Silikon mu Salin mi Meme Protezi?

0
4280
meme protezi

Neden meme büyütme operasyonu?

Meme büyütme operasyonunda protez, memenin arkasına (subglandular yerleştirme) ya da göğüs kasının arkasına (submusküler ya da subpektoral yerleştirme) yerleştirilir. Meme protezi, memeleri doğal olarak küçük olan memelerin hacmini arttırabilir, emzirme ya da ciddi miktarda kilo kaybı gibi durumlar meme şeklini değiştirdiğinde kaybedilen hacmi yerine getirebilir ya da memeler doğal olarak farklı boylarda ya da şekillerdeyse daha iyi bir simetri yaratabilir.

Silikon meme protezleri ve salin meme protezleri

Tüm meme protezlerinin silikon adı verilen hareketsiz bir polimerden yapılan bir kabuğu vardır. Kabuk yüzeyi düz ya da dokulu olabilir. Pürüzsüz duvarlı protezler meme cebi içinde belli belirsiz şekilde dönerek memenin doğal hareketini taklit eder. Dokulu protezler ise protezi bulunduğu konumda daha sağlam tutarak yumuşak dokunun küçük doku boşluklarında büyümesini destekler.

Meme protezlerinin birçok farklı çeşitte genişliği, projeksiyon miktarı ve dolgu hacimleri vardır. Meme büyütme için “herkese uyan tek beden” diye bir yaklaşım yoktur. Her meme için en iyi olan meme protezi, hastanın kendi hedeflerine ulaşması için dikkatle seçilir ve işlem gerçekleştirilir.

Silikon ve salin protezler arasındaki fark

Silikon jel

Silikon jel, insanlara alerji veya hassasiyet yapmayan, insanlarda reaksiyona sebep olmayan bir polimerdir. Jelibona benzer bir formdadır, moleküller iç içe geçmiş ve birbirine yapışmıştır. Silikon, salinden daha yapışkandır, kabuğunun içinde farklı şekilde hareket eder ve genelde memede, meme dokusu gibi daha doğal bir his ve görünüm yaratır. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi’nin düzenlemelerine göre 22 yaş ve üzeri kadınlar silikon jel protezleri düşünebilir.

Salin (steril tuzlu su)

Salinle doldurulan protezler, 18 yaşının üstündeki tüm kadınlar tarafından meme büyütme operasyonu için tercih edilebilir. Silikon bir kabuk vücuda yerleştirilir, daha sonra kurul onaylı bir plastik cerrah tarafından istenen hacme gelene kadar doldurulur. Salinin yoğunluğu su ile aynıdır. İnce cildin altında salin protezlerin katları daha sık görülebilir ya da hissedilebilir – bu protez dalgalanması ya da kırışması olarak bilinir.

Salin protezlerin bazıları, uzaktan enjekte edilerek ameliyattan sonra ayarlanabilme avantajına sahiptir. Bu, bazı meme rekonstrüksiyon operasyonlarında, protez girişi alınmadan önce protezin son hacmine son rötuşları yapmak için sık sık kullanılır.

Meme protezleri yıllar içinde nasıl daha iyi hale getirilir ya da değiştirilir?

Silikon jel protezler ilk olarak 1960’ların sonlarına doğru üretilmiştir ve süregelen teknolojik gelişmelerle birkaç jenerasyon tarafından tercih edilmiştir. Salinle doldurulan protezler, silikon dolguya alternatif olarak üretildi ve ilk olarak 1990’larda ve 2000’li yılların başlarında popülerlik kazandı. Son 20 yıl içerisinde silikon jel protezler ile ilgili önemli ilerlemeler kaydedildi. Hatta, şu an meme büyütme operasyonlarında yedinci ve sekizinci jenerasyon silikon meme protezlerini kullanıyoruz. En yeni silikon protezlerin doluluğu biraz daha fazladır (önceki jenerasyonun doluluğu %85 iken günümüzdeki protezlerin doluluğu %96’dır) ve bu yeni protezlerdeki silikon moleküllerinin çapraz bağları daha fazladır. Bu, meme protezinin sertliğini ya da “bir arada duruşunu” arttırıyor.

Salin ve silikon protezlerin hangi çeşitleri mevcuttur?

“Şaşırmış” salin protezler

“Şaşırmak”, protezin içindeki, bir raftaki katmanlar gibi olan kanal yapısını tarif eden bir tanımdır. Bu kanallar teorik olarak silikon protezlerin hissini oluşturmak için içerdeki salinin dış protezin içinde farklı yönlere doğru hareket etmesini sağlar. Ayrıca bu kanalların dalgalanmanın ve sıvı hareketinin olmasını azalttığı söylenir.

Silikon protezlerin değişken bir arada duruşu

Farklı sertlik ya da “bir arada duruş” dereceleri (silikon moleküllerinin çapraz bağlanması) meme protezlerinde bulunan bir özelliktir. En “sıvı” olanlar en yumuşak olan ve en kolay akan protezlerdir ve rutin meme büyütme operasyonları sırasında en sık kullanılanlardır. Bir arada duruşu en fazla olan silikon protezler en sert olanlardır, aynı zamanda şekillerini en çok tutanlardır. Aynı zamanda masteksomi sonrası meme rekonstrüksiyonu ile ilgili potansiyel avantajları vardır. Orta sertlikte protezler de mevcuttur. Bu çeşit, silikon protez isteyen ama bir arada duruşu daha az olan protezlerde dalgalanma yaşayan meme protezi hastaları için uygun bir seçenek olabilir.

Meme protezlerinin güvenli olduğunu nereden biliyoruz?

Biliyor Muydunuz?

Silikon jel meme protezi, üzerinde en çok çalışma yapılan tıbbi araçlardır. Silikon jel protezler, tarihte medyanın olumsuz ilgisine maruz kaldı ve 1980’li ve 1990’lı yıllarda medya tarafından sansasyon haine getirildi. O yıllarda,  bu protezlerin sağlık sorunlarına neden olduğu iddiaları ortaya atıldı ve eski silikon protezleri salinle doldurulan protezlerle değiştirmek gerekliliği öne sürüldü. O dönemden beri bir sürü klinik araştırma ve bu araştırmaların uzun dönemli takipleri yapıldı. Ortaya çıkan sonuç, silikon protezlerle otoimmün hastalıklar arasında hiçbir bağ olmadığını kanıtladı.

Meme büyütme operasyonu, meme protezi ile ilgili bilimsel araştırmalar ve meme protezinin güvenliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için kurul onaylı bir plastik cerrahla görüşün. Herhangi bir kozmetik estetik ameliyat olmadan önce ödevinizi yapmayı unutmayın.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Siz hangisini tercih edersiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz