Daha İyi Bir Karın Germe Operasyonu İçin Kontrol Listeniz

0
1300
karın germe
karın germe

Günümüzde, dünyanın her yerinden milyonlarca insan, görünüşlerini iyileştirmek için stratejiler düşünmektedir. Çoğu insan için karınlarındaki fazlalık deriyi ve yağları aldırmak ve karın kaslarını sıkılaştırmak, bu çözümlerden biri haline gelmiştir. Öyle ki istatistiklere göre 2017 yılında uygulanan karın germe ameliyatı sayısı 129,753’tür. Bu, önceki yıla kıyasla %2 oranında bir artış olduğunu ve dış görünüşü iyileştiren bu kozmetik prosedürün artan popülaritesini ortaya koyar.

Dış görünüşünüzü ve özgüveninizi en iyi hale getirmek için bir abdominoplasti ameliyatı geçirmeyi düşünüyorsanız, bu ameliyatla ilgili temel bilgileri anlamak, iyi bir karın germe ameliyatı ile harika bir karın germe ameliyatı arasındaki farkı yaratan şeydir. Aşağıdaki kontrol listesi, daha iyi bir karın germe operasyonu ve genel olarak daha iyi bir deneyim yaşamanıza yardımcı olabilir.

Karın germe operasyonunun tam olarak ne oluğunu anlamak

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe, karın bölgesini yeniden şekillendiren ve düzleştiren kozmetik bir ameliyattır. Bunu, karın bölgesindeki fazlalık yağı ve deriyi alarak ve kasları sıkılaştırarak yapar. Bu durumda nihai hedef daha sıkı ve daha sert bir karın yaratmaktır.

Ne tür karın germe operasyonlarının uygun olduğunu anlayın

Plastik cerrahlar, hastanın estetik hedefine bağlı olarak aşağıdaki üç çeşit karın germe operasyonundan birini tavsiye edecektir:

Tam ya da klasik karın germe

Klasik karın germe operasyonu (bu operasyona tam karın germe de denir), hastalar göbek deliklerinin üstündeki ve altındaki bölgenin, karın duvarının tüm uzunluğunun düzeltilmesini istediklerinde değerlendirilir. Tam karın germe operasyonu geçirmeyi seçen hastalar, sıklıkla genel yuvarlaklık ve fazla deri sorununu çözmek isterler. Bu ameliyatta fazlalık deriyi çıkarmak ve kası sıkılaştırmak için önce kasığın üstünde yatay ya da u şeklinde bir kesi, ve muhtemelen göbek deliğinin üstünde ikinci bir kesi yapılır. Tam karın germe ameliyatları en doğal görünümlü sonuçları sunar ve çok daha sıkı karınlar oluşturur.

Mini karın germe

Mini karın germe ameliyatında tam karın germeye kıyasla daha küçük çaplı kesiler yapılır. Bu ameliyat sadece hastanın göbek deliğinin altını, yani alt karın bölgesini iyileştirmeyi amaçlar. Bu, sadece alt karın bölgelerindeki çıkıntıyı, minik kabarıklığı ya da çatlakları ortadan kaldırmak isteyen kişiler için ideal karın germe yöntemidir. Plastik cerrahlar, gevşek kasları tek bir yatay kesi yoluyla (tipik olarak göbek deliği etrafında bir kesik olmadan) sıkılaştırabilir ve alt karındaki fazla deriyi ortadan kaldırabilir, bunun sonucunda daha sıkı, daha düz bir alt karın oluşur.

Genişletilmiş karın germe

Genişletilmiş karın germe ameliyatı, ameliyat karınla ilgiliyken aynı anda yanları ve kalçaları hedef aldığında değerlendirilir. Cerrah bu ameliyatı yapmak için yatay kesiyi yanlara doğru genişletir, aynı zamanda karın duvarını sıkılaştırırken üst ve alt karın bölgesindeki fazlalık deriyle birlikte yanlardaki deriyi de almasını sağlayan, daha uzun dikey bir kesi yapar. Bu ameliyat genelde birden çok hamilelik geçiren ve ya perhiz yoluyla ve egzersizle, ya da kilo verme ameliyatı yoluyla çok miktarda kilo kaybeden hastalar için idealdir.

Hangi ameliyatın sizin için uygun olduğunu belirleyin

Hangi ameliyatın sizin için uygun olduğuna karar vermek birkaç faktöre bağlı olacaktır ve bu kararı vermenin en iyi yolu sertifikalı bir plastik cerraha danışmaktır. Bu faktörlerin bazıları istediğiniz sonuçlar, genel cilt kalitesi, vücut tipi ve fazlalık derinin vücuttaki yeridir. Fazlalık derinin miktarı da hangi ameliyatın en uygun olduğunu belirleyecektir. Son olarak, önceki kozmetik prosedür ya da ameliyatlar sonucu oluşmuş izler hastanın hangi karın germe operasyonu türüne uygun olduğunu belirleyebilir.

Riskleri öğrenin

Bu operasyonlarla ilişkilendirilen riskler vardır. Bu risklerin bazıları:

Kanama
Uzun süreli şişme
Sıvı birikmesi
Uyuşma
Deri kaybı
Cilt renk bozukluğu

İdeal aday olup olmadığınızı değerlendirin

Abdominoplasti ameliyatının ideal adayları, aşağıdaki özelliklere sahiplerdir:

Karın kas tonusu olmayan
Çıkıntılı bir karın ve esnemiş karın kasları olan
Gevşek, fazlalık, sarkık karın derisi olan
Kilosu sabit olan
Fiziksel olarak sağlıklı
Sigara içmeyen
Ameliyattan gerçekçi beklentileri olan

Doğru plastik cerrahı seçin

Hastalar, hak ettikleri en iyi ve kişiselleştirilmiş hizmeti sağlayacak plastik cerrahı seçmek konusunda kendilerini yetkili hissetmelidir. Plastik cerrahınıza aşağıdaki soruları sormak, cerrahın ihtiyaçlarınızı karşılamasına ve estetik hedeflerinize ulaşmanızı sağlamasına yardımcı olabilir:

Sertifikalı bir cerrah mısınız?
Kaç yıllık deneyiminiz var?
Gerçekleştirdiğiniz ameliyatlardan bazı örnekler görebilir miyim?
Ameliyattan sonra sonuç anlamında ne bekleyebilirim?
Cerrahi tesisiniz bir devlet kurumu ya da ulusal olarak tanınmış bir kurum tarafından onaylanmış mıdır?

Ameliyat için hazırlanın

Her karın germe ameliyatı farklıdır, bu da her hastanın ameliyatın mümkün olduğunca kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğinden emin olmak için doğrudan plastik cerrahlarıyla görüşmesi gerektiği anlamına gelir. Genellikle hastaların yapması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar:
Tıbbi bir değerlendirme ya da laboratuvar testi yaptırmak
Kullanılmakta olan ilaçları duruma uygun şekilde kullanmak ya da belli ilaçları kullanmak
Sigara içmeyi bırakmak
Kanamayı arttırabilecek ilaçların ve ek gıdaların kullanımının geçici olarak bırakılması (bitkisel takviyeler, anti-inflamatuar ilaçlar ve aspirin).
Karın germe operasyonlarının çoğu ayakta hastalar üzerinde uygulanır ve hastaların ameliyattan sadece birkaç saat sonra eve dönmelerine olanak sağlar. Daha invazif karın germe ameliyatlarında hastanın bir gece hastanede kalması gerekebilir.

Tedavi süresince ne olduğunu anlayın

Hastalar, ameliyattan bir hafta sonra biraz ağrı ve rahatsızlık yaşamayı, bolca dinlenmeyi ve hareketlerinde sınırlılık olmasını bekleyebilir. Karın germe ameliyatından sonraki iyileşme sürecinde kesilerinize bandaj ve sargı uygulanabilir. Buna ek olarak hastalar, kompresyon giysileri ya da elastik bandajlara sarılabilir. Bu, karın bölgesini desteklemeye yardım eder ve ameliyat sonrası iyileşme döneminde inflamasyonu sınırlar. Bazı hastaların derilerinin altına toplanmış olabilecek fazla sıvı ya da kanın bölgeden çıkarılması için ince, küçük tüpler yerleştirilebilir. Hasta olarak size aşağıdaki durumlarla ilgili bazı yönergeler verilebilir:

Enfeksiyon ihtimalini azaltmak ve iyileşmeye yardım etmek için hangi ilaçları alacağınız
Cerrahi drenler ve işlemin yapıldığı bölgeye nasıl bakacağınız
Genel sağlığınız ve ameliyat bölgesiyle ilgili dikkat etmeniz gereken belli konular
Ne zaman plastik cerrahınızla görüşeceğiniz

 

Potansiyel izleri önceden tahmin edin

Ameliyat izleri, hangi karın germe çeşidinin uygulandığı ve kesi uzunluğu, yeri ve sayısına bağlı olacaktır. Aynı zamanda, daha önce sezaryen ameliyatı olan kadınlar, daha önceden var olan yaralarının abdominoplasti yaralarıyla iç içe geçtiğini görebilir. Yara izleri tamamen kaybolmaz ve bu ameliyatla oluşan izlerin solması birkaç ay ila bir yıl sürer. Yara izlerini azaltmak için hastaların ameliyatın kesi yerinin iyileşme süresi boyunca aşırı harekete ya da güce maruz kalmasını önlemesi şarttır. Hastalar, kalan izleri azaltmak için neler yapmaları gerektiğini cerrahlarına sormalıdır.

Sonuçlar konusunda ne beklemeniz gerektiğini öğrenin

Kozmetik ameliyatın sonuçları başlangıçta görülür olmayabilir. Bunun sebeplerinden bazıları hastanın dik duramaması ve şişmedir. Nihai sonuçları görmek için genelde birkaç hafta ya da daha uzun süre gerekir.

Ameliyat masrafları hakkında önceden bilgi sahibi olun

Ameliyat ücretleri çok değişkenlik gösterebilir, ama kabaca ücret $8,000-$10,000 arasındadır. Ücret, cerrahın deneyimine, uzmanlığına ve ameliyatın gerçekleştirileceği yere göre değişir. Toplam ücrete anestezi ücreti, tıbbi testler, ameliyat sonrası kıyafetlerin ücretleri ve ilaçların ücretleri de dahildir.

Her şeyin özeti

Karın germe ameliyatının gücü, hastaların estetik hedeflerine ulaşmasına ve özgüvenlerini desteklemesine yardımcı olabilmesindedir. Bu katkıların ikisi de yaşam kalitesini büyük oranda iyileştirebilir. Bu ameliyatı geçirmeyi düşünen hastaların bu kontrol listesi gibi bir listeyi takip etmeleri sonuçlarını iyileştirmeye, beklentilerini karşılamaya ve genel karın germe deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz