20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaMeme OperasyonlarıMeme KüçültmeMeme Küçültme: Popüler Olmasının Nedeni ve Bilmeniz Gerekenler

Meme Küçültme: Popüler Olmasının Nedeni ve Bilmeniz Gerekenler

0
(0)

Meme Küçültme

İtiraf edelim, büyük memeler büyük bir sorun yaratabilirler. Aradığınız çözüm meme küçültme ameliyatı olabilir.

Büyük göğüsler sırt ağrısına, boyun ağrısına ve bazen göğüslerinizin altındaki katlanma yerlerinde kızarıklıklara yol açar. Aynı zamanda büyük göğüsler kıyafet seçimlerini etkileyebilir. Egzersiz yaparken yalnızca bir tane spor sutyeni giyiyorsanız bu süreç de ağrılı olabilir. Bazı kadınlar büyük göğüsler sebebiyle fiziksel ağrı hissetmese de göğüslerinin boyutu sebebiyle özgüvensizlik yaşayabilirler.

Kıvrımların ve beden olumlamanın büyük bir destekçisi olan Amber Rose her zaman açık olmuş ve çatlakları ve selülitleri olan tek kişinin biz olmadığımızı bize göstermiştir. Son zamanlarda geçirdiği meme küçültme ameliyatını paylaşınca bu internette büyük haber oldu.

Rose’un nihayet bu ameliyatı olması şaşırtıcı değil, zaten geçen yazdan beri meme küçültme ameliyatını düşündüğünü ifade ediyordu.

Rose, geçen yaz ameliyat olmayı değerlendirirken Instagram hesabına “Memelerim fazla ağır, sırtım ağrıyor ve büyükanne sutyenleri olmadan küçük tatlı tişörtler giyemiyorum” diye yazmıştı. Ayrıca ameliyat olan kadınların önerilerini sordu.

Kliniğimizde meme küçültme ameliyatı popüler bir ameliyattır. Hastalarımızın biri, ameliyata karar verme sürecini, “Memelerimden mutluydum ve güzel göründüklerini düşünüyordum. Ancak akıl ve beden sağlığım için bıçak altına yatma vaktim gelmişti,” diye anlatıyor.

Meme küçültme operasyonu olma kararı tamamen kişiseldir. Bu ameliyatı olmayı düşünüyorsanız bilmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

İşlem

Meme küçültme ameliyatı genellikle hastanede yatmanız gerekmeden ve genel anestezi verilerek yapılır (yani ameliyat süresince uyursunuz). Tipik bir meme küçültme ameliyatı iki ila üç saat sürer. İhtiyaçlarınıza göre tercih edebileceğiniz iki kesi seçeneğiniz mevcuttur, bu seçenekler ters T biçiminde kesi ve dik kesidir.

Eğer göğsünüz çok genişse cerrahınız ters T biçimindeki kesiyi önerebilir. Bu, areola çevresinde, areola ve meme katı arasında dikey kesi ve meme altındaki katlanma bölgesi boyunca yatay bir kesi olmak üzere üç kesinin yapılmasını içerir.

Dik kesi, sıklıkla orta dereceli küçültme operasyonlarında kullanılır ve areola çevresinde, areola ve meme katlanma bölgesi arasında dikey bir kesi olmak üzere iki kesi yapılmasını gerektirir.

Kesiler yapıldıktan sonra meme dokunuz azaltılır, kaldırılır ve şekillendirilir. “Tüm hastalar, ağırlık kelimenin tam anlamıyla omuzlarından kaldırıldıktan sonraki gün belirtilerde ani bir değişiklik yaşarlar.

Riskler

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da kanama, enfeksiyon ve anesteziye kötü tepki verme riskleri hep mevcuttur. Areola bütün kalsa da yine de his kaybı ve emzirememe olasılığı meydana gelebilir. Göze çarpan yaraların oluşması da muhtemeldir.

Yaralar çoğu zaman düzgün bir şekilde yok olur, bu nedenle hastaların çoğu küçültme ve kaldırma izlerini sorun etmezler. Yaralar, hasta sigara içmiyorsa, ameliyattan sonra yapması gerekenleri dikkatle takip ediyorsa ve hastanın iyileşme kapasitesi yüksekse çabucak kapanır.

İyileşme

İyileşme süresi kişiye göre değişir ama çoğu insan en az bir ila üç hafta sürenin ardından iyileşir. Cerrahınızın tekniğine bağlı olarak işlemden sonra bakımını yapmanız gereken drenleriniz olabilir. Meme küçültme ameliyatınızdan birkaç gün sonra normal aktivitelerinize dönebileceksiniz ama hemen koşu bandına çıkmayı düşünmeyin. Egzersiz, en az iki ila üç hafta sınırlandırılacaktır ve baleni olmayan destekleyici bir sutyen giymeniz gerekecektir.

Meme küçültme operasyonu olan bir hastamız şu öneriyi sunuyor: “Dinlenmek ve dirseklerinizi yanınızda tutmak, iyileşmenizin ilk iki haftalık süresi için temel önem taşır. Özellikle küçük çocuklarınız ya da hastalarınız varsa yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz.”

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

AMERİCAN BOARD OF COSMETİCS SURGERY https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/breast/breast-reduction-guide/

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

2 YORUMLAR

    • Merhaba, sırt ağrısı sebeplerinden biri memenin büyüklüğü olabilir. Ancak ağrılarınızın sebebi bu olmayabilir. Doğru teşhis için bir doktora danışmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar