Doğru Meme İmplantı Seçimi için Bilmeniz Gereken 5 Şey

0
7106

Meme İmplantı

2017 yılı baz alındığında -tüm estetik ameliyatlar arasında- meme implantı operasyonları, belki de yeniliklerin en çok duyurulduğu alandır.

2017’nin başlarında ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, meme implantı sonrasında nadiren görülebilen bir T hücre lemfoması hakkında açıklamalar yaptı. Bu riskin, düz yapılı implantlardan ziyade dokulu implantlar için söz konusu olduğu düşünülmektedir. Yaygın olarak rastlanmamasına karşın, önlem almak açısından tıbbi bakım yaptırılmalı ve bu, bir düzen dahilinde tekrarlanmalıdır.

Meme implantı içerisinde olmayan silikonun güvenilirliği konusunda da epey açıklama yapılmıştır. FDA, vücut şekillendirme için kullanılan silikon enjektelerinin, meme implantlarında kullanılan silikondan farklı olduğunu kaydetmiştir. Çünkü meme implantında kullanılan dış kabuğun, silikonun vücut içindeki dolaşımını engellediği belirtilmektedir.

Tüm bunlara rağmen, implantla meme büyütme ameliyatı, halen çoğu insan için inanılmaz derecede güvenilirdir.

Bazı söylentileri çürütmek ve salin implantlar ile silikon implantlar arasında tercih yaparken düşünmeniz gerekenleri aktarmak için bu yazıyı hazırladık.

Güvenirlik

Meme implantları, üzerinde en kapsamlı araştırmaların yapıldığı araçlardır ve bir dizi çalışma sonucunda, salin ile silikonun güvenirlik açısından eşit olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak silikon implantlarının eksiği, daha çok test yapılmasını gerektirmesidir. Eğer salin implantlarında bir yırtılma meydana gelirse, herhangi bir teste gerek kalmadan bu, anlaşılabilmektedir. Çünkü implant sönecek ve bu belirgin bir şekilde fark edilecektir. Ancak silikon jel ile doldurulmuş implantlarda silikon yırtılması, muayene sırasında teşhis edilememekte ve genellikle mamografide de görülememektedir. Bunun için bir ultrason veya MR incelemesi gerekir.

Silikon jelin, tüm vücudu etkileyebilecek şekilde olan veya uzun süreli sağlık problemlerine -örneğin meme kanseri, üremeyi etkileyen problemler, eklem iltihabı gibi- yol açmadığı düşünülmektedir. Ancak silikon meme implantı yırtıldığı takdirde, zamanla göğüs ağrılarına, göğüs çizgisinde ve şeklinde değişikliklere neden olmaktadır.

Doktorlar, silikon jel meme implantı kullanan kadınların, operasyondan 3 yıl sonra MR taramasına girmesini ve her 2 yılda bir de bu kontrolleri sürdürmesini tavsiye etmektedir.

Maliyet

İmplantların maliyetleri, yapıldığı materyallere göre şekillenmektedir. Ancak silikon implantlar, salin implantlarından daha maliyetli meme büyütme yöntemidir. Aynı zamanda, 3 yılda bir MR kontrolü yaptırılması gerektiğinden, saline oranla uzun vadeli maliyeti de artmaktadır.

Yine de fiyatlar, bulunduğunuz lokasyona, doktorunuzun beceri düzeyine ve geçireceğiniz operasyonun zorluk derecesine bağlı olarak değişecektir.

İmplantların Dokusu

Genellikle kadınlar, seçimlerini yapmadan önce hem salin implantına hem de silikon implantına dokunmakta ve bunun sonucunda yüzde 99 oranında silikonu seçmektedir. Doktorlara göre bunun nedeni, silikon implantlarında kullanılan malzemenin likit salin solüsyonuna göre doğal bir memenin ağırlığını ve yumuşaklığını daha iyi taklit etmesidir.

Görünüm

Meme implantı türü seçiminde, göğsünüzün şekil ve büyüklüğü önemlidir. Meme dokusu daha az olan kadınlarda, salin implantların daha az doğal bir görünüm sunma ihtimali ve dışarıdan belli olan buruşukluklara yol açma riski daha yüksektir.

Ancak asimetrik göğüs şikayeti olan bazı hastalar, salin implantları tercih etmektedirler. Çünkü daha fazla salin solüsyonu eklenerek, memeleri simetrik hale getirmek için her bir implantın hacmi ayarlanabilmektedir.

Yaş

FDA’nın raporuna göre kadınlar, silikon meme implantı için en az 22 yaşında olmalıdır. Salin implantı için 18 yaş, yeterlidir.

Doktorların büyük kısmı, silikonun daha popüler bir seçenek olduğunu söylemektedir. Ancak unutulmamalıdır ki, her vücut eşsizdir. Dolayısıyla sizin için en iyi seçenek, kız kardeşinizden farklı olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzla görüşmeli ve sizin için hangi seçeneğin doğru olduğunu öğrenmelisiniz.

Meme implantları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz