Meme Protezi Değiştirilmeli mi?

0
2145
meme protezi

Kısa cevap, hayır. Yani, gerçekten gerekli değilse neden meme büyütme ameliyatı hakkında araştırma yapan her hasta 10 sayısıyla karşılaşıyor? Her 10 yılda bir salin ya da silikon meme protezi değiştirme ihtiyacı, biraz yanlış yorumlanan verilere bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Meme protezlerini her 10 yılda bir değiştirmek mi gerekiyor?

İlk meme protezi operasyonundan 10 yıl sonra her 5 hastadan biri, revizyon operasyonu olma ihtiyacı duyar. Bu, hastaların %20’sinin meme içindeki fazla yara oluşumu (kapsüler kontraktür) ve kırık protez gibi nedenlerle başka bir operasyon geçirme ihtiyacı duyar. Bu, aynı zamanda hastaların %80’inin 10 yıl sonra sorun yaşamadığı anlamına gelir.

Bir sorun yaşıyorsanız protezlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Ancak düzenli gözlem (kendi kontrolleriniz, doktor kontrolleri) ile protezlerinizi her 10 yılda bir otomatik olarak değiştirmeniz gerekmez.

Aynı zamanda, son yıllarda jelibon silikon adlı yeni bir protez türünün yaygınlaşmaya başladığını hatırlayın. Bu protezler, salin ve silikon protezlere göre daha sağlamdır. Yani jelibon silikonlar için belki %20 oranından daha az bir oranda revizyon ameliyatı ihtiyacı oluşacaktır.

Yukarıdaki rakamlar, kozmetik meme büyütme ameliyatı ile ilgilidir. Meme rekonstrüksiyonu için kullanılan protezler için durum farklıdır. Meme rekonstrüksiyonu sırasında yerleştirilen protezlerin her 10 yılda bir değiştirilmesi gereken kısmının oranı radyasyon ve mastektomi sonrası daha ince olan meme derisi sebebiyle daha yüksektir. Emin olmak için doktorunuza sorun.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz