20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaBurun EstetiğiBurun Estetiği Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

0
(0)

Belki burnunuzun şeklinden hiçbir zaman memnun değildiniz. Belki de nefes alıp verme problemleri yaşıyorsunuz. Sebebi hangisi olursa olsun, rinoplasti (burun estetiği) sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Rinoplasti burnunuzda birçok değişiklik yaratabilir. Burun estetiğiyle örneğin, burnun boyutu (yüzünüze göre), burun kemerinin genişliği, burun deliklerinin büyüklüğü ve pozisyonu ve burun profili (burun kemerindeki çukurlar ve tümsekler hafifletilerek) değiştirilebilir.

Burun ameliyatı ile ayrıca burun ucu yeniden şekillendirilebilir, burun deliklerinin büyüklüğü ve genişliği değiştirilebilir, yukarıya dönük burun delikleri ve burun asimetrisi düzeltilebilir. İşlevsel açıdan bakıldığında, rinoplasti ile belirli solunum güçlükleri (örneğin septum deviasyonundan kaynaklananlar) düzeltilebilir. Burun estetiği, burundaki belirli doğum kusurları ve araba ya da spor kazası yaralanmaları için de bir seçenektir.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirildiği bir ameliyattır. Yapısal bozuklukları (örneğin tümsekler ve kanca burun) düzeltmek, burun büyüklüğünde ve şeklinde ufak değişiklikler yaparak görünüşü iyileştirmek ya da işlevsel bir problemi (septum deviasyonundan kaynaklanan nefes alıp verme güçlüğü gibi) düzeltmek için uygulanabilir.

Septum, iki burun deliği arasındaki duvardır. Kıkırdak ve kemikten oluşan bu yapı, burun boşluğunu ikiye ayırır. İdeal bir septum düzdür ve burnun iki yanını eşit büyüklükteki boşluklar şeklinde ayırır. Septum deviasyonu olduğunda ise, septum orta çizgiden kaymış halde bulunur. Septum deviasyonu, ciddi durumlarda, burundan nefes alıp vermeyi zorlaştırabilir.

Burun Estetiği için Uygun Bir Aday Mıyım?

Burun ameliyatı, en popüler estetik cerrahi operasyonlarından biridir. Burnunuz sizi rahatsız ediyorsa, rinoplasti için uygun bir aday olabilirsiniz. Sorununuz ne olursa olsun, estetik burun ameliyatı burnunuza ve yüzünüze orantı ve denge getirebilir.

Burun Estetiği Çeşitleri

Açık Rinoplasti: Burunda büyük değişiklikler yapılması gerektiğinde, kesiler, burun deliklerini birbirinden ayıran dikey deri üzerinde oluşturulur. Cerrah daha sonra deriyi ve yumuşak dokuyu kaldırarak burnun içerisindeki yapılara ulaşır.

Kapalı Rinoplasti: Çok büyük değişiklikler gerekmediğinden çoğu cerrah kesileri burun deliklerinin içerisinde oluşturur. Daha sonra burun derisi, burun kemiği ve kıkırdağından ayrılır. Ardından istenilen sonuca ulaşmak için kemik ve kıkırdak alınabilir, yeniden şekillendirilebilir, büyütülebilir ya da yeniden düzenlenebilir.

Sekonder Rinoplasti: Revizyon rinoplastisi de denen bu operasyon, önceki bir burun estetiği ameliyatı ile çözülemeyen, ya da önceki operasyondan kaynaklanan problemleri düzeltmek için gerçekleştirilir. Problemlerin ufak ve kolayca düzeltilebilir olması mümkündür. Ancak çoğunlukla sorunlar büyüktür. Bu durum sekonder rinoplastiyi daha zor hale getirir. Revizyon rinoplastisi açık veya kapalı yöntemle yapılabilir.

Dolgu Uygulamaları: Dolgu enjeksiyonlarıyla, çukurlar doldurulabilir, keskin açılar yumuşatılabilir ya da burun ucunun açısı değiştirilebilir. Bunun sonucunda simetri daha iyi hale gelir, burnunuz daha küçük ve daha çekici görünür. Cerrah burundaki bir çıkıntıyı almak yerine dolgu enjeksiyonuyla burnu düzleştirir. Bu işlemin sonuçları kalıcı değildir. Bazı estetik cerrahlar, burun estetiği ameliyatı sonrası ortaya çıkabilen düzensizlikleri hafifletmek için dolgu enjeksiyonundan faydalanabilirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Neler Yapmalıyım?

 • Operasyondan önce ve sonra ikişer hafta, aspirin, ibuprofen, E vitamini ve bitkisel takviye kullanmamak çok önemlidir.
 • Ameliyattan en az 2-4 hafta önce sigara içmeyi bırakın. Nikotin iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.
 • Mümkünse ilaçlarınızı operasyondan önce yazdırıp hazır olun.
 • Evinizde bolca dudak merhemi ve soğuk içecek olduğundan emin olun. Ağzınızdan nefes alıp vermek, ağzınızın fazlasıyla kurumasına neden olacak.
 • Ameliyattan sonraki ilk iki gün ve gece sizin yanınızda olacak bir arkadaşınız veya yakınınız olsun.
 • Burnunuza yapılmasını ve yapılmamasını istediğiniz şeyler konusunda cerrahınızla aynı fikirde olduğunuzdan emin olun. Sonradan pişman olmamak için, cerrahınızla ayrıntılı şekilde konuşun.
 • Eğer kaygılı hissediyorsanız, korkunuzu bastırıp daha fazla soru sorabilmek için estetik cerrahınızla başka bir randevu ayarlayın.
 • Ameliyattan sonrası için ulaşım konusunda gerekli ayarlamaları yapın. Rinoplastiden sonra araba süremezsiniz.
 • Yapılması gereken tüm ağır işleri ameliyattan önce tamamlayın. Operasyon sonrasında en az 3 hafta boyunca ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 • Evinizde rahat kıyafetler bulundurun. Önden düğmeli üst kıyafetleri, giyerken kafanızı sıkıştıran tişörtlerden daha iyidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

 • Şişmeyi en aza indirmek için, uyurken başınızı yüksekte tutun.
 • Burnunuza darbe almaktan kaçının (evcil hayvanlara, küçük çocuklara ve uyurken partnerinize dikkat edin). 2 hafta boyunca egzersizden ve kendinizi zorlamaktan kaçının. Soracağınız bir şey olursa, doktorunuzun ofisini arayın.
 • Burun ucunda ödem oluşumunu minimuma indirmek için az tuzlu bir beslenme düzeni tavsiye edilmektedir. Bu şekilde beslenmeye ameliyattan önceki gün başlamalısınız.
 • İlk 1-2 hafta yumuşak gıdalar tüketin.
 • Burun estetiğinden sonra 4 hafta süreyle gözlük takmayın. Eğer gözlük takacaksanız, gözlüğü alnınıza bantlayın ya da gözlükle burnunuz arasına köpük gibi yumuşak bir şey yerleştirin. Bu şekilde burnunuzun iyileşme sürecini bozmadan gözlük takabilirsiniz.
 • İyileşmeyi teşvik etmek ve şişmeyi engellemek için birkaç ay süreyle şapka takın ve güneş losyonu kullanın.
 • Ortaya çıkabilecek burunla alakalı problemlerle (örneğin burun tıkanıklığı) en iyi şekilde nasıl başa çıkabileceğinizi doktorunuza sorun.
 • Eğer ağrı yaşıyorsanız, ilaç planınızın düzenlenmesi gerekir. Eğer ağrının artmasına izin verirseniz, ağrıyı yeniden kontrol altına almak zor olabilir.
 • Uykulu hissediyorsanız, şekerleme yapın. Uyumak iyileşmeyi teşvik eder. Bu sebeple her fırsatta uyuyun.
 • Şişliğin tamamen ortadan kalkması haftalar, aylar, hatta 1-2 yıl sürebilir. Burnunuzun başlangıçtaki görünüşü, iyileştiğinde sahip olacağı görünüşten farklıdır.

Rinoplasti ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

Rollin K. Daniel https://academic.oup.com/asj/article-abstract/33/3/363/2801357

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar