Meme Büyütme İçin Salin veya Silikon Meme Protezleri

0
2312
meme protezleri

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen kadınlara akıllarında meme protezleri için belirli bir boyut, şekil ve tür olmadan konsültasyona gitmelerini öneririz. İstenen detaylarla ilgili akılda bir fikir olması iyidir ama plastik cerrahın işinin büyük bir kısmı hastaların estetik hedeflerini, daha sonra şimdiki görünüşünden hedeflediği görünüşe nasıl ulaşacağını belirlemektir.

Hastanın hangi protez seçeneklerinin nasıl sonuçlar doğuracağını anlaması için doktoruyla görüşmeden önce bilgi sahibi olması yararlı olabilir.

Salin ve Silikon Arasında Seçim Yapmak

Meme büyütme ameliyatı için en çok konuşulan seçeneklerden birisi de silikon ile salin meme protezleri arasında yapılan seçimdir.

Tüm meme protezlerinde, protezin dış kısmında silikon bulunur. Dokulu ya da pürüzsüz, malzemeyi içeride tutan kılıf çok amaçlı bir polimerdir.

Salin Meme Protezleri

Salin, steril tuzlu suya verilen teknik isimdir – hastanın sıvılarına takviye olması için ya da hastalar sıvıları tutamıyorsa onların susuz kalmamaları için kullanılan serumlarda bulunan sıvıların aynısıdır. Salin protezler boş silikon bir kabuk gibi başlayabilir, bu kabuk yerleştirildikten sonra istenen boyuta ulaşana kadar doldurulur. Ya da bu protezler önceden doldurulmuş olabilir.

Meme protezleri uzun ömürlü olmaları düşünülerek tasarlanır, ancak zaman içinde protezlerin zarar görmesi ihtimali yüksektir. Başka bir deyişle, parçalanma ihtimalleri vardır. Salinle doldurulmuş bir protez sızıntı yaparsa solüsyonun steril olduğunu ve zaten vücutta bulunan şeylerden yapılmış olduğunu hatırlayın.

Ne yazık ki bir sızıntı olması protezin sönmesine de yol açar – bunun sonucunda memenin şekli ve büyüklüğü değişir. Bu durumda protezin gözden geçirilmesi gerekir. Bu işlem sırasında protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Silikon Protezler

Silikon meme protezleri, silikonla doldurulur. Bu silikon, bir polimer olarak tuzlu suya göre daha katı ve daha az akışkandır. Çoğu kadın bu protez çeşidini tercih eder çünkü bu materyal doğal meme dokusu gibi davranır ve hissedilir.

Silikon sızıntıları çok bariz olmaz çünkü silikon su kadar kolayca sızmaz. Kadınlar, silikon protezlerinde parçalanma olup olmadığını belirlemek için sorunları belirleyen özel bir görüntülemeden geçmelidir. Protezlerinin işlevini yerine doğru olarak getirdiklerinden emin olmak için protezleri olduğu sürece düzenli olarak check up yaptırmalarını öneririz.

“Sabit şekilli silikon protezler” olarak bilinen silikonun değiştirilmiş bir versiyonu son yıllarda popüler bir dolgu maddesi haline gelmiştir. Bu materyalde daha da az sıvı bulunur, o yüzden daha çok jelibon gibi yoğun ve çiğnenen şekerlere benzer. “Jelibon protez” adı verilen bu protezlerin parçalanma durumunda formunu kaybetmemesi daha da olasıdır – yine de rutin check up yaptırılması önerilir.

Protez Şekilleri

Bir süre için meme protezleri sadece salin ya da silikon dolguların olduğu yuvarlak biçimlere sahipti. Zamanla bu protezlerin gelişmesiyle hem yuvarlak hem de anatomik şekilli protezler üretildi.

Yuvarlak protezler memenin üst kısmının daha dolgun görüşmesini sağlar ve bu protezler zamanla dönebilir – bu dönüş gözle görülmez. Anatomik protezlerin (memenin doğal damla şekline benzedikleri için bu ad verilmiştir) üst kısımları koniktir, böylece memenin alt kısmının dolgunluğu daha çok vurgulanır. Ancak eğer bu protezler dönerse değişiklik göze daha çok çarpar.

Silikon kabuk da dokulu ya da pürüzsüz olabilir. Pürüzsüz bir protezin hareket etmesi daha kolaydır ve bazı kadınlar bunun doğal meme dokusunu daha iyi taklit ettiğini düşünür. Dokulu protezler yerleştirildikten sonra daha sabit kalır, dönmeleri daha zor olur.

Meme büyütme ameliyatı olmayı düşünen kadınlar tüm bunları ve daha fazlasını tartışmakta rahat hissettikleri nitelikli ve deneyimli bir plastik cerrah bulmalıdır. Mevcut seçenekleri anlamak ve bazı protez şekillerinin bazı hastalar için neden daha uygun olacağını anlamak önemlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Burada okuduklarınız faydalı buldunuz mu? Meme protezleri hakkında merak ettiğiniz başka şeyler var mı? Bizimle ve diğer okuyucularımızla yorum olarak paylaşın!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz