13 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaBurun EstetiğiBurun Estetiğinde Kadın Erkek Farkı

Burun Estetiğinde Kadın Erkek Farkı

0
(0)

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi burun estetiği (Rinoplasti), 2020’de de popülaritesini devam ettirecek  operasyonların başında geliyor. Burun estetiğinin popülaritesinin sebebi, nefes sorunun çözümünde büyük rol oynaması ve aynı zamanda estetik görünümünü başarılı bir şekilde iyileştirmesi. 

Burun estetiğinde, kişiye özel bir anlaşıyla hastaya yaklaşılması gerekir ki görünümü başarılı bir şekilde iyileştirilsin. Kişiye özel anlayışın kriterlerinden hiç şüphesiz biri de cinsiyettir. Operasyon erkekler için ve kadınlar için farklı bir bakış açışıyla yapılır. Erkeğin burun estetiğiyle feminen bir görüntüye sahip olmamasına, kadınların da daha erkeksi bir ifade oluşmamasına dikkat ediliyor.

Burun estetiği anatomideki farklılıklar göz önünde tutularak yapılır.

Genel olarak erkeklerin burunları, daha yüksek bir köprü ve daha geniş bir orta burun genişliği ile daha belirgin olur. Erkekler ayrıca burun üzerinde daha kalın bir cilde sahiptirler. Ameliyat sonrası iyileşme süresi kadınlara göre biraz daha uzun olabilir.

Kadın burnu, erkek burnuna kıyasla genellikle daha belirgin ve hassastır. Birçok kadın doğal görünümün bozulmadığı bir ameliyat tercih eder. 

Burun ucu ve sırtın birleşme noktası yani burnun üstü kırılma noktası anatomik bir noktadır ve burnu güzel gösteren bir kavistir. ( Bu noktaya Supratip Break Point denmektedir.) Kadınlar, cerrahlardan bu görünüme kavuşmayı talep ederler. Bu görünüm burna daha kadınsı görünüm kazandırdığı için erkekler tarafından tercih edilmez. 

Bir diğer farklılık ise boyuttur. Kadın burnu bir erkekten daha kısa olabilir.

Son olarak, etnik kökene bağlı olarak burun genişliği, burun sırtının kamburluğu ve burun kanatlarının altında görünen bölümün açısı gibi pek çok farklılıklar olabilir.

Burun estetiği, kadın ve erkekler için estetik açıdan farklıdır.

Burun estetiği, kadın ve erkekler için estetik açıdan farklıdır.

Erkek ve kadın burun estetiği (Rinoplasti) arasındaki ikinci büyük fark ise; kadın ve erkek için “ideal burun” beklentisi farklıdır.

Çoğu erkek, ayırt edici özelliklere sahip daha belirgin, güçlü bir burun için ister. Erkekler için, burnun ucu daha inik olması beklenir. Üst dudak ve burun arasındaki açı 90 ila 95 derece arasındadır.

Öte yandan, kadınlar genellikle daha yukarı döndürülmüş kalkık burun tercih ediyor. Bununla birlikte, günümüzün ideal kadın burnu geçmişten daha düz ve daha uzundur, bu nedenle birçok kadın hafif bir sırt kamburuyla daha doğal, daha uzun görünümü tercih ediyor.

Güzel olan ve abartılmış olan arasında ince bir çizgi vardır. Burun estetiği operasyonu öncesinden cerrah ile beklenti ve sonuçlar hakkında net olarak konuşup anlaşmak önemli olacaktır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

S.C.L. Leong https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2273.2004.00891.x

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar