13 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaMeme OperasyonlarıMeme DikleştirmeMeme Dikleştirme Prosedüründe İyileşme Süreci

Meme Dikleştirme Prosedüründe İyileşme Süreci

0
(0)

İyileşme süreci -tüm plastik cerrahi prosedürlerde de olduğu gibi- meme dikleştirme ameliyatının temel bileşenidir. Konsültasyon sırasında cerrahınız, size -tahmini iyileşme süreniz de dahil olmak üzere- detaylı bir açıklama yapacak, en hızlı ve en güvenilir şekilde iyileşmeniz için bazı talimatlarda bulunacaktır.

Cerrahınıza -iyileşme sürecinizde almanız gereken önlemler hakkında veya operasyona ilişkin herhangi bir konuda- soru sormaktan çekinmeyin. En iyi sonucu almak için, cerrahınızın tüm talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Öngörülen Dinlenme Süresi

Meme dikleştirme operasyonundan sonraki iyileşme süreci, göreceli olarak kolay ve hızlıdır. Ancak prosedür meme büyütme operasyonuyla kombinlenecekse, daha uzun bir iyileşme süresi beklenebilir.

Dinlenme süresi 1 haftadır; bu sürenin sonunda hasta, günlük aktivitelerine ve işine dönebilir. Tam iyileşme süresi ise, hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Ağrı ve Rahatsızlık Hissi

Hastalar -meme dikleştirme prosedüründen sonra- hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissiyle karşılaşabilir. İlk birkaç gün kendinizi rahat hissetmeniz için, cerrahınız ağrı kesici ilaç kullanımını önerebilir.

Kesi yerlerindeki şişlik, morarma ve kaşıntı, iyileşmenin ilk aşamasında ortaya çıkar. İlk hafta, evde bol bol dinlenilmelidir. Ancak evde kısa yürüyüşlerin ve -kesi bölgelerindeki kan akışını sağlamak için- hafif aktivitelerin yapılması önemlidir.

Meme Dikleştirme Prosedüründeki İlk Birkaç Ay

Şişliğin tamamen ortadan kalkması, birkaç haftayı bulur. Şişlik ortadan kalktığında, hasta, meme dikleştirme operasyonunun sonucunu rahatlıkla görebilir. İlk 2 ya da 3 ay boyunca, balenli sütyenlerden uzak durulmalıdır. Meme ucunun çevresinde -zamanla, kendi kendine gelişen- uyuşukluk ve his değişikliği meydana gelebilir.

İyileşme sürecinde bazı hastalar, kesi bölgelerinde bir batma veya karıncalanma hissi yaşayabilir. Bunun nedeni, sinirlerin normal fonksiyonlarını yerine getirmek için restorasyon sürecine girmesidir. Hastaların, ellerini başlarının üzerine kaldırmamaları veya ilk 3 ila 4 hafta boyunca, yorucu aktivitelerden kaçınmaları gerekir.

Sağlıklı İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bir hastanın, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci geçirmesinin en iyi yolu, cerrahının ameliyat sonrası bakım talimatlarını özenle yerine getirmesidir. İlk olarak, ameliyatı takip eden birkaç hafta boyunca sigara içmekten kaçınılmalıdır. Sigara içmek, iyileşmeyi yavaşlatabilir ve ameliyat sonrası komplikasyon riskini artırabilir.

Kesi bölgelerine -şişliğin azalması için- ilk birkaç gün boyunca soğuk kompres uygulanmalıdır. Doğru bir iyileşmenin sağlanması için, ilk hafta boyunca hafifçe yükseltilmiş bir pozisyonda uyumak önemlidir. Ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler, yalnızca cerrah tarafından reçete edildiğinde kullanılmalı ve kullanım sıklığı, cerrahın belirlediği şekilde olmalıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme dikleştirme prosedürü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu prosedürdeki iyileşme aşamalarını nasıl değerlendirirsiniz? Düşünce ve deneyimlerinizi, bizimle ve okuyucularla paylaşın!


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

AMERICAN SOCIETY OF PLASTIC SURGEONS https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/breast-lift/recovery

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar