20 Mayıs 2022, Cuma
Ana SayfaMeme OperasyonlarıMeme DikleştirmeMeme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
(0)

Kadınlar, çeşitli estetik uygulamalarla istedikleri görünüme kavuşuyorlar. Meme dikleştirme ameliyatı ile de çeşitli nedenlerle formunu kaybeden meme eski görünümüne kavuşuyor.

Yağ, kadının memesinin en önemli birleşenlerindendir. O nedenle kadınlar; hamilelik, emzirme, aşırı kilo alıp verme gibi yaşanan doğal olaylarda bile sarkmalar yaşayabiliyor. Sarkmaların sonucunda ise daha güvenli daha kadınsı bir görünüş için meme dikleştirme operasyonları tercih ediliyor. Gelişen teknoloji ile bu alanda çok başarılı ameliyatlar gerçekleştiriliyor. 

Oldukça fazla talep gören meme dikleştirme ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Siz de meme dikleştirme ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı için önemli olan tercih ve taleptir. Meme uçları, memenin katlandığı çizgisinin üzerinde kalıyorsa estetik olarak her şey yolundadır. Eğer meme, katlantı çizgisinin seviyesine inmişse; bu durum hafif sarkma başlamış olduğunun göstergesi olabilir. Meme katlantı çizgisinin altında kalıyor ise ve özellikle meme uçları tam aşağıya doğru bakıyorsa, meme dikleştirme ameliyatı önerilir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Yapılan muayene ile sarkıklık oranı ve memelerin büyüklüğü değerlendirilir; kullanılacak cerrahi operasyona karar verilir. Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılan; ortalama 2 saat süren bir operasyondur. 

Hafif sarkma durumu olan hastalara meme altına silikon protez konularak yapılır. Göğüslerde orta derecede ve ileri derecede sarkıklık olması durumunda, iki farklı işlem uygulanır. Orta seviyedeki sarkmalarda meme başında olan fazla deri halka biçiminde çıkarılır. Meme dokusu altından toparlanarak, kesilen yerler kapatılır. İleri derecedeki sarkmalarda ise meme başında aynı uygulama yapılırken, meme alt tarafa doğru toparlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimlere Yapılmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı, 18 yaşını dolduran, fiziksel olarak sağlıklı ve sarkma problemi yaşayan herkese uygulanabilir. Ameliyatı sonrası memelerde ameliyat izleri kalacağı için izleri sorun edecek kişilere bu ameliyat önerilmez. Burada unutulmaması gereken, ameliyat sonra oluşacak izin kişinin cilt yapısına, kalınlığına ve iyileşme sürecine göre değişeceğidir.

Bunun yanı sıra göğüslerin ciddi derecedeki sarkmalarında, bundan rahatsızlık duyanlar için ameliyat uygulanabilir. 

https://www.instagram.com/p/B7_C9MbHSDw/

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle, estetik cerrah tarafından meme muayenesi yapılır.  Metabolizma ile ilgili riskli durumlarda veya 40 yaş üstü kadınlarda meme ultrasonografisi ve Mamografi ile meme değerlendirilir ve operasyona karar verilir. Hızlı ve sorunsuz iyileşme için operasyondan önce sigaranın bırakılması önemlidir. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Eğer bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları kullanılıyorsa operasyon öncesinde mutlaka kesilmelidir. Mevcut hastalıklar ve alınan ilaçlarla ilgili bilgiler detaylı olarak mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı?

Ameliyattan hemen sonra buz kompres tedavisine başlanır. Destek sebebi ile sporcu sütyeni düzenli olarak giyilmelidir. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatta konulan drenler çıkarılır. Dikişler, ameliyattan 15 gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında ödem oluşur ve zamanla ödemin atılması ile göğüs şekli belirmeye başlar. Memenin son şeklini alması yaklaşık 8-10 hafta sürer.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorun önerdiği sporcu sütyeni dört hafta boyunca mutlaka giyilmelidir. Ameliyattan 24-48 sonra drenler çıkarılır; drenler çıkarıldıktan 1-2 gün sonra duş alınmalıdır. 3-4 hafta ağır bir şey kaldırılmamalı ve herhangi bir şey itilmemelidir. En az bir ay ağır sporlardan ve en az bir hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Emzirmek Mümkün müdür?

Meme dikleştirme ameliyatı memenin yapısına göre uygulanır. Operasyon, eğer meme yeterli büyüklükteyse, memenin kendi dokusu kullanılarak yapılır. Küçük memelerde ise silikon protez kullanılır. Ameliyat öncesi büyük memeli kadınlarda uygulanan meme küçültme ameliyatında ve silikon protez kullanılan diğer ameliyatlarda süt bezlerine zarar verilmez ve süt bezleri korunur. Bu sayede rahat bir şekilde emzirmeye devam edilir.

Hamilelik, emzirme, kilo alıp verme gibi durumlar sonunda memenizde sarkma olduğunu düşünüyorsanız, bir plastik cerraha danışmanız faydalı olacaktır. Meme dikleştirme operasyonu yaptırmaya karar verirseniz, Vanity Clinic’in deneyimli kadrosu ile iletişime geçmek için tıklamanız yeterli.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz ya da Vanity Estetik hekimlerine danışınız. Yukarıda okumuş olduğunuz içerik aşağıdaki kaynaklar referans alınarak hazırlanmıştır.

Kaynaklar

AMERICAN BOARD OF COSMETICS SURGERY https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/breast/breast-lift-guide/

Bu yazı sizin için ne kadar faydalıydı?

Yıldızlara tıklayarak puan verin

Ortalama puan 0 / 5. Puanlama sayısı: 0

Henüz puanlama yapılmamış! Yazıyı ilk puanlayan siz olun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz

En Çok Okunanlar

Son Yazılar