20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaBurun EstetiğiRevizyon Burun Estetiği ve İpuçları

Revizyon Burun Estetiği ve İpuçları

0
(0)

Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti), dünyanın en popüler yüz plastik cerrahi operasyonlarından biri olmaya devam ediyor. Rinoplasti, kişinin genel yüz görünümünü önemli ölçüde iyileştiren önemli bir cerrahi operasyon. Her yıl yapılan birçok burun estetiği ameliyatından sonra, bazı hastalar revizyon burun estetiği adı verilen ikincil bir revizyon ameliyata ihtiyaç duyabiliyor.

Revizyon burun estetiği nedir?

Revizyon rinoplasti (veya ikincil burun ameliyatı) birinci burun estetiğinden sonra devam eden veya sonrasında ortaya çıkan istenmeyen bir durumu düzeltmek için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Birinci ameliyattan sonra burnun görünümünü veya işlevselliğini düzeltmek için yapılır.

Revizyon oranları, genelde cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte, cerrahlarının, deneyime ve uzmanlığa bakılmaksızın da bazı durumlarda revizyona ihtiyaç duyulabilir. Bu durum, burun estetiği operasyonlarının karmaşıklığından kaynaklanır ve ameliyat başladıktan sonra bazen beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda da burnun karmaşık yapısı nedeniyle iyileşme sürecinde komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

https://www.instagram.com/p/B79Cb3QgoBC/

Revizyon rinoplastiye neden ihtiyaç duyuluyor?

Revizyon talebi, genelde estetik amaçlı olsa da sağlık gibi başka nedenler de ortaya çıkabilir. Bu hastaların bazıları, aldıkları sonuçların çok doğal olmadığını veya diğer yüz özellikleriyle uyumlu olmadığını düşünebilir. Bir diğer neden ise cerrahtan beklentilerinin sonuçla uyuşmamasıdır. İyileşme sürecinde ortaya çıkan beklenmedik durumlar da revizyon talebi olarak karşımıya çıkabilir. Bazı hastalar ise, fonksiyonel bir nedenle revizyon ihtiyacı duyabilir. Bu durumlar da septoplasti gibi fonksiyonel burun cerrahisi de önerilebilir.

Sağlık, estetik görünüm, doğallık gibi nedenler revizyon burun estetiği nedenleri arasındadır.

Revizyon burun estetiği ile ilgili önemli konular nelerdir? 

Cerrahın revizyon istatistiklerini bilmek her hasta için önemlidir. Bununla birlikte, revizyon rinoplastisinin ne olduğunu ve neden gerekli olabileceğini anlamak da önemlidir. Bunun için de cerrahınızla bu detaylar hakkında derinlemesine konuşmanız önemlidir. 

Revizyon rinoplastiye ihtiyaç duymamanız için bazı öneriler:

Hiçbir cerrah ve hasta burun estetiği ameliyatından sonra revizyona ihtiyaç duyulsun istemez. Düzeltmeye ihtiyaç duyma şansınızı azaltmanın birkaç yolu:

  • Öncelikle kurul onaylı bir cerrah tercih edin.
  • Tercih ettiğiniz cerrahın, burun estetiği alanında deneyimli olduğundan emin olun.
  • Cerrahınızın muayene ve değerlendirme için size yeterli zamanı ayırdığından emin olun.
  • Cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için planının ne olduğunu anladığınızdan emin olun. 
  • Ameliyat sırasında hangi sorunların ortaya çıkabileceğini ve acil durum planlarının ne olduğunu öğrenin.
  • Cerrahın revizyon oranının ne olduğunu sorun. Bir revizyonun gerekli olup olmayacağını danışın. 
  • Tüm sağlık geçmişinizi cerrahınızla paylaşın.

Burun estetiği ameliyatından sonra revizyona ihtiyaç duyulmaması hem cerrahın hem de hastanın ilk tercihidir. Ancak bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda, revizyona ihtiyaç duyulabilir. Son olarak belirtmekte fayda var ki,  ameliyattan ortalama 1 yıl sonra burnunuzun beklenen halini alacaktır.

Geçirmiş olduğunu burun ameliyatınızla ile ilgili problemi yaşıyorsanız siz de Vanity Estetik’in uzman kadrolarıyla tanışıp, profesyonel cerrahlar tarafından uygulanacak operasyonlarla dilediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Revizyon burun ameliyatı  hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

American Society of Plastic Surgeons https://www.plasticsurgery.org/news/blog/understanding-revision-rhinoplasty-and-why-patients-seek-out-this-procedure

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar