Meme Protezleri: 10 Yılda Bir Değiştirilmeleri Gerektiği Doğru Mu?

0
2920
meme protezleri

Eğer hiç meme protezi sahibi olmayı düşündüyseniz ya da düşünen birisini tanıyorsanız, muhtemelen meme protezlerinin 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği hakkındaki heves kırıcı “gerçeği” duymuşsunuzdur. Ancak birçok estetik cerraha göre, durum böyle değil. Meme protezleri ortalama 10-15 yıl boyunca kullanılabiliyorlar. Bu ortalama bir değer. Yani bazı protezlerin 5 yıl sonra değiştirilmesi gerekirken, bazıları 25-30 yıl boyunca kullanılabilir.

Meme Protezleri Ne Zaman Değiştirilmeli?

Meme protezlerinin, sızıntı yaptıklarında değiştirilmesi gerekir. Buna genellikle, protezin kıvrımlarındaki sürtünmelerin protez duvarlarını zayıflatması neden olur. Eğer protez salin bir protezse, vücut sızıntıyı güvenli bir şekilde emer, bunun sonucunda protez söner ve memeler düzleşir. Silikon protezlerdeki sızıntıyı tespit etmek daha zordur. Çünkü protez hacim kaybetmez. Bunun yerine sızan silikon protezin etrafını kaplayarak memelerde sertliğe, hassasiyete ve bazen de kalsiyum birikimlerine neden olur.

Her protez sızıntı yapabilir ancak bazı protezler sızıntıya daha eğilimlidir.

Protez Çeşidinin Etkisi

Pürüzlü yüzeyi olan protezlerin ömürleri daha kısa, sızıntı ihtimalleri daha yüksektir. Benzer şekilde, içerisine salinin doldurulması için bir valfi bulunan salin protezlerin de, bu valf yüzünden potansiyel bir zayıf noktaları bulunmaktadır. Salin protezler bu yüzden potansiyel zayıf noktası bulunmayan silikon protezlere kıyasla daha dayanıksızdırlar.

Bazı estetik cerrahlar, silikon protezlerin sızıntı yapmasını önlemek için, protezlerin her 10-15 yılda bir yenilenmesini tavsiye etmektedirler. Öte yandan çoğu estetik cerrah, sızıntı yapmadıkları sürece salin protezleri değiştirmemekten yanadır.

Diğer Sebepler

Protez sızıntısı, hastaların protezlerini yenilemeleri için ek bir faktör olsa da, ana sebep değildir. Birçok hasta geçen zamana başarılı şekilde dayanan protezlerini yenilemeye tercih etmektedir.

Hastaların protezlerini yenileme sebepleri çoğunlukla, vücutlarındaki ya da hayatlarındaki değişiklikler, başka bir protez çeşidine veya büyüklüğüne geçmeyi istemektir.

Silikonla meme büyütme operasyonuyla ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz