background
Sorularınız mı var? Hemen Cevaplayalım! İstediğiniz uygulamalar hakkında bilgi almak için numaranızı bırakın sizi arayalım.

Annelik Estetiği
(Mommy Makeover)
Hakkında Her Şey

Doğum sonrası estetiği, günümüzün en popüler estetik operasyon kombinasyonlarındandır. Hamilelik ve emzirme sonrası kadınların yaygın olarak karşılaştıkları sorunlara çözüm oluşturmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu ameliyat tekniği, Hollywood yıldızları tarafından tercih edilen bir operasyon olduktan sonra anaakım medyada kendine yer bulmaya başlamıştır.

Günümüzde, doğumdan çok kısa bir süre sonra eski formalarına kavuşan pek çok ünlü isme şahit oluyoruz. Bu durum, anne estetiği ya da doğum sonrası estetiği adı verilen operasyonlar dizisine olan talebin artmasına neden oluyor. Anne estetiği, bu kadar göz önünde olan bir konu olmasına rağmen halk arasında pek çok bilgi yayılıyor.

Annelik Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Doğumdan hemen sonra ameliyat olmanız önerilmez. Doğum yaptıktan en az altı ay sonra invazif bir estetik operasyon geçirmek için uygun olabilir. Bu süreç, karın germe ameliyatı olmadan önce karın dokunuzun tamamen iyileşmesi için önemlidir. Elbette, bu süre bazı durumlarda daha da uzun olabilir.

Genel kanının aksine anne estetiği, doğum yapan hastaları doğumdan haftalar ya da aylar önceki hallerine bir anda döndüremez. Bu beklentinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hasta için güvenli olmaz. Hem hamileliğin hem doğumun vücudunuzu yorabilir.

Anne estetiği olmadan önce, doğum yaptıktan sonra altı ay beklemeye ek olarak aşağıdaki kriterlere uyduğunuzdan emin olmanız gerekir

Genel sağlığınızın iyi olması gerekir.

Anne estetiği sırasında birden fazla invazif cerrahi teknik uygulandığı için bu operasyon öncesinde sağlığınızın iyi olması son derece önemlidir. Operasyondan en az üç hafta önce sigara içmeyi bırakmanız ve doktorunuzdan sağlıklı olduğunuza dair bir rapor almalısınız. Tip 2 diyabet gibi, bazen hamilelikten sonra ortaya çıkan yaygın durumlar bile ameliyatı zorlaştırabilir, bu nedenle mevcut sorunlarınızı kontrol altına almak çok önemlidir. Aynı şekilde kullandığınız ilaçların ameliyatınızı nasıl etkileyebileceği ile ilgili olarak doktorunuzla konuşmalısınız.

Sağlıklı bir kiloda olmanız gerekir.

Yukarıda ima edildiği üzere anne estetiği, bir “kilo verme” operasyonu değildir. Doğum sonrası estetiğiniz sırasında bir miktar yağ alınacak olabilir ancak doktorunuzla bir görüşme ayarlamadan önce doğumda aldığınız kiloların çoğunu vermeniz en iyi sonucun alınmasına yardımcı olacaktır. Bu, en iyi cilt rezeksiyonu için gereklidir. Operasyondan önce hedef kilonuzun 11 kilo fazlasından daha fazla bir kiloda olmamanızı öneririz.

Bütçenizi operasyon için ayarlamanız gerekir.

Doğum sonrası estetiği birden fazla farklı operasyonu içerdiği için diğer operasyonlardan daha yüksek ücretlidir.

İdeal durumda, ilerde çocuk sahibi olmayı düşünmüyor olmanız gerekir.

Bu madde mutlak şart olmamakla birlikte tam bir anne estetiği olmadan önce çocuk sahibi olmayı bitirmiş olmanız iyi bir fikirdir. Bunun sebebi, doğum sonrası estetiğinizden sonraki her hamileliğin karnınızdaki ve memelerinizdeki cildi tekrar esneteceği (ve belki de karın kaslarınızı yırtacağı), böylece operasyonunuzun sonuçlarını ortadan kaldıracaktır. Daha sonra revizyon ameliyatı olabilirsiniz ama bu ameliyatı olmak daha masraflıdır ve daha çok rahatsızlığa sebep olur (çünkü birçok kez iyileşme dönemi geçirmeniz gerekir). Revizyon ameliyatlarının yara oluşturma riski ve diğer komplikasyonlara sebep olma riski de daha fazladır.

Annelik Estetiği Hangi Tür Operasyonları İçerir?

Meme ve karın bölgeleri annelik ile birlikte esas olarak değişen bölgeler olduğu için doğum sonrası estetiği genelde meme ve karın operasyonları etrafında şekillenir. Vücut şeklini daha da iyileştirmek için doğum sonrası estetiğine yaygın olarak eklenen tekniklerden biri karın germe olarak da bilinen abdominoplasti, çevresel abdominoplasti ve liposuction olarak sıralanabilir. Bu işlemlerden fazlasını da doğum sonrası estetiğine dahil etmek mümkündür. Doğum sonrası estetiği popo estetiği, kol germe ya da Brezilya popo estetiği operasyonları da içerebilir.

Doğum sonrası estetiği, cerraha ve gerçekleştirilmesi önerilen işlemlere bağlı olarak tek bir operasyonda gerçekleştirilebilir, ya da güvenlik sebebiyle birden birden fazla ameliyat olarak planlanabilir.

Anne estetiğine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız cerrahınız ile yapacağınız görüşmede ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda size özel çözümler sunacaktır. Herkesin doğum sonrası estetiği dahilinde gerçekleştirilen tüm operasyonları yaptırmasına gerek yoktur, bazen bu operasyonların yalnızca bir ya da iki tanesi yeterli olabilir. İhtiyacınız olan operasyon sayısını belirlemenin tek yolu, kurul onaylı bir plastik cerrah ile görüşmenizdir.

Annelik Estetiği Ameliyatları

Doğum Sonrası Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme

Hamilelik ve emzirme sırasında memeler bir ya da daha fazla kup bedeni kadar büyür. Ancak ‘normale’ dönmek, meme dolgunluğunda ciddi bir azalma ve gözle görülür sarkma anlamına gelebilir. Hamilelik süresince karın kasları, derisi ve dokuları büyüyen bebeğe güvenli bir alan oluşturmak için esner. Ne yazık ki doğumdan sonra bu katlar bebekten önceki gergin haline geri dönmeyebilir.

Image

Kadınlar, çoğunlukla doğum yaptıktan sonra meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyar. Bunun sebebi, memelerin süt üretimi sırasında sıklıkla büyüyüp küçülmesidir. Hamilelik bittiğinde memeler canlılığını kaybeder.

Kadınların emzirme sürecinde meme ölçüsünün birkaç cup büyümesi ve bebeklerin emmeyi bitirdikten sonra eski boyutuna dönmesi yaygındır. Cilt süt üretmek için esnemelidir. Bu nedenle memeler daha düz ve sarkık bir hal alır ve ameliyatla dikleştirilmesi gerekebilir. Bazı kadınlarda areola esnemesi, eşit olmayan memeler veya çok daha büyüyen memeler oluşabilir.

Meme Büyütme

Emzirme dönemleri bittikten sonra memelerin eskiden olduğundan daha küçük olduğu durumlar da yaşanabilir. Bu durumda ise, meme dikleştirme ve meme büyütme operasyonu tercih edilebilir.

Annelik estetiği için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek veya sözü edilen prosedürlerden hangilerinin, sizin için gerekli olduğunu bilmek için deneyimli ve nitelikli bir uzmandan konsültasyon almanız önemlidir.

Doğum Sonrası Liposuction

Liposuction (yağın oldukça az invazif olan bir tüp yoluyla çıkarılması) bazen inatçı yağ bölgelerinden kurtulmak için karın germe operasyonundan önce uygulanır. Örneğin bel yanlarındaki yağ dokusu fazla ise liposuction yolu ile onlardan kurtulabilirsiniz. Yalnızca karın bölgesindeki yağlardan değil vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için de kullanılabilir. Hamilelik sırasında popunuzda ve kalçanızda fazla yağ depolandı ise, bu yağlar da liposuction ile çıkarılabilir.

Image

Hamilelik sonrası vücudunuzda beliniz daha genişlemiş olabilir ve poponuzda ve kalçanızda inatçı yağ depoları oluşabilir. Liposuction, bu yağı alabilir ve karnınızın şeklini iyileştirebilir. Aynı şekilde, üst kollarınız, dizleriniz, boynunuz ya da yağın bulunduğu bölgelerde uygulanabilir. Kilo verme operasyonu yerine geçmemelidir, bir şekillendirme operasyonu olarak kullanılmalıdır.

Image

Doğum Sonrası Karın Germe

Bir kadın hamile kaldığında karın derisi ve kasları öne çıkan karnı desteklemek için esnemelidir. Neticede genelde gevşek deri, çatlaklar ve zayıf karın kasları oluşur. Bazı kadınlar eski hallerine çabucak dönebilirken çoğu kadın için bu durum kalıcıdır. Karın germe operasyonu olarak da bilinen abdominoplasti, fazla deriyi ve yağı alabilir, karın kaslarını sıkılaştırıp eski haline getirebilir ve göbek deliğini “normal” konumuna getirebilir. Ayrıca bu prosedür, doğum sonrası oluşan karın çatlaklarının bir kısmından kurtulmayı sağlayabilir.

Cilt kalitesi çok iyiyse ve karın duvarı az miktarda bozulduysa, genelde liposuction ile şekli iyileştirmek için fazlalık yağ alınır ve cilt toplanması/yeniden dağılımı yaratılır. İkisinin arasında kalan ve sarkıklığın büyük kısmı göbek deliği altında yer alan kişilerde ise mini karın germe yapılabilir. Ancak çoğu kadın, liposuction ile fazlalık yağın düzeltilmesi, fazlalık alt karın derisinin alınması ve rektus kaslarını kalıcı bir dikiş ile bir araya getirerek karın duvarının yeniden oluşturulmasını içeren tam karın germe operasyonuna ihtiyaç duyacaktır. Bu, karın şeklinin çok güzel olmasına yol açar ama işlemin sonucunda yara iziniz olacaktır. Çoğu insan, biçimlendirme için gereken yaranın ne kadar uzun olduğunu görünce şaşırır. Çoğu kadın, düz bir karın elde ettikleri sorunları gördükten sonra yara izini seve seve kabul edecektir.

Doğum Sonrası Labioplasti (Genital Bölge Estetiği)

Bazen kadınların iç vajina dudakları (labia minora, labianın iç kısmındaki hassas, üzerinde kıl bulunmayan deri) doğum sırasında büyük oranda esner. Bu, iç dudakların koruyucu görev üstlenen dış dudaklardan (labia majora) ileri uzanmasına neden olabilir. Bu durum fiziksel rahatsızlık yaratabilir. Labia minora çok hassas olduğu için sürtünmeye meyillidir.

Image

Bu durum söz konusu kişinin egzersiz yapmasını ve cinsel aktivitelerde bulunmasını zorlaştırabilir. Bu sorun labioplasti ile çözülebilir. Labioplasti sırasında plastik cerrah labia minoradaki fazlalık deriyi dikkatli bir biçimde alır, daha sonra bölgeyi tekrar dikiş ile kapatır. Kadın iyileştikten sonra labia bölgesi yeniden hem işlevini geri kazanacak, hem de labia majora tarafından rahat bir şekilde korunacaktır.

Annelik Estetiği Sonrası

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Tam bir doğum sonrası estetiği geçirdiyseniz iyileşme döneminizin uzun olacağını bilmelisiniz. Özellikle karın germe operasyonunun iyileşme dönemi uzundur. Bu operasyondan sonra iki ila üç ay süren bir iyileşme dönemi geçireceğinizi bekleyebilirsiniz. Bu dönemin tamamını yatakta geçirmenize gerek yoktur. (genelde iki hafta kadar yatak istirahati yeterli olur), 10 kilodan fazlasını kaldırmamalısınız.

İyileşme döneminizin ilk dört ila altı haftası boyunca karnınız ve memeleriniz şiş olacaktır. Bu konuda endişelenmeniz gerekmez, bu vücudunuzun doğal tepkisidir ve iyileşmeye yardım eder. Bu nedenle memeleriniz ve karnınız umduğunuzdan daha büyük görünecektir ama bu etki geçicidir. İyileşme döneminin ilk döneminde biraz şişlik, morarma ve gerginlik hissedeceğinizin farkında olun. Bu semptomlar iyileşme süreniz ilerledikçe git gide azalacak.

Çoğu kadın, doğum sonrası estetiğinin ardından iyileşme için işten 1 ila 3 hafta arasında izin alır. İyileşme süresinin uzunluğu, dahil etmeyi düşündüğünüz işlemlerin sayısı ve çeşidine bağlı olarak değişecektir.

İyileşme döneminin ilk birkaç haftası boyunca dinlenmeli ve küçük çocukları kucaklamak da dahil olmak üzere ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Küçük çocuklarınız varsa birkaç ay boyunca çocuk bakımı için size yardımcı olacak biri olmalıdır. Bu yüzden uygun olduğu durumlarda mini karın germe operasyonunu öneririz. Mini karın germe operasyonunun iyileşme süresi genelde iki ila dört haftadır.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyileşmenizin ilk birkaç haftası boyunca birinin günlük işlerinize yardım etmesi için yanınızda olmasını isteyeceksiniz. Dinlenirken ağrınızı iyi bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz ama hareket etmek dikişleriniz üzerinde baskıya sebep olabilir ve ani ağrılarınız olabilir. Tuvalete giderken ya da yemek hazırlarken size birinin yardim etmesi çok rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca operasyondan önce kendiniz için özel bir dinlenme alanı hazırlamalısınız.

Yiyecek, su şişesi, leğen ve ilaçlarınız gibi ihtiyacınız olan her şeyi yatağınızdan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Son olarak yatağınıza bir vücut yastığı dahil olmak üzere ek yastıklar koyduğunuzdan emin olun, böylece dinlenirken vücudunuz tam anlamıyla desteklenir. Ameliyat sonrasında kafanızı ve ayaklarınızı muhtemelen hafif yukarda tutmanız gerekeceğini hatırlayın. Son olarak, operasyonunuzun sonuçlarının hemen belirgin olmayacağını bilmelisiniz.

Annelik Estetiği Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

Çoğu kadın, doğum sonrası estetiğinin sonuçlarını operasyondan 3-4 hafta sonra görmeye başlar. Nihai sonucu görmeniz 6 aya kadar sürebilir.

Annelik Estetiği Sonrası Yaraların İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Deneyimli bir plastik cerrah, yara izlerini kolaylıkla saklanabilecek ya da bikini ile gizlenebilecek yerlerde oluşturmaya dikkat edecektir. Yaranızın tamamen iyileşmesinin 18 aya kadar sürebileceğini unutmayın, yani doğum sonrası estetiğinizden sonraki yıl boyunca yara izlerinizin görünümünün iyileşeceğini bilin.

Doğum sonrası estetiğinin en önemli yönü, bu operasyonlar ile ilgili deneyim sahibi olan kurul onaylı bir plastik cerrah tarafından güvenle uygulanabiliyor olmasıdır. Aynı zamanda bu operasyonun akreditasyonu olan bir operasyon merkezinde, operasyon sırasında ve sonrasında hastanın yanında olacak bir anestezi uzmanı ile gerçekleştirilmesi de önemlidir. Operasyondan sonra en az 24 saat boyunca sizi izleyecek bir bakım merkezinin yakın bulunması gerekir. Toplam ameliyat süresi beş saatten fazla olmamalıdır. Bazı durumlarda iki aşama olması gerekir. Bu aşamalar, maksimum yara iyileşmesinin sağlanması için 3-6 ay arayla gerçekleştirilmelidir.

Doğum Sonrası Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

  1. Doğum sonrası estetiği sonrasında hastanede kalmanız gerekmez – Bu sayede evde iyileşebilirsiniz. İlk 24 saat boyunca daha fazla yardım almanız için cerrahınız bir gece hastanede kalmanızı önerebilir.
  2. Tedaviniz bir ila iki hafta sürebilir – Bu doğum sonrası estetiğinize dahil edilen belli operasyonlara bağlı olacaktır. Yine de iyileşme sürenizi iki hafta olacak şekilde planlayın. İyileşme süreniz boyunca ağrınız, morluklarınız ve şişlikleriniz olacak.
  3. Evde yardıma ihtiyacınız olacak – Doğum sonrası estetiğinizden sonra birkaç gün yorgun ve hassas olacaksınız. Bu, rutin işleri yapmanızı imkansız hale getirecek. Ailenizden birinden ya da bir arkadaşınızdan ev işleri için yardım isteyin.
  4. Bazı ağrı kesicileri kullanımınız bitene kadar araba kullanamayacaksınız – Cerrahınız, rahat bir iyileşme geçirmeniz için gerekli olan ağrı kesicileri kullanmanızı söyleyecek. Ancak bu ilaçları alırken araba kullanmamalısınız.
  5. Şişkinlik, altı ay ya da daha uzun sürebilir – Doğum sonrası estetiğinin bazı sonuçları hemen görülürken tam sonuçlar tüm şişkinlik inene kadar görülemez. Bütün şişkinliklerin inmesi altı ay ila bir yıl sürer.
  6. Bebekler de dahil olmak üzere ağır kaldırmayın – Yoğun egzersiz yapmak ve ağır kaldırmak, doğum sonrası estetiğinizden sonra en az altı hafta boyunca kaçınmanız gereken şeylerdir. Ağır kaldırmaya 4 buçuk kilonun üstündeki bebekleri taşımak da dahildir.
  7. Doğum sonrası estetiği, sigara içmeyen hastalar içindir – Sigara içmek kan dolaşımını azaltır, yaraların iyileşmesini geciktirir ve ciddi komplikasyonların oluşması ihtimalini arttırır. Doğum sonrası estetiğinden önce ve sonra en az dörder hafta boyunca sigara içmeyin. Daha da iyisi bunu sigarayı bırakmak için bir sebep olarak kullanın.
  8. Yine de spor salonuna gitmeniz gerekecek – Doğum sonrası estetiğinizin sonuçlarını garanti altına almak ve daha da iyi hale getirmek için sağlıklı bir hayat tarzı benimseyin, dengeli beslenin ve rutin olarak egzersiz yapın.
  9. Doğum sonrası estetiği, birkaç invazif tekniğin bir araya geldiği bir operasyondur, bu yüzden en iyi ve en deneyimli plastik cerrahı seçin. Operasyonun daha ucuz olması için sağlığınızı ve güvenliğinizi riske atmayın.
  10. Özgüveninizin artmasına hazır olun – Doğum sonrası estetiğiniz hayatınızı değiştirecek, dış görünüşünüzle ilgili güveninizi ve gururunuzu yerine getirecek.

Annelik estetiği hakkında ayrıntılı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.