Meme Küçültme Mi Meme Dikleştirme Mi ?

0
2489

Meme estetiği seçenekleri arasında ilk akla gelen meme büyütme ameliyatı oluyor. Memelerini büyütmek isteyen birçok kadın olsa da (meme büyütme halen en popüler plastik cerrahi operasyon olmaya devam ediyor), ayrıca memelerini küçültmek veya dikleştirmek isteyen birçok kadın var.

Meme dikleştirme, meme küçültme ameliyatlarından hangisine ihtiyacı olduğuna karar vermeyen pek çok kadın var. Biz de sizler için her iki operasyonla ilgili karşılaştırma yapabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Meme küçültme nedir?

Meme küçültme ameliyatı (redüksiyon mammoplastisi) fazla olan meme dokusunun çıkarılmasıyla meme boyutunun anında ve etkili bir şekilde küçültülmesidir.  Meme küçültme, meme büyüklüğünü azaltmak için fazla deri, yağ ve dokunun çıkarılmasını içeren, büyük memelerin yarattığı olumsuz sorunları ortadan kaldırarak istenilen görünüme kavuşulmasını sağlıyor. Meme küçültme ile meme önemli ölçüde dikleştirilir ve genişlemiş areolalar küçültülür. 

Çıkarılan doku, eğer hasta isterse meme kanseri taraması için bir patoloğa da gönderilebilir.

Meme dikleştirme nedir?

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, görünümü gençleştirmeyi amaçlayan bir operasyondur. Meme dikleştirme ameliyatı, fazla cildi çıkararak ve yeni göğüs konturunu yeniden şekillendirmek ve desteklemek için çevredeki dokuyu sıkıştırarak memeyi güçlendirir ve sıkılaştırır. Bazen areola zamanla büyür ve bir meme küçültme operasyonu ile bu sorun çözülebilir.

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, görünümü gençleştirmeyi amaçlayan bir operasyondur.

Ortak faydaları 

Sonuçlar ve yaklaşım açısından farklı olsa da, meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatlarının ortak avantajları olduğunu söylemek mümkün.

 • Her iki meme estetiği ameliyatı ile anında fark edilir bir sonuç alınır.
 • Her iki ameliyatı yaptıran kadınların, sonrasında memnuniyet oranları çok yüksektir. Ameliyat sonrası kadınlar, özgüvenlerinin de oldukça arttığını belirtiyorlar.
 • Her iki ameliyat da duruşun iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Her iki ameliyat emzirmeye engel değildir.

Sizin için hangi meme estetiği operasyonu etkili olur?

Hangi meme estetiği operasyonunun sizin için uygun olduğunu belirlemenin ilk adımı, yaşadığınız sorunları tanımlamaktır. Memelerinizin pozisyonu veya büyüklüğü / ağırlığı ile ilgili bir sorununuz olduğuna karar vermeniz gerekir.

Meme estetiğini iyileştirme ile ilgili meme küçültme operasyonunun sizin için doğru ameliyat olup olmadığını belirleyebilecek bazı basit sorular:

 1. Memelerinizin vücudunuz için çok büyük olduğunu düşünüyor musunuz?
 2. Memelerinizin ağır geldiğini düşünüyor musunuz?
 3. Duruş sorunlarınız mı var?
 4. Sık sık omuz, boyun veya sırt ağrısı çekiyor musunuz?
 5. Memeleriniz sütyen askılarınızı aşağı doğru çekiyor mu?
 6. Sütyen giydiğinizde kısa bir sürede omuzlarınızda iz çıkıyor mu?
 7. Meme büyüklüğünüz fiziksel aktivitelerinizi  sınırlıyor mu?
 8. Memenizin boyutu kıyafet seçiminizi sınırlıyor mu?

Bu sorulardan herhangi birine “evet” cevabı verdiyseniz meme küçültme operasyonuna ihtiyacınız olabilir. Son kararı, mutlaka deneyimli bir cerraha danışarak vermeniz gerekmektedir.

Meme estetiği operasyonlarından meme dikleştirme ameliyatı için aşağıdaki sorular size yol görebilir:

 1. Meme uçlarınız, meme katlantı çizgisinin altında kalıyor ve aşağıya mı bakıyorlar?
 2. Memeleriniz ve / veya vücudunuzun genel şeklinin (siluet) konumlandırılmasından memnun değil misiniz?
 3. Memelerinizde cilt gevşekliği sorunları yaşıyor musunuz?
 4. Memelerinizin altında veya arasında düzenli olarak kızarıklık veya tahriş hissi var mı?

Bu sorulardan herhangi birine “evet” cevabı verdiyseniz meme dikleştirme operasyonuna ihtiyacınız olabilir. Son kararı, mutlaka deneyimli bir cerraha danışarak vermeniz gerekmektedir.

Meme dikleştirme ve meme küçültme kombine operasyon olarak da uygulanabilir.

Bazı kadınlar, hem meme büyüklüğü hem de pozisyonlama ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu gibi durumlarda, meme dikleştirme ve meme küçültme kombine operasyon olarak da uygulanabilir.

Deneyimli bir cerraha başvurmak her zaman doğru adım olacaktır.

Kendi kendine araştırma yapmak her zaman harika olsa da, deneyimli bir cerraha başvurmak her zaman doğru adım olacaktır.

Her kadın benzersiz olduğu için, istediğiniz görünüme kavuşmak için hangi meme estetiği ameliyatının sizin için doğru olduğunu belirlemenin tek yolu alanında deneyimli ve güvenilir bir cerraha danışmaktır.

Meme estetiği ile ilgili sorularınız varsa Vanity Estetik’in deneyimli kadrosu ile hemen iletişime geçin.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz