background

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Hem doğal hem de güzel bir buruna sahip olmanız mümkün.

RANDEVU AL
image
KAPALI TEKNİK Kapalı rinoplastinin avantajı cerrahiden sonra dışardan görünür bir iz kalmamasıdır.
Image

Burun Estetiğinde Başarı

Burun estetiğinde hedef, burnun güzel olmasının yanında yüz ile uyum içerisinde olmasını sağlamaktır. Burun estetiği (Rinoplasti), yüksek konsantrasyon ve hassasiyet gerektiren bir operasyondur. Bu nedenle, mutlaka alanından uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Öncesi sonrası fotoğrafları görmek için tıklayınız! »

Muayene için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti ameliyatı ile, burundaki şekil bozuklukları düzeltilip estetik bir görünüm elde edilirken, nefes alma problemleri de düzeltilebilir. Bazı burunlarda kemer fazlalığının azaltılması gerekirken; bazılarında oyuk olan burnun yükseltilmesi gerekebilir ya da bazı burunlar aşırı uzunken bazıları çok kısa olabilir. Amaç kişinin çenesi, gözleri ve yanakları ile uyumlu ve doğal görünen bir burun elde etmektir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, hem estetik hem de fonksiyonel kayıpların kazandırılması için yapılır. İdeal solunumun sağlanması ve kişinin yüz hatlarına uygun bir burun, burun ameliyatı sonrası elde edilebilir. Rinoplasti ameliyatı temelde açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı yöntemle yapılır. Burun kaldırma ve burun ucu estetiği gibi işlemler için tercih edilen kapalı burun estetiği ameliyatı sırasında kesi, burnun iç kısmından yapılır. Bu nedenle burun estetiği sonrasında dışarıdan görülebilen bir iz kalmaz. Açık yöntem ise daha ciddi burun ucu vakalarında ve kemik eğrili gibi şikayetlerin varlığında tercih edilir. Burun ucu derisinin kaldırılmasıyla yapılan açık burun estetiği işlemde burnun uç kısmında hafif bir iz kalabilir. Tüm ameliyat türlerinde olduğu gibi rinoplasti işleminde de kapalı ameliyat sonrasında iyileşme daha hızlı gerçekleşir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Kapalı burun estetiğinde, kesiler burun deliklerinin içinde yapılır. Kapalı teknikte cerrahın görüş açısı daha azdır ancak gelişen tekniklerle burnun içerisindeki durum kameralarla görüntülenmektedir. Kapalı burun estetiğinin avantajları, operasyondan sonra dışarıdan görülen bir izin kalmaması ve açık burun estetiğine göre iyileşme süresinin nispeten daha kısa olmasıdır.

Açık Burun Estetiği Ameliyatı

Açık burun estetiği ameliyatında, burun deliğinin altında, burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılır. Bu yaklaşım ile estetik cerrahın, burnun septumunu görmesi ve burun yapısına ulaşması kolay olur ve bu cerraha büyük bir kolaylık sağlar. Kesi içeride olmadığı için hafif bir iz kalma ihtimali vardır ancak dikiş izleri iyileşme sürecinde belirginliğini kaybedecektir. Açık burun estetiği ameliyatının süresi ise yaklaşık iki saattir.

Burun Ucu Estetiği "Tip plasti"

Tip plasti, burunda oluşan şekil bozukluğunun düzeltildiği yöntemdir. Burunun, kemik, kıkırdak, deri ve mukoza gibi bölgelerine müdahale edilmez. Burun ucu estetiği amacıyla burun ucunun açısının değiştirilmesi ve belirginleştirilmesi için kullanılır. Kapalı ve açık teknik kullanılarak da yapılan operasyon kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 30-60 dakika sürer. Burun ucu estetiği ameliyatının güvenilir bir klinikte ve estetik cerrahi konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Kimlere Yapılır?

Rinoplasti ameliyatı hem görsel hem de sağlıksal şikayetler ile başvurulan bir operasyondur. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişiler, genellikle doğuştan gelen estetik görünüm şikayeti ile cerrahlara başvurur. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı da yapılmaktadır. Plastik cerrahınız ile detaylı bir değerlendirme yapılarak uygulanan son derece kişisel bir operasyondur. Vanity Estetik’te, estetik burun ameliyatı ile yüz hatları uyum ve sağlık koşulları ön planda tutularak (nefes anlama fonksiyonun korunması gibi) hastayı en iyi görünüme kavuşturmak hedeflenir.

Fiziksel Gelişimi Tamamlanmış Kişilere

Burun estetiğinde önemli olan Uaşsınırı değil; kemik ve kıkırdak yapısının gelişimidir. Kas kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ve muayene bulgularında da bir sıkıntı olmadığı durumlarda operasyon uygulanabilir. Genellikle, burun estetiği operasyonu 18 yaş ve üzerindeki yaşlarda yapılır.

Doktora Sor

Herhangi Bir Sağlık Engeli Olmayan Kişilere

Fiziksel açıdan sağlıklı ve ameliyat geçirmeyi engelleyebilecek hastalıkları bulunmayan bireyler.

Ranevu Al

Gerçekçi Hedefleri Olan Kişilere

Olumlu bir bakış açısı ile görünümlerinin iyileştirilmesi konusunda gerçekçi hedefleri olan bireyler.

İletişime Geç

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği ameliyatından önce iyileşmeyi hızlandırmak; operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Diyet

Herhangi bir cerrahi operasyondan önce, hastalar için sağlıklı bir diyet yapmak önemlidir. Doğru beslenme iyileşmeyi hızlandıracak ve enfeksiyon riskini en aza indirecektir. Özellikle, bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketilmesi gerekmektedir.

İlaçlar

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, hastalar kullandıkları tüm ilaçları doktorlarına bildirmelidir. Bazı ilaçlar cerrahiden önce veya sonra sorunlara neden olabilir. Doktor, hastanın bir ilacı kullanımını geçici olarak kesebilir veya daha güvenli bir alternatif önerebilir.

Sigara İçmek

Tütün kullanımı tüm vücuttaki kan akışını yavaşlatır. Oksijen, ensizyon (kesi) yerlerine çok hızlı ulaşamadığı için, sigara içenlerin iyileşme süresi uzun olup; yüksek enfeksiyon riski fazla olmaktadır. Operasyondan en az 2 hafta öncesinden başlayarak; sigara içilmemelidir.

Besin Takviyeleri

Hastaların iyileşmeyi yavaşlatacak ve cerrahi komplikasyonlara neden olabilecek belirli gıdalar ve takviyeleri kullanmaması gerekir. Hastalar, özellikle E vitamini takviyelerinden, zencefil, gingko ve ginsengden uzak durmalıdır.

Güneş

Özellikle yaz aylarında ameliyat olacak hastalarımızın yüzlerini güneş ışınlarından korumaları gerekli.

Alkol Kullanımı

Ameliyat öncesi alkol kullanımı karaciğere yük olacağı için anestezide oluşabilecek risk ihtimalini artırır. Ameliyattan en az 10 gün önce alkol tüketimine ara verilmesi gerekir.

Burun estetiği hakkında bilgi almak için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

image

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci

Burun estetiği ameliyatı, cerrahın kullandığı tekniğe ve hastanın durumuna göre yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyatların tamamında bazı ortak adımlar vardır:

Genel Anestezi

Burun estetiği ameliyatları genel anestezi ile de yapılabilir. Burun estetiği lokal anestezi ile yapılırken hastanın uyanık olmasının farklı sorunlara yol açabileceği için genel anestezi tercih edilebilir. Operasyonun, genel anestezi ile gerçekleştirilmesi hasta ve cerrah açısından daha konforludur.

Lokal Anestezi

Sadece burun ve çevresinin iğne yardımı ile uyuşturulmasıdır. Ağrı kontrolü küçük alanlar için tamamen, tüm burun için kısmen sağlanabilir.Sedasyon + lokal anestezi

Uyuşturma işlemi, damardan verilen sakinleştirici ile yapılır. Ağrı kontrolü küçük alanlar için tamamen, tüm burun için kısmen sağlanabilir. 1 saatten kısa işlemlerde uygundur.

Larengeal Maske

Bu teknik genel anestezinin bir türü olsa da kas gevşetici verilmediği için hastanın uyanması ve taburcu edilmesi çok kısadır. Tansiyon (kanama) kontrolü sağlanabilir. Ağrı kontrolü tüm burun için tamamen sağlanabilir. 1 saatten kısa işlemlerde bir alternatiftir.

Cerrahi İşlem

Anesteziden sonra, cerrah burun deliklerinde küçük kesikler açar. Daha sonra altta yatan kemiğe ve kıkırdağa erişmek için cildi dikkatlice kaldırır. Cerrah gerektiğinde dokuları çıkarabilir. Cerrah, istenen sonuçları elde ederken çevredeki dokulara olan etkiyi en aza indirgemek için çeşitli yöntemler kullanır. Yeniden şekillendirme işlemi tamamlandığında, doktor cildi burnun yeni konturlarına geri koyar ve kesikleri kapatır.

Tampon

Burun operasyonu sonrası artık tampon kullanılmamaktadır. Çok ciddi burun içi eğriliği olan hastalarda, operasyon sırasında düzeltilen kıkırdakların desteklenmesi amacıyla zaman zaman silikon ateller kullanılır. Eskiden kullanılan bez tamponlar burun içerisine yapıştığı ve çıkarılırken ciddi ağrıya sebep oluyordu. Tampon yerine kullanılan silikon ateller ise herhangi bir yapışıklığa sebep olmadığından ağrı da yapmıyorlar.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi ile yapılır ve hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Bazı durumlarda intravenöz sedasyon ile lokal anestezi uygun olabilir. Tampon uygulaması rutin olmayıp sadece rinoplasti ile birlikte septoplasti de yapılan hastalara yapılmaktadır. Ameliyat sonunda tampon yerleştirilmiş ise genelde ameliyattan sonra ilk haftada alınır. Cerrahınız, iyileşmeniz sırasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için ağrı kesici ilaçlar verecektir.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği erkeklerde ve kadınlarda hem estetik kaygılar hem de fonksiyonel nedenlerle uygulanabilen bir işlemdir. Burun ameliyatı sonrası kişinin iyileşme sürecinin hızlanması için dikkat etmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bunların başında gün içinde baş pozisyonunun mümkün olduğunca yüksek pozisyonda tutulması gelir. Gece yatarken ise ilk birkaç gün iki yastık kullanarak yatılması önerilir. 1 ay boyunca sırt üstü yatmak, belirli aralıklarla soğuk kompres uygulamak, burun ameliyatı sonrası ödem oluşumunu önler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Burun ameliyatı sonrası normal yaşama dönmek yaklaşık 1 hafta alabilir. Ancak burun mutlaka olası darbelerden korunmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa ilk 3 ay boyunca ara verilmeli ve hekimin reçete ettiği ilaçlar önerilen doz ve sıklıkta alınmalıdır.

background

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ne Beklemeliyim?

Ameliyat sonrası, birlikte hafif veya orta derecede ağrı ve rahatsızlık yaşanması normaldir. Bu, oral ilaçlarla kolayca kontrol edilebilir. Rahatsızlık ameliyattan sonraki 72 saat içinde azalmaya başlar. Bu süreden sonra ağrıda belirgin bir artış olması durumunda mutlaka doktorunuzu danışmak gereklidir.

Ameliyatı sonrası morluk ve şişliklerin de olması beklenen bir durumdur. Bu semptomlar genellikle ameliyattan sonraki ikinci günde daha da kötüleşir ve bundan sonra aşamalı olarak düzelir. Meydana gelen morluk miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Ranevu Al

İyileşme Süreci

İlk 1-2 hafta boyunca, birçok hastada morluk ve şişme görülür. Ameliyattan hemen sonra burunda yapılan iyileştirmeler anlaşılmaz. Fakat, morluklar ve şişlikler çoğunlukla ilk 10 ila 14 gün sonrasında giderek azalır. 6-18 ay içinde ise burun ameliyatı sonrası oluşan ödemler geçerek burun son şeklini alır.

İşe Dönüş

Çoğu hasta ihtiyaç duyulan aktivitenin seviyesine bağlı olarak 1 veya 2 hafta sonra işe veya okula dönmeye hazır hisseder. Genel olarak 3 hafta sonra, çoğu normal faaliyetler sürdürülebilir.

Spor

Ameliyattan sonra yaklaşık bir ay kadar burun temastan korunmalıdır. O nedenle bir süre ağır sporlardan uzak durulmalıdır. İkinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar önerilir.

background

Ameliyatsız Burun Estetiği Mümkün Müdür?

Gelişen teknolojik uygulamalar sayesinde artık cerrahi uygulama gerektirmeden ameliyatsız burun estetiği yaptırmak mümkündür. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun içindeki belirli noktalara dolgu maddesi enjekte edilerek; çarpmaya bağlı eğrilikler düzleştirilir, burun ucunu yeniden şekillendirilir ve burun simetrisi iyileştirilir.


Ameliyatsız burun estetiğinde, sonuçlar geçicidir. Ancak bu yaklaşım, hastaların cerrahi rinoplasti ile mümkün olan kalıcı değişiklikleri yapmadan önce deneme yapmasının düşük maliyetli bir yolu olabilir.

Hasta Görüşleri

Burun estetiğinde başarı, plastik cerrahın estetik bakış açısına ve el becerisine diğer operasyonlarda olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir operasyon geçirmek ve operasyon sonrası sonuçlardan memnun kalabilmek için cerrah seçerken tecrübesinin ve cerrahi becerilerinin yanı sıra estetik bakış açısının da yüksek olmasına dikkat etmek önemlidir.

Dilerseniz, aşağıda yer alan kliniğimizde burun estetiği operasyonu geçiren hastalardan bazılarının operasyon sonrası görüşlerini inceleyebilirsiniz.

image
Kemerli Burunlar

Genellikle genetik sebeplere bağlı olarak burun köprüsünde yumru şeklinde tümsekler olabilir. Özellikle profili iyileştirmek için ortadan kaldırılabilir.

Hemen Randevu Al
image
Silikon Tampon

Yeniden şekillendirilmiş burnunuzu desteklemenize ve kazara temaslara engel olur. Tampon genelde rinoplastiden sonra ilk haftada çıkarılır.

İletişim
image
Daha Rahat Nefes

Dışarıdan görülmeyen, hava yolunu tıkayan, burnun içerisindeki eğrilikler ve fazlalıklar da daha iyi nefes almayı sağlamak için rinoplasti sırasında düzeltilebilir.

Doktorlara Sor

Muayene için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Burun Estetiği İçin İdeal Yaş Nedir?

Burun estetiğinde önemli olan yaş sınırı değil; kemik ve kıkırdak yapısının gelişimidir. Kas kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ve muayene bulgularında da bir sıkıntı olmadığı durumlarda operasyon uygulanabilir. Burun estetiği ameliyatının (rinoplasti) yapıldığı en erken yaş, kızlarda 13 ve bir erkek için 15'tir. Yine de ideal olarak, yüzün kemikli ve yumuşak doku yapısının tamamen olgunlaşmasına kadar beklenmelidir. Buna göre en uygun yaşın 19-20 olduğu söylenebilir.

Burun Estetiği Sonrasında Hangi Yiyeceklerden Kaçınmak Gerekir?

Özellikle operasyondan hemen sonraki ilk günlerde, yumuşak ve basit gıdalar yemeye çalışılmalıdır. Yeterli miktarda su içmeye önem verilmeli ve vücudunuzun sindirebileceği gıdalar tüketilmelidir. Hastalarımıza, tuzlu, baharatlı gıdalardan ve sodyum açısından yüksek gıdalardan uzak durmasını öneririz, çünkü tuz ödemi artırır ve iyileşme süresini uzatır.

Burun Estetiğinden (Rinoplastiden) Sonra Nasıl Uyunmalı?

Dinlenme anında hem de uyumak için kişilerin mutlaka çift yastık kullanmaları gerekmektedir. Aynı zamanda başın dik tutularak yatılması ödem oluşmasını önler. Bu nedenle hastalar mutlaka çift yastıkla başları dik yatmalıdır.

Rinoplastiden Sonra Ağır Egzersize Ne zaman Başlanır?

Ağır kaldırma, nefesinizi tuttuğunuzda kan basıncınızı ve özellikle de yüz ve burun bölgesindeki basıncı artırır. Bu burun kanamasına neden olabilir. Ayrıca, bir ağırlık burnunuza düşerse, kırma ihtimali çok yüksektir. Burun kemiklerinin hafif travmaya karşı yeterince iyileşmesi yaklaşık 3 hafta alır. O nedenle ilk üç hafta ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.

Burun Şekli Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Oturur?

Rinoplastinin nihai sonucunu görmek bir yıla kadar veya daha fazla sürer.

Burun Estetiği Sonuçlarının Önizlemesi Yapılabilir mi?

Modern teknoloji ile hastalar, rinoplasti ameliyatı sonuçlarının bir resmini alabilirler. Dijital görüntüleme teknolojisi, cerrahların bir hastanın yüzünün 3 boyutlu sanal modellerini ve gelecek görünüşünü oluşturmalarını sağlar. 3 boyutlu modelin cerrah için rehberlik yapmasına rağmen, burun operasyonundan kesin aynı sonuçları elde edileceğinin bir garantisi bulunmamaktadır.

Cerrahınıza Sorulacak Sorular

Cerrahınıza plastik cerrahi güvenliği prosedürüne uygun olarak operasyon öncesi ve sonrasına ilişkin sorularınıza sorarak bilgi edinebilirsiniz.

Uygunluk

Burun estetiği (Rinoplasti) için iyi bir aday mıyım?

ÖNEMLİ
Beklentiler

Burun ameliyatından beklediğim sonuçlar makul ve gerçekçi midir?

Öncesi Sonrası

Burun estetiği ameliyatı için önce ve sonrasını karşılaştırma yapabilmek için burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflarım olacak mı?

Ameliyat İzleri

Burun estetiği sonrası görünür bir yara izi olacak mı? Yaralar nerede olacak?

Anestezi

Benim için hangi anestezi tipini önerirsiniz?

Yapılması Gerekenler

En iyi sonucu almak için ben neler yapmalıyım?

ÖNEMLİ
İyileşme Dönemi

Burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde beni neler bekliyor? Normal faaliyetlere ne zaman başlayabilirim?

Riskler ve Komplikasyonlar

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili riskler ve komplikasyonlar neler?

Önlemler

Komplikasyonlar nasıl önlenir?

Doktora Sor
image

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Morluklar ve şişlikler burun estetiği ameliyatının (rinoplasti) iyileşme sürecinin normal bir parçasıdır. İyileşme süreci, hem cerrahi teknik hem de hasta ile ilgili çeşitli faktörlere bağlıdır. Burun kemiklerinin kırılıp kırılmadığı (osteotomiler), kemik-kartilaginöz çerçeveden yumuşak doku diseksiyonu / yükselişinin derecesi ve ameliyatın açık veya kapalı olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği gibi faktörler iyileşme sürecinde belirleyicidir. İyileşme sürecini etkileyen diğer faktörler ise hastanın yaşı, cilt kalınlığı, beslenme şekli, kanama eğilimleri / bozuklukları ve kanı incelten ilaçların kullanımıdır.

Bu değişkenlerin çoğu hastanın kontrolünde değildir; ancak bu öneriler takip edilerek morlukların derecesi ve şişme şiddeti en aza indirilebilir. Doktorunuz kaçınmanız gereken ilaçları size söyleyecektir.

Şişkinlik

Burun, ameliyat sonrası, ilk 2 ila 12 hafta arasında önemli değişikliklere uğrar. Şişkinlik ilk birkaç ayda kademeli olarak dağılır ve burun görünümü yavaş yavaş değişir. Genellikle ikinci haftanın sonuna doğru, şişlikler yeterli derecede geriler. Dışarıdan burun ameliyatı olup olmadığı kolayca fark edilemez.

Hastaya burnu birkaç ay boyunca şişmiş görünür. Yaklaşık 3-4 ayda, şişkinliğin büyük bir kısmı kaybolur, ancak fotoğraflarda daha büyük görünecektir. Son şeklinin belirginleşmesi bir yıl kadar sürebilir.

Rinoplasti sonrası hastalar, (cerrahiden sonraki ilk birkaç hafta içinde) üst dudağının sert olduğunu ve gülümsemelerinin zor olduğunu belirtirler. Şişlik zamanla azaldığı için ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde bu durum kendiliğinden düzelir.

Morluklar

Yüksek oranda Vitamin E, Ginseng, Ginko içeren multivitamin / bitkisel ilaçlar / çaylar gibi şeylerden uzak durmak kanamaya neden olabileceği için önemlidir. Kolay kanama veya morarma yaşama, kanama bozukluğu geçmişiniz varsa veya kanama bozukluğu olan bir aile üyeniz varsa, ameliyattan önce mutlaka doktora bildirilmelidir.

İlk 48 saat boyunca yanaklara uygulanacak buz paketleri, morluklar için faydalı olabilir. Sigara içmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Genellikle ikinci haftanın sonuna doğru, morluklar azalmaya başlar. Bromelin, papaya özütü ve arnika gibi bitkisel takviyelerin faydası olabilir, ancak az sayıda çalışmada etkinliği kanıtlamıştır.

Güneş

Rinoplasti sonrasında ilk birkaç ayda güneşe maruz kalmak burun derisinin kırmızı veya "lekeli" olmasına neden olabilir. Ayrıca daha kolay güneş yanığı yaşanmasına neden olur. Rinoplasti sonrası ilk birkaç ay boyunca, hastalar yukarıda belirtilen sorunları önlemek için güneş kremi ve / veya şapka takmalıdır.

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik’in, deneyimli doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Doktora Sor
Image

Burun Estetiği ile Birleştirilebilir Estetik Operasyonlar

Burun, yüz yapısında oldukça belirgin bir rol oynadığı için, birçok hasta ek tedaviler de olmayı seçmektedir. Aynı zamanda halihazırda bir iyileşme periyodu yaşanacağı için başka işlemlerin iyileşme süreçlerini de bu periyoda sığdırmak genelde oldukça mantıklıdır. Bu işlemler yüz dengesinin korunmasına yardımcı olur ve daha belirgin ve dramatik sonuçlar sağlar. Çoğu durumda, rinoplastiyi bir veya daha fazla ek tedaviyle birleştirmek oldukça güvenlidir. Bununla birlikte, güvenlik ve iyi sonuçlar sağlamak için, hastalar yüz plastik cerrahisinin tüm alanlarında deneyimli cerrahları seçmelidir.

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene büyütme ve çene küçültme, burun estetiği (rinoplasti) ile kombine edilen en yaygın iki tedavi yöntemidir. Bir çene büyütme işlemini gerçekleştirmek için, bir cerrah ağzın içindeki veya çenenin hemen altındaki bir kesikten bir silikon implant yerleştirir. Çeneyi küçültürken de kesiler aynı bölgelere yerleştirilir. Ardından cerrah çene kemiğini yeniden şekillendirir, estetik açıdan daha hoş bir şekil oluşturmak için milimetrik çene malzemelerini dikkatle ortadan kaldırır.

Yanak Büyütme

Yanak Büyütme

Burun estetiği ameliyatı ile birlikte pek çok hasta, yanak büyütme ile yüzlerinde daha iyi bir görünüm ister. Bu üç şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak, cerrahınız silikon implantlar yerleştirebilir, çoğu kez ağız içi kesiler yoluyla silikon implantlar yerleştirebilir. Başka bir yol olarak ise cerrah, yağ grefti veya dermal dolgu maddeleri önerebilir. Yağ grefti uygulamak için liposuction uygulanarak vücudun başka bir yerindeki istenmeyen yağ hücrelerini temizlenir. Ardından daha belirgin elmacık kemikleri ve genç bir görünüm elde etmek için yüze çeşitli derinliklerde enjekte edilir. Dermal dolgular yüze hacim katarken bazı durumlarda kollajen üretimini artırabilir. Sonuçlar aylar sürebilir ve bazı rutin rötuşlar gerekebilir.

Yüz Germe

Yüz Germe

Çoğu hasta, genel olarak daha genç görünüm için burun estetiğini yüz germe ile birleştirmeyi seçmektedir. Bu uygulama, özellikle gözlerin, yanakların, çenenin ve ağzın etrafındaki kırışıklıkları gidermek ve sarkmaları tedavi etmek için kullanılır. Dikkatle gizlenmiş kesiler vasıtasıyla doktor yüz kaslarını yükseltir, istenmeyen yağ kalıntılarını giderir ve ekstra cildi temizler. Bir faceliftin ardından, hastalar çok daha genç görünebilir.

Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Yüz cerrahisi gibi, kaş kaldırma ameliyatı da sarkmış cildi toparlar ve derin kırışıklıkları azaltır. Bununla birlikte, kaş kaldırmalar özellikle alnı ve kaşlar arasındaki bölgeyi hedef alır. Doktor saç çizgisi boyunca bir kesi oluşturur. Sonra kaş çatma çizgilerini, dikey kırışıklıkları, sarkan kaşları toparlamak için altta yatan kasları kaldırır.

Göz Kapağı Ameliyatı

Blefaroplasti (Göz Kapağı Ameliyatı)

Blefaroplasti veya göz kapağı ameliyatı, sarkık göz kapağı şikayetlerini gidermek ve hastalara daha genç bir görünüm vermek için mükemmel bir yoldur. Tedavi üst göz kapaklarını, alt göz kapaklarını veya her ikisini de ele alabilir. Doktor, kirpik çizgisinde veya göz kapağı kırışıklığında küçük kesikler oluşturur. Sonra çevresindeki kasları kaldırır ve yağ birikimlerini giderir.

Burun estetiği ameliyatı hakkında bilgi almak için bize yazın!

Burun Estetiği Hakkında 11 soru 11 Cevap

Burundaki hangi sorunlar burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilir?

Estetik burun ameliyatı, esas olarak burnun dışarıdan bakıldığında görülen kısımlarının değiştirildiği ve iyileştirildiği bir operasyondur. Dışarıdan görülen eğrilikler, düşüklükler, kalınlıklar, incelikler gibi deformasyonların hepsi düzeltilebilir. Bu amaçla uygulanan işlemler herkes için farklı ve kişiye özeldir. Her kişinin kendi ihtiyaçlarına göre bir uygulama yapılması en iyi ve doğal sonucu almak için olmazsa olmazdır. Bazı burunlarda kemer fazlalığının azaltılması gerekirken bazılarında çok oyuk olan burnun yükseltilmesi gerekebilir; bazı burunlar aşırı uzunken bazıları çok kısa olabilir. Amaç, kişinin çenesi, gözleri ve yanakları ile uyumlu ve doğal görünen bir burun elde etmektir.

Bunun yanında dışarıdan görünmeyen, hava yolunu tıkayan, burnun içerisindeki eğrilikler ve fazlalıklar da düzeltilebilir.

Burunda et ve deviasyon (eğrilik) şikâyeti olan kişiler burun estetiğinden nasıl yararlanabilir?

Burun eti ve deviasyon hava yolunu tıkayarak nefes almanın engellenmesine sebep olur. Estetik burun ameliyatı sırasında nefes almayı zorlaştıran bu eğrilikler ve fazlalıklar düzeltilebilir. Bu sayede ameliyat sonrası rahat nefes almak mümkün olur.

Burun Estetiği için Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Burun kaldırma, burun ucu estetiği, burun kemiği ameliyatı gibi işlemlerinin yapıldığı rinoplasti ameliyatı hem kulak burun boğaz hem de plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılabilir. Bu noktada hekim seçimi tamamen hastaya kalmıştır. Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişilerin tecrübeli hekimleri ve donanımlı klinikleri tercih etmesi önerilebilir. Hekim ile iletişim son derece önemli olduğundan kişi, mutlaka rahatça kendini ifade edebileceği bir hekim tercih etmelidir. Burun estetiğinden önce hekime, nasıl bir burun istendiği detaylıca anlatılmalı ve hekim tarafından 2 ve 3 boyutlu olarak tasarlanan görseller dikkatle incelenmelidir. Önceden yapılan ameliyatlara ait burun estetiği öncesi sonrası fotoğraflara bakılmalı ve talep edilen burun yapısının kişinin kendi yüzünde nasıl duracağına dair fikir sahibi olunmalıdır. Sağlıklı bir şekilde iletişim kurulduğunda hasta taleplerini daha iyi anlatabileceğinden sonuçlardan da bir o kadar memnun kalır.

Burun operasyonu için burnun dışında bir kesi olması gerekli midir?

Estetik burun ameliyatı kapalı burun ameliyatı ile tamamen burun deliklerinin içerisinde yapılabilir. Bu teknikle yapıldığında iki burun deliği arasında oluşabilecek bir iz engellenmiş olur.

Burun ameliyatı sonrası tam iyileşme ne zaman görülür?

Burun ameliyatı sonrası erken dönemde yüzde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Morluklar yaklaşık bir hafta içerisinde tamamen geçse de şişliklerin geçmesi biraz daha uzun zaman alır. Bu şişliklerin büyük kısmı ilk 3 haftada iner. Geri kalan şişliklerin inmesi ise daha uzun bir süreçtir ve 6 – 9 aya kadar yavaş yavaş devam eder. Burun beklenen görünümü kazanması ise 1 yılı bulabilir.

Estetik burun ameliyatında tampon kullanmak zorunlu mudur?

Burun operasyonu sonrası artık tampon kullanılmamaktadır. Çok ciddi burun içi eğriliği olan hastalarda, operasyon sırasında düzeltilen kıkırdakların desteklenmesi amacıyla zaman zaman silikon ateller kullanılmaktadır. Eskiden kullanılan bez tamponlar burun içerisine yapışmakta ve çıkarılırken ciddi ağrıya sebep olmaktaydı, şimdi kullanılan silikon ateller ise herhangi bir yapışıklığa sebep olmadığından ağrı da yapmamaktadırlar.

Burun ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Ameliyat sonrası, ameliyat sürecinde anestezi aldığınız için ve ameliyat sonrası yapılması gereken kontrollerden dolayı sizi 1 gece hastanemizde konaklatıyoruz. Bu süreçte doktorumuzun ve hemşirelerimizin gözetiminde oluyorsunuz.

Burun estetiği için en uygun mevsim hangisidir?

Bütün estetik müdahaleler gibi burun estetiği ameliyatı da her dönemde uygulanabilir. Fakat operasyon sonrası dönemde şişliklerin artmaması için güneşten korumak önemlidir. Bu nedenle sonbahar dönemi bu operasyon için en çok tercih edilen dönemdir.

Burun estetiği sonrası normal hayata ne zaman dönülebilir?

Ameliyat sonrası, burun üzerine yerleştirilen ödemi engelleyici ve şekil verici atel yaklaşık 1 hafta kalır. Bu çıkarıldıktan sonra çalışmaya ve sosyal hayata dönmek mümkündür. Ancak ilk 6 hafta boyunca oldukça dikkatli olmak, küçük darbelerden, aşırı güneşten, buhar banyosu ve solaryum gibi ısı artışına sebep olacak durumlardan uzak durmak gerekir.

Burun ameliyatı ile nasıl bir buruna sahip olunacağı önceden bilinebilir mi?

Burun operasyonu öncesi yapılan görüşmede hastanın istekleri ve mevcut şekil bozuklukları göz önüne alınarak bir planlama yapılır. Bu planlama dahilinde bilgisayar programları kullanılarak ameliyat sonrası hedeflenen burun şekli belirlenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bu bilgisayar programlarının kesin sonucu göstermediği, ameliyatla ilgili fikir verici ve yol gösterici olduğudur.

Daha önce burun ameliyatı olmuş fakat sonuçtan memnun olmayanlar için ne yapılabilir?

Daha önce ameliyat olmuş fakat sonuçtan memnun olmayan kişiler revizyon burun ameliyatı denilen ikinci hatta üçüncü operasyonlar geçirebilirler. Revizyon ameliyatlarını yapmadan önce ilk ameliyattan sonra en az 1 yıl geçmesini beklemek; gereksiz müdahaleleri önlemek ve nihai sonucun daha tatmin edici olmasını sağlamak açısından önemlidir. Sıklıkla karşılaşılan aşırı uzun, fazla oyuk, çok sivri burunlar ameliyat öncesi planlamanın yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunlar ve bunlar gibi pek çok şekil bozukluklarına revizyon ameliyatları ile çözüm bulunsa da en iyi sonuç dikkatli bir planlama ile yapılan ilk ameliyatlar ile alınabilir.