat izleriniz kötüleşiyormuş gibi görünebilir. Bu normaldir. Ameliyat izlerinizin düzleşmesi ve renklerinin açılması 9-12 ay sürmektedir. Bu izler hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar. Ancak çoğu kıyafetle, hatta mayoyla bile belli olmazlar.

Karın germe ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz