Meme Büyütme Sonrası İyileşme ve Ağrı

0
11969
meme büyütme

Meme estetiği ameliyatları oldukça sık yapılan ameliyatlardandır. Her ameliyat sonrası olduğu gibi meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme döneminde de az da olsa ağrı olması normaldir. Ağrı ile başa çıkan doğru yöntemler, sayesinde bu ağrılar genellikle kontrol edilebilir olur. İlk 2-3 gün, doktorunuz verdiği ilaçları, özellikle operasyon sonrası rahatsızlığı kontrol etmek için olanları alıyor olmanız gerekir.

Bazı cerrahlar, ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağrıyı kontrol etmek için yalnızca ağrı kesicilere güvenmek yerine daha fazla rahatlık için ağrı pompası ve ağrı enjeksiyonları kullanımını önerir.

Ağrıyı kontrol altında tutma

Ağrı pompaları, serum içinde ağrı kesici taşıyan küçük bir balona benzer. Bu ilaçlar, ağrı kontrolüne en çok ihtiyaç olan 2 ila 3 gün boyunca sondadan yavaşça akarak meme bölgesine ulaşır. Bazı plastik cerrahi uzmanları, ameliyat sonrasında ağrı enjeksiyonları kullanmayı tercih eder. Etkisi 14 saate kadar sürebilen ağrı kesici ilaçlar, ağrı pompası taşımanın rahatsızlıkları olmadan protez bölgesine doğrudan enjekte edilir.

Ameliyattan 3 ila 7 gün sonra, hastaların çoğu güçlü ağrı kesicileri kullanmayı bırakır. Bu ilaçlar, meme büyütme ameliyatı sonrası ağrı daha kontrol edilebilir ya da daha tolore edilebilir olduğunda bırakılmalıdır. Bunun sebebi ise, bu ilaçların uzun süre kullanılması kabızlık, uyuşukluk hatta daha uzun iyileşme süresi gibi sonuçlara neden olabilir. Hastalar ilaçlarını kullanmaya başladıktan yaklaşık bir hafta sonra da devam etmek isterlerse, daha hafif dozda ağrı kesicileri kullanmaları önerilir.

Bazı hastalar ise, ağrıdan ziyade sadece meme bölgesinde değil, aynı zamanda omuzları, boynu ve sırtı da etkileyen gerginlik ve kramptan dolayı rahatsızlık hisseder. Bu semptomlar  ise, genellikle kas gevşeticilerle kontrol altına alınır. Kas gevşeticiler, uyuşukluk ve rehavet etkileri olmaması için ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır ya da en azından bir saat arayla alınmalıdır.

Hastaların çoğu, ameliyattan 5-7 gün sonra çalışmaya devam edebilirler. Hastaların en az 3 hafta boyunca özellikle vücudun üst bölümünü çalıştıran ağır egzersizler yapmamaları iyi olacaktır. Gün içinde 3-5 kısa yürüyüş gibi hafif egzersizler iyileşmeyi kolaylaştıracağı için önerilir.

Göğüs bölgesindeki ağrı genelde birkaç gün sonra dağılır ama sırt ve omuzlarda birkaç gün daha ağrı hissedilebilir. Doktorlar, bunu vücut ağırlığındaki ani değişime ve muhtemelen hastanın memelerini “korumak” için omuzlarını önde tutma eğilimine bağlar. Ancak, hafif esneme ve duruş farkındalığı bu sorunlara çözüm sağlayabilir.

Meme büyütme operasyonu sonrasındaki iyileşme aşamaları hastadan hastaya değişir; bu yüzden doktorunuzun önerilerini takip etmeniz çok önemlidir.

Ne Düşünüyorsunuz?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili verdiğimiz bilgileri faydalı buldunuz mu? Sizce iyileşme süreci kolay mı? Konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz veya deneyimleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın!
Lütfen isminizi giriniz