background
Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım! İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

Jinekomasti, bir diğer deyişle erkeklerde meme büyümesi sorunu, bireylerin fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilen bir sorundur. Bu problem, genelde genetiktir ve hiçbir sebep olmadan da ortaya çıkabilir. Bunun dışında ilaç ve başka hastalıklara bağlı olmanın yanı sıra, çeşitli hormonal bozuklukların sonucunda da kendini gösterebilir. Bu yüzden, jinekomasti şüphesi duyulması durumunda doktorlar tedaviden önce bu soruna sebep olan etmenleri araştırmalıdır.

Image

Jinekomasti ergenlikte baş gösteriyorsa endişelenmeye gerek yoktur; bu, müdahale gerektirmeyen oldukça normal bir durumdur ve ergenlik dönemi sona erdiğinde belirtiler de ortadan kaybolur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda tedaviye 16-18 yaşlarından önce başlanması uygun değildir. Ergenlikteki bir bireyde jinekomasti ve obezite aynı anda yaşanıyorsa, bireyin psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için liposuction uygulaması yapılabilir.

Jinekomasti tedavisinde uygulanan birçok yöntem vardır, kullanılacak yöntem cilt tipine, meme dokusunun boyutuna ve içeriğine göre değişkenlik gösterir.

Söz konusu olan jinekomastide cilt fazlalığı yoksa yağ dokusu fazla ise, tek tedavi yöntemi liposuction olmaktadır. Meme çevresindeki yarım santimetrelik kesiler yardımıyla yağ dokusu eritilir ve hiç bir dikiş izi bırakmadan dışarı alınır.

Eğer meme dokusu yumuşak değilse liposuction uygulaması tedavinin başarılı olması için yeterli değildir. Uygulamaya ek olarak, doktorun muayene sonucu alacağı karara göre meme başı etrafındaki koyu renkli bölgenin ciltle birleştiği yere de bir adet kesi eklenebilir. Böylelikle iz kalma riski de ortadan kalkmış olur.

Kişinin cilt fazlalığı da olması halinde meme ucunun altından uygulanacak kesiler yardımıyla hem jinekomastiye hem de sarkık cilt dokusuna çözüm bulunur. Bu uygulamanın dezavantajı, uzunluğu sarkma miktarıyla doğru orantılı değişen izler kalmasıdır. 6 ayın sonunda bu izler oldukça silik bir görüntüye kavuşur.

Genel anesteziyle yapılan bu operasyon sonunda, doktorun onayıyla 24 saat içinde taburcu olmak mümkündür. Birkaç gün içinde her zamanki işler, birkaç haftanın sonunda ise ağır hareketler yapılabilir.

Derinin altında sıvı birikmemesi için 3 hafta boyunca özel jinekomasti korsesi kullanılmalıdır. Kullanımı oldukça kolay olan ve günlük işlerinizi engellemeyen bu korse vücudunuza hafif baskı uygular. Giysilerinizin altından kendini belli etmez.