background

Meme Küçültme
Hakkında Her Şey

Meme küçültme operasyonu, büyük ve ağır memelerin boyutunu ve ağırlığını azaltan, estetik açıdan daha hoş, hastanın vücuduna daha uygun hatlar yaratan bir estetik ameliyattır.

Meme küçültme
İPUCU Memeleriniz daha kalkık ve daha sıkı olacak, daha genç görüneceksiniz.
Image

Meme Küçültmede Başarı

Fazlalık meme dokusunu, yağı ve sarkan gergin deriyi alarak, cerrah yalnızca memeleri daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmekle kalmaz, meme asimetrisini ve sarkıklığı da düzeltir. Birçok hasta meme küçültme ameliyatını, sırt, boyun ve omuz ağrısı gibi fiziksel sorunlardan kurtulmak için yaptırırken, operasyonun estetik faydaları da bir o kadar önemlidir.

Öncesi Sonrası Fotoğraflarını Gör »

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatında, fazlalık deri, yağ ve bez doku memeler üzerinde oluşturulan kesiler aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Fazlalık yağ ayrıca, farklı eksizyon tekniklerinin yanı sıra liposuction yoluyla da alınabilir.

Dikey veya Kısa İzli Meme Küçültme

Kısa izli prosedürde, meme ucu/meme başı çevresi bölgesinin etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak uzatılan bir kesi kullanılır. Bu yaklaşımla, memenin altında yatay bir kesi oluşturmaktan kaçınarak, ameliyat izinin toplam uzunluğu %50 azaltmış olur, estetik açıdan daha üstün, daha doğal görünen ve daha yuvarlak bir sonuç elde edilir. Kısa izli prosedür için en uygun adaylar, orta düzeyde büyük memeleri olan kadınlardır.

Geleneksel Meme Küçültme Prosedürleri

Bu prosedürlerde, memenin ortasından aşağıya doğru dikey olarak inen ve memenin altında yatay olarak devam eden, ters çevrilmiş T harfi şeklinde bir kesi veya meme başı çevresi etrafını çevreleyen ve memenin altına doğru dikey olarak inen anahtar deliği şeklinde bir kesi oluşturulur. Bu tür meme küçültme prosedürlerinde, meme ucu daha normal bir pozisyona yükseltilir, memenin hacmi azaltılır, hatlar iyileştirilir ve memedeki his genellikle zarar görmez.

Image

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Meme küçültme operasyonu, büyük ve ağır memeleri olan kadınlar için güvenli ve etkili bir seçenektir. Çok büyük memeleri olan kadınlar(genellikle D ve üstü), görüntülerinden memnun olmamanın yanı sıra, fiziksel ağrı ve rahatsızlık yaşayabilirler. Çok büyük boyutlu memeler, sırt ve omuz ağrısına, cilt tahrişine, sutyen askısı izlerine, duruş problemlerine ve fiziksel egzersizde kısıtlanmalara neden olabilir.Nitelikli ve deneyimli bir estetik cerrahla yapacağınız görüşme, bu prosedür için uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için ilk adımdır.

Hasta Görüşleri

Burun estetiğinde başarı, plastik cerrahın estetik algısına ve el becerisine diğer operasyonlarda olduğundan daha çok bağlıdır. Başarılı bir operasyon geçirmek ve operasyon sonrası sonuçlardan memnun kalabilmek için cerrah seçerken tecrübesinin ve cerrahi becerilerinin yanı sıra estetik algısının da yüksek olmasına dikkat etmek elzemdir. Aşağıda kliniğimizde burun estetiği operasyonu geçiren hastalardan bazılarının operasyon sonrası görüşlerini paylaştık.

image
Estetik Korkusu

Ayça Hanım, estetik operasyon geçirme konusunda kuşkulu, hatta ön yargılı bir yaklaşıma sahipti. Fakat cesaretini bir kere topladı, pir topladı.

image
Doğru Tercih

Yurt dışından gelen hastamız Ka, geçirdiği revizyon cerrahisinin sonuçlarına bayıldığını anlatırken ekibimizin yarattığı farka da değiniyor.

İletişim
image
Güvenilir Doktor Etkisi

Büşra Hanım, Dr. Güray ile görüşene kadar meme büyütme operasyonu hakkında pek tedirgindi, gülümsemesi tercihinden ne kadar mutlu olduğunu görmek için yeterli.

Meme küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

Ameliyat Öncesi

Meme küçültme ameliyatı hakkında araştırma yapan birçok hasta, ameliyat öncesinde neler olacağını merak etmektedir. Ameliyat gününde ne yapmanız gerektiği, ameliyat sonrası ve kontroller hakkında özel talimatlar alabilirsiniz.

Muayene

Tıbbi tetkik ya da muayene yaptırmanız ve meme dokunuzdaki değişiklikleri tespit etmeye yardımcı olması için ameliyat öncesinde ve sonrasında birer kez meme röntgeni çektirmeniz gerekmektedir.

İlaçlar

Belirli ilaçları almanız ya da almakta olduğunuz ilaçların dozlarında değişiklik yapmanız ve ayrıca kanamayı artırabilecekleri için, aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeler almaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Sigara

Oksijen, ensizyon yerlerine çok hızlı ulaşamadığından, sigara içenler daha uzun sürede iyileşme, daha yüksek enfeksiyon riski ve olumsuz yara izi ile karşılaşabilirler. Operasyondan en az 2 hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız.

İletişime Geç
image

Meme Küçültme Ameliyatı

Memelerinizi küçültmek için kullanılabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Prosedür aşağıdakileri içerebilir.

Cerrah Genellikle

 • Meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgeyi çevreleyen ve aşağıya doğru dikey olarak inen bir kesi oluşturur.
 • Fazlalık meme dokusunu, yağı ve deriyi alarak her bir memenin boyutunun küçültür.
 • Memeyi yeniden şekillendirir, meme ucunu ve çevresindeki koyu renkli bölgeyi yeniden konumlandırır.

Meme ucu ve çevresindeki koyu renkli bölge

 • Genellikle memeye bağlı kalır.
 • Eğer memeleriniz çok büyükse, memeden ayrılması ve daha yüksek bir pozisyona yeniden yerleştirilmesi gerekebilir.

Cerrahınız memeleriniz arasında simetri sağlamak için çaba gösterecek, ancak memelerin boyutları ve şekilleri arasında bazı farklar ortaya çıkabilir. Meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgenin boyutu da operasyon dahilinde küçültülebilir. Kesi izleriniz zamanla silikleşir ancak hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar.

background

Meme Küçültme Operasyonundan
Ne Beklemelisiniz?

Meme küçültme ameliyatınızın sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Yeni meme boyutunuz, özgüveninizi ve vücudunuzun şeklinden duyduğunuz memnuniyeti artırmanın yanı sıra, ameliyattan önce yaşadığınız ağrıları ve fiziksel sınırlamaları hafifletebilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan hemen sonra, kesilerin üzerine gazlı bez yerleştirilir ve memeler elastik bir bandajla sarılır ya da özel bir cerrahi sutyenle desteklenirler. Bazı durumlarda, kanı ve biriken sıvıyı uzaklaştırmak için her bir memeye birkaç günlüğüne küçük birer tüp yerleştirilebilir. Dikişler 1-2 hafta içerisinde alınır.

Rahatlayın

Çoğu kadın ameliyattan sonraki ilk birkaç gün bir miktar meme ağrısı yaşar. Sonrasındaysa, 1 hafta ya da daha uzun süreyle daha hafif bir rahatsızlık yaşanır. İlaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Şişme ve morarma birkaç hafta sürebilir. Her gün 24 saat boyunca cerrahi sutyen giymek, şişmeyi azaltabilir ve memeleri iyileşme sürecindeyken destekler.

Normal Hayata Dönüş

Normal hayatınıza ve sosyal aktivitelerinize muhtemelen birkaç hafta içerisinde geri dönebilirsiniz (bu aktiviteler ağırlık kaldırma ya da yorucu egzersiz içermediği sürece). Daha ciddi aktivitelerden ve egzersizlerden 3-4 hafta daha uzak kalmanız gerekebilir. Memeleri iyi bir şekilde destekleyen bir sutyen giymek (spor sutyeni gibi) önemlidir.

İyileşme Sonrası

Meme küçültme ameliyatından sonra memelerinizde görülebilir izler kalacak. Bunlar neredeyse her zaman sutyen, mayo ya da bikiniyle üstü örtülebilir yerlerdedir. İzler zamanla silikleşirler ancak tamamen ortadan kaybolmazlar.

background

Meme Küçültme Operasyonundan Ne Beklememelisiniz?


Meme küçültme operasyonu, yaşlanma, kilo değişimleri, hormonal faktörler ve yer çekimi gibi etkenlerden kaynaklanan doğal değişimleri durduramaz. Bu değişiklikleri takip etmek için estetik cerrahınızla uzun dönemli olarak takipte kalmanız tavsiye edilir.

Bu Prosedüre Nasıl Hazırlanmalısınız?

Meme küçültme operasyonundan önce hastaların iyileşmelerini hızlandırmak, operasyon sonrası rahatsızlığı en aza indirmek ve komplikasyon risklerini azaltmak için yapabilecekleri birkaç adım vardır.

Röntgen

Eğer ailenizde geçmişte meme kanseri yaşayan bireyler varsa, doktorunuz operasyon öncesinde ve sonrasında birer tane meme röntgeni çektirmenizi tavsiye edebilir.

Sigara

Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat tarihinden uzun bir zaman önce bırakmalısınız. Ayrıca kanama ihtimalini artırabildikleri için aspirin ve belirli anti-enflamatuar ilaçları kullanmayı bırakmanız tavsiye edilecektir.

Egzersiz

Doktorunuz ameliyattan önce egzersiz yapmanızı ya da beslenme düzeninizi değiştirmenizi tavsiye edebilir. Ameliyattan önce yapmanız gerekenleri ne kadar iyi yaparsanız, ameliyattan sonra o kadar iyi iyileşirsiniz.

background

Neden Vanity Estetik?

Vanity Estetik’in meme küçültme ameliyatları Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından yapılmaktadır. Kendisi yıllarca Almanya’da, ABD’de ve Türkiye’de estetik ve plastik cerrahi alanında 2000’den fazla başarılı operasyona imza atmıştır. Dr. Güray meme cerrahisinde ciddi düzeyde deneyimlidir. Vanity Estetik Kliniği’nin tüm operasyonları, Türkiye’de sadece 57 cerrahın sahip olduğu ISAPS (International Society of Aesthetic and Plastic Surgery) güvencesi altındadır.

Tüm Vanity Estetik operasyonları, JCI sertifkalı ve European Assembly 2016 en iyi hastane ödülü sahibi A+ hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Op. Dr. Güray Yeşiladalı’ya, operasyonlar sırasında profesyonel tıbbi ekip eşlik etmektedir.

Vanity Estetik’te muayene olabilir, önceki hastaların önce-sonra fotoğraflarına bakabilir ve deneyimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Dr. Güray’a bilmek istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

Cerrahınıza Sormanız Gereken 10 Soru

Cerrahınıza geçmişini soracak genel bir liste için plastik cerrahi güvenliği hakkında bilgi edinin ve prosedürünüzü planlamak için bu önerileri takip etmeniz ve soruları sormanız yardımcı olabilir.

1.

Operasyonum nerede gerçekleştirilecek?

Meme küçültme operasyonu bir ameliyat olduğundan hastane koşullarında yapılmalı. Tüm Vanity Estetik operasyonları, JCI sertifkalı ve European Assembly 2016 en iyi hastane ödülü sahibi A+ hastanelerde gerçekleştirilmektedir.

2.

Yılda kaç kez bu prosedürü gerçekleştiriyorsunuz?

Deneyim düzeyi içinizi rahat ettirecek bir cerrah seçin.

3.

Bu operasyonun maliyeti nedir?

Operasyonun ücreti, uygulanan yöntemler, cerrahın deneyimi, bölge, anestezi ve operasyon sonrası kontroller gibi birçok etkene bağlı olarak ciddi ölçüde değişiklik göstermektedir. Her şey dahil olarak ödemeniz gereken ücreti öğrenin ve unutmayın, muhtemelen operasyonun kalitesi istenen ücretle paralel olacaktır. Eğer bir cerrahın istediği ücret ortalama fiyattan önemli ölçüde düşükse, bunun neden böyle olduğunu düşünmelisiniz.

4.

Ameliyatım sırasında size kimler eşlik edecek? Bu kişilerin nitelikleri ve deneyim düzeyleri nedir?

Ameliyatın güvenliği ve başarıyla sonuçlanması için, iyi bir cerrahi ekibin (deneyimli hemşireler ve teknisyenler) cerraha eşlik etmesi önemlidir. Tüm Vanity Estetik operasyonları, JCI sertifkalı ve European Assembly 2016 en iyi hastane ödülü sahibi A+ hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Op. Dr. Güray Yeşiladalı’ya, operasyonlar sırasında profesyonel tıbbi ekip eşlik etmektedir.

5.

Fiziksel ve duygusal olarak bu prosedür için uygun bir aday mıyım?

Ameliyat için hazırlık 3 açıdan uygunluk kontrolü içerir: duygusal, fiziksel ve tetkiksel. Adayın 3 açıdan da ameliyata uygun görülmesi gerekir. Sigaraya ara vermeyi istemiyor musunuz? Beden algı bozukluğunuz var mı? İleride ciddi komplikasyonlar yaşamamak için cerrahınıza karşı tamamen dürüst olun.

6.

En iyi sonuçları elde etmek için prosedür öncesinde neler yapmam gerekiyor?

Doktorunuz operasyondan en iyi sonucun alınması için, ameliyat öncesinde ve sonrasında yapmanız gerekenler hakkında sizinle konuşacak. Sigara içmeye ara verebilir misiniz? Toparlanmak için gereken zaman kadar işten izin alabilirsiniz? Eğer yanıtlarınız olumsuzsa, ameliyat olma meselesini yeniden düşünmeniz gerekebilir.

7.

Operasyonun riskleri nelerdir?

Meme küçültme operasyonu bir ameliyattır ve prosedürden önce doktorunuzun size ayrıntılı olarak açıklayacağı riskler içerir. Risklerden bazıları, enfeksiyon, kanama, seroma, hematoma, yara iyileşmesi problemleri ve anormal yara izleridir.

8.

Ameliyatımı siz mi gerçekleştireceksiniz?

Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın, görüşme yaptığınız kişi olduğunu doğrulamak önemlidir.

9.

Önceki hastalarınızın önce-sonra fotoğraflarını görebilir miyim?

Önceki hastaların önce-sonra fotoğraflarını veya videolarını görmek konusunda ısrarcı olun. Vücut yapıları sizinkine benzeyen hastalara özellikle dikkat edin. Böylece kendi sonucunuzun nasıl olacağı konusunda daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

10.

İyileşme süreci ne kadar sürmektedir?

Çoğu hasta 2 hafta içerisinde işe geri dönebilmektedir. Meme küçültme ameliyatından sonraki iyileşme süreci kişiden kişiye ciddi düzeyde değişiklik göstermektedir.

Konsültasyon için randevu almak ister misiniz? Telefon numaranızı bırakın, sizi arayalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme operasyonu nedir?

Meme küçültme operasyonu, yağ, deri ve dokuyu uzaklaştırarak memeleri kaldıran bir ameliyattır. Ameliyat sonucunda daha çekici ve genç bir görünüm elde edilir.

Meme küçültme için en yaygın olarak uygulanan yöntem, 3 kesi gerektirir: meme ucu etrafındaki koyu renkli bölgeyi çevreleyen bir kesi, bu bölgeden meme altına doğru dikey olarak inen bir kesi ve meme altının doğal kıvrımını takip eden bir kesi. Cerrah fazlalık dokuyu ve yağı uzaklaştırır, ardından meme ucunu ve çevresindeki koyu renkli bölgeyi daha yukarıya taşır. Meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgenin boyutu küçültülebilir, ayrıca hatları düzenlemek için liposuction da uygulanabilir.

Benim için uygun mu?

Meme küçültme operasyonu her yaşta gerçekleştirilebilse de, cerrahlar genellikle ergenlik sonrasında meme gelişiminin tamamlanmasına kadar beklemeyi tavsiye ederler. Genel sağlığınızın da iyi durumda olması gerekir.

Eğer aşağıdakilerden birisi ya da daha fazlası sizin durumunuza uyuyorsa, meme küçültme için iyi bir aday olabilirsiniz:

 • Memeleriniz vücut ölçülerinize göre çok büyükse
 • Meme uçları aşağıya bakan, ağır ve sarkık memeleriniz varsa
 • Bir memeniz diğerinden çok daha büyükse
 • Memelerinizin ağırlığından dolayı sırt, boyun ya da baş ağrısı yaşıyorsanız
 • Memelerinizin altında cilt tahrişi sorununuz varsa
 • Memelerinizin boyutu ve ağırlığından dolayı fiziksel aktivite gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız
 • Memelerinizin büyük olması sizi rahatsız ediyorsa
Operasyon günü neler olacak?

Meme küçültme ameliyatı genellikle 2-3 saat sürer. Genel anesteziyle gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonu hastanede yatışlı veya yatışsız gerçekleştirilebilir. Eğer geceyi hastanede geçirmeyecekseniz, ameliyattan sonra sizi arabayla eve götürecek ve ilk 1-2 gün gözlemleyecek bir yakınınız size eşlik etmeli.

İyileşme süresi nedir?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süresi kişiden kişiye değişir, ancak ameliyattan sonraki birkaç gün ağrınız olacaktır. Çoğu hasta dar bir sutyen giyiyormuş gibi hisseder. Meme küçültme ameliyatı, kemik ya da kas cerrahisi içermediğinden, daha az ağrılı bir operasyondur ve başka bazı meme operasyonlarından daha kısa sürede iyileşme gerçekleşir.

Yakınlarınızın ameliyat gününde ve mümkünse sonraki 1-2 günde sizinle ilgilenmesi iyi olacaktır.

Muhtemelen ameliyat sonrasındaki birkaç hafta destekleyici sutyen giymeniz gerekecek. Bu süre içerisinde şişkinlik ve memelerinizdeki renk değişimi azalacaktır (ancak bunların tamamen ortadan kaybolması 6-8 ay sürebilir).

İyileşme süreci nasıldır?

Memelerinize baskı uygulanmaması için sırt üstü yatmanız tavsiye edilebilir. Meme ucunuzda ve meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgede his azalması yaşayabilirsiniz. Bu genellikle geçicidir, ancak hissin tamamen geri dönmesi haftalar, aylar ve hatta bazen yıllar sürebilir.

Ameliyattan sonra çoğu cerrah 1-2 hafta işten ayrı kalmanızı ve ağır egzersizden 4-6 hafta uzak durmanızı tavsiye eder. Ayrıca cinsellikten en az bir hafta uzak durmalısınız (doktorunuz daha fazla uzak durmanızı da isteyebilir). Operasyon sonrasında en az 6 hafta boyunca memelerinize aşırı derecede hassas davranmalısınız. Bu süreçte hafif ve periyodik ağrı yaşamanız normal, ancak şiddetli veya uzun süreli bir ağrı hissederseniz doktorunuza bu durumu bildirin.

Nasıl Sonuçlar Beklemeliyim?

Meme küçültme ameliyatınızın sonucu, önemli ölçüde kilo almadığınız/vermediğiniz ve hamile kalmadığınız sürece kalıcı olacaktır. Kilo alma/verme ya da hamilelik, meme küçültme ameliyatınızın sonucunu tamamen ortadan kaldırmaz ancak memelerinizin görüntüsünü değiştirebilir.

Ameliyatın hemen sonrasında kesi bölgelerinin kırmızı ve/veya pembe olması normaldir. Bu kesiler zamanla iyileşecek ve izler gittikçe hafifleyecek. Ancak izler hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmaz.

Ne yazık ki ameliyatın iz bırakmaması mümkün değil. Bilim henüz böyle bir ameliyat yöntemi keşfetmiş değil. Ancak çoğu hasta, ağır ve sarkık memelerden kaynaklanan ağrıdan kurtulmanın, kıyafetler, mayo ve bikiniler içinde daha iyi görünmenin ve daha güzel memelere kavuşmanın karşılığında hafif ameliyat izlerinin olmasını tercih etmektedirler.

İyileştikçe yepyeni bir görünüşe kavuşmaya hazır olun.

Meme küçültme ameliyatımdan sonra hamile kalırsam ne olur?

Hamilelik memelerinizin şeklini değiştirir ama bu ameliyatın sonuçları “mahvolacak” demek değildir. Doktorunuzun gözetimi altında tutarlı bir kiloda olmak, meme değişikliklerini minimumda tutar. Aksi durumda, memelerinizin şeklinde ve pozisyonunda değişiklikler olabilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra emzirebilir miyim?

Normal şartlarda emzirebiliyor olmanız gerekir. Ancak operasyonun emzirmeye etkisi hakkında doktorlar farklı fikirler öne sürmektedirler. Bazıları hastalarının ameliyattan sonra sorunsuzca emzirebildiğini söylerken, diğerleri operasyonun emzirme becerisini azalttığını belirtmektedirler. Doktorunuzla bu meseleleri konuşun. Doktorunuz aileniz tamamlanana kadar ameliyatı ertelemenizi tavsiye edebilir.

Meme Küçültmeyle İlgili
Bilmeniz Gereken Terimler

Areola

Meme ucu çevresindeki koyu renkli bölge.

ÖNEMLİ
Meme Küçültme

Memelerin boyutunu küçültmek için meme dokusunun cerrahi olarak alındığı operasyon.

Genel Anestezi

Operasyon sırasında hastayı uyutmak için ilaç kullanımı.

Hematoma

Deri altında kan birikmesi.

İntravenöz Sedasyon

Hastanın rahatlamasını sağlamak için damar içine sakinleştirici ilaç enjekte edilmesi.

Liposuction

Yağın deri altından çekildiği prosedür.

Meme Röntgeni

Memelerin x-ray görüntüsünün alınması.

Dikiş İpliği

Cerrah tarafından deriyi ve dokuları bir arada tutmak için kullanılan iplikler.

MR

Röntgene benzeyen, dokuları görüntülemek için uygulanan ağrısız bir prosedür.

image

Riskler

Meme küçültme operasyonunun en yaygın risklerinden bazıları

Ameliyat İzleri

Meme küçültme ameliyatı memelerde izler bırakır. İzler, kullanılan kesi yöntemine göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başlangıçta kırmızı ve şiş durumda olan izler, zamanla silikleşirler. Ancak izler bazı kadınlarda ameliyattan çok sonra bile fazlasıyla belli haldedirler. Ama izler genellikle memelerin sutyenle kapatılabilen bölgelerinde bulunurlar.

His Kaybı

Memelerde ya da meme uçlarında his kaybı. Bu genellikle geçicidir ve birkaç ay sürer. Ancak bazı kadınlarda çok daha uzun sürebilir, hatta kalıcı olabilir. Bazı çok büyük memeli kadınlar, memelerinde fazla hisse sahip olmayabilir. Bu sebeple his kaybı ciddi bir problem teşkil etmeyebilir.

Emzirememek

Ameliyattan sonra emzirememek. Bazı kadınlar ameliyattan sonra emzirme becerisini kaybetmezler. Bu durum uygulanan meme küçültme prosedürüne bağlıdır.

Boyut ve Şekil Farkı

Farklı pozisyonlarda meme uçları ya da memeler arasında boyut veya şekil farkı.

Daha seyrek olarak, memelere kan akışında hasar meydana gelebilir. Bu durum cildin iyileşme sürecini geciktirebilir. Meme ucu ve meme ucu çevresindeki koyu renkli bölgenin bir kısmı veya tamamı kaybedilebilir, ancak bu yaygın bir durum değildir.

Ameliyatın diğer risklerinden bazıları

 • Operasyon sırasında aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye kötü reaksiyon
 • Kalbe ve akciğerlere giden büyük damarlarda kan pıhtıları (pulmoner emboli). Bu yaygın bir durum değildir.

Alternatifler

Liposuction, daha kısa zamanda iyileşme sağladığı için, sıklıkla meme küçültme ameliyatına alternatif olarak kullanılsa da, aynı sonuçları vermez. Liposuction’da yalnızca memelerdeki yağ hücreleri alınır. Meme küçültme ameliyatında ise, yağlara ek olarak, fazlalık dokular da alınır. Bu daha kalıcı bir çözümdür. Liposuction’ın meme küçültme amacıyla kullanımındaki bir diğer dezavantaj ise, fazlalık deri sorununun çözülememesidir. Bu durum sarkan memelere ve cilde yol açabilir, büyük memelerden daha kötü bir görüntü oluşturabilir.

Image

Kafanızda soru işaretleri mi var? En güvenilir bilgiye en hızlı şekilde ulaşın.

Vanity Estetik Kliniği doktorlarına kolayca ulaşabilir ve sorularınızın size özel cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Image
background

Kombinasyonlar


Kombine Karın Germe ve Meme Küçültme Ameliyatı

Tek anestezi ile yapılır. Meme küçültme ameliyatı sonrasındaki ağrı neredeyse fark edilmez, çünkü karın germe genellikle daha ağrılı bir ameliyattır. Ayrıca bir meme operasyonu ile karın operasyonunun toplam etkisi, vücudun görünüşünün önemli ölçüde değişmesidir. Bu iki prosedürün birlikte uygulanması sayesinde, hasta tek bir iyileşme dönemi geçirir ve ücret iki operasyonun ayrı ayrı uygulanmasından daha düşüktür.

Meme küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için lütfen telefon numaranızı yazın, size ulaşıp bilgi verelim.

Altunizade Mahallesi,
Tophanelioğlu Cd.
No:1, 34662 Üsküdar/İstanbul

E: [email protected]
P: +90 (553) 913 00 93
Bizi arayabilir ya da bize yazabilirsiniz. Ne kadar hızlı cevap verdiğimize şaşıracaksınız.
Haftanın 6 günü, sabah 09:00 — akşam 19:00

Meme Küçültme

Bir kadın için en önemli organlardan biri olan meme, kişinin kendine olan güveninin artmasında büyük rol oynar. Kilo değişimleri, doğum, emzirme ve yaşlanma meme boyutunu ve sarkıklığını etkileyen faktörlerdendir. Bunun dışında, kalıtsal ya da hormonal etmenler de memenin vücuda göre daha çok gelişmesini etkileyebilir.

Büyük memeli kişilerin şikayetleri nelerdir?

Yerçekiminin de etkisiyle büyük memelerde sarkmalar meydana gelir ve ağırlık yaptığı için sırt ve boyun bölgelerine yük uygular. Zamanla boyunda düzleşme ve sırtta eğilme meydana gelir. Sutyen askılarının bıraktığı izler kalıcı bir hal alır ve o bölgede oyuklar oluşur. Hepsinden öte, hijyen de büyük memeli kişiler için sıkıntılıdır. Bu kişilerde pişik, dermatit ve mantar enfeksiyonları diğer insanlara göre daha çok görülür. Fiziksel etkilerin yanı sıra, istenilen kıyafetlerin giyilememesi de kişileri psikolojik yönden olumsuz etkiler.

Kimler bu ameliyat için uygundur?

18 yaşının üzerinde, önünde ameliyat ve anestezi engeli bulunmayan herkes bu ameliyata uygundur.

Ameliyat sonrası his kaybı olur mu?

Son zamanlarda uygulanan teknik sayesinde meme başına giden duyu korunmaktadır. Büyük çaplı operasyonlardan sonra yaklaşık bir yıllık his kaybı yaşansa da bu kayıp kalıcı değildir.

Ameliyat olmuş kişiler doğum yaptığında meme formunda değişiklik olur mu? Emzirebilirler mi?

Ameliyattan sonraki iki yıl içinde hamile kalmanız önerilmez, zira iyileşme süreci hala devam etmektedir. Hamile kaldığınızda kontrollü kilo aldığınız ve cildinizi çatlaklardan koruduğunuz sürece meme formunda bir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Emzirme konusunda kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. Küçülmeyle doğru orantılı olarak emzirmenin sekteye uğrayacağı bir gerçektir, ancak geri kalan süt bezleri iyi çalışıyorsa eksiklik hissetmeyebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatının meme kanseri gelişimine etkisi veya engelleyici rolü var mıdır?

Bu ameliyatın meme kanseri üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Aksine, doku miktarı azaldığından meme kanseri riskini de azaltır. Ancak bu bir koruma anlamına gelmemektedir. Ameliyat olsanız bile mammografi, meme usg gibi rutin kontrollere devam etmeniz gerekir.

Ameliyat öncesi ve ameliyat süreçleri nasıldır?

Meme küçültme ameliyatlarından önce de diğer ameliyatlar için söylenen kurallar geçerlidir. Bu kuralların bazıları bir hafta önceden ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaçların bırakılması, bitki çaylarından uzak durulması, alkol ve sigara kullanımını bırakmak ya da en azından azaltmaktır.

Ameliyattan önce yapılan ölçümler sonunda hastanın beklentilerinin ne kadarının karşılanabileceği anlatılır.

Genel anesteziyle yapılan ameliyat yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası nasıldır?

Bu ameliyatın sonrasında çok fazla ağrı çekmezsiniz. Kullanılacak ağrı kesicilerle bu ağrının önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. İlk iki günden sonra ameliyata bağlı hafif rahatsızlıklar da süratle azalacaktır.

Taburcu olduktan sonraki günlerde gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra ki 6 hafta boyunca altı telli (balenli) sutyenleri kullanmamanız gereklidir.

Yaklaşık 2 aylık bir sürede meme tamamen şekillenir. Ameliyattan hemen sonrasında dik bir görüntüsü olmasına karşın iki ayın sonunda daha normal bir görüntü elde edilir.