background

Dudak Dolgusu
Hakkında Her Şey

Dudak büyütme, daha dolgun dudaklar sağlayan kozmetik bir işlemdir. Dolgun dudaklar yüzyıllardır estetik bir ideal olarak görülmüştür. Dudak implantları, yağ enjeksiyonu veya dermal dolgu maddeleri ile dudak büyütme, dudakları dolgunlaştırır ve yüzün görünümünü güzelleştirir.

image
BİLGİ Neredeyse her yaştaki yetişkinler dudak büyütme için iyi bir aday olabilir.
Image

Dudak Dolgusunda Başarı

Doğal olarak ince dudaklı veya dudak hacminde yaşla ilişkili bir azalma olan hastalar tipik olarak prosedürden oldukça iyi sonuçlar elde ederler. Genellikle kozmetik cerrah, enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri, yağ transferi ve dudak implantları ile uyguladığı dudak büyütme sonuçlarını önceki ve sonraki hasta fotoğrafları şeklinde gösterecektir.

Öncesi Sonrası Fotoğraflarını Gör »

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Dudak Dolgusu için uygun bir aday mıyım?

İnce dudaklar birçok kadın için endişe kaynağıdır. Dudak büyütme, dudak hacmini artırabilir ve dudak kenarları boyunca yaşa bağlı kırışıklıkları doldurarak görünür çizgiler azaltabilir. Çoğu kadın dudak büyütme için iyi bir adaydır, ancak prosedürü düşünen herkes, bir karar vermeden önce dudak büyütme işleminin riskleri ve faydaları hakkında bilgi edinmelidir.

18 Yaş ve Üzeri

Büyümesi tamamlanmış bireyler; Genellikle, cerrahi, 18 yaş ve üzerindeki yaştaki bireylerde yapılır

Fiziksel Açıdan Sağlıklı

Fiziksel açıdan sağlıklı ve ameliyat geçirmeyi engelleyecek hastalıkları bulunmayan bireyler

Gerçekçi Hedefler

Olumlu bir bakış açısı ve görünüşlerinin iyileştirilmesi için akılda bulunan spesifik, ama gerçekçi hedefleri olan bireyler

İletişime Geç

Hasta Görüşleri

Dudak dolgusunda başarı, plastik cerrahın estetik algısına ve el becerisine diğer estetik işlemlerde olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir işlem geçirmek ve işlem sonrası sonuçlardan memnun kalabilmek için cerrah seçerken tecrübesinin ve cerrahi becerilerinin yanı sıra estetik algısının da yüksek olmasına dikkat etmek elzemdir. Aşağıda kliniğimizde dudak dolgusu işlemi yaptıran hastalarımızdan bazılarının işlem sonrası görüşlerini paylaştık.

image
Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

image
Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

İletişim
image
Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Dudak Büyütme İşlemi Öncesi

Dudak büyütme ameliyatından önce, hastalar doktorlarından ameliyat öncesi talimatları almalıdır. Yağ transferi ve dudak implantı prosedürleri durumunda, hastalar şunları yapmalıdır:

Operasyon Öncesi

Ameliyattan birkaç hafta önce bazı ilaçları, bitkileri ve vitaminleri almayı kesmeli, ameliyat günü gece yarısından sonra yemek yemekten kaçınılmalıdır.

Operasyon Günü

Cerrahi randevularınızda rahat kıyafetler giyin. Ameliyat gününde makyaj, takı ve kontakt lens kullanmayın. Bir aile üyesinden veya arkadaşınızdan sizi eve götürmesini isteyin.

Operasyon Sonrası

Dermal dolgu maddeleri ile dudak büyütme prosedürü, liposuction ve dudak implantlarının yerleştirilmesi ile yağ transferini daha az invaziv hale getirir. Sürüş sırasında herhangi bir ağrı kesici kullanmamaları koşuluyla, hastalar arabalarını kendileri kullanarak randevularına ulaşabilirler.

background

Dudak İmplantı İşlemi

Dudak implantları, dermal dudak dolgu maddelerine göre daha rafine sonuçlarla kalıcı dudak büyütme sağlar ve ince dudaklı bireyler için iyi bir seçenektir. Dudak implant ameliyatı nispeten basittir ve genellikle tamamlanması yaklaşık bir saat sürer. Cerrahınız önce dudaklarda küçük kesiler yapacaktır. Kesiler çoğunlukla ağız köşelerinde yapılır, ancak kullanılan spesifik tekniğe bağlı olarak dudakların başka yerlerinde de uygulanabilir. Cerrah, daha sonra implantı yerleştirmek için ince bir tünel oluşturacaktır. Bu tüneli doğru bir şekilde oluşturmak, dudak implantının doğru bir şekilde yerleştirilmesini ve eşit, doğal görünümlü bir sonuç elde edilmesini sağlamak için hayati önem taşımaktadır. Sonra, cerrah implantı yerleştirecek ve dudağa geçirecektir. Son olarak, dudak implantı doğru uzunlukta tam olarak kesilecek ve kesikler kapalı olacaktır.

Dudak dolgusu fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

image

Dolgu ile Dudak Büyütme Prosedürü

Doktorlar sıklıkla dudaklara dolgun, şehvetli bir görünüm vermek için enjekte edilebilir dudak dolgu maddelerini kullanırlar. Dudak büyütme için çok çeşitli malzemeler ve enjeksiyon teknikleri nedeniyle, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birçok seçenek vardır. Dudak büyütme alanındaki ilerlemeler, doktorların bunları kalıcı dudak dolgu maddeleri olarak kullandığı bazı yöntemleri çok etkili kılmıştır.

Dudak Büyütme İçin Enjeksiyon Teknikleri

Enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri ile dudak büyütme, 30 dakika gibi kısa bir sürede hoş sonuçlar verir. Anestezi tipik olarak prosedür için gerekli değildir, çünkü dolgu genellikle lidokain veya başka bir topikal anestetik içerir. Enjekte edilebilir dudak dolgu maddeleri ile sonuçlar geçicidir, çünkü dolgular sonunda parçalanır ve vücut dolguyu emer. Sonuçların süresinin uzunluğu her bir bireye göre değişir, ancak ortalama genellikle dört ila altı aydır. Kalıcı dudak büyütme için dudak implantlarını düşünen bireylerin, implantların istenen kozmetik yararı sağlayıp sağlamadığını görmek için öncelikle enjekte edilebilir dudak dolgu maddelerini denemeleri önerilir.

Kolajen Bazlı Dudak Dolgusu

Dünya çapında en sık kullanılan enjektabl dolgu maddesi olan kollajen, sığır kaynaklı kollajen ve insan kaynaklı kollajen olmak üzere iki şekilde gelir. Bovinden türetilen kolajen, sürekli izlenen, hastalıksız kapalı sürülerde yetiştirilen ineklerin dokusundan çıkarılır. Sığır kollajenine karşı% 3'lük bir alerjik reaksiyon şansı olduğu için, bu dudak dolgu maddesiyle tedaviden önce bir alerji testi gereklidir. İnsandan elde edilen kolajen, kadavralardan veya ameliyatlar sırasında çıkarılmış aşırı deriden hasat edilir. İnsandan elde edilen kollajenin biyouyumluluğu, bir ön-tedavi alerjisi testine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve bu dudak dolgu maddelerini, sığır kollajenini tolere edemeyenler için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Hyalüronik Asit Bazlı Dudak Dolgusu

Hiyalüronik asit, vücudun derzlerinde ve derisinde doğal olarak bulunan temiz, biyolojik olarak parçalanabilir bir maddedir. Hyalüronik asit dudaklara enjekte edilen su molekülleri ile bağlanır. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin dudakları yumuşatmanın yanı sıra dudaklardaki kolajeni güçlendirmeye kadar ulaşan faydaları da mevcuttur. Bu dudak dolgu maddeleri için bir ön tedavi alerjisi testi gerekli değildir.

Dudak dolgusu

Yağ Transfer ile Dudak Büyütme Prosedürü

Yağ aktarımı ile dudak büyütme, vücudun bir bölgesinden yağ alıp dudaklara enjekte etmeyi içerir. Yağ transferi sırasında sadece vücudun doğal dokusu kullanılır, bu nedenle red veya alerjik reaksiyon nadiren oluşur. İşlemin etkileri altı ay ile 1 yıldan fazla olacak şekilde kendini gösterir.

Yağ transfer prosedürüyle dudak büyütme işleminde yağ, ilk olarak hastanın vücudundaki (genellikle karın veya kalça) bir yerden liposuction ile çıkarılır. Dudak büyütme prosedürü, vücudun başka bir bölgesine uygulanan liposuction prosedürü ile bağlantılı olarak gerçekleştirilmediği sürece, çıkarılan bölgede belirgin bir etki yaratmayacaktır. Yağ daha sonra bir şırınga ve künt iğne ile dudaklara enjekte edilir. Enjeksiyonlar sadece yaklaşık 0.2 santimetre çapında küçük dik işaretleri bırakır.

Yağ transferi ile dudak büyütme, tipik olarak cerrahın ve hastanın tercihlerine bağlı olarak lokal anestezi veya hafif genel anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedür, vücudun bir veya iki bölgesinde bulunan yağ miktarını azaltmak isteyen ve dudaklarını dolgunlaştırmak hastalar için idealdir.

image

Dudak Büyütme İşlemi Sonrası

Dudak dolgularının uygulanması yoluyla dudak büyütme, yağ transfer prosedürleri veya dudak implantlarının yerleştirilmesi genellikle doktorun ofisinde gerçekleştirilir.

Dudak Büyütme Prosedüründen Sonra Ne Beklenir?

Dudak büyütme sonrası iyileşmenin uzunluğu, uygulanan dudak büyütme prosedürünün spesifik tipine bağlı olarak değişir. Ancak, prosedürü tamamlamak için genel bir sedatif kullanılmadıkça, çoğu hasta günlük rutinlerine bir gün içinde geri dönebilir. Herhangi bir dudak geliştirme işleminden sonra şişlik ve morarma beklenebilir. Büyütme için dolgu maddeleri kullanılırsa Bu etkiler bir hafta kadar sürer. Dudak implantı yerleştirilmesi durumunda üç haftaya kadar sürebilir. Dudak büyütme işlemi sırasında rahatsızlık minimaldir ve nadiren reçeteli ağrı kesici ilaçlarla yönetim gerektirir.

Normal Rutininize Dönüş

Enjeksiyonluk dudak dolgu maddeleri ile yağ transferini veya dudak büyütmeyi takiben iyileşme süreci genellikle hastaların normal aktivitelere dönebilmesi için gün boyu dinlenme gerektirir. Ameliyat sonrası rahatsızlık, reçetesiz ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir.

Dudak implant prosedüründen sonra iyileşme genellikle en az bir hafta gerektirir ve birçok hasta için bu süreç iki haftaya kadar sürebilir. Ağız dışına yerleştirilen sütürler ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra alınır. Ağızdaki sütürler, aynı zaman zarfında çözülür. İyileşme süreci tamamlanana kadar dudaklar uyuşabilir. Ek olarak, dudaklar işlemden sonra üç aya kadar sert kalabilir.

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Cerrahınıza sorulacak sorular

Cerrahınıza plastik cerrahi güvenliği prosedürüne uygun olarak operasyon öncesi ve sonrasına ilişkin sorularınıza sorarak bilgi edinebilirsiniz ve prosedürünüzü planlamak için bu önerileri takip etmeniz ve soruları sormanız yardımcı olabilir:

Eğitim

Kaç yıllık plastik cerrahi eğitimi aldınız?

Hastane

Bu prosedürü uygulamak için hastane ayrıcalıklarınız var mı? Eğer öyleyse, hangi hastanelerde?

Uygunluk

Bu prosedür için iyi bir aday mıyım?

Beklentiler

En iyi sonuçları almam için benden ne beklenir?

Prosedür

Prosedürümü nerede ve nasıl yapacaksınız?

İyileşme Dönemi

İyileşme süresinin ne kadar bekleyebilirim ve iyileşme sırasında ne tür bir yardıma ihtiyacım olacak?

ÖNEMLİ
Önceki Hastalar

Prosedür için bakabileceğim önce ve sonra fotoğrafları var mı ve benim için makul olan sonuçlar nelerdir?

Riskler ve Komplikasyonlar

Dermal dolgu maddeleri, dudak implantları veya yağ transferi ile ilişkili riskler ve komplikasyonlar nelerdir?

Önlemler

Komplikasyonlar nasıl ele alınır?

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak büyütme için iyi bir aday mıyım?

Genel sağlığınız iyiyse, olumlu bir tutum ve gerçekçi beklentileriniz varsa, bu prosedür için kliniğimizde iyi bir aday olabilirsiniz. Dudak görünümünün iyileşmesi ve ince dudaklarının dolgunlaşmasını isteyen hastalar için sonuçları iyi bir operasyonel yöntemdir.

Dudak büyütme kimler için uygun değildir?

Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya şiddetli alerjiniz varsa, bu işlem sizin için sakıncalıdır. Belli bağ dokusu rahatsızlıkları olan kişilerde, yan etki riski de daha yüksek olabilir.

Dudak dolgusu kullanmanın herhangi bir yan etkisi var mı?

Yan etkiler nadirdir ancak enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, şişlik, ağrı, kaşıntı, çürük ve renk solmasına neden olabilir. Bu etkiler tipik olarak kendiliğinden veya tedaviden 1 ila 2 gün sonra düzelir.

Tedavi günümde ne bekleyebilirim?

Dudak dolgusu enjeksiyonları minimum hazırlık ile gerçekleştirilebilir. Doktor, tedavi edilecek bölgeyi hazırlayacak ve acınızı en aza indirecek önlemler alacaktır. Prosedür 20 dakikadan az sürecektir ve klinikten çıktıktan sonra takip edilecek talimatlar verilecektir.

Dudakların içinde ve çevresinde enjeksiyonlar acıtır mı?

Dudaklardaki enjeksiyonlar rahatsız edici olabilir; Bununla birlikte, dudakları uyuşturan topikal anestetik kremler, enjeksiyonun hissedilemeyeceği şekilde kullanılabilir. Hemen hemen tüm hastalar için bu yeterlidir ve ağrının önlenmesi için başka hiçbir işleme gerek yoktur. Özellikle hassas olan hastalar için gerekliyse, dudakları ve çevresindeki bölgeleri tamamen uyuşturmak ve geçici olarak tüm hissi kaldırmak için lokal bir anestetik (veya donma) enjekte edilebilir.

Tedaviden sonra dudaklarım şişecek mi?

Dudak büyütme işleminin ardından, biraz şişlik olacaktır; Bununla birlikte, şişme normal olarak minimaldir ve zar zor görünürdür. Sadece, şişliğin azaldığı prosedürünüzden sonraki gün, dudaklarınızın enjeksiyondan hemen sonra ortaya çıktıklarından çok daha küçük göründüğünü fark edebilirsiniz. Hastalar nadiren dudak büyütme işlemi geçirdiklerini ortaya çıkaran bir morarma veya şişlik yaşarlar.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır?

Hyalüronik Asit dudak dolgusu maddeleri genellikle yaklaşık 6 ila 9 ay kalıcıdır. Kesin süre, hastalar ile kullanılan dolgu maddesinin türü ve miktarı arasında değişir. Hyaluronik Asit vücut tarafından aylarca tamamen emilip parçalandığı için sonuçları korumak için her 6 ayda bir yeniden tedavi seansı yapılması önerilir.

Dudak büyütme nedir?

Dudak büyütme, dudaklarınızın boyutunu ve şeklini geliştiren kozmetik bir işlemdir. Dudaklarınızın boyutunu büyütmek için temelde üç yol vardır. Enjekte edilebilir dolgu maddeleri dudaklarınız için cerrahi olmayan, genellikle geçici bir destek sağlarken, cerrahi olarak yerleştirilen dudak implantları kalıcı bir çözüm sunar. Ayrıca yağ transferi yapılabilir.

Dudak büyütme için konsültasyon nasıl geçer?

Bir dudak büyütme konsültasyonu sırasında, cerrah, dudaklarınızı ve estetik hedeflerinizi geliştirmek için sorunlarınızı açıkladığınız gibi dinleyecektir. Ardından, dudak büyütme süreci için uygun olup olmadığınıza, tıbbi geçmişinizi öğrenerek ve dudaklarınızı ve ağzınızı inceleyerek belirleyecektir. Cerrah ayrıca tüm sorularınızı cevaplamalı ve dudak büyütme ile ilgili riskleri ve maliyetleri tartışmalıdır.

İmplantla dudak büyütme nasıl yapılır?

İmplantla dudak büyütme işlemi, ağızdan alınan doku, deri, kas veya fasya (bağ dokusu) veya tüp şeklindeki sentetik implantlardan alınan lokal flep greftlerini içerebilir. İmplantlarla dudak büyütme, genellikle lokal veya intravenöz sedasyon anestezi altında, ayaktan tedavi bazında iki saat kadar sürebilir. Cerrah ağzın köşesinde dudak iç tarafına bir kesi yapar, implantı yerleştirir ve kesiyi dikişlerle kapatır.

Dudak implantı ameliyatı sonrası ne beklemeliyim?

İmplant prosedürünüzün ardından dudaklarınızın çok şişmiş ve çok hassas olmasını beklemeniz gerekir. Uyuşma birkaç gün sürebilir ve yemek yemekte zorluk çekebilirsiniz.

Sonuçları ne zaman görebilirim?

Sonuçlar genellikle hemen görülebilir. İmplantlar ve çoğu enjekte edilebilir madde için, dudaklarınız ilk başlarda oldukça büyük ve şişmiş olacak; prosedürünüzden sonraki ilk haftada şişlik azaldıkça dudaklarınızda bir fark görmeye başlayacaksınız.

Dudak büyütmenin geri dönüşü olur mu?

İmplant ile dudak büyütme işlemi tersine çevrilebilir; yani, sonraki bir ameliyat sırasında implant çıkarılabilir. Enjeksiyonla yapılan dudak büyütmenin bir çoğu zaten geçicidir, bu yüzden etkiler zamanla kendi kendine kaybolur. Kalıcı enjektablların çıkarılması daha zordur, bu yüzden kararınızı verirken bunu göz önünde bulundurun.

image

Dudak Büyütme Riskleri

Genellikle dudak dolgu maddeleriyle ilişkili düşük bir komplikasyon riski olsa da, reaksiyonunuz seçtiğiniz dolgu maddesine ve iyileşme kabiliyetinize bağlı olacaktır. Dudak dolgu maddelerine bağlı daha hafif yan etkiler arasında kızarıklık, morarma, şişme, hafif rahatsızlık, hassasiyet ve enfeksiyon bulunur. Dikkatli yaklaşımla, bu belirtiler en aza indirgenebilir ve birkaç gün içinde kaybolmalıdır. Daha ciddi bir risk, hayvansal kaynaklı dudak dolgu maddelerine karşı alerjik bir reaksiyonun olmasıdır, ancak bu çok nadirdir.

Kalıcı Dudak Büyütme Riskleri

Diğer kozmetik ameliyatlarla karşılaştırıldığında, dudak implantlarından kaynaklanan komplikasyon riski nispeten düşüktür. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyat geçirmeden önce olası komplikasyonların farkında olmak iyi bir fikirdir. Kalıcı dudak büyütme ile ilişkili risklerin bir kısmı, implant reddi, enfeksiyon, implant migrasyonu, skar oluşumu ve dudakların sertliğidir. Bununla birlikte, bu riskler, dudak implant prosedürünü gerçekleştirmek için deneyimli bir cerrah seçerek büyük ölçüde azaltılabilir.

Yağ Transferi ile Dudak Büyütme Riskleri

Yağ transferi ile dudak büyütme nispeten düşük riskli bir prosedürdür. Bununla birlikte, herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi, bazı yan etkilerin ortaya çıkması mümkündür. Bunlar ya yağın alındığı alanı ya da enjeksiyon bölgesini (dudakları) etkileyebilir ve enfeksiyon, kanama, ve şişmeyi içerir. Cerrahların düzeltmeye çalıştığı prosedürün bir kusuru, transfer sırasında bazı yağ hücrelerinin ölmesidir. Tecrübeli bir cerrah, yağları aralıklarla enjekte ederek bunun olmasını önlemek için gerekli adımları atacaktır.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik Kliniği doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Dr. Güray Yeşiladalı

Dudak dolgusu fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

Dudak Dolgusu

Dudak dolgunlaştırma, şekillendirme, alın çizgilerinde, burun kenarlarında, ağız kenarı ve kıvrımlarında, dudak ve çene arasında zamanla veya yapısal olarak oluşan çöküntülerin giderilmesi herhangi bir cerrahi müdahaleye maruz kalmadan, cilt alt yapısına enjekte edilen dolguyla mümkün. 30 dakika süren işlem sonrasında istenen görünüme kavuşur ve hemen günlük hayata geri dönebilirsiniz.

Kullanılan dolgu maddesi içerdiği hyalüronik asitle cilde canlılık, parlaklık, nem ve sıkılık kazandırır. Bu madde cildin yapıtaşlarından biri olduğu için yüz ve vücudun istenen her bölgesine güvenle uygulanabilir.

Uygulama 6-12 ay süresince geçerli olup yenileme gerektirebilir.